Poduszka do karmienia bliźniąt: jaką wybrać i jak karmić bliźniaki?

Poduszka do karmienia bliźniąt to bardzo prosty wynalazek, który wielu mamom może wydawać się zbędnym gadżetem. Jednak większość kobiet karmiących, które chociaż raz spróbują karmienia z poduszką, nie chce wracać do wcześniejszych metod karmienia. Zwłaszcza przy bliźniakach poduszka pomoże Ci odciążyć plecy i znaleźć wygodną pozycję do karmienia. A jaką poduszkę najlepiej wybrać i jak karmić bliźniaki?

Dlaczego warto mieć poduszkę do karmienia?

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo karmienie piersią obciąża kręgosłup oraz ramiona. Jest to poważny problem, ponieważ plecy młodej mamy i tak są obciążone po dziewięciomiesięcznym noszeniu dziecka w swoim łonie i narażone na obciążenia związane z częstym trzymaniem maluszka na rękach. Karmienie z poduszką znacznie odciąża plecy i sprawia, że łatwiej przyjąć wygodną pozycję, w której i mamie i maluchowi będzie znacznie lepiej niż bez poduszki. Przede wszystkim dzięki poduszce, ręce i plecy mamy są odciążone, przez co nic nie cierpnie, nie sztywnieje i nie ma potrzeby częstego zmieniania pozycji. Karmienie przy pomocy takiego gadżetu jest również korzystne dla niemowlaka, ponieważ przez to, że może on zająć odpowiednią pozycję, zmniejsza się ryzyko pojawienia się niestrawności, kolek czy gazów. Poza tym, przez to, że maluch może jeść cały czas w tej samej pozycji, niemowlak jest spokojniejszy, nie denerwuje się i ma przez cały czas dobry dostęp do sutka. Poduszka przydaje się szczególnie przy bliźniakach, ponieważ ze względu na to, że dzieci jedzą często i długo, na karmieniu kobieta może spędzać nawet około dwunastu godzin.

Poduszka do karmienia bliźniąt
Poduszka do karmienia bliźniąt Piglet Twin

Jaką poduszkę do karmienia kupić?

Pierwszą kwestią, jaką warto przemyśleć przed zakupem poduszki do karmienia, jest jej kształt. Przede wszystkim poduszka powinna dobrze przylegać do ciała mamy lub innej osoby, która będzie karmiła malucha. Najlepiej, jakby poduszka w ogóle nie wymagała przytrzymywania i nie zsuwała się nawet podczas sięgania po chusteczki czy butelkę. Zwykle problem ten jest rozwiązany dzięki usztywnieniu wewnętrznej części poduszki, dzięki czemu przylega ona do ciała mamy. Niektóre poduszki mają nawet wiązanie, za pomocą którego poduszkę można przymocować do talii.

Poduszka powinna nadawać się do karmienia zarówno piersią, jak i z butelki. Jeśli zdecydujesz, że nie będziesz karmić piersią, poduszka nie musi być dopasowana do talii, ponieważ i tak nie będziesz jej używać w ten sposób. Ważne jednak, żeby poduszkę można było wygodnie ułożyć na kolanach i karmić malucha z butelki.

Warto zwrócić uwagę również na materiał, którym wypełniona jest poduszka. To właśnie od wypełnienia w dużej mierze zależy to, czy będzie ona wygodna, zbyt twarda czy zbyt miękka i czy maluch będzie mógł się na niej odpowiednio ułożyć. Jakie wypełnienia mamy do wyboru?

1. Styropian

Do niedawna większość poduszek ciążowych i poduszek do karmienia była wypełniona właśnie styropianem. Obecnie takie poduszki są coraz mniej popularne, jednak ich dużą zaletą wciąż jest niska cena. Poza tym, poduszki z wypełnieniem styropianowym mają zwykle dobrą miękkość, przez co są bardzo wygodne dla mamy i maluszka.

2. Silikon

Silikon występuje w wypełnieniu zazwyczaj w postaci włókien z powietrznymi kanalikami albo granulatu. Materiał ten jest bardzo sprężysty, trwały, wytrzymały, elastyczny i łatwo dopasowuje się do kształtu ciała. Dużą zaletą silikonowego wypełnienia jest to, że zapewnia on dobrą wentylację, dzięki czemu ani Ty, ani karmiony niemowlak nie będziecie się grzać i pocić. Zwłaszcza poduszki z wypełnieniem w formie włókien zapewniają dobrą wentylację.

3. Pianka

Wypełnienie z pianki jest dobrze znane z materacy i równie dobrze sprawdza się w poduszkach do karmienia. Poduszki z piankowym wypełnieniem są zazwyczaj dosyć twarde, ale mimo to, na tyle wygodne, że dziecko nie powinno mieć problemu z tym, żeby się na takiej poduszce ułożyć. Niektóre bardziej twarde poduszki z wypełnieniem z pianki mają specjalnie wyprofilowane wgłębienie, w które dziecko może się komfortowo wpasować.

Zwykle do wyboru jest wypełnienie z pianki poliuretanowej albo termoelastycznej. Wypełnienie z pianki poliuretanowej będzie lepiej oddychać, jednak lepiej wybrać to drugie, ponieważ wówczas poduszka będzie dopasowywała się do temperatury ciała dziecka, przez co maluch nie będzie się przegrzewał ani marznął. Minusem poduszek z piankowym wypełnieniem jest ich wysoka cena.

4. Poliester

Poliester jest bardzo popularnym materiałem, który stosuje się do wypełniania poduszek, ponieważ idealnie dopasowuje się do kształtu ciała i główki dziecka, dzięki czemu maluszkowi jest wygodnie podczas karmienia. Najczęściej spotykane są wypełnienia z poliestrowych włókien albo granulatu. Wybierając poduszkę z takim wypełnieniem, zwróć uwagę na to, żeby wypełnienia nie było ani za duża, ani za mało, ponieważ to od ilości materiału zależy twardość poduszki.

Oprócz materiału wypełniającego ważna jest również tkanina, którą poduszka jest pokryta. Najlepiej, żeby materiałem wierzchnim była bawełna albo inna naturalna tkanina. Materiał powinien być miękki i przyjemny. Poza tym, na poduszce nie może być doszywanych zdobień, które mogłyby drapać i podrażniać delikatną, wrażliwą dziecięcą skórę. Materiał wierzchni nie może być przymocowany do poduszki na stałe i musi dać się zdjąć oraz wyprać. Poduszka z pokryciem, którego nie można zdjąć jest bardzo niepraktyczna, ponieważ podczas karmienia bardzo trudno uniknąć pobrudzenia, a karmienie na poplamionej poduszce jest niehigieniczne i nieprzyjemne. Najlepiej, żeby materiał wierzchni dało się prać nawet w wysokich temperaturach.

Wybierając poduszkę do karmienia koniecznie sprawdź, czy wszystkie materiały, z których jest wykonana posiadają odpowiednie certyfikaty. Tylko wtedy będziesz mogła być pewna, że poduszka będzie bezpieczna dla Ciebie i Twojego maluszka. Najlepiej, by poduszka miała certyfikat OKO TEX Standard, PZH albo atest „Bezpieczny dla dziecka”.

Niektóre poduszki do karmienia są dodatkowo wyposażone w elementy, takie jak na przykład mała kieszonka, w której możesz przechowywać najbardziej potrzebne drobiazgi. W kieszonce zmieszczą się między innymi chusteczki czy smoczek, przez co, jeśli tylko zajdzie potrzeba wytarcia dziecięcej buzi, nie będzie konieczności wstawania lub sięgania po chusteczki. Oprócz tego, część poduszek ma elementy, które przykuwają uwagę malucha, dzięki czemu dziecko będzie zainteresowane i będzie pozytywnie kojarzyło czas karmienia.


Sprawdź: Poduszki do karmienia w naszym pasażu >>


Jak karmić bliźniaki?

Jeśli jesteś w ciąży z bliźniakami i chciałabyś karmić naturalnie, pewnie zastanawiasz się, czy to w ogóle możliwe, żeby wykarmić bliźnięta i jak to zrobić, żeby mleka wystarczyło dla dwóch maluszków. Zazwyczaj nie ma się czym martwić, ponieważ natura jest tak mądra, że ilość produkowanego pokarmu jest dostosowana do potrzeb, czyli jeśli będziesz karmiła dwójkę dzieci, Twój organizm będzie wytwarzał więcej mleka. Czasami pokarm wypływa z piersi już podczas ciąży, ale nie masz się czym martwić, ponieważ jest to całkowicie naturalne. Niektóre mamy martwią się z kolei, jeżeli przed porodem nie zaobserwują u siebie wypływu pokarmu. To również jest normalne i nie masz powodów do zmartwień. Pamiętaj, że organizm każdej z nas jest inny i inaczej się zachowuje w czasie ciąży i po niej, więc, jeżeli niektóre objawy wystąpiły na przykład u jednej z Twoich koleżanek, a u Ciebie się nie pojawiają, nie oznacza to, że coś jest z Tobą nie tak.

Jeśli zastanawiasz się, czy Twoje dzieci się najadają, możesz to sprawdzić obserwując ich zachowanie podczas jedzenia oraz podczas reszty dnia. Maluchy przede wszystkim powinny być aktywne podczas ssania i przełykać pokarm przez co najmniej 5 – 10 minut bez przerwy, co oznacza, że podczas karmienia zjedzą odpowiednią ilość pokarmu. Niemowlaki powinny być karmione mniej więcej 8 razy na dobę i moczyć mniej więcej 6 pieluszek, co oznacza, że prawidłowo przetwarzają pokarm.

W sytuacji, gdy karmisz bliźniaki szczególnie ważne są regularne kontrole u pediatry i obserwowanie czy maluchy rosną i przybierają na wadze w odpowiednim tempie. Jeśli lekarz tak zaleci, konieczne może być dokarmianie maluszków. Możesz używać do tego celu naturalnego pokarmu zebranego za pomocą laktatora albo mleka modyfikowanego. Noworodki i malutkie niemowlaki można karmić początkowo za pomocą strzykawki. W tym celu należy najpierw delikatnie dotknąć buzi maluszka palcem, żeby wywołać odruch ssania. Po delikatnym podrażnieniu warg, maluszek powinien otworzyć buzię, po czym można wsunąć mu do ust palec do ssania. Gdy dziecko zacznie ssać można wsunąć mu do buzi strzykawkę i powoli podawać pokarm. Należy naciskać tłok strzykawki przez tak długo, jak dziecko ssie palec, a gdy przestanie, przerywamy podawanie pokarmu. Pamiętaj, że to Ty powinnaś decydować o tym czy karmisz malucha piersią czy dokarmiasz go butelką albo strzykawką. Nie poddawaj się presji, jeśli ktoś mówi Ci, że powinnaś karmić piersią albo podawać dzieciom butelkę – to Tobie i dzieciom powinno być dobrze i wygodnie.

Problemem, jaki pojawia się w przypadku karmienia bliźniąt jest taki, czy karmić dzieci jednocześnie czy osobno. Ze względu na czas, jaki będziesz musiała poświęcać na karmienie maluszków, zaleca się, żeby karmić dzieci jednocześnie. Jednak na początku, gdy Ty i maluchy będziecie potrzebować czasu na dojście do wprawy w karmieniu, lepiej zdecydować się na karmienie osobno. Poza tym, na początku dzieci nie potrafią jeszcze samodzielnie utrzymywać główki, więc niemożliwe byłoby przystawienie do piersi dzieci jednocześnie bez pomocy taty lub innego opiekuna. Dzieci lepiej jest karmić osobno również wtedy, gdy maluchy jedzą w innym tempie. Jeśli jedno z dzieci je wolniej, będziesz musiała poświęcić mu więcej czasu i uwagi niż malcowi, któremu posiłek zajmuje tylko kilka minut. Niektórym dzieciom ssanie sprawia więcej trudności, bardziej się męczą i muszą robić sobie przerwy podczas posiłku, jednak nie powinnaś się tym martwić, a jedynie uzbroić się w cierpliwość i zachować spokój. Problem, jaki bardzo często pojawia się podczas pojedynczego karmienia to to, że dziecko, które nie będzie w danej chwili karmione może reagować płaczem albo niepokojem.

Jeśli już dojdziecie do wprawy, warto spróbować jednoczesnego karmienia. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo czasu, a to naprawdę istotne, szczególnie w przypadku opieki nad bliźniakami. Gdy zaczniesz jednocześnie karmić bliźniaki, dokładnie obserwuj ich reakcję, ponieważ karmienie dwójki dzieci może spowodować nasilone wytwarzanie i wydzielanie pokarmu. W takiej sytuacji maluchy mogą nie nadążać łykać, przez co będą się krztusiły i denerwowały. Wtedy dzieci nie mogą nawet odpocząć podczas karmienia, ponieważ mleko wciąż intensywnie wypływa z piersi. Jeśli zauważysz, że maluchy nie mogą spokojnie jeść, bo wydzielana jest zbyt duża ilość pokarmu, zrezygnuj z jednoczesnego karmienia, ponieważ to sprawi tylko, że bliźniaki będą poirytowane i nie będą chętnie jadły. Jednak, jeżeli możesz karmić maluchy jednocześnie, za każdym zmieniaj pierś, do której przystawiasz jedno dziecko. Każdy niemowlak ssie inaczej, przez co inaczej pobudza laktację, dlatego nie można przystawiać jednego z nich stale do tej samej piersi.

Najwygodniejsze pozycje do karmienia bliźniaków

Niestety nie można powiedzieć, że jest jakaś uniwersalna pozycja do karmienia, w której będzie wygodnie każdej mamie bliźniąt. Najlepiej znaleźć idealną pozycję metodą prób i błędów i wybrać takie ułożenie, w którym zarówno maluchom, jak i Tobie będzie najwygodniej. Przy karmieniu możesz się wspomóc oczywiście poduszką do karmienia, która znacznie poprawi Wasz komfort. Jeśli jednak nie masz takiej specjalnej poduszki, do podparcia dzieci, a szczególnie ich główek, możesz użyć na przykład kołdry zwiniętej w wałek albo zwykłych poduszek. Takie rozwiązanie jest jednak mniej wygodne niż użycie specjalnej poduszki, ponieważ wymaga odpowiedniego ułożenia kołdry i poduszek, a także położenia na nich maluszków. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, poproś kogoś o pomoc, tak żebyś mogła wygodnie usiąść, a następnie inna osoba ułoży Ci poduszki albo kołdrę, a także poda Ci maluszki.

Wygodną pozycją może być ułożenie obydwu maluchów pod pachami na poduszkach do karmienia tak, żeby dzieci stykały się główkami. W takiej pozycji nóżki dzieci są skierowane pod pachy mamy, a rękoma możesz podtrzymywać dziecięce główki. Gdy dzieci są już większe, możesz ułożyć jedno w pozycji klasycznej, a drugie pod pachą. Wtedy najlepiej położyć jedno z bliźniaków wzdłuż brzucha, a główkę drugiego oprzeć na brzuszku brata lub siostry.

Dodaj komentarz

NA ZAKUPACH

Wyprawka dla dziecka urodzonego jesienią

Przygotowanie do porodu i rodzicielstwa to dla wszystkich spodziewających się pojawienia się na świecie maluszka ogromne przeżycie. Jeśli w niedługim czasie będziesz rodzić, zapewne zastanawiasz się, czego będziesz potrzebowała w...

Czytaj dalej →
NA ZAKUPACH

Sukienki wieczorowe dla niskich osób

Jesteś niewysoka i wybierasz się na ważną uroczystość, elegancką kolację czy bal? Martwisz się, że ze swoim wzrostem będziesz miała problem ze znalezieniem odpowiedniej sukienki i w żadnym modelu nie...

Czytaj dalej →
NA ZAKUPACH

Rozmiar ubranek dla noworodka

Zakup ubranek dla noworodka to dla wielu rodziców ogromny problem. Przyszli rodzice mają zazwyczaj wątpliwości, ile ubranek kupić i jaki rozmiar ubranek dla noworodka wybrać. Jest to trudna sprawa, ponieważ...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kto finansuje ślub i wesele?

Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general