Podwyżki dla nauczycieli 2023 przyjęte! Minister podpisał rozporządzenie. Kiedy wypłaty trafią na konto?

O obiecanych podwyżkach dla nauczycieli mówi się już od dawna, ale dopiero teraz wynagrodzenia realnie wzrosną. Minister edukacji Przemysław Czarnek podpisał specjalne rozporządzenie w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli 2023. O ile wzrosną pensje i kiedy dokładnie ruszą wypłaty? Podwyżki dla nauczycieli 2023 – kiedy rozporządzenie oficjalnie zacznie obowiązywać?

Podwyżki dla nauczycieli 2023 – już jest rozporządzenie!

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji i Nauki od 1 stycznia obowiązują nowe stawki wynagrodzeń nauczycieli. Zanim jednak wyższe pensje mogą trafić na konta, konieczne jest przyjęcie specjalnego rozporządzenia w tej sprawie. Projekt dokumentu został przygotowany już kilka tygodni temu, ale podpisu ministra Czarnka doczekał się dopiero 23 lutego. Wraz z kolejną wypłatą nauczyciele mają otrzymać jednak wyrównanie od 1 stycznia.

Rozporządzenie – wynagrodzenie nauczycieli 2023 przyjęte – komunikat MEiN

Mimo że zaproponowane stawki nie spełniają oczekiwań ani związków zawodowych, ani samych nauczycieli, to jednak wciąż podwyżki były mocno wyczekiwane. Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem minimalne wynagrodzenie nauczycieli 2023 wzrośnie zaledwie o 7,8%. Jest to nawet mniej niż obiecywane kilka miesięcy temu przez ministra Czarnka 9% wzrostu, nie wspominając już o tym, że przedstawiciele ZNP domagali się od resortu podwyżki pensji zasadniczych o 20%. Postulat uzasadniali faktem, że w ostatnich latach wynagrodzenia w oświacie pozostają naprawdę skandalicznie niskie, a taki wzrost pomógłby nieco zniwelować również skutki wysokiej inflacji. Niestety pomysł został odrzucony.

Zobacz: Czy będą wcześniejsze emerytury dla nauczycieli 2023? Miałyby dotyczyć tylko niektórych roczników

Kiedy wyrównanie dla nauczycieli 2023?

Zgodnie z aktualnymi przepisami “podwyższenie wynagrodzeń dla nauczycieli następuje nie później niż w ciągu 3 miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej, z wyrównaniem od dnia 1 stycznia danego roku”. Przyjęcie projektu rozporządzenia dopiero teraz nie jest więc niezgodne z przepisami, ale nie trudno się dziwić, że nauczyciele byli już zniecierpliwieni oczekiwaniem. Nowe, wyższe pensje powinny jednak trafić na konto wraz z najbliższa wypłatą (oczywiście z wyrównaniem od stycznia).

Przypomnijmy, o ile dokładnie wzrosną wynagrodzenia dla nauczycieli w zależności od stopnia awansu.

  • nauczyciele nieposiadający stopnia awansu zawodowego (nauczycieli początkujących) – o 266 zł brutto;
  • nauczyciele mianowani – o 293 zł brutto;
  • nauczyciele dyplomowani – o 326 zł brutto.

Sprawdź: Kiedy wypłata 13. emerytury w 2023? Świadczenie będzie wyjątkowo wysokie, ale sporą część zabiera państwo

Podwyżki dla nauczycieli 2023 – tabela

Nowe stawki wynagrodzeń dla nauczycieli niestety wciąż pozostawiają wiele do życzenia. 7,8% podwyżki pensji zasadniczych to realnie zaledwie około 300 zł brutto więcej co miesiąc. Biorąc pod uwagę stopień wykształcenia, ilość obowiązków i odpowiedzialność związane z pracą w szkole, szokujące wydaje się, ze wciąż są nauczyciele, którzy nie zarobią nawet 3000 zł “na rękę”.

Poziom wykształceniaNauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego (nauczyciel początkujący) Nauczyciel 
mianowany
Nauczyciel 
dyplomowany
1.Tytuł zawodowy magistra  z przygotowaniem pedagogicznym3690 zł3890 zł4550 zł
2.Tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego3600 zł3700 zł3960 zł
Wynagrodzenie nauczycieli 2023 – rozporządzenie

Zobacz: Łacina w szkole od września. Będzie można się jej uczyć już w podstawówce. Zastąpi języki nowożytne?

Czytelnicy pytają o rozporządzenie w sprawie podwyżek dla nauczycieli 2023

Podwyżki dla nauczycieli rozporządzenie 2023 – kiedy wejdzie w życie?

Projekt rozporządzenia w sprawie podwyżek został już podpisany przez ministra Czarnka. Zwaloryzowane wypłaty powinny już wkrótce trafić do nauczycieli z wyrównaniem.

Kiedy podwyżki dla nauczycieli 2023?

Nowe, podwyższone pensje wraz z wyrównaniem od 1 stycznia powinny trafić na konta z najbliższą wypłatą pensji.

Podwyżki dla nauczycieli 2023 kiedy wyrównanie?

Z najbliższa wypłatą, czyli prawdopodobnie w marcu.

Dodaj komentarz

Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo