Kiedy podwyższone leukocyty we krwi są powodem do niepokoju?

Podwyższone leukocyty to zjawisko, na które wiele osób reaguje z niepokojem. Jest ono naturalne po aktywności fizycznej, jedzeniu czy w 3. trymestrze ciąży. Jednak w innych przypadkach może świadczyć o rozwoju jakiejś choroby, na przykład alergii, infekcji czy nawet białaczki.

Kiedy podwyższone leukocyty we krwi są powodem do niepokoju?

Leukocyty – norma u dorosłych i dzieci

Leukocyty – co to właściwie jest? To białe krwinki, które są elementami morfotycznymi krwi. Chronią organizm przed patogenami, na przykład bakteriami. Dzielą się na agranulocyty – limfocyty, monocyty oraz granulocyty – neutrofile, eozynofile, bazofile. Każdy z nich ma inne przeznaczenie. Są produkowane w szpiku kostnym. Część leukocytów jest uwalniana z krwi i trafia do tkanek, a pozostałe w niej pozostają. Ich uwalnianie w większej liczbie do krwi powoduje stany zapalne oraz zakażenia. To przewodnicy obronni organizmu. Niekiedy ich obecność powyżej normy nie oznacza większego zagrożenia.

Norma leukocytów u dorosłych to 4-10 tys./mm3. Jednakże zakresy są umowne i każde laboratorium może przedstawiać inne, lecz przybliżone. Leukocyty w normie u noworodka to 9-30 tys./mm3, a u dziecka rocznego 6-20 tys./mm3. Czasami u dziesięciolatków leukocyty mogą stanowić 13,5 tys/mm3, co też jest prawidłowym wynikiem. Natomiast leukocyty w ciąży mogą przekroczyć 10,8 tys./mm3 i wynosić nawet 13,5 tys./mm3. Neutrocyty (neutrofile), które stanowią około 70% mieszczą się w normie 1,5-8 tys./mm3. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości konieczna jest morfologia, która wykaże ile białych krwinek jest we krwi.

Podwyższone leukocyty – przyczyna

Podwyższone leukocyty, czyli za dużo białych krwinek w organizmie nosi również nazwę leukocytoza. Przy opisie ważna jest ich liczba oraz dojrzałość, ponieważ wówczas można stwierdzić czy wysokie leukocyty są także w szpiku kostnym. Przyczyna takiego stanu może być rozmaita, często fizjologiczna:

 • po posiłku z dużą zawartością białka,
 • przy znieczuleniu,
 • po wysiłku fizycznym,
 • po podaniu adrenaliny,
 • w czasie gorączki,
 • w trakcie ciąży bądź porodu,
 • po ataku padaczkowym.

W takich sytuacjach podwyższone leukocyty to zjawisko normalne. Bardziej poważnymi przyczynami wysokich leukocytów są między innymi:

 • choroby alergiczne,
 • niektóre nowotwory,
 • infekcje pasożytnicze, bakteryjne, wirusowe i grzybicze,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • przewlekłe zakażenia,
 • choroby jamy brzusznej,
 • układowe zapalenie naczyń,
 • martwica tkanek.

Neutrofile, inaczej neutrocyty to najliczniejsza grupa białych krwinek układu odpornościowego. Chronią one organizm przed różnymi infekcjami i chorobami. Neutrocyty powyżej normy, czyli 8 tys./mm3 mogą świadczyć o zwykłym stanie zapalnym bądź bardzo ostrej infekcji, ale też martwicy tkanek, ostrym krwotoku czy innych chorobach. Lekarz po wydanej diagnozie musi zdecydować o przebiegu leczenia.

Podwyższone leukocyty w ciąży – na co mogą wskazywać?

Za podwyższonymi leukocytami w ciąży mogą stać przyczyny fizjologiczne, na przykład przegrzanie organizmu, stres, nadmierna aktywność fizyczna, gorączka. Jednakże wysokie leukocyty we krwi świadczą też czasem o stanie chorobowym – infekcji układu moczowego, zatruciu, uszkodzeniu tkanek, alergii, nowotworze, infekcji przyzębia i jamy brzusznej, reakcji na niektóre leki. Wynik badania laboratoryjnego musi być zinterpretowany w oparciu o obraz kliniczny.

W czasie ciąży podwyższone są niekiedy neutrocyty (granulocyty obojętnochłonne), czym w 3. trymestrze nie należy się koniecznie niepokoić. Jednak taki wynik trzeba skonsultować z lekarzem, ponieważ w niektórych przypadkach ich za duża liczba we krwi może być przyczyną między innymi nagłej niewydolności nerek, infekcji, stanu przedrzucawkowego, stanu zapalnego czy nawet białaczki. Leczenie ciężarnej kobiety zawsze musi być przeprowadzone z odpowiednią ostrożnością. Wszystkie nieprawidłowości muszą być dobrze zdiagnozowane i we właściwy sposób leczone, aby doszło do bezpiecznego porodu.

Podwyższone leukocyty u dziecka

Podwyższone leukocyty u dziecka zazwyczaj oznaczają infekcję. Organizm zwalcza atakujące go drobnoustroje. Wysoki poziom leukocytów powinien z czasem się zmniejszać, a po około 2 tygodniach od zakończenia leczenia wrócić do normy. Za dużo leukocytów jest również wówczas, gdy dziecko przyjmuje leki, ma alergię czy doznało oparzenia. Najpoważniejszą przyczyną wysokich leukocytów u dziecka jest białaczka. Bardzo często dotyka dzieci, a w początkowym stadium nie są widoczne żadne objawy choroby. Dlatego co roku należy wykonywać morfologię krwi. Oznaczenie leukocytów w morfologii to WBC.

Podwyższone leukocyty w moczu u dziecka to leukocyturia. Zazwyczaj wskazuje na zakażenie układu moczowego. Może to być zapalenie pęcherza, cewki moczowej, bakteriuria, odmiedniczkowe zapalenie nerek. W niektórych przypadkach podwyższone leukocyty w moczu mogą też wskazywać na odwodnienie, gorączkę, wyczerpanie fizyczne, kłębuszkowe i śródmiąższowe zapalenie nerek czy stan zapalny w obrębie układu pokarmowego.

Dodaj komentarz

Co jeść podczas karmienia piersią? Co jeść w ciąży?
Krewetki w ciąży i podczas karmienia piersią
Krewetki jeszcze do niedawna uważane były za przysmak wykwintny, który gościł jedynie na talerzach najbardziej zamożnych. Obecnie stają się coraz bardziej popularne i dzięki dyskontom spożywczym mamy do nich ułatwiony
Czytaj dalej
Newsy Turystyka
Otwarcie Suntago Park of Poland: Czy warto odwiedzić miejsce, którego stworzenie kosztowało 170 mln Euro?
W taką pogodę jak ta, którą serwuje nam tegoroczna zima trudno marzyć o czymś innym niż urlop w tropikach. Albo w alpejskiej wiosce... Trudno w to uwierzyć, ale te dwa
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców
Mniszek a mlecz: Jak odrożnić mniszka lekarskiego od mlecza?
Mniszek a mlecz - te dwie rośliny, choć bardzo do siebie podobne, różnią się kilkoma szczegółami. Obie pochodzą z jednej rodziny - astrowatych. Jedna z nich wykazuje cenne właściwości i
Czytaj dalej
Zdrowie rodziców
Brzuch tarczycowy: Jak wygląda i jak się go pozbyć?
Większość kobiet marzy o nienagannej sylwetce, pięknym wyrzeźbionym ciele, niczym gwiazdy z pierwszych stron gazet. Brzuch tarczycowy skutecznie im to uniemożliwia... Brzuch tarczycowy Media, telewizja, prasa, a teraz przede wszystkim internet kreuje
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców
Kalendarz pylenia: Co pyli w maju 2020?
Co pyli w maju? Kalendarz pylenia 2020 podpowie, które rośliny zaczynają pylić w konkretnych miesiącach. Sprawdź, czy jesteś uczulony na ich pyłki! Kalendarz pylenia 2020 Kalendarz pylenia odnotowuje pierwsze pylenie roślin już
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców
Jak wyjąć drzazgę? Nie tylko u małego dziecka…
Jak wyciągnąć drzazgę? Istnieje kilka sposobów na drzazgi. Pozostawienie jej w palcu może bowiem nieść za sobą bardzo poważne skutki, takie jak zarażenie laseczkami tężca lub bolesne stany zapalne. Sprawdź,
Czytaj dalej