Polip endometrialny, czyli przerost błony śluzowej macicy może prowadzić do niepłodności, a nawet raka. Powstaje najprawdopodobniej w wyniku nieprawidłowej pracy gospodarki hormonalnej.
Co to jest polip endometrialny szyjki macicy?
Polip endometrialny to przerost błony śluzowej. Co miesiąc, jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, błona śluzowa łuszczy się, a jej resztki są wydalane wraz z krwią w czasie miesiączki. Zdarza się jednak, że nasza gospodarka hormonalna jest rozregulowana, a wtedy dochodzi do powstawania polipów endometrialnych. Estrogen to główny hormon, który się do tego przyczynia.
Polipy mogą być różnej wielkości, a nawet obejmować całą powierzchnię błony śluzowej. Zazwyczaj są to jednak niegroźne zmiany, które wyleczymy w gabinecie ginekologicznym. Występują z reguły u kobiet między 30 a 50 rokiem życia.
Polipy endometrialne dzieli się na dwa rodzaje:
- polipy siedzące – zazwyczaj o owalnym kształcie, ze względu, iż mają szeroką podstawę, zajmują duży obszar jamy macicy.
- polipy uszypułowane – przywierają do ściany szyjki macicy za pomocą szypuły, przez co czasem wystają poza jamę macicy.
Objawy wskazujące na występowanie polipa endometrialnego
Oprócz regularnych wizyt u ginekologa oraz robienia podstawowych badań, każda kobieta powinna obserwować swoje ciało i reagować zawsze wtedy, gdy zauważy niepokojące symptomy. Do objawów polipa endometrialnego macicy zaliczamy:
- ból podbrzusza;
- obfite miesiączki;
- krwawienie między miesiączkami;
- częste infekcje intymne;
- upławy;
- ból przy stosunku.
Niestety w przypadku kobiet po menopauzie mogą nie występować żadne z typowych objawów polipa endometrialnego. Właśnie dlatego tak ważne są regularne kontrole u lekarza: nieleczony polip może rozwinąć się w nowotwór.
Wśród innych problemów wiązanych z występowaniem polipów endometrialnych jest niepłodność. Ma miejsce, jeśli polip uciska ujście jajowodu czy kanał szyjki macicy. Wówczas plemniki nie są w stanie dotrzeć do jajeczka, a w konsekwencji nie dochodzi do zapłodnienia. Często jednak w przypadkach, kiedy polip jest jedyną przyczyną trudności w zajściu w ciążę, wystarczy go usunąć, a problem zostanie rozwiązany.
Polip endometrialny macicy: leczenie
Do usunięcia polipa endometrialnego stosuje się dwie metody: łyżeczkowanie macicy lub histeroskopię. Łyżeczkowanie macicy polega na wprowadzeniu do macicy łyżki chirurgicznej, którą oczyszcza się jamę macicy. Niestety ten zabieg nie pozwala na dokładne oględziny w czasie jego trwania, więc ginekolog może mieć trudności z usunięciem wszystkich, zwłaszcza mniejszych zmian.
W czasie histeroskopii zaś lekarz wprowadza płyn do macicy pacjentki, po czym pod znieczuleniem ogólnym i przy pomocy malutkiej kamerki wycina zmiany. Polipy uszypułowane można także ukręcić. Pobrane w czasie zabiegu materiały wysyła się do badania histopatologicznego.
Zdarza się, że jako pierwszy krok w leczeniu poliów endomterialnych zaleca się terapię hormonalną, która reguluje poziom hormonów odpowiedzialnych za pojawianie się zmian. Przebieg leczenia zależy jednak od lekarza oraz rozległości polipów u pacjentki.
Ze względu na silne krwawienia zarówno w czasie miesiączki, jak i pomiędzy nimi, które często występuje przy polipach, zdarza się, że u pacjentek stwierdza się niedobory żelaza. Można je uzupełnić farmakologicznie oraz poprzez wprowadzenie do diety produktów takich jak: buraczki, brokuły, brukselkę czy natkę pietruszki.
Polip endometrialny, mimo że może prowadzić do poważnych dolegliwości, sam jest w miarę prosty w leczeniu. Wystarczą regularne, profilaktyczne wizyty u ginekologa, a na pewno uda nam się nad nim szybko i sprawnie zapanować.
Zdjęcie główne: depositphotos.com