Porysowane okulary – Jak usunąć rysy z okularów?

Porysowane okulary to częsty problem dla osób, które je noszą. Z czasem przestajemy o nie dbać, wrzucamy je luzem do torebki bez etui czy nosimy zawieszone na szyi. Wszelkie zadrapania bądź rysy na okularach wyglądają bardzo nieestetycznie i utrudniają widzenie. Czy można takie okulary uratować? Pewnie, że tak. Istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Do czyszczenia okularów nie powinno używać się chusteczek higienicznych oraz ręczników kuchennych,
  • Rys z okularów możesz się pozbyć za pomocą: pasty do zębów, sody oczyszczonej, proszku do pieczenia, ciepłej wody i mydła oraz ściereczki z mikrofibry.
  • Koszt polerowania szkieł okularów u optyka waha się pomiędzy 20, a 40 zł.

Porysowane okulary – Jak usunąć rysy z okularów?

Okulary, nieważne czy korekcyjne, czy przeciwsłoneczne, wszystkie są podatne na uszkodzenia i rysy na szkłach. Istnieje kilka metod i sposobów, aby takie porysowane okulary ocalić. Nie ma pewności czy każda z metod się sprawdzi, ale zawsze lepiej spróbować niż wyrzucić okulary do śmietnika. Porysowane szkła w okularach można wypolerować. Do polerowania okularów możemy śmiało użyć środków do polerowania mebli. Ta tłusta i biała substancja przeznaczona do usuwania plam z mebli poradzi sobie z rysami na okularach. Wystarczy niewielką ilość nanieść na specjalną szmatkę i dokładnie je wypolerować.

Zobacz też: Te domowe sposoby na odkamienianie czajnika są naprawdę skuteczne!

Domowy sposób na porysowane okulary

Porysowane szkło w okularach możemy skutecznie wypolerować, dzięki środkom, które znajdziemy w naszych domach. Wykorzystanie domowych sposobów pomoże pozbyć się rys z okularów.

  • Tutaj sprawdzą się takie środki jak pasta do zębów. Nie tylko okulary będą błyszczały, ale również spowoduje, że rysa na okularach zniknie. Wystarczy, że posmarujemy soczewki pastą, odczekamy chwilę i przetrzemy szkła. Spłuczemy je wodą i poczekamy, aż wyschną.
  • Następna propozycja to niezawodna soda oczyszczona. Ten środek czyszczący jest w stanie poradzić sobie z zarysowanym szkłem. Niewielką ilość sody należy wymieszać z wodą, a następnie tak gotową papką wyczyścić okulary, przemyć wodą i wypolerować szmatką z mikrofibry.
  • Proszek do pieczenia niweluje powstałe uszkodzenia na okularach. Ten środek ma podobne działanie do sody oczyszczonej. Dogłębnie usuwa nagromadzony kurz i brud i powoduje, że wszelkie uszkodzenia stają się niewidoczne dla oka.

Zobacz również: Plamy po domestosie na ubraniach – Jak sobie z nimi radzić?

Jak wypolerować okulary w domu?

Polerowanie szkła okularów powinna być czynnością wykorzystywaną dość często, a nie tylko od święta. Okulary to ważna rzecz, o którą warto dbać, ponieważ pomaga nam w widzeniu.

  • Okulary możemy wypolerować w domu za pomocą ciepłej wody i mydła. Umieść okulary w misce z tymi składnikami i dokładnie umyj. Następnie opłucz i osusz.
  • Domowa pasta do czyszczenia okularów na bazie mocnego kwasu również się sprawdzi. Ta metoda wymaga od nas zabezpieczenia dłoni oraz zachowania ostrożności. Za pomocą patyczków do uszu nanieś kwas na szkła okularów, pozostaw na maksymalnie 5 minut, a następnie dokładnie spłucz.
  • Wypoleruj okulary ściereczką z mikrofibry. Należy pamiętać, że chusteczki higieniczne oraz ręczniki papierowe nie nadają się do czyszczenia okularów.

Sprawdź: Dlaczego pranie śmierdzi? Jak suszyć pranie, żeby nie śmierdziało?

Polerowanie szkieł okularów u optyka – cena

Porysowane okulary możemy również oddać do optyka. Jeśli chodzi o usuwanie rys z okularów, optyk to najlepsza opcja. Kto jak nie specjalista poradzi sobie z takim problemem. Każdy optyk godny polecenia proponuję swoim klientom usługi związane z polerowaniem szkła. Ten proces odbywa się za pomocą specjalistycznego sprzętu oraz materiałów, które łagodnie obchodzą się z powłoką ochronną na powierzchni soczewek.

Osoby, które mają dogłębnie uszkodzone okulary z dużą ilością rys, w szczególności powinny skorzystać z usług profesjonalnego optyka. Jest to jedyna gwarancja, że polerowanie nie uszkodzi okularów, a te posłużą nam na kolejne lata. Cena takiej usługi waha się w przedziale od 20 zł do 40 zł.

Sprawdź: Jak wyczyścić komputer stacjonarny z kurzu? 8 sposobów

Rysy na okularach z antyrefleksem

Jak zlikwidować rysy na okularach? Pozbycie się rys z okularów z antyrefleksem to trudna sprawa. Takie soczewki są bardzo delikatne, a o ich zarysowanie nietrudno. Czyszczenie okularów z antyrefleksem powinno przebiegać w ostrożny sposób. Jeżeli chcesz je wyczyścić, używaj do tego tylko środków specjalnie do tego przeznaczonych. Tylko w taki sposób będziesz miał pewność, że filtr okularów nie zostanie uszkodzony. Jeżeli powłoka antyrefleksyjna podczas czyszczenia zostanie uszkodzona, nie można jej już trwale naprawić.

Można ukryć rysy powstałe na szkłach, ale będzie to rozwiązanie tymczasowe. Defekt niestety będzie widoczny i będzie przeszkadzał w ich noszeniu. Najlepiej w takiej sytuacji udać się do optyka po wymianę soczewek. Porysowane okulary to nie lada problem, ale można z nim skutecznie walczyć, uciekając się do powyższych rad.

Poznaj: Rośliny trujące dla kota – Jakie kwiaty są trujące dla kota? Gatunki i objawy zatrucia

Rodzice pytają o porysowane okulary:

Czy da się usunąć rysy na okularach?

Tak. Usunięcie rys z okularów jest możliwe do usunięcia. Możemy je usunąć za pomocą domowych sposobów, a jeśli to nie zadziała, należy udać się do salonu optycznego.

Jak wyczyścić okulary porysowane?

Porysowane okulary możemy wyczyścić za pomocą domowych środków takich jak soda oczyszczona, proszek do pieczenia, domowa pasta do czyszczenia okularów z kwasem czy za pomocą pasty do zębów lub wody z mydłem.

Jak naprawić porysowane okulary przeciwsłoneczne?

Poprzez ich czyszczenie i polerowanie. Użyj do tego sprawdzonych domowych sposobów, które pozwolą Ci na zniknięcie wszelkich rys i uszkodzeń na Twoich okularach.

Czym wypolerować okulary?

Do polerowania okularów nadają się specjalne środki do tego przeznaczone. Niemniej jednak możemy spróbować wypolerować je domowymi sposobami takimi jak soda oczyszczona czy pasta do czyszczenia okularów.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo