Jak wyczyścić komputer stacjonarny z kurzu? 8 sposobów

Komputer to urządzenie, które jest używane w większości domów. Służy przecież do nauki, rozrywki, często również do pracy. Niewątpliwie więc jest bardzo potrzebny. Warto pamiętać o higienie i regularnym oczyszczaniu komputera. Dzięki temu będzie on w dobrej sprawności na długie lata, a korzystanie z niego okaże się bardziej komfortowe i bezpieczne. Jak wyczyścić komputer stacjonarny z kurzu? Poznaj 8 prostych sposobów.

Nie tylko oczyszczanie

Czyszczenie komputera jest bardzo ważne, nie należy jednak zapominać o prawidłowej higienie. Czy wiesz, że na klawiaturze może przebywać więcej bakterii niż na desce sedesowej? Chorobotwórcze mikroby to nic przyjemnego, dlatego warto się ich regularnie pozbywać. Szczególną uwagę warto poświęcić klawiaturze. Ma ona bowiem bezpośrednią styczność z dłonią człowieka, która również często znajduje się w okolicy twarzy. W czasie korzystania z komputera należy unikać kontaktu dłoni z twarzą. Przed i po warto również zdezynfekować ręce. Unikaj jedzenia przy komputerze oraz spożywania napojów. Chociaż pokusa jest silna, warto przynajmniej ograniczyć te złe nawyki. 

8 skutecznych sposobów na czyszczenie komputera

Chociaż laptopy kilka lat temu zdominowały rynek, komputery stacjonarne wciąż cieszą się zainteresowaniem. Co prawda zadbanie o ich czystość wymaga nieco więcej pracy, jednak w niektórych przypadkach laptop nie sprawdzi się tak dobrze jak wersja stacjonarna. Oto 8 łatwych sposobów na to, aby oczyścić komputer stacjonarny z kurzu:

  1. Sprężone powietrze – jedna z najbardziej skutecznych metod na kurz. Ogromną zaletą jest to, że za jego pomocą można wyczyścić nawet najmniejsze zakamarki komputera.
  2. Użyj ściereczki z mikrofibry – to najlepszy materiał do oczyszczania komputera z kurzu. Jest delikatna, ale jednocześnie bardzo skuteczna. Przyda się do zadbania o czystość elementów takich jak myszka, monitor czy klawiatura.
  3. Odpowiednie środki czystości – czyli takie, które są przeznaczone specjalnie do czyszczenia komputerów. Dobra firma to gwarancja wysokiej jakości i skuteczności.
  4. Pianka do czyszczenia ekranu – ekran komputera wymaga specjalnego traktowania. Użycie nieodpowiedniego preparatu może go bowiem uszkodzić. Dobrze sprawdzi się pianka, która posiada właściwości antystatyczne i bakteriobójcze.
  5. Nie tylko na zewnątrz, ale również w środku – czyszczenie obudowy jest ważne, ale równie istotne jest oczyszczanie komputera w środku. W tym celu warto użyć wcześniej już wspomnianego sprężonego powietrza.
  6. Pędzelek do czyszczenia elektroniki – można kupić je na przykład w sklepach z wyposażeniem komputerowym. Takim pędzelkiem można wyczyścić większość elementów komputera stacjonarnego.
  7. Siatki przeciwpyłowe – warto je zastosować. Dzięki nim do wnętrza komputera dostanie się mniej kurzu i zanieczyszczeń.
  8. Chusteczki czyszczące – neutralizują szkodliwe bakterie i usuwają kurz oraz zabrudzenia. Warto ich użyć do oczyszczania myszki i klawiatury komputera.

Warto pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Przed przystąpieniem do czyszczenia komputera, koniecznie odłącz urządzenie od prądu.

Kurz i zanieczyszczenia powodują, iż komputer stacjonarny ulega zepsuciu. Brak oczyszczania to również tworzenie idealnego miejsca do życia dla bakterii. Komputer należy czyścić więc regularnie, używając w tym celu odpowiednich środków i preparatów. Oczyszczanie komputera należy rozpocząć od odłączenia prądu. Następnie należy zdjąć boczną pokrywę i delikatnie wyjąć poszczególne elementy. Teraz można przystąpić do ich oczyszczania za pomocą sprężonego powietrza i innych środków. Szczególną uwagę należy zwrócić na trudno dostępne miejsca. Wystarczy już tylko zamontować oczyszczone elementy i założyć pokrywę boczną. Nie zapominaj jednak o monitorze, myszce i klawiaturze. Do dezynfekcji tych elementów przyda się patyczek higieniczny, a także preparaty do czyszczenia tych elementów. Tak oczyszczony komputer będzie pracował ciszej, prawidłowo chłodził ważne elementy oraz posłuży dłużej.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo