Pranie firanek – Jak prać firanki, żeby były białe?

Pranie firanek – jak prać firanki, żeby były białe? Na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych produktów, które poradzą sobie z tym problemem. Pranie firanek nie należy do skomplikowanych czynności, ale prawdziwą sztuką jest ich wybielenie. Pożółkły materiał firan nie prezentuje się estetycznie i wygląda na oknie nieładnie. Piękna zwiewna i biała firanka zawieszona w oknie robi efekt wow i nadaje wnętrzu wyjątkowego charakteru.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Poszarzałe i brudne firany należy moczyć przed praniem w wodzie z dodatkiem soli kuchennej, octu, soku z cytryny lub aspiryny.
  • Domowe sposoby na wybielanie firanek to dodanie do prania płynu do mycia naczyń, skorupek jaj lub amoniaku.
  • Wybielić firanki można również za pomocą sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia

Jak prać firanki, żeby były białe?

Biel firan rozjaśnia pomieszczenie. Wśród wielu dostępnych produktów na rynku, znajdują się wybielacze. Są to produkty o silnym działaniu, które na pewno z łatwością wybielą firanki. Czasem jednak firany są tak poszarzałe, że trzeba je przed praniem namoczyć. Szary kolor to nic innego jak brud i kurz, który się osadza. Pożółkłe firanki mogą być również przyczyną dymu tytoniowego. Brązowa barwa osadza się na firanach i sprawia, że są żółte i nieprzyjemne w zapachu.

Wystarczy taką firankę wyprać w wodzie z dodatkiem soli. Sól powinna pozbyć się wszelkich plam i brudu. Niemniej jednak trzeba uważać, ponieważ firana jest wykonana z delikatnego materiału podatnego na uszkodzenia. 

Możemy firany prać również w wodzie z dodatkiem wody utlenionej. Woda utleniona z łatwością pozbędzie się wszelkich bakterii i szkodliwych substancji z firan. Można ją stosować tylko na miejsca brudne lub na same plamy. W dodatku jest to środek tani, który każdy z nas ma pod ręką i w swoim domu.

Namaczanie firanek – w czym moczyć firany przed praniem?

Namaczanie firanek to dość powszechny sposób na wybielanie. Szare i brudne firanki to zmora wielu gospodyń domowych. Pierwszą czynnością, jaka nam się nasuwa to pranie. Niestety bardzo często samo pranie nie wystarcza i musimy firanki namoczyć. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które poradzą sobie z zabrudzeniami i sprawią, że nasze firanki będą olśniewały bielą i czystością. 

  • Najprostszy sposób to zamoczenie firanek w wannie z ciepłą wodą z dodatkiem soli na 3 godziny. Następnie pranie ręczne z dodatkiem proszku i gotowe. 
  • Kolejny sposób na wybielenie firan to ocet. Z tej metody bardzo często korzystały nasze babcie. Ten sposób pomaga, ale niestety pozostawia po sobie specyficzny zapach przez kilka godzin.
  • Sok z cytryny w połączeniu z ciepłą wodą to dobry zamiennik dla chemicznych detergentów. Namocz firanki w tym roztworze, zostaw na godzinę, a następnie wypierz i wysusz.
  • Aspiryna, którą na co dzień stosujemy jako lek na grypę, jest doskonała w wybielaniu żółtych plam i je odkaża. Dodatkowo zabija grzyby i bakterie. Wystarczy rozpuścić kilka tabletek w wodzie i zanurzyć w tym firany.

Domowe sposoby na wybielanie firanek

Domowe sposoby na wybielenie firanek to najlepsze i sprawdzone rozwiązania. Śnieżnobiałe firanki to klasa sama w sobie. Firanki śnieżnobiałe pięknie pachnące powieszone w oknie dodadzą uroku.

  • Płyn do mycia naczyń idealnie się nada do firan kuchennych, które są zanieczyszczone od tłuszczu. Wystarczy dodać jedną łyżeczkę do prania. 
  • Sposób na białe firanki to wykorzystanie skorupek jaj. Podobno są w stanie przywrócić pierwotną biel firanom. Skorupki umieszczamy w lnianym woreczku i wrzucamy do bębna.
  • Amoniak to również ciekawa metoda na wszelkie zabrudzenia i plamy. Wystarczy namoczenie firan w tej substancji w proporcji 1 łyżka na 2 litry wody.

Natomiast, jeśli jesteś sceptycznie nastawiony do domowych sposobów, możesz postawić na wybielacze. Liczne detergenty są dostępne na rynku, które gwarantują świeżość, biel i ładny zapach. Do wyboru mamy proszki i wybielacze. 

Wybielanie firanek sodą oczyszczoną

Jak prać firanki, żeby były białe? Kolejny i niezawodny sposób to wybielanie firanek sodą oczyszczoną. Jest to doskonałe na pozbycie się plam.

Soda oczyszczona nie dość, że rozjaśni prany materiał, to jeszcze poprawi jego wygląd. Ponadto, pozbędzie się nieprzyjemnego zapachu i nie spowoduje zniszczeń. Soda do prania firanek jest naturalnym środkiem czyszczącym niezawierającym żadnej chemii. Co więcej, ten produkt wywabi każdą nawet najbardziej uporczywą plamę, a sam proces wybielania będzie szybki i łatwy. Dodaj pół szklanki tego cudownego proszku do prania lub mocz firany w roztworze sody połączonej z ciepłą, ale niegorącą wodą i plastrami cytryny.

Wybielanie firanek proszkiem do pieczenia

Wybielanie firanek proszkiem do pieczenia to dość powszechna metoda i dająca pożądane rezultaty. Używany często do robienia ciasta, posiada również właściwości czyszczące. Szara i brudna firana nie wywołuję uśmiechu na twarzach domowników. Firany dość szybko wchłaniają kurz, sadzę czy dym papierosowy. Proszek do pieczenia ma podobne właściwości do sody oczyszczonej. Też jest naturalnym środkiem czyszczącym. Dlatego tak bardzo jest polecany w procesie wybielania.

Do 5 litrów wody dodajemy całe opakowanie proszku do pieczenia. Najlepszy efekt uzyskamy, kiedy zamoczymy firany na 20 minut i wypierzemy je z dodatkiem proszku do białego. Mamy nadzieję, że po lekturze powyższych sposobów, wiecie już Państwo jak prac firanki, żeby były białe.

Rodzice pytają jak prać firanki, żeby były białe:

Jak wybielić firanki w pralce?

Wystarczy dodać do prania wybielacze lub skorzystać z domowych sposobów. Dodać do prania sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia lub proszek do białych kolorów. Pranie robić w niskiej temperaturze.

Jak wybielić firanki domowym sposobem?

Domowych sposobów jest kilka. Możemy wykorzystać do tego skorupki jaj, amoniak, sok z cytryny, wodę utlenioną, sodę oczyszczoną, jak i proszek do pieczenia.

Czym najskuteczniej wybielić firany?

W procesie wybielania najlepiej sprawdzą się detergenty oraz soda oczyszczona. Soda jest od dawna znana jako środek czyszczący, który wybiela firany i pomaga usuwać uporczywe plamy.

W czym prać firanki, żeby były białe?

Firany należy wyprać w proszku z dodatkiem soli kuchennej, proszku do pieczenia czy sody oczyszczonej. Jeśli to nie pomoże, to firany należy namoczyć przed ich wypraniem.

Czym wybielić firanki z woalu?

Firanki z woalu są delikatne i należy prać je ręcznie. Namoczenie firan z woalu z dodatkiem sody oczyszczonej nie zniszczy materiału, a pięknie je odświeży i przywróci nieskazitelną biel.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo