Późne macierzyństwo, czyli ciąża po 30 roku życia

Jeszcze do niedawna kobiety, które nie urodziły przed trzydziestką były nazywane późnoródkami lub mamami last minute. Obecnie coraz więcej kobiet decyduje się na dziecko dopiero po 30, a niektóre nawet po 35 roku życia. Dowiedz się dlaczego takie ciąże powinny być po szczególnym nadzorem lekarza lub położnej i jak ważna jest w ich przypadku profilaktyka.

Dane statystyczne pokazują, że z roku na rok coraz więcej kobiet decyduje się na późniejsze macierzyństwo. Jeszcze w 2000 roku kobiety, które po raz pierwszy rodziły po 30tce stanowiły zaledwie 8% wszystkich matek. W 2006 roku było to już ponad 15%. W 2013 ta liczba wynosiła już 21%.
Przez ostatnie 15 lat średni wiek w którym kobiety decydują się na pierwsze dziecko wzrósł o 3 lata.

Przyczyny późnego macierzyństwa

Przyczyny dla których kobiety decydują się na ciążę dopiero po 30 roku życia są różne. Najczęściej są to:

  • Późniejsze zawieranie związków partnerskich i małżeńskich (tutaj statystyka także wskazuje na wyraźne opóźnienie na przełomie ostatnich lat).
  • Spadek nieplanowanych ciąży, który spowodowany jest powszechnym dostępem do środków antykoncepcyjnych, a także szerzej dostępną wiedzą na ten temat.
  • Chęć zdobycia przynajmniej minimalnego doświadczenia zawodowego po zakończeniu edukacji.
  • Próby zabezpieczenia materialnego dla siebie i przyszłego dziecka. Coraz więcej par boi się o przyszłość dzieci i nie chce zostać rodzicami zanim nie będzie posiadała własnego mieszkania.
  • Rozwój medycyny sprawia, że pary, które od lat starają się o dziecko nareszcie mogą zostać rodzicami.

Kiedy kobieta ma najłatwiej zajść w ciążę?

Z medycznego punktu widzenia najbardziej płodny okres u kobiety to 19-25 rok życia. Każdy kolejny rok to większe kłopoty z zajściem w ciążę i/lub jej donoszeniem. Po 35 roku życia coraz częściej mają miejsce cykle bez jajeczkowania. Dojrzewanie komórki jajowej także nie przebiega już tak sprawnie jak u kobiety, która ma 20 lat. Ich liczba znacznie spada wraz z wiekiem. Przy pierwszych miesiączkach komórek jajowych jest około 400 000. Wieku 35 lat to już zaledwie 10% tej liczby, czyli niecałe 40 000.
Z tych powodów kobieta po 30 roku życia ma 10% szans na zapłodnienie w pojedynczym cyklu. Realna płodność zależy jednak od predyspozycji kobiety i jej stanu zdrowia.

Ciężarne wysokiego ryzyka

Pomimo tego, że w niektórych szpitalach na karcie kobiet w ciąży, które są po 35 roku życia widnieje napis “ciężarna wysokiego ryzyka” to wielu lekarzy uważa ten termin za przestarzały. Odpowiednia profilaktyka i obserwacja ciąży przez ginekologa prawie całkowicie eliminują ryzyko poronienia.

Kilka naukowych badań nad różnicami w ciąży w różnym wieku:

  • Bóle pleców, a także nudności, które są najczęstszymi dolegliwościami w ciąży nie występują częściej u kobiet powyżej 35 roku życia niż u młodszych koleżanek.
  • 15% kobiet, które zachodzą w ciążę między 35-tym a 40-tym rokiem przechodzi zatrucie ciążowe. Natomiast tylko 10% kobiet pomiędzy 20 a 30 rokiem życia musi być leczona z tego powodu. Zatrucie ciążowe można obecnie zdiagnozować badaniem dopplerowskim, które wykonuje się około 20-22 tygodnia ciąży, czyli jeszcze na długo przed wystąpieniem symptomów.
  • Podobnie jest z cukrzycą ciążową. Kobiety, które decydują się na ciążę po 30-tym roku życia częściej dotyka te rodzaj cukrzycy.

Częstsza i bardziej dokładna profilaktyka w przypadku mam po 35 roku życia pozwala jednak szybko wykryć te choroby i skutecznie je pokonywać.

Badania w przypadku późnego macierzyństwa

Nie tylko dziecko ma trudniej w ciele dojrzałej mamy. Ona sama także ciężej może znieść ciążę. Połóg oraz poród u kobiet po 30 roku życia bardziej obciążają serce, krążenie, układ ruchowy, a także przemianę materii. Jednak prawidłowy przebieg ciąży nie powinien mieć negatywnego wpływu na jej zdrowie.

Masz ponad 30 lat i jesteś w ciąży? Nie zaniedbuj zlecanych badań! Odpowiednia profilaktyka jest w stanie wyeliminować w 100% zagrożenie ciąży.

Jak rodzić po 30-tce? Cesarka czy poród naturalny?

Według statystyk kobiety po 38 roku życia dwa razy częściej rodzą poprzez cesarskie cięcie niż ich młodsze koleżanki. Nie ma jednak medycznych podstaw, żeby decydować się na takie rozwiązanie.
U kobiet po 35 roku życia:

  • bóle porodowe
  • faza otwarcia ujścia macicy
  • nieprawidłowe ułożenia dzieci
  • przedwczesne rozwarcie

są identyczne jak u młodszych kobiet. Trwają tyle samo i tak samo często występują. Najczęściej to lekarze dmuchają na zimne i chcą mieć pewność, że wszystko będzie przebiegało prawidłowo. Stąd statystycznie więcej cesarek jest u kobiet po 38 roku życia.

Sprawdź: Jak wygląda kalendarz badań w ciąży >>

Dodaj komentarz

3 komentarzy: Późne macierzyństwo, czyli ciąża po 30 roku życia

  1. Tak glupiego artykulu dawno nie czytalam ja swoja corke urodzilam w wieku 20 lat i znioslam ja okropnie synka urodzilam w swoje 40 urodziny i takiej ksiazkowej ciazy zycze kazdej kobiecie.

    • Niestety, ale statystyki nie kłamią. Ktoś ma szczęście, a ktoś nie.

      • To prawda. Nie ma reguł. W różnych cyklach można zajść w ciążę, jak i w różnym wieku można urodzić bez problemowo. Nie ma reguł słuchajcie. Czasamu sama natura nas zadziwia…

        Suknie Ślubne

        Ceny sukien ślubnych

        Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

        Czytaj dalej →
        Planowanie ślubu oraz wesela

        Jak przystroić dom Panny Młodej?

        Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

        Czytaj dalej →
        Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
        Logo