Badania w ciąży: Jak wygląda kalendarz badań w ciąży?

Ginekolog potwierdził ciążę? Gratulacje! Przed Tobą trudny okres, ale wierz mi – zostanie Ci wynagrodzony. Pamiętaj, że już teraz jesteś maluchowi niezwykle potrzebna. Przez okrągłe 9 miesięcy musisz poddawać się regularnym badaniom. Wszelkie nieprawidłowości im wcześniej wykryte tym łatwiejsze do wyleczenia.

Listę niezbędnych badań powinien przygotować Ci lekarz prowadzący ciążę. Większość z nich jest darmowa. Warto jednak zainteresować się płatnymi badaniami ciąży i w niektóre z nich zainwestować.

Pierwsza ciążowa wizyta ginekologiczna

Przygotuj się na jedną z dłuższych wizyt lekarskich w swoim życiu. Lekarz musi w jej czasie przeprowadzić szczegółowy wywiad. Dokona także Twojego ważenia, zmierzy ciśnienie oraz oczywiście przebada ginekologicznie.
Te czynności (oprócz wywiadu) będą powtarzane co miesiąc, na każdej kolejnej wizycie.

Ginekolog na pierwszej wizycie powinien zlecić Ci także zestaw bezpłatnych badań

Bezpłatne badania w ciąży:

 • Morfologia krwi – Najważniejsze to sprawdzenie czy poziom krwinek białych jest na właściwym poziomie. W czasie drugiego trymestru ich liczba wzrasta. Jednak ich nadwyżka może oznaczać infekcję. Morfologia krwi pozwala wykryć niedokrwistość oraz ustalić jej przyczynę.
 • Badanie stanu glukozy we krwi – Dzięki niemu możemy wykryć cukrzycę ciążową. Pamiętaj, żeby krew do tego badania oddać na czczo.
 • Cytologia – Do tego badania pobiera się wymaz z szyjki macicy. Wykrywa nieprawidłowości w drogach rodnych.
 • Badanie moczu – Sprawdza między innymi poziom białka oraz cukru. Nadwyżka białka może świadczyć o infekcji, cukru o cukrzycy.
 • Ustalenie grupy krwi oraz czynnika Rh – Jeśli nie są znane. Badanie musi zrobić zarówno mama, jak i tata. Pozwala ono stwierdzić czy może dojść do konfliktu serologicznego.
 • Badanie WR z krwi – Dzięki niemu wykryjesz ewentualną kiłę, która może być bardzo niebezpieczna dla płodu. Badanie WR także wykonuje się na czczo.
 • Badanie w ciąży na nosicielstwo HIV i HCV

Kalendarz badań w ciąży

Dowiedz się na jakich etapach ciąży należy wykonać lub powtarzać konkretne badania.
Zanotuj je sobie w kalendarzu.

 • Pomiar ciśnienia i masy ciała: Co miesiąc
 • Morfologia krwi i badanie moczu: Co miesiąc
 • Poziom glukozy: Na początku ciąży oraz między 24, a 28 tygodniem ciąży
 • WR: Na początku oraz na końcu ciąży
 • Cytologia: Na początku ciąży
 • Grupa krwi i Rh: Na początku ciąży
 • Antygen HBs: Na końcu ciąży
 • USG: Trzykrotnie – pierwsze między 11, a 13 tygodniem ciąży, drugie między 18, a 22, trzecie po 30 tygodniu ciąży

Płatne badania w ciąży

Zdarza się czasem, że będziemy wymagali badań specjalistycznych. Te nie są finansowane przez NFZ.

 • Analiza krwi w kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) – Badanie zalecane jest kobietom z nieprawidłowościami w wynikach cytologii. Badanie to kosztuje od 100 do 400 zł.
 • Badania prenatalne – Te można wykonać bezpłatnie, ale pod warunkiem, że znajdujemy się w grupie ryzyka. W przeciwnym razie koszt takich badań wynosi od 300 do 600 zł.

A jak u Was wyglądają badania w ciąży? Zdecydowałyście się na te płatne? Nie miałyście problemów ze skierowaniem na badania bezpłatne?

Dodaj komentarz

Badania w ciąży, Zdrowie w ciąży

Niskie eozynofile w ciąży

Profilaktyczne badania krwi są bardzo ważną częścią dbania o zdrowie – możemy się z nich dowiedzieć np. o niskich eozynofilach w ciąży, mogących świadczyć o problemach z odpornością. Niekiedy wyniki...

Czytaj dalej →
Badania w ciąży, Ciąża

Jak często można robić USG w ciąży?

Jak często można robić USG w ciąży – to pytanie nurtuje wiele kobiet, które właśnie spodziewają się dziecka. Przyszła matka może czasami usłyszeć albo przeczytać w internecie, że zbyt częste...

Czytaj dalej →
Ciąża, Badania w ciąży, Badania prenatalne

Badania prenatalne – Cena badań prenatalnych

Cena badań prenatalnych waha się w zależności od rodzaju zastosowanej procedury medycznej oraz czułości wykonywanego testu. Za najprostszy zabieg możemy zapłacić ok. 150 złotych, za najbardziej skomplikowany – nawet 2500....

Czytaj dalej →
Badania w ciąży, Badania

Badanie WR – odczyn Wassermana

Badanie WR – odczyn Wassermana jest jednym z obowiązkowych testów laboratoryjnych, które powinny wykonać kobiety w ciąży. To nieskomplikowane badanie serologiczne pozwala wykryć przeciwciała przeciwko krętkowi blademu – bakterii wywołującej...

Czytaj dalej →
Badania w ciąży

BPD USG – co to?

BPD USG to jedna z wartości opisywanych podczas badań w trakcie ciąży. W trakcie wizyty lekarz dokonuje różnego rodzaju pomiarów, które mają na celu sprawdzenie, czy z dzieckiem jest wszystko...

Czytaj dalej →
Badania w ciąży, Zdrowie w ciąży

MCHC: badanie, normy, leczenie

MCHC jest jednym z parametrów oznaczanych w ramach podstawowej morfologii krwi. To wskaźnik średniego stężenia hemoglobiny w erytrocytach. Wyniki odbiegające od wartości prawidłowych wskazują na prawdopodobieństwo występowania w organizmie m.in....

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general