Badania w ciąży: Jak wygląda kalendarz badań w ciąży?

Ginekolog potwierdził ciążę? Gratulacje! Przed Tobą trudny okres, ale wierz mi – zostanie Ci wynagrodzony. Pamiętaj, że już teraz jesteś maluchowi niezwykle potrzebna. Przez okrągłe 9 miesięcy musisz poddawać się regularnym badaniom. Wszelkie nieprawidłowości im wcześniej wykryte tym łatwiejsze do wyleczenia.

Badania w ciąży: Jak wygląda kalendarz badań w ciąży?

Listę niezbędnych badań powinien przygotować Ci lekarz prowadzący ciążę. Większość z nich jest darmowa. Warto jednak zainteresować się płatnymi badaniami ciąży i w niektóre z nich zainwestować.

Pierwsza ciążowa wizyta ginekologiczna

Przygotuj się na jedną z dłuższych wizyt lekarskich w swoim życiu. Lekarz musi w jej czasie przeprowadzić szczegółowy wywiad. Dokona także Twojego ważenia, zmierzy ciśnienie oraz oczywiście przebada ginekologicznie.
Te czynności (oprócz wywiadu) będą powtarzane co miesiąc, na każdej kolejnej wizycie.

Ginekolog na pierwszej wizycie powinien zlecić Ci także zestaw bezpłatnych badań

Bezpłatne badania w ciąży:

 • Morfologia krwi – Najważniejsze to sprawdzenie czy poziom krwinek białych jest na właściwym poziomie. W czasie drugiego trymestru ich liczba wzrasta. Jednak ich nadwyżka może oznaczać infekcję. Morfologia krwi pozwala wykryć niedokrwistość oraz ustalić jej przyczynę.
 • Badanie stanu glukozy we krwi – Dzięki niemu możemy wykryć cukrzycę ciążową. Pamiętaj, żeby krew do tego badania oddać na czczo.
 • Cytologia – Do tego badania pobiera się wymaz z szyjki macicy. Wykrywa nieprawidłowości w drogach rodnych.
 • Badanie moczu – Sprawdza między innymi poziom białka oraz cukru. Nadwyżka białka może świadczyć o infekcji, cukru o cukrzycy.
 • Ustalenie grupy krwi oraz czynnika Rh – Jeśli nie są znane. Badanie musi zrobić zarówno mama, jak i tata. Pozwala ono stwierdzić czy może dojść do konfliktu serologicznego.
 • Badanie WR z krwi – Dzięki niemu wykryjesz ewentualną kiłę, która może być bardzo niebezpieczna dla płodu. Badanie WR także wykonuje się na czczo.
 • Badanie w ciąży na nosicielstwo HIV i HCV

Kalendarz badań w ciąży

Dowiedz się na jakich etapach ciąży należy wykonać lub powtarzać konkretne badania.
Zanotuj je sobie w kalendarzu.

 • Pomiar ciśnienia i masy ciała: Co miesiąc
 • Morfologia krwi i badanie moczu: Co miesiąc
 • Poziom glukozy: Na początku ciąży oraz między 24, a 28 tygodniem ciąży
 • WR: Na początku oraz na końcu ciąży
 • Cytologia: Na początku ciąży
 • Grupa krwi i Rh: Na początku ciąży
 • Antygen HBs: Na końcu ciąży
 • USG: Trzykrotnie – pierwsze między 11, a 13 tygodniem ciąży, drugie między 18, a 22, trzecie po 30 tygodniu ciąży

Płatne badania w ciąży

Zdarza się czasem, że będziemy wymagali badań specjalistycznych. Te nie są finansowane przez NFZ.

 • Analiza krwi w kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) – Badanie zalecane jest kobietom z nieprawidłowościami w wynikach cytologii. Badanie to kosztuje od 100 do 400 zł.
 • Badania prenatalne – Te można wykonać bezpłatnie, ale pod warunkiem, że znajdujemy się w grupie ryzyka. W przeciwnym razie koszt takich badań wynosi od 300 do 600 zł.

A jak u Was wyglądają badania w ciąży? Zdecydowałyście się na te płatne? Nie miałyście problemów ze skierowaniem na badania bezpłatne?

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka
Przytrzaśnięty palec u dziecka
Kiedy malec przytnie palec Przytrzaśnięty palec u dziecka to prawie norma. Ciekawość dziecka połączona z chwilą nieuwagi rodziców oraz drzwiami, drzwiczkami, szufladami najczęściej kończy się przytrzaśnięciem. Maluszek ma bardzo delikatne paluszki,
Czytaj dalej
Szczepienia
Niemowlę po szczepieniu
Wymioty, brak apetytu, rozdrażnienie. To tylko niektóre objawy, które mogą wystąpić u dziecka po szczepieniu. Sprawdź jak powinna wyglądać kwarantanna brzdąca i jak zapobiegać innym objawom. Dowiedz się jak odróżnić
Czytaj dalej
Badania w ciąży
KTG: Jak Odczytywać?
Co warto wiedzieć o badaniu KTG? KTG, czyli kardiotokografia, to jedno z najważniejszych, a dla wielu mam także najbardziej niezwykłych badań przeprowadzanych w czasie ciąży. Dzięki dwóm sondom przeprowadzający je specjalista
Czytaj dalej
Badania w ciąży Hormony
LH, czyli Lutropina: Kiedy badać i jakie są normy?
Badania hormonalne, w tym m.in. poziomu LH, to niezwykle ważny element troski o kobiece zdrowie, a także diagnostyki w kierunku niepłodności. Lutropina, inaczej nazywana hormonem luteinizującym występuje zarówno u kobiet,
Czytaj dalej
Badania prenatalne
Przezierność karkowa: kiedy zrobić badanie przezierności karku u płodu?
Przezierność karkowa pozwala określić ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu. Ze względu na fakt, iż jest to badanie nieinwazyjne i rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, jest ono rutynowo wykonywane u
Czytaj dalej
Badania w ciąży
HCV w ciąży – dlaczego powinnaś robić badania HCV podczas ciąży?
Poziom przeciwciał przeciw HCV w ciąży to jedno z podstawowych i obowiązkowych badań, zlecanych ciężarnej już na pierwszej wizycie ginekologicznej. Pozwala wykryć zakaźną chorobę, jaką jest wirusowe zapalenie wątroby typu
Czytaj dalej
Badania w ciąży
Glukoza w ciąży: dlaczego badanie cukru w ciąży jest tak istotne?
Glukoza w ciąży to jedno z najważniejszych badań, które należy wykonać już w pierwszych tygodniach jej trwania. Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety i w związku z tym zmienia
Czytaj dalej