Badania w ciąży: Jak wygląda kalendarz badań w ciąży?

Ginekolog potwierdził ciążę? Gratulacje! Przed Tobą trudny okres, ale wierz mi – zostanie Ci wynagrodzony. Pamiętaj, że już teraz jesteś maluchowi niezwykle potrzebna. Przez okrągłe 9 miesięcy musisz poddawać się regularnym badaniom. Wszelkie nieprawidłowości im wcześniej wykryte tym łatwiejsze do wyleczenia.

Badania w ciąży: Jak wygląda kalendarz badań w ciąży?

Listę niezbędnych badań powinien przygotować Ci lekarz prowadzący ciążę. Większość z nich jest darmowa. Warto jednak zainteresować się płatnymi badaniami ciąży i w niektóre z nich zainwestować.

Pierwsza ciążowa wizyta ginekologiczna

Przygotuj się na jedną z dłuższych wizyt lekarskich w swoim życiu. Lekarz musi w jej czasie przeprowadzić szczegółowy wywiad. Dokona także Twojego ważenia, zmierzy ciśnienie oraz oczywiście przebada ginekologicznie.
Te czynności (oprócz wywiadu) będą powtarzane co miesiąc, na każdej kolejnej wizycie.

Ginekolog na pierwszej wizycie powinien zlecić Ci także zestaw bezpłatnych badań

Bezpłatne badania w ciąży:

 • Morfologia krwi – Najważniejsze to sprawdzenie czy poziom krwinek białych jest na właściwym poziomie. W czasie drugiego trymestru ich liczba wzrasta. Jednak ich nadwyżka może oznaczać infekcję. Morfologia krwi pozwala wykryć niedokrwistość oraz ustalić jej przyczynę.
 • Badanie stanu glukozy we krwi – Dzięki niemu możemy wykryć cukrzycę ciążową. Pamiętaj, żeby krew do tego badania oddać na czczo.
 • Cytologia – Do tego badania pobiera się wymaz z szyjki macicy. Wykrywa nieprawidłowości w drogach rodnych.
 • Badanie moczu – Sprawdza między innymi poziom białka oraz cukru. Nadwyżka białka może świadczyć o infekcji, cukru o cukrzycy.
 • Ustalenie grupy krwi oraz czynnika Rh – Jeśli nie są znane. Badanie musi zrobić zarówno mama, jak i tata. Pozwala ono stwierdzić czy może dojść do konfliktu serologicznego.
 • Badanie WR z krwi – Dzięki niemu wykryjesz ewentualną kiłę, która może być bardzo niebezpieczna dla płodu. Badanie WR także wykonuje się na czczo.
 • Badanie w ciąży na nosicielstwo HIV i HCV

Kalendarz badań w ciąży

Dowiedz się na jakich etapach ciąży należy wykonać lub powtarzać konkretne badania.
Zanotuj je sobie w kalendarzu.

 • Pomiar ciśnienia i masy ciała: Co miesiąc
 • Morfologia krwi i badanie moczu: Co miesiąc
 • Poziom glukozy: Na początku ciąży oraz między 24, a 28 tygodniem ciąży
 • WR: Na początku oraz na końcu ciąży
 • Cytologia: Na początku ciąży
 • Grupa krwi i Rh: Na początku ciąży
 • Antygen HBs: Na końcu ciąży
 • USG: Trzykrotnie – pierwsze między 11, a 13 tygodniem ciąży, drugie między 18, a 22, trzecie po 30 tygodniu ciąży

Płatne badania w ciąży

Zdarza się czasem, że będziemy wymagali badań specjalistycznych. Te nie są finansowane przez NFZ.

 • Analiza krwi w kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) – Badanie zalecane jest kobietom z nieprawidłowościami w wynikach cytologii. Badanie to kosztuje od 100 do 400 zł.
 • Badania prenatalne – Te można wykonać bezpłatnie, ale pod warunkiem, że znajdujemy się w grupie ryzyka. W przeciwnym razie koszt takich badań wynosi od 300 do 600 zł.

A jak u Was wyglądają badania w ciąży? Zdecydowałyście się na te płatne? Nie miałyście problemów ze skierowaniem na badania bezpłatne?

Dodaj komentarz

Ciąża Zdrowie w ciąży
Co szkodzi ciąży? Te twierdzenia to mity!
Co szkodzi ciąży? Gdy tylko dowiadujesz się, że będziesz miała dziecko, pojawia się świadomość, że jesteś odpowiedzialna nie tylko za siebie. Podczas codziennych czynności często zastanawiasz się, co szkodzi ciąży. Myśląc
Czytaj dalej
Szczepienia
Niemowlę po szczepieniu
Wymioty, brak apetytu, rozdrażnienie. To tylko niektóre objawy, które mogą wystąpić u dziecka po szczepieniu. Sprawdź jak powinna wyglądać kwarantanna brzdąca i jak zapobiegać innym objawom. Dowiedz się jak odróżnić
Czytaj dalej
Badania w ciąży Przebieg ciąży
CRL płodu [normy] – Jak rośnie Twoje dziecko tydzień po tygodniu?
Każda przyszła mama pragnie wiedzieć, jak duże w danym momencie jest rozwijające się pod jej sercem dziecko – na szczęście dzięki CRL jest to możliwe. To jeden z parametrów określanych
Czytaj dalej
Badania prenatalne
Test PAPP-A [Normy, wiarygodność wyników]
Test PAPP-A to badanie, które wykonuje się u kobiet w ciąży. Jest to jedno z badań prenatalnych. Badanie jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Jego zdaniem powinno być wykonywane w
Czytaj dalej
Badania w ciąży
USG w ciąży: 3 momenty, w których warto wykonać badanie
W Polsce diagnostyka kobiet w ciąży jest bardzo rozwinięta. Ciężarne od momentu poczęcia do porodu objęte są bardzo szczegółową opieką lekarską. Dla wielu może być zaskakujący fakt, iż w krajach wysokorozwiniętych
Czytaj dalej
Badania w ciąży
Co może oznaczać podwyższone CRP w ciąży?
Ciąża to taki specjalny czas w życiu kobiety, kiedy jest ona niezwykle wyczulona na sygnały, jakie wysyła organizm. Dbamy o siebie bardziej niż zwykle, unikamy szkodliwego środowiska, staramy się jeść
Czytaj dalej