W dzisiejszych czasach bardzo wiele par ma problem z zajściem w ciążę. Powszechnie uważa się, że najczęściej problem leży po stronie kobiet. Ogólnodostępne hormonalne sposoby antykoncepcji czy terapie z użyciem hormonów mogą być powodem problemów z zajściem w ciążę. Problem z poczęciem dziecka nie dotyczy jednak jedynie płci pięknej – bardzo często pary nie mogą spłodzić potomstwa ze względu na schorzenie, które dotyczy mężczyzn.Jednym z problemów, z którymi boryka się płeć męska jest oligospermia, polegająca na zbyt małej liczbie plemników w nasieniu. Jest to niestety najczęstsza przyczyna bezpłodności u płci męskiej. Czy oligospermia stanowi wyrok dla par? Czy można ją leczyć? Czy istnieją łagodniejsze przypadki tego schorzenia? I skąd ten problem się bierze? Na te pytania znajdą Państwo odpowiedź poniżej.

Oligospermia ciężka/bardzo ciężka

O oligospermii mówi się w przypadku, gdy liczba plemników w nasieniu mężczyzny wynosi poniżej 20 mln/ml. Aby zdiagnozować to schorzenie niezbędna jest próbka nasienia, której objętość wynosi 50 µl. Próbka ta podlega dwudziestokrotnemu rozcieńczeniu z wodą destylowaną, co umożliwia policzenie, przy pomocy hemocytometru, liczby plemników. Jak się okazuje nie zawsze oligospermia musi mieć charakter bardzo ciężki. Wyróżnia się bowiem kilka rodzajów tej choroby.

Oligospermia łagodna ma miejsce, gdy stężenie plemników u mężczyzny wynosi od 10 do 15 mln/ml. Oligospermia umiarkowana dotyczy mężczyzn, u których liczba plemników wynosi od 5 do 10 mln/ml. Ciężka odmiana tej choroby, która wymaga bezwzględnego leczenia, jeżeli para chce mieć dziecko występuje u osobników o stężeniu 0-5 mln plemników/ml. Bardzo ciężki przypadek oligospermii, nazywany również kryptozoospermią ma miejsce wtedy, gdy liczba plemników w 1 ml nasienia jest znikoma i jest bliska zera.

Oligospermia: przyczyny

Przyczyn oligospermii można wyróżnić bardzo wiele. Część z nich związana jest bezpośrednio z jądrami, a część nie. Jedną z najczęściej wymienianych przyczyn zmniejszonej liczby plemników w nasieniu jest niewłaściwy tryb życia mężczyzny. Nieprawidłowa dieta, brak sportu, nałogi, takie jak palenie papierosów lub nadmierne spożywanie alkoholu mają ogromny wpływ na kondycję pracy męskich narządów rodnych.

Podobnie jak w przypadku kobiet, bardzo często zaburzenia płodności wynikają z zaburzeń hormonalnych – niedobór testosteronu sprzyja rozwojowi omawianej choroby. Ponadto oligospermia może być wywołana zaburzeniami endokrynologicznymi, takimi jak hipergonadtropowy hipogonadyzm.

Nierzadko nieprawidłowość ta spowodowana jest chorobami jąder lub występującymi w ich obrębie. Do takich schorzeń zalicza się m.in. wodniak jądra, rak prostaty, wnętrostwo nawet przebyte w dzieciństwie lub żylaki powrózka nasiennego oraz niedrożność nasieniowodów. Różnorodne infekcje dróg rodnych (np. zakażenia prostaty, bakteryjne zapalenie jąder) u mężczyzny również mogą być przyczyną oligospermii.

Co ważne, przyczyn tej choroby nie należy upatrywać tylko w zaburzeniach dotyczących bezpośrednio jąder. Nierzadko zdarza się bowiem, że oprócz niewłaściwego trybu życia oraz wymienionych nieprawidłowości na zmniejszoną liczbę plemników ma wpływ uraz przebyty w dzieciństwie lub podczas jakiegoś zabiegu, o którym mężczyźni najczęściej zapominają lub po prostu nie wiedzą.Oligospermia: leczenie

Na początku należy podkreślić, iż leczenie oligospermii zależne jest przede wszystkim od jej przyczyny powstania. Mężczyźni, u których schorzenie to wynikło z niewłaściwego trybu życia powinni ten tryb życia zmienić. Jest to działanie profilaktyczne, które powinni wdrożyć wszyscy panowie, mający problem ze zbyt małą liczbą nasienia. Czasami leczenie wymaga zabiegu chirurgicznego – jest to praktykowane w przypadku wnętrostwa czy żylaków powrózka nasiennego. Oligospermia wynikająca z przyjmowania określonych leków powinna być leczona zaprzestaniem ich stosowania lub wprowadzania leków zamiennych. Czasami wymagane jest również leczenie hormonalne.

Zobacz też:

Oligospermia a azoospermia

Osoby, które spotkały się z terminem oligospermii często słyszały również słowo azoospermia. Azoospermia jest to najbardziej trudna i drastyczna odmiana oligospermii. Jest to choroba, o której mówi się w przypadku zupełnego braku plemników w nasieniu. Niestety w przeważającej części przypadków dysfunkcja ta jest nieuleczalna.

Oligospermia a ciążaWiele par słysząc hasło oligospermia boi się, że nie będzie mogło począć dziecka. Jak wynika z powyższego artykułu obawy te nie zawsze muszą się spełnić, ponieważ oligospermię można leczyć. Ponadto występują różne rodzaje tej dysfunkcji i zdarza się, że zanim panowie dowiedzą się, że cierpią na oligospermię łagodną, partnerka już jest w ciąży.

[Zdjęcie główne: Depositphotos]