Stopień referencyjności szpitala – czego dotyczy? Ta informacja jest kluczowa dla kobiet w ciąży
Informacje na temat referencyjności danego szpitala są zazwyczaj poszukiwane przede wszystkim przez kobiety oczekujące dziecka. Już na początku ciąży warto bowiem zdecydować się na konkretną placówkę, w której będziemy rodzić. Podczas wyboru najlepiej wziąć pod uwagę właśnie stopień referencyjności szpitala. Mając te wiedzę, łatwiej będzie wyszukać odpowiedni oddział, który zapewni właściwy poziom opieki, np. w przypadku niespodziewanych powikłań i trudności w czasie porodu. Czego dokładnie dotyczy ten podział i na jakiej podstawie dokonuje się klasyfikacji?

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami szpitale są klasyfikowane ze względu na swój poziom wyspecjalizowania.
- Poziom ten określany jest za pomocą stopni referencyjności.
- Placówki o najwyższym poziomie wyspecjalizowania posiadają III stopień, a stopień I dotyczy zwykle szpitali miejskich i rejonowych, które nie posiadają odpowiedniego personelu, oddziałów lub sprzętu, aby zapewnić prawidłową opiekę w przypadku ciąży z komplikacjami.
Stopień referencyjności szpitala
Zdecydowana większość porodów w Polsce odbywa się w szpitalach. Mimo pewnych zastrzeżeń kobiety czują się na specjalistycznych oddziałach bezpieczniej i są pewne, że w razie problemów uzyskają odpowiednią pomoc na czas. Niestety nie jest żadną tajemnicą, że nasz szpitale różnią się od siebie nie tylko personelem, wyposażeniem czy zasadami funkcjonowania, ale czasami również jakością świadczonych usług. Poszczególne placówki charakteryzują się także innym przygotowaniem zespołu i rodzajem oddziałów specjalistycznych. Właśnie do tego odnosi się wspomniany stopień referencyjności szpitala, ponieważ oznacza nic innego jak stopień jego wyspecjalizowania.
Wiedza na temat stopnia referencyjności może więc szczególnie przydać się przyszłym mamom, które przecież zawsze poszukują najlepszej opieki i odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów. Im wyższy stopień wyspecjalizowania, tym większa gwarancja, że personel medyczny będzie mógł zapewnić rodzącej kobiecie i jej dziecku prawidłową opiekę i bezpieczeństwo w przypadku ewentualnych komplikacji czy innych zagrożeń.
Co ważne, podział regulowany jest na podstawie specjalnego rozporządzenia i dotyczy nie tylko szpitali publicznych, ale także prywatnych.
Zobacz: Badanie KTG w ciąży – co oznaczają liczby?
Referencyjność szpitali położniczych – I stopień
Pierwszy stopień referencyjności jest jednocześnie najniższym i świadczy o najniższym poziomie wyspecjalizowania danej placówki. W tego typu szpitalach najczęściej rodzą kobiety, których ciąża rozwija się całkowicie prawidłowo, nie ma żadnych problemów natury medycznej, płód nie jest zagrożony, a poród następuje w planowanym terminie. Placówki o tym stopniu zapewniają opiekę zdrowym noworodkom, urodzonym bez problemów i donoszonych (ewentualnie urodzonych w 35-37 tygodniu, ale bez zagrożeń dla zdrowia).
Sprawdź: Koktajl położnej – kontrowersyjny napój zyskuje popularność mam! Czy jest bezpieczny?
Szpital II stopień referencyjności
II stopień referencyjności szpitala dotyczy zwykle placówek wojewódzkich, które udzielają “świadczeń zdrowotnych w czterech podstawowych specjalnościach: chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, położnictwa i ginekologii, pediatrii, a także z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii[…]”. Wyposażenie tych placówek pozwala na sprawowanie odpowiedniej opieki nad kobietami będącymi w ciąży zagrożonej, a także nad noworodkami, które przyszły na świat z komplikacjami/problemami zdrowotnymi lub przedwcześnie. Specjaliści ze szpitali o II stopniu referencyjności zapewnią odpowiednią pieczę i wdrożą właściwe leczenie w przypadku:
- maluszków urodzonych od 32. do 35. tygodnia,
- z niską masą urodzeniową (poniżej 2600g),
- z problemami oddechowymi,
- konieczności stałego monitorowania pracy serca, oddechu i temperatury,
- noworodków urodzonych w ciężkiej zamartwicy,
- innych problemów np. z metabolizmem.
Zobacz: Jak często można robić USG w ciąży?
3 stopień referencyjności
3. stopień referencyjności szpitali “obejmuje szpitale kliniczne państwowych uczelni medycznych lub państwowej uczelni prowadzącej działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych oraz jednostki badawczo-rozwojowe podległe Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej”. Są to placówki cechujące się wysokim poziomem wyspecjalizowania, a także posiadaniem właściwego sprzętu do zapewnienia opieki medycznej w przypadku ciąży zagrożonych lub nierozwijających się prawidłowo. Do takich szpitali powinny zgłaszać się kobiety w przypadku stwierdzenia dużego ryzyka przedwczesnego porodu, ponieważ oddziały te spełniają warunki, aby zająć się wcześniakami urodzonymi do 31. roku życia. Będzie to więc wskazany wybór w przypadku ciąż mnogich, gdzie ryzyko wcześniejszego porodu jest zawsze zwiększone.
Szpitale o III stopniu referencyjności zapewniają opiekę nie tylko nad wcześniakami (sprzed 30 tygodnia), ale także nad maluszkami:
- z nasilonymi zaburzeniami metabolicznymi,
- z poważnymi problemami oddechowymi,
- z bardzo niską masą urodzeniową (poniżej 1500g),
- posiadającymi poważne wady serca,
- z wadami rozwojowymi wymagającymi diagnostyki i leczenia operacyjnego,
- w przypadku niepokojących objawów neurologicznych.
Sprawdź: Umowa zlecenie a ciąża. O tym powinny wiedzieć przyszłe mamy!
Stopień referencyjności oddziału neonatologicznego
Neonatologia to jedna z dziedzin medycyny, zajmująca się “diagnostyką i leczeniem chorób dzieci w okresie prenatalnym i noworodkowym, a także opieką nad noworodkami zdrowymi”. W przypadku oddziałów zajmujących się tą specjalizacją III stopień referencyjności oznacza oczywiście najwyższy poziom opieki w tym zakresie. Dlatego też do takich placówek powinni zostać skierowane mamy spodziewające się dziecka, w przypadku wykrycia jakiejś wrodzonej wady, poważnego ryzyka wystąpienia przedwczesnego porodu czy też po stwierdzeniu nieprawidłowości w rozwoju ciąży. Przy każdym porodzie na takim oddziale obecni są lekarz neonatolog oraz położna. Dysponują oni nie tylko odpowiednią wiedzą i umiejętnościami, ale także specjalistycznym sprzętem, a co za tym idzie są w stanie błyskawicznie udzielić odpowiedniej pomocy zarówno noworodkowi, jak i jego mamie. Tego typu oddział znajduje się w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Rodzice stopnie referencyjności szpitali położniczych
Trzeci stopień referencyjności w przypadku krakowskich szpitali to Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej Szpital Uniwersytecki w Krakowie.
Szpital zgodnie z obowiązującymi przepisami jest klasyfikowany ze względu na swój poziom wyspecjalizowania, które określane są właśnie za pomocą stopni referencyjności. Istnieją trzy – a trzeci stopień świadczy o najwyższym poziomie wyspecjalizowania.
Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, Centrum Medyczne “Żelazna”, Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM, Mazowiecki Szpital Bródnowski, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Witolda Orłowskiego, Instytut Matki i Dziecka.
Który tydzień ciąży jest najniebezpieczniejszy? To powinny wiedzieć przyszłe mamy
300 plus – kiedy wypłaty? Rodzice muszą pilnować ważnego terminu, inaczej nie dostaną środków na czas
Thule Shine, czyli najmłodsze dziecko szwedzkiego producenta już w sprzedaży
Czy wody płodowe mogą odchodzić po trochu? Jak rozpoznać odejście wód płodowych? Ważne kwestie dla przyszłych mam
Podlewasz trawę, a ona schnie? Dowiedz się, czym jest aeracja i ciesz się pięknym trawnikiem
Skatowane 3-miesięczne niemowlę trafiło do szpitala w ciężkim stanie. “Z czymś tak drastycznym jeszcze się nie spotkałem”. Rodzice z zarzutami
- Rodzice.pl
- Ciąża
- Zdrowie w ciąży
- Stopień referencyjności szpitala – czego dotyczy? Ta informacja jest kluczowa dla kobiet w ciąży
Położna radzi: 10 rzeczy, których powinnaś się spodziewać na sali porodowej
Poród dla wielu mam jest niezwykłym wydarzeniem, które na długo pozostaje w pamięci. Chociaż nie da się go zaplanować minuta po minucie, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu mama może być świadoma jego...
Czytaj dalej →Zamartwica urodzeniowa: Co to jest? Jakie ma stopnie i jakie niesie ze sobą skutki?
Są takie sytuacje, kiedy poród z jakiś wiadomych lub niewiadomych przyczyn, przebiega nie tak, jak powinien. Komplikacje okołoporodowe to przyczyna utraty zdrowia, a czasami nawet życia noworodka. Są one też...
Czytaj dalej →Poród przedwczesny – objawy, leczenie, zapobieganie
Ciąża to wyjątkowy stan dla każdej kobiety. Z jednej strony bardzo piękny okres oczekiwania na dziecko, a z drugiej wielkie obciążenie dla organizmu, które kończy się zwykle bardzo wyczerpującym porodem....
Czytaj dalej →Ile trwa poród? Czy możesz przewidzieć, jak długo będziesz rodzić?
Czas trwania porodu zależny jest od wielu czynników: zdrowia mamy i dziecka, indywidualnych uwarunkowań fizycznych, ilości przebytych porodów, a nawet psychicznego nastawienia do tego wydarzenia. Każdy poród to wydarzenie jedyne...
Czytaj dalej →Łożysko w ciąży
Łożysko to jeden z najważniejszych elementów biorących udział w rozwoju płodowym dziecka. Ma kluczowe znaczenie w donoszeniu ciąży i pełni rolę jednego z najważniejszych narządów, które są potrzebne do dostarczania...
Czytaj dalej →Ruchy dziecka przed porodem
Czy wzmożone ruchy dziecka przed porodem są powodem do niepokoju? Jak zachowuje się dziecko przed porodem i jakie są oznaki tego, że rozwiązanie ciąży jest tuż tuż? Ruchy dziecka przed porodem Chyba...
Czytaj dalej →Stymulacja sutków przed porodem – jak to zrobić? O tej kwestii warto pamiętać!
Ostatnie tygodnie ciąży są dla większości kobiet szczególnie męczące i obciążające – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Gdy zbliża się termin rozwiązania, narasta niepokój i stres, a jednocześnie tym emocjom...
Czytaj dalej →Oksytocyna: czym jest i kiedy się ją stosuje?
Co to jest oksytocyna? Oksytocyna jest hormonem wydzielanym przez przysadkę mózgową, która jest częścią układu nerwowego. Jej głównym zadaniem jest stymulowanie macicy do skurczów podczas akcji porodowej. Skąd nasz organizm...
Czytaj dalej →Kalkulator terminu porodu
Informacje się potwierdziły? Jesteś w ciąży? Świetnie! Gratulujemy! Zapewne teraz chciałabyś się dowiedzieć kiedy na świat przyjdzie Twoje dziecko. Nasz kalkulator terminu porodu poda Ci przybliżoną datę narodzin maluszka. W...
Czytaj dalej →Kobieta urodziła martwe dziecko. Po kilku godzinach również zmarła
Prokuratura w Katowicach prowadzi śledztwo w sprawie śmierci noworodka i jego matki rodzącej w szpitalu w Pyskowicach. Zdarzenie miało miejsce 3 miesiące temu. Pan Marcin, mąż kobiety i ojciec maluszka,...
Czytaj dalej →Poród rodzinny: Czy tata powinien być przy porodzie?
Czy tata powinien być przy porodzie? TAK. Na tym krótkim słowie i kropce mógłbym zakończyć wpis. Zdaję sobie jednak sprawę, że temat nie jest taki prosty. U nas także nie...
Czytaj dalej →Jaka koszula do porodu? Czy jednorazowa koszula porodowa jest najlepsza?
Jedną ze spraw, która zaprząta głowę przyszłej mamy jest to, jaką koszulę do porodu wybrać. Pierworódki często nie mają pewności, czy ma to jakiekolwiek znaczenie. Przygotowaliśmy mały poradnik dotyczący zasad...
Czytaj dalej →Czy poród boli? Jak rodząca odczuwa ból podczas porodu?
O tym, czy poród boli i jak bardzo, młode mamy mogą opowiadać naprawdę długo. Z kolei kobiety oczekujące na dziecko nie raz i nie dwa w trakcie ciąży zastanawiają się,...
Czytaj dalej →Zielone wody płodowe: Co oznaczają? Kiedy się robią? Dlaczego?
Odejście wód płodowych jest jednoznacznym sygnałem, że akcja porodowa już się rozpoczęła. Organizm przygotowuje się porodu właśnie poprzez wydalenie płynu owodniowego. Zazwyczaj ma on przeźroczysty kolor, czasami zabarwiony na żółto...
Czytaj dalej →Połóg – co każda mama powinna o nim wiedzieć?
Połóg, czyli pierwsze 6 tygodni po porodzie, to bardzo ważny i trudny czas dla każdej młodej mamy. Ciało kobiety podczas 9 miesięcy ciąży przechodzi wiele zmian. Począwszy od zawirowań hormonalnych,...
Czytaj dalej →Dziecko miało świszczący kaszel. Nie uwierzycie, co zatrzymało się w płucach chłopca! [WIDEO]
Przywieziony do szpitala chłopiec miał dziwny, świszczący kaszel. Prześwietlenie płuc nic nie wykazało. Dopiero po wykonaniu bronchoskopii przypuszczenia lekarzy i rodziców się potwierdziły Świszczący kaszel u dziecka Z niecodziennym przypadkiem medycznym...
Czytaj dalej →Choroba lokomocyjna u dziecka? Te sposoby polecają rodzice na naszym fanpage’u!
Czy istnieją skuteczne sposoby na chorobę lokomocyjną? Zapytaliśmy o to rodziców na naszym fanpage’u na Facebooku! Sprawdźcie, co pomaga ich dzieciom w walce z zawrotami głowy i nudnościami podczas podróży....
Czytaj dalej →Jesteście Minionkomaniakami? Musicie mieć te gadżety!
Za sprawą najnowszej części Minionków, która niedawno pojawiła się w kinach, fascynacja żółciutkimi stworzonkami ożyła na nowo. U mojego dziecka również… Co powiecie na kilka gadżetów, które sprawią ogromną frajdę...
Czytaj dalej →