Jak często można robić USG w ciąży?

Jak często można robić USG w ciąży – to pytanie nurtuje wiele kobiet, które właśnie spodziewają się dziecka. Przyszła matka może czasami usłyszeć albo przeczytać w internecie, że zbyt częste wykonywanie tych badań szkodzi kondycji płodu. Czy to jednak prawda? Jak brzmi stanowisko lekarzy w tej kwestii?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • USG w ciąży można robić tak często, jak wymaga tego zdrowie matki i dziecka.
  • Standardowo przeprowadza się je trzykrotnie, choć nie stanowi to żelaznej reguły - wiele będzie tu zależało od decyzji lekarza oraz woli rodziców.
  • Używana dzisiaj aparatura wyklucza powikłania w trakcie zabiegu, zapewnia też optymalne warunki do obserwacji płodu.

Jak często można robić USG w ciąży?

USG, czyli badanie ultrasonograficzne, stanowi obecnie standard w prowadzeniu ciąży. Jego przeprowadzanie jest całkowicie nieinwazyjne i nie wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem dla matki lub dziecka. Wszelkie materiały prasowe bądź internetowe, sugerujące szkodliwość USG, są zatem całkowicie wyssane z palca. Nie znajdują potwierdzenia ani w badaniach naukowych, ani w codziennej praktyce lekarskiej.

Skąd w ogóle wzięła się opinia, jakoby USG posiadało negatywny wpływ na zdrowie kobiety albo jej potomstwa? Winę za to ponoszą zwłaszcza niezbyt rozsądne artykuły rozpowszechniane w internecie. Można w nich wyczytać na przykład, że zbyt często robione USG  doprowadza do pęknięcia łożyska i natychmiastowej śmierci płodu. Podobne informacje nie mają żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Omawiana procedura medyczna może być wykonywana tak często, jak to konieczne – czasami nawet co kilka dni. Nie wiąże się przy tym z najmniejszym nawet ryzykiem.

Sprawdź: Kiedy ból pleców w ciąży jest niebezpieczny?

Ile USG w ciąży?

Własne rekomendacje dotyczące badań przy użyciu ultrasonografu wydało Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Zaleca ono, aby wykonywać USG minimum trzy razy w trakcie trwania danej ciąży. Powinno to przebiegać na jej konkretnych etapach:

  • pomiędzy 11. a 14. tygodniem – w tym okresie lekarz może już ocenić, czy płód rozwija się prawidłowo. Badanie unaocznia czynność serca i mózgu oraz budowę poszczególnych części ciała. Sprawdzana jest także przezierność karkowa, związana z niektórymi rodzajami wad wrodzonych (zwłaszcza z zespołem Downa)
  • pomiędzy 18. a 22. tygodniem – dochodzi do dokładniejszych oględzin czaszki, kręgosłupa, serca i nerek. Poszczególne narządy są już na tyle duże, że można dostrzec ewentualne anomalie w ich budowie i funkcjonowaniu. Podczas tego badania często dochodzi też do ujawnienia płci dziecka (chociaż akurat w tym wypadku nietrudno o pomyłkę, bo ruchy płodu utrudniają prawidłowe rozpoznanie jego narządów płciowych)
  • około 36. tygodnia – przeprowadzone wówczas badanie pozwala określić pozycję i wielkość płodu na kilka tygodni przed porodem. Przy okazji ocenia się również ilość płynu owodniowego oraz stan łożyska. Wszystkie te informacje okażą się bardzo pomocne po rozpoczęciu akcji porodowej

Niektórzy lekarze sugerują wykonywanie jeszcze jednego rutynowego badania USG, między 7. a 8. tygodniem ciąży. Ma ono, jak łatwo się domyślić, charakter pilotażowy. Ginekolog może ustalić, czy ciąża jest pojedyncza, czy mnoga. Wyklucza również ryzyko rozwoju ciąży pozamacicznej. 

Zobacz też: Skurcze macicy w ciąży: czy mogą szkodzić dziecku?

USG dopochwowe w ciąży – jak często?

Chociaż w prawidłowo rozwijającej się ciąży badanie USG wykonuje się przeważnie trzykrotnie, zwiększenie owej częstotliwości także nie należy do rzadkości. Częste USG w ciąży przeprowadza się np. u kobiet chorujących przewlekle albo w razie podejrzenia wad rozwojowych płodu. Ilość i zakres potrzebnych badań każdorazowo ustala lekarz.

Na koniec warto jeszcze dodać, że badania ultrasonograficznego mogą sobie zażyczyć również sami rodzice. Obserwacja rozwoju dziecka będzie dla nich z pewnością niezapomnianym przeżyciem, które całkowicie oddali wątpliwości co do tego, jak często można robić USG w ciąży.

Zobacz również: Orgazm w ciąży: czy orgazm szkodzi dziecku?

Rodzice pytają:

Czy USG  w ciąży jest bezpieczne?

Tak. Badanie ultrasonograficzne nie niesie z sobą jakiegokolwiek zagrożenia dla stanu zdrowia matki lub dziecka. Nawet wręcz przeciwnie: powinno zostać wykonane co najmniej trzy razy, dla zagwarantowania prawidłowego przebiegu ciąży.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Rodzice

Wszyscy jesteśmy dziećmi!

Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

Czytaj dalej →
Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo