Badanie KTG w ciąży – co oznaczają liczby?

KTG, czyli kardiotokografia, to jedno z najważniejszych, a dla wielu mam także najbardziej niezwykłych badań przeprowadzanych w czasie ciąży.

Co warto wiedzieć o badaniu KTG?

Dzięki dwóm sondom przeprowadzający je specjalista może monitorować czynność serca rozwijającego się dziecka oraz częstotliwość skurczów mięśnia macicy. To nieocenione źródło informacji o stanie zdrowia maleństwa, o samym przebiegu ciąży oraz o terminie jej rozwiązania.
Dla niektórych mam jest to także szczególne przeżycie — moment, w którym po raz pierwszy słyszą bicie serca swojego dziecka.

Zobacz też: Badanie CRP u dzieci: Norma oraz przyczyny podwyższonego CRP

W jaki sposób przeprowadza się kardiotokografię?

Stosowanie KTG dopuszcza się już w 25. tygodniu ciąży. Jeśli jednak nie występują żadne niepokojące objawy, lekarze najczęściej zalecają przeprowadzenie kardiotokografii przed porodem, czyli w terminie bliskim rozwiązania (około 38. tygodnia ciąży).

Zanim dowiemy się, jak wygląda kardiotokografia, poświęćmy kilka słów metodom jej wykonywania. Tą najczęściej stosowaną jest tzw. monitorowanie zewnętrzne.
W czasie jego trwania lekarz lub położna umieszcza na brzuchu kobiety dwa czujniki, z których jeden służy do pomiaru czynności serca dziecka, a drugi pozwala rejestrować skurcze macicy. Bardziej wymagającym procesem jest badanie KTG w ciąży uznanej za zagrożoną. Stosuje się wówczas metodę monitorowania wewnętrznego, co oznacza, że oba czujniki muszą zostać wprowadzone do organizmu kobiety. Czasami lekarze ordynują ten rodzaj KTG, kiedy pomiary zewnętrzne nie są wystarczająco dokładne.

Samo badanie wymaga od przyszłej mamy sporej dozy cierpliwości. Polega ono bowiem na przyjęciu stabilnej i nieruchomej pozycji. A wytrzymanie w bezruchu około 30 minut może być niemałą sztuką, zwłaszcza gdy dziecko postanowi nieco się rozerwać. Uwagę można jednak skupić na ekranie, na którym na bieżąco przedstawiane są odczyty. Możliwość dowiedzenia się tego, co słychać u maleństwa, powinna zrekompensować pewne niewygody.

KTG to sprawdzian cierpliwości! 30 minut w bezruchu to niemały wyczyn w czasie ciąży.

Skoro dowiedzieliśmy się, co to jest kardiotokografia, przejdźmy do bardzo ważnego tematu, jakim są wyniki tego badania.

Zobacz też: Imiona męskie

Jak odczytywać skurcze na KTG?

Zarejestrowane dzięki badaniu KTG skurcze macicy przedstawione są na dolnym wykresie. Ich intensywność wyrażana jest w procentach (wysokość linii), z kolei odzwierciedleniem częstotliwości jest występowanie wahań na linii wykresu. Wykres przedstawiający skurcze na KTG jest informacją pomagającą w dokładnym ustaleniu terminu porodu. Czym bardziej intensywne i czym częstsze są widoczne na KTG skurcze porodowe, tym bliżej do rozwiązania.

Zobacz też: USG w ciąży: 3 momenty, w których warto wykonać badanie

KTG – co oznaczają liczby?

Jak odczytywać zapis KTG? Dokładny zapis informuje o tym, ile razy na minutę bije serce dziecka oraz pozwala odnieść tę informację do częstotliwości i siły skurczów macicy. W zależności od liczby uderzeń odczyt KTG umożliwia lekarzom stwierdzenie, czy u dziecka występuje normokardia (normalna praca serca, liczba uderzeń od 110 do 160), trachykardia (powyżej 160 uderzeń) lub bradykardia (poniżej 110 uderzeń). Widoczny na wynikach kardiotokografii wykres pozwala także ocenić oscylację tempa bicia serca. Powinna ona mieścić się w przedziale od 5 do 25 na minutę. Niższy wynik może świadczyć o niedotlenieniu dziecka, a wyższy o owinięciu się pępowiny wokół jego główki.

Prawidłowy zapis KTG jest więc nieocenionym źródłem informacji na temat stanu dziecka i przebiegu ciąży. W dużej mierze to właśnie on wpływa na podejmowane przez lekarzy decyzje, pozwalając im ustalić dokładny plan działania. Warto jednak pamiętać, że jeśli chodzi o zapis KTG, interpretacja na własną rękę może być mylna. Wyniki kardiotokografii należy zawsze skonsultować z położną lub lekarzem.

Sprawdź: Imiona żeńskie

Rodzice pytają:

Ile trwa badanie KTG?

Badanie KTG trwa zazwyczaj ok. 30 minut. Zdarzają się jednak sytuacje, w których konieczne jest jego przedłużenie do min. godziny. W przypadku ciąż zagrożonych lekarz może zalecić ciągłe monitorowania pracy serca dziecka i skurczów macicy.

Kiedy można wykonać kardiotokografię?

Wiele przyszłych mam bardzo się niecierpliwi i zadaje pytanie o to, od kiedy KTG jest możliwe do wykonania. Lekarze dopuszczają jego przeprowadzanie już od 25. tygodnia ciąży, ale najczęściej zalecają jego wykonanie w terminie bliskim rozwiązania.

Sprawdź: Jak często można robić USG w ciąży?

Jak wygląda badanie KTG?

Spokojnie, to nic groźnego. Przyszła mama przyjmuje pozycję leżącą, a lekarz lub położna umieszcza na jej brzuchu dwa czujniki. Największym wyzwaniem jest wytrzymanie ok. 30 minut, będąc w statycznej pozycji.

Jak odczytać zapis KTG?

Na zapisie kardiotokografii można zobaczyć dwa wykresy. Ten wyższy dostarcza informacji na temat częstotliwości pracy serca dziecka oraz zachodzących w niej zmian (tzw. oscylacji). Ten niższy ukazuje częstotliwość skurczów macicy.

Jak wyglądają skurcze porodowe na KTG?

Częstotliwość i intensywność skurczów porodowych przedstawiona jest na niższym wykresie. Jeśli występują one często i są mocne, wykres będzie przedstawiał duże i częste wahania.

Zobacz też: Mammodiagnostyka: ta nowa metoda badania jest skuteczniejsza niż USG piersi!

Jaka jest cena KTG?

Kardiotokografia jest badaniem darmowym, które przysługuje wszystkim przyszłym mamom w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Można także wykonać je prywatnie. Wtedy cena oscyluje w okolicach 50 zł.

Kiedy pierwsze KTG?

Jeśli ciąża przebiega bez zakłóceń i nie pojawiają się żadne niepokojące objawy, pierwsze KTG wykonuje się w okolicach 38. tygodnia.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Ciąża, Badania w ciąży, Badania prenatalne

Badania prenatalne – Cena badań prenatalnych

Cena badań prenatalnych waha się w zależności od rodzaju zastosowanej procedury medycznej oraz czułości wykonywanego testu. Za najprostszy zabieg możemy zapłacić ok. 150 złotych, za najbardziej skomplikowany – nawet 2500....

Czytaj dalej →
Badania w ciąży, Badania

Badanie WR – odczyn Wassermana

Badanie WR – odczyn Wassermana jest jednym z obowiązkowych testów laboratoryjnych, które powinny wykonać kobiety w ciąży. To nieskomplikowane badanie serologiczne pozwala wykryć przeciwciała przeciwko krętkowi blademu – bakterii wywołującej...

Czytaj dalej →
Badania w ciąży

BPD USG – co to?

BPD USG to jedna z wartości opisywanych podczas badań w trakcie ciąży. W trakcie wizyty lekarz dokonuje różnego rodzaju pomiarów, które mają na celu sprawdzenie, czy z dzieckiem jest wszystko...

Czytaj dalej →
Badania w ciąży, Zdrowie w ciąży

Niskie eozynofile w ciąży

Profilaktyczne badania krwi są bardzo ważną częścią dbania o zdrowie – możemy się z nich dowiedzieć np. o niskich eozynofilach w ciąży, mogących świadczyć o problemach z odpornością. Niekiedy wyniki...

Czytaj dalej →
Badania w ciąży, Ciąża

Jak często można robić USG w ciąży?

Jak często można robić USG w ciąży – to pytanie nurtuje wiele kobiet, które właśnie spodziewają się dziecka. Przyszła matka może czasami usłyszeć albo przeczytać w internecie, że zbyt częste...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general