Świecka komunia. Zamiast kościoła wybierają wycieczki. Rośnie popularność nietypowego trendu

“Świecka pierwsza komunia” to stosunkowo świeży trend, który pojawił się w Polsce zaledwie kilka lat temu, ale co roku zyskuje na popularności. Nowe zjawisko wywołuje wiele kontrowersji i dyskusji. Jednych taki pomysł oburza, inni nie widzą w nim zupełnie nic złego i rozumieją pobudki rodziców. Jak wyglądają świeckie komunie?

Świecka komunia. Alternatywa dla tradycyjnych uroczystości staje się coraz popularniejsza

Nie da się ukryć, że Pierwsza Komunia Święta kojarzy się dziś nie tylko z sakramentem i przeżyciem duchowym, ale w dużej mierze także z wystawnym przyjęciem, okazałymi prezentami czy eleganckimi strojami. Nic więc dziwnego, że wiele dzieci wyczekuje tego momentu z niecierpliwością, niekiedy nie do końca zdając sobie sprawę z rzeczywistej wagi i znaczenia uroczystości. Po zakończeniu ceremonii dzieci często wymieniają się informacjami, kto ile otrzymał w kopercie i co sobie za to zamierza kupić.

Gdy rozpoczyna się sezon komunijny, dzieci nieprzyjmujące sakramentu mogą czuć się nieco poszkodowane i wykluczone. Co więcej, zwykle przygotowania do uroczystości trwają od początku roku szkolnego i przyjęło się, że dzieci biorą w nich udział całą klasą, uczestnicząc w dodatkowych spotkaniach i zacieśniając w ten sposób więzi. Z okazji Komunii zjeżdża się cała rodzina, a mały komunikant jest w centrum zainteresowania wszystkich gości. Dzieci, które nie uczestniczą w całym procesie, mogą mieć poczucie, że coś je omija.

Aby oszczędzić im przykrości, rodzice proponują alternatywę. Świecka komunia polega zazwyczaj na zorganizowaniu w okresie komunijnym innych, ciekawych i angażujących aktywności dla dziecka, np. wycieczki, wypadu do aquaparku, zajęć sportowych itp.

Zobacz: „Tylko 44 proc. ludzi finansuje komunię z bieżących dochodów”. Sprawdziliśmy, ile Polacy wydają na komunię w 2024 roku

Jak wyglądają świeckie komunie?

Zazwyczaj rodzice w ramach tzw. świeckiej komunii organizują dla dziecka jakiś weekendowy wyjazd czy krótki wypad do ciekawego miejsca. Wiele osób wybiera np. popularne aquaparki (np. Suntago) czy parki rozrywki (jak Energylandia), ale niektórzy idą o krok dalej i postanawiają zabrać swoje pociechy do Disnaylandu czy na zwiedzanie jakiegoś ciekawego miasta za granicą.

Propozycji na świeckie komunie jest wiele. Nie wszyscy wybierają wyjazdy. Część rodziców organizuje nawet małe uroczystości w gronie rodzinnym tak, aby dziecko nie czuło, że cokolwiek traci. Niektórzy stawiają na bardziej minimalistyczne opcje i po prostu kupują dziecku wymarzony prezent bez dodatkowej otoczki.

Autor “Bloga Złego Ojca” w swoich mediach społecznościowych podzielił się kilka lat temu jeszcze innym pomysłem na świecką komunię. Rodzice umówili się z synem, że w trakcie gdy rówieśnicy będą brać udział w przygotowania, on pójdzie na dodatkowe zajęcia sportowe i językowe. W zamian za tę aktywność rodzice zaproponowali, że w maju otrzyma wymarzony prezent, czyli klocki z motywem “Harry’ego Pottera”.

Pomysł świeckiej komunii co roku budzi sporo kontrowersji. Część komentujących nie kryje oburzenia, inni rozumieją, dlaczego rodzice decydują się na taki krok. Ważne jest jednak, aby przede wszystkim porozmawiać z dzieckiem na ten temat i wytłumaczyć im, czym są sakramenty, z czym się wiążą, tak aby nie czuło się wykluczone czy poszkodowane.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo