Kolory włosów – szatyn a brunet

Kolory i odcienie włosów mogą być naprawdę różne, co dodaje każdemu człowiekowi niezwykłości, jednak największą trudność wydaje się wszystkim sprawiać różnica w kolorach szatyn a brunet. Wiele osób myli te dwa pojęcia, albo wydaje im się, że są to synonimy. Tymczasem oba pojęcia wskazują na inny kolor włosów! Czym wyróżniają się bruneci, a czym szatyni?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Brunet to mężczyzna, który posiada czarne włosy. Mogą one też być ciemnobrunatne.
  • Szatyn to mężczyzna, który posiada włosy brązowe. Chodzi tu o różne odcienie brązu - od dość jasnego po średni brąz, a nawet ciemny brąz. Słowo "szatyn" pochodzi z języka francuskiego i oznacza dosłownie "kasztan".

Szatyn a brunet – włosy

Kolor włosów człowieka uwarunkowany jest genetycznie i zależy od zawartości w nich melaniny. Włosy, które są jej pozbawione są białe. Mówimy wtedy o albinizmie. Wpływ na poziom melaniny mają też hormony – ich zawirowania mogą więc prowadzić do wzmocnienia lub osłabienia koloru włosów. Na barwę włosów może też mieć wpływ silny stres – pod jego wpływem włosy mogą posiwieć w naprawdę krótkim czasie. Włosy człowieka mogą zatem zmienić swoją barwę w sposób samoistny, jednak nazwy przypisane konkretnym kolorom i odcieniom są stałe. Bruneci i szatyni odznaczają się ciemnym kolorem włosów. Warto wiedzieć, że brunetów i brunetki można spotkać na całym świecie. Z kolei szatynów można spotkać w całej Europie, a także w niektórych miejscach na Półwyspie Arabskim. 

Zobacz też: Włosy u noworodka i niemowlaka – problemy i porady

Brunet – jaki to kolor włosów?

Podobno 90% ludzi nie zna odpowiedzi na pytanie jaka jest różnica w kolorach włosów szatyn a brunet. Warto więc wiedzieć, że bruneci posiadają ciemniejsze włosy niż szatyni. Określeniem “brunet”/”brunetka” nazywamy właścicieli włosów czarnych lub czarnobrunatnych. Włosy tego typu są najbardziej bogate w melaninę. Co ciekawe, jeszcze do końca XVIII wieku nazwa ta – pochodząca z języka francuskiego – oznaczała osoby o włosach brązowych. Być może stąd bierze się więc zamieszanie. Współcześnie nie ma jednak wątpliwości, że brunet i szatyn to właściciele włosów ciemnych, ale znacznie się od siebie różniących. Te pierwsze są ciemniejsze od tych drugich. 

Zobacz jak: Dbamy o włosy zimą. Prosty przepis na sukces

Szatynowe włosy – czyli jakie?

Szatynowe włosy to włosy ciemne, ale jaśniejsze od włosów bruneta. Szatyn to mężczyzna o włosach koloru brązowego. Co więcej, mogą one posiadać wiele różnych refleksów – w tym nawet czerwonych czy złotych. Refleksy są widoczne po wpływem światła.Szatynowy kolor włosów nie jest jednolity – może być nieco jaśniejszy lub nieco ciemniejszy, w zależności od konkretnej osoby. Kolor szatynowy może takie refleksy uzyskać naturalnie latem, pod wpływem oddziaływania światła słonecznego. Ciemny szatyn najczęściej posiada włosy w odcieniu gorzkiej czekolady. Jasny szatyn będzie zaś miał włosy karmelowe lub bardzo ciemny blond. Jak więc widać różnica szatyn a brunet jest bardzo znacząca. 

Samo słowo pochodzi zaś z języka francuskiego – od “châtaigne”, co oznacza tyle co “kasztan”. Warto wiedzieć, że w Polsce to dość popularny kolor włosów – jest zresztą spotykany w całej Europie oraz w niektórych krajach arabskich. To kolor o dużej zawartości melaniny, chociaż we włosach brunetów jest jej jeszcze więcej!

Zobacz również: Olej rycynowy na wypadające po ciąży włosy

Rodzice pytają o różnicę szatyn a brunet:

Czym się różni brunet od szatyna?

Właściciel włosów czarnych to brunet. Szatyn to określenie mężczyzny, który posiada włosy ciemne, brązowe. Mogą one posiadać różne refleksy – nawet złote czy rude. Odpowiednio posiadaczka czarnych włosów to brunetka, a posiadaczka włosów brązowych to szatynka. Różnica szatyn a brunet związana jest więc z różnicą w kolorze ciemnych włosów. 

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo