Kolory włosów – szatyn a brunet

Kolory i odcienie włosów mogą być naprawdę różne, co dodaje każdemu człowiekowi niezwykłości, jednak największą trudność wydaje się wszystkim sprawiać różnica w kolorach szatyn a brunet. Wiele osób myli te dwa pojęcia, albo wydaje im się, że są to synonimy. Tymczasem oba pojęcia wskazują na inny kolor włosów! Czym wyróżniają się bruneci, a czym szatyni?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Brunet to mężczyzna, który posiada czarne włosy. Mogą one też być ciemnobrunatne.
  • Szatyn to mężczyzna, który posiada włosy brązowe. Chodzi tu o różne odcienie brązu - od dość jasnego po średni brąz, a nawet ciemny brąz. Słowo "szatyn" pochodzi z języka francuskiego i oznacza dosłownie "kasztan".

Szatyn a brunet – włosy

Kolor włosów człowieka uwarunkowany jest genetycznie i zależy od zawartości w nich melaniny. Włosy, które są jej pozbawione są białe. Mówimy wtedy o albinizmie. Wpływ na poziom melaniny mają też hormony – ich zawirowania mogą więc prowadzić do wzmocnienia lub osłabienia koloru włosów. Na barwę włosów może też mieć wpływ silny stres – pod jego wpływem włosy mogą posiwieć w naprawdę krótkim czasie. Włosy człowieka mogą zatem zmienić swoją barwę w sposób samoistny, jednak nazwy przypisane konkretnym kolorom i odcieniom są stałe. Bruneci i szatyni odznaczają się ciemnym kolorem włosów. Warto wiedzieć, że brunetów i brunetki można spotkać na całym świecie. Z kolei szatynów można spotkać w całej Europie, a także w niektórych miejscach na Półwyspie Arabskim. 

Zobacz też: Włosy u noworodka i niemowlaka – problemy i porady

Brunet – jaki to kolor włosów?

Podobno 90% ludzi nie zna odpowiedzi na pytanie jaka jest różnica w kolorach włosów szatyn a brunet. Warto więc wiedzieć, że bruneci posiadają ciemniejsze włosy niż szatyni. Określeniem “brunet”/”brunetka” nazywamy właścicieli włosów czarnych lub czarnobrunatnych. Włosy tego typu są najbardziej bogate w melaninę. Co ciekawe, jeszcze do końca XVIII wieku nazwa ta – pochodząca z języka francuskiego – oznaczała osoby o włosach brązowych. Być może stąd bierze się więc zamieszanie. Współcześnie nie ma jednak wątpliwości, że brunet i szatyn to właściciele włosów ciemnych, ale znacznie się od siebie różniących. Te pierwsze są ciemniejsze od tych drugich. 

Zobacz jak: Dbamy o włosy zimą. Prosty przepis na sukces

Szatynowe włosy – czyli jakie?

Szatynowe włosy to włosy ciemne, ale jaśniejsze od włosów bruneta. Szatyn to mężczyzna o włosach koloru brązowego. Co więcej, mogą one posiadać wiele różnych refleksów – w tym nawet czerwonych czy złotych. Refleksy są widoczne po wpływem światła.Szatynowy kolor włosów nie jest jednolity – może być nieco jaśniejszy lub nieco ciemniejszy, w zależności od konkretnej osoby. Kolor szatynowy może takie refleksy uzyskać naturalnie latem, pod wpływem oddziaływania światła słonecznego. Ciemny szatyn najczęściej posiada włosy w odcieniu gorzkiej czekolady. Jasny szatyn będzie zaś miał włosy karmelowe lub bardzo ciemny blond. Jak więc widać różnica szatyn a brunet jest bardzo znacząca. 

Samo słowo pochodzi zaś z języka francuskiego – od “châtaigne”, co oznacza tyle co “kasztan”. Warto wiedzieć, że w Polsce to dość popularny kolor włosów – jest zresztą spotykany w całej Europie oraz w niektórych krajach arabskich. To kolor o dużej zawartości melaniny, chociaż we włosach brunetów jest jej jeszcze więcej!

Zobacz również: Olej rycynowy na wypadające po ciąży włosy

Rodzice pytają o różnicę szatyn a brunet:

Czym się różni brunet od szatyna?

Właściciel włosów czarnych to brunet. Szatyn to określenie mężczyzny, który posiada włosy ciemne, brązowe. Mogą one posiadać różne refleksy – nawet złote czy rude. Odpowiednio posiadaczka czarnych włosów to brunetka, a posiadaczka włosów brązowych to szatynka. Różnica szatyn a brunet związana jest więc z różnicą w kolorze ciemnych włosów. 

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo