Opuchlizna po porodzie

Opuchlizna po porodzie to problem, który dotyczy wielu świeżo upieczonych mam. Jej nasilenie bywa zróżnicowane, ale zawsze powoduje dyskomfort i pragnienie jak najszybszego ustąpienia objawów. Istnieje na szczęście kilka sprawdzonych metod radzenia sobie z tą dolegliwością.

Spuchnięte nogi po porodzie

Obrzęki po porodzie mogą się pojawić praktycznie na każdej partii ciała: na twarzy, brzuchu, dłoniach… Najbardziej uciążliwe okazują się jednak z reguły w obrębie kończyn dolnych, utrudniając poruszanie się i codzienne funkcjonowanie. Część kobiet wyraża spore zaskoczenie takimi objawami, zachodząc w głowę, dlaczego ciało po urodzeniu dziecka nie śpieszy się bynajmniej z powrotem do dawnej formy.

Opuchlizna po porodzie wynika przede wszystkim z pracy hormonów. Zwłaszcza progesteronu, który ma wpływ na zatrzymanie w organizmie wody i sodu. Przy okazji rozszerza też żyły, spowalniając przepływ krwi. Wszystko to powoduje powstawanie obrzęków i żylaków.

Drugim powodem omawianego problemu jest krew, której organizm kobiety produkuje w okresie ciąży nawet o 50% więcej niż normalnie. Po porodzie jej zwiększona ilość przyczynia się do wystąpienia obrzęków. Z kolei w trakcie samej akcji porodowej krew przepływa głównie do dolnych partii ciała, co nie pozostaje bez wpływu na jego wygląd tuż po rozwiązaniu.

Jeszcze jedną istotną przyczyną poporodowej opuchlizny bywają często kroplówki z oksytocyną, podawane kobietom rodzącym dla wzmocnienia. Substancja ta również może odkładać się w organizmie.

Zobacz też: Ból nóg w nocy lub w spoczynku [przyczyny]

Opuchlizna nóg po cesarskim cięciu

Z pozoru mogłoby się wydawać, że cięcie cesarskie pozostawia po sobie “pamiątkę” jedynie w obrębie jamy brzusznej. W rzeczywistości jednak zdarzają się po nim również właśnie nasilone obrzęki nóg. Potrafią się one utrzymywać nawet do kilku miesięcy. Zaleca się w takim wypadku monitorowanie pracy nerek i tarczycy, a także wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych. Lekarz może też zlecić przyjmowanie preparatów doustnych, aby opuchlizna nóg po cc ustąpiła.

Zobacz również: Obrzęki w ciąży: jakie są przyczyny powstawania obrzęków w ciąży?

Opuchnięte kostki po porodzie

Opuchlizna nóg po porodzie może wynikać z powodu tak prozaicznego jak nieprawidłowa dieta. Chodzi tu zwłaszcza o nadmiar soli, czy też – mówiąc ściślej – jonu sodowego. Powinny go unikać zwłaszcza mamy borykające się ze schorzeniami nerek. 

Sprawdź: Woda do picia: z kranu, filtrowana, a może butelkowana?

Spuchnięte stopy po porodzie

Tuż po urodzeniu dziecka stopy kobiety – wskutek nagromadzenia w nich wody – bywają jeszcze mocniej opuchnięte niż w trakcie samej ciąży. Problem powinien ustąpić po kilku dniach, ale może się okazać, że na stałe zyskamy większy rozmiar buta. Winę za to ponosi relaksyna – hormon rozluźniający więzadła i stawy w miednicy, aby maluch mógł przyjść na świat. Ta sama relaksyna potrafi jednak przy okazji trwale powiększyć stopy.

Sprawdź: Kiedy ból piersi powinien wzbudzić Twój niepokój?

Opuchlizna po porodzie – co robić?

Istnieje kilka sposobów na opuchnięte nogi po porodzie. Należy wśród nich wymienić:

  • odpowiednią dietę – ograniczenie cukru, tłuszczu i soli na rzecz potasu oraz dużej ilości wody czy herbaty ziołowej,
  • masaże i okłady,
  • aktywność fizyczną – zwłaszcza trzymanie nóg w górze powyżej poziomu serca (przez ok. 30 minut). Spowoduje to odpływ krwi, więc opuchlizna po porodzie stopniowo się zmniejszy.

Zobacz też: Kombucha – co to jest, jak działa i na co pomaga?

Opuchlizna po porodzie w pytaniach i odpowiedziach:

Jak pozbyć się wody z organizmu po porodzie?

Przede wszystkim warto… pić więcej wody! Dzięki temu organizm otrzyma sygnał, że powinien jak najszybciej pozbyć się nagromadzonych już w ciele płynów. Poleca się tu nie tylko wodę źródlaną, lecz także np. herbatę z mniszkiem lekarskim.

Kiedy znika opuchlizna po porodzie?

Powinno się to stać już po tygodniu, a najpóźniej po kilkunastu dniach. W innym wypadku należy zasięgnąć porady specjalisty. 

Dodaj komentarz

Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo