Szokujące zadanie maturalne. Nawet dorośli nie znają odpowiedzi!

Matura wiążę się z dużym stresem dla wszystkich licealistów, którzy przygotowują się do niej przez trzy lata. Od wielu lat najtrudniejszy dla większości uczniów jest egzamin z matematyki. To on powoduje najwięcej problemów, cechuje się również najniższym procentem zdawalności, ponieważ wymaga bardzo konkretnej wiedzy i znajomości zasad matematycznych. Często żartuje się, że praw matematyki nie wykorzystuje się w dorosłym życiu, są jednak zadania, które temu przeczą. Przedstawiamy zadanie maturalne, które sprawiłoby problem nie jednemu dorosłemu.

Matura z matematyki 2022

W tym roku egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym odbył się 5 maja o godzinie 9:00. Uczniowie na rozwiązanie 35 zadań mieli 170 minut. Pierwsza część egzaminu, czyli 28 pytań, to zadania zamknięte, gdzie pośród 4 odpowiedzi uczniowie musieli wskazać tą prawidłową. Pozostałe 7 zadań było zadaniami otwartymi, które wymagały od maturzystów konkretnych obliczeń oraz wskazania sposobu, w jaki doszli oni do prawidłowego wyniku. 

Rozszerzona matura z matematyki z kolei pisana była przez uczniów 11 maja również o godzinie 9:00, na jej rozwiązanie uczniowie mają aż 180 minut, czyli 3 godziny. Przedmiot ten nie jest obowiązkowy, przystąpili do niego wyłącznie uczniowie, którzy potrzebują tego egzaminu, aby dostać się na wymarzone studia. W 2022 roku arkusz ten składa się z 15 pytań, które podzielić można na trzy podstawowe grupy. Pierwsza z nich obejmuje zadania zadania zamknięte z jedną prawidłową odpowiedzią, którą wybrać trzeba wśród czterech dostępnych. Drugie to zadania krótkiej odpowiedzi, gdzie oceniany jest jedynie otrzymany wynik, bez konieczności jego tłumaczenia. Trzecia część arkusza obejmuje zadania, które poza podaniem prawidłowego wyniku wymagają od maturzysty przedstawienia obliczeń, które pozwoliły go osiągnąć.

Dlaczego matura z matematyki jest aż tak trudna dla uczniów?

Matematyka jak żaden inny przedmiot nastręcza trudności zarówno uczniom, jak i ich rodzicom. Po wczesnych latach nauki, gdy matematyka jest prosta i intuicyjna przychodzą tematy dotyczące funkcji, brył i innych skomplikowanych obliczeń. Od wielu lat jest to przedmiot o najniższej zdawalności wśród maturzystów, jednak dlaczego tak właściwie jest?

Problemem może być zbyt małe przygotowanie uczniów do tak skomplikowanych obliczeń. Na późniejszych latach edukacji tempo pracy zaczyna być szybkie, co powoduje nierówności w przyswajaniu materiału przez uczniów. Niektórzy z nich szybciej rozumieją prawa matematyczne, podczas gdy inni potrzebują więcej czasu, aby zrozumieć ten sam zakres. Innym powodem mogą być problemy z koncentracją, uczniowie nie są w stanie poświęcić chwili na znalezienie rozwiązania, tracą uwagę i najzwyczajniej w świecie poddają się nawet wtedy, gdy odpowiedź jest już blisko. To wszystko sprawia, że matura z matematyki jest dla wielu powodem do stresu. 

Zobacz: 5 tys. zł mandatu za spacer z dzieckiem po chodniku? Jak interpretować art. 89. kodeksu wykroczeń?

Zadanie z rozszerzonej matury, z którym problem mieli nawet dorośli

Lista wymagań na maturę z matematyki na poziomie rozszerzonym jest naprawdę długa. Wśród zadań z arkusza z 2021 roku znalazło się jedno zadanie, które cechuje się praktycznością. Treść tego zadania brzmiała następująco:

Pewien zakład otrzymał zamówienie na wykonanie prostopadłościennego zbiornika (całkowicie otwartego od góry) o pojemności 144m3. Dno zbiornika ma być kwadratem. Żaden z wymiarów zbiornika (krawędzi prostopadłościanu) nie może przekraczać 9 metrów. Całkowity koszt wykonania zbiornika ustalono w następujący sposób: 

  • 100 zł za 1 m2 dna 
  • 75 zł za 1 m1 ściany bocznej. 

Oblicz wymiary zbiornika, dla którego tak ustalony koszt wykonania będzie najmniejszy.

Aby znaleźć odpowiedź na pytanie dotyczące najniższego kosztu wykonania takiego zbiornika, potrzebna jest znajomość wzoru na objętość graniastosłupa, na najmniejszą wartość funkcji i umiejętność obliczania dziedziny funkcji. Wszystkie te wzory znaleźć możemy w tablicy wzorów, jednak do ich prawidłowego wykorzystania niezbędna jest również umiejętność analitycznego myślenia. Zadanie to przysporzyć może problemów nie tylko licealistom, ale również dorosłym nawet tym, którzy z tego typu zadaniami mogą spotykać się w pracy zawodowej.

Zobacz też: Przeciek na maturze z angielskiego? CKE kieruje sprawę do prokuratury. Czy egzamin zostanie unieważniony?

Dodaj komentarz

Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo