Trudne zagadki z odpowiedziami dla dzieci i dla dorosłych. Sprawdzone ćwiczenia na dedukcję!

Rodzinne rozwiązywanie łamigłówek to nie tylko znakomity trening umiejętności dedukcyjnych i logicznego myślenia, ale także świetna okazja do wspólnej zabawy i zacieśniania więzi. Dzieci mogą poćwiczyć inteligencję i błyskotliwość, a jednocześnie dowiedzieć się kilku ciekawostek. Trudne zagadki to czasami wyzwanie również dla rodziców, którzy także muszą wykazać się pomysłowością. Sprawdź znajdujące się w poniższym artykule podchwytliwe zagadki z odpowiedziami dla całej rodziny.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Każde dziecko lubi zagadki, które umożliwiają mu miłe spędzenie czasu;
  • Zagadki rozwijają umiejętność logicznego myślenia;
  • Naprawdę trudne zagadki mogą sprawić problem nie tylko dzieciom, ale nawet dorosłym.

Podchwytliwe i trudne zagadki dla dzieci z odpowiedziami

Trudne zagadki dla dzieci potrafią nie tylko wprawić w zakłopotanie niejedno dziecko, lecz także potrafią nauczyć naszą pociechę logicznie myśleć. Wprowadzanie takich zagadek jak najwcześniej może pomóc dziecku nie tylko w szkole, lecz także w późniejszym życiu. Warto jednak pamiętać, że niektóre zagadki mogą być po prostu za ciężkie dla dziecka, dlatego potrzebna będzie do niej wcześniej przygotowana odpowiedź. Pamiętaj, że to, co dla Ciebie jest łatwe, może być niemożliwe do rozwiązania przez dziecko, dlatego wybieraj tak, żeby dziecko miało jakiekolwiek szanse rozwiązać łamigłówkę. Wśród wielu zagadek znajdziesz zagadki dla chłopaka, a także takie skierowane do dziewczynek. Trudna zagadka to wyzwanie, z którym dzieci z chęcią się mierzą. Trudne zagadki i odpowiedzi dla dzieci – oto przykłady:

Mama Kasi ma pięć córek. Jeśli imiona czterech córek to Klara, Karolina, Klaudia i Kinga, to jak ma na imię piąta córka?
Odpowiedź: Kasia,

Koń jest na łańcuchu o długości 20 metrów i udało mu się sięgnąć jabłko, które było oddalone od niego o 30 metrów. Jak on to zrobił?
Odpowiedź: Łańcuch nie był do niczego przymocowany, dlatego koń bez problemu poszedł po owoc,

Ile zwierząt Mojżesz zabrał do arki?
Odpowiedź: Żadnego. Noe płynął arką,

Jak rzucone jajko może przelecieć dwa metry i się nie rozbić?
Odpowiedź: Jajko należy rzucić na większą odległość np. trzy metry. Wtedy jajko przeleci dwa metry w całości,

Dwóch graczy grało w szachy. Każdy z nich grał trzy partie i wygrał trzy razy. Jak to możliwe?
Odpowiedź: Grali partie z innymi graczami, nie ze sobą,

Krowa stała na granicy czesko-francuskiej. Do którego państwa należy?
Odpowiedź: Do żadnego. Taka granica nie istnieje.

Na szczęście dzieci kochają zagadki, dlatego taka forma zabawy i nauki w jednym będzie bardzo dobrze odbierana przez nasze pociechy. Zagadki trudne często są wyzwaniem, które dzieci chcą podjąć, mimo że nie zawsze jest to dla nich łatwe (a jak wiadomo, dzieci często się frustrują, gdy im coś nie wychodzi). Trening czyni mistrza.

Zobacz: Epoki literackie po kolei. Wszystko, co trzeba wiedzieć, w pigułce!

Trudne zagadki logiczne z odpowiedziami

Bez dwóch zdań zagadki logiczne są nieco na wyższym poziomie niż te skierowane bezpośrednio do dzieci. Z nimi mogą sobie nie poradzić nawet dorośli, ale wskażemy Wam kilka zagadek, które idealnie nadadzą się dla dzieci w wieku szkolnym (mniej więcej na poziomie czwartej-szóstej klasy). Zagadki dla starszych dzieci mogą zawierać elementy wyciągnięte z matematyki lub z innych przedmiotów. Młodsze dzieci mogą nie wiedzieć kilku rzeczy, które będą zawarte w treści łamigłówki. Trudna zagadka logiczna może również pomóc rozwijać bardzo plastyczny umysł nawet starszego dziecka. Oto przykłady takich zagadek:

Gdzie czwartek jest przed środą?
Odpowiedź: W słowniku,

Zawsze przychodzę, ale nigdy nie przyjdę dzisiaj. Czym jestem?
Odpowiedź: Jutrem,

W pokoju są cztery kąty i kilka kotów. Każdy z kotów widzi pozostałe koty w trzech pozostałych kątach w pokoju. Ile jest kotów?
Odpowiedź: W pokoju są cztery koty,

Szły gęsi gęsiego, jedna za drugą. Ile było gęsi?
Odpowiedź: Trzy (chodzi o ilość słowa „gęsi” w zagadce),

Kilka osób miało za zadanie przeskoczyć ołówek, który leżał na podłodze. Nikomu nie udało się tego dokonać. Dlaczego?
Odpowiedź: Ołówek leżał przy ścianie,

Parys miał w koszu trzy jabłka, które rozdał trzem boginiom. Jedno jabłko zostało w koszu. Jak to możliwe?
Odpowiedź: Parys dał jednej bogini jabłko z koszykiem.

Trudne zagadki na inteligencję to spore wyzwanie nie tylko dla dzieci w wieku szkolnym. Niektóre z nich mogą zawstydzić niejednego studenta, a nawet osobę dorosłą. Ważne jest, żeby wybierać zagadki, które dziecko rozwiąże, ale nie od razu.

Sprawdź: Zabawy na dworze dla małych dzieci i nastolatków

Bardzo trudne zagadki dla dorosłych

Dorośli wciąż mogą się rozwijać, a dzięki zagadkom na pewno rozwiną umiejętność logicznego myślenia. Jest to też dobry sposób na dodanie małego elementu w postaci rywalizacji w trakcie zabawy. W przypadku dorosłych polecamy zagadki takie jak łamigłówka Mensa. Jest to bardzo wysoki poziom, który może sprawić problem nie tylko dzieciom, lecz także dorosłym. Trudne logiczne zagadki dla dorosłych mogą być również słowne, a dobrym tego przykładem jest:

Jaki jest najlepszy sposób na wygranie wyścigu?
Odpowiedź: Biec szybciej niż rywale,

Ile jabłek możesz zjeść, gdy masz pusty żołądek?
Odpowiedź: Jedno, później żołądek nie będzie już pusty,

Jakie zwierzę może skakać wyżej niż budynek?
Odpowiedź: Każde. Budynki nie skaczą.

Te przykłady mogą sprawić problem praktycznie każdej osobie.

Sprawdź: Proste i trudne zagadki logiczne dla dzieci z odpowiedziami. Sprawdzony sposób na nudę

Najtrudniejsze łamigłówki z odpowiedziami

Czas na naprawdę trudne zagadki. Mega trudne zagadki mogą być problemem dla nawet najinteligentniejszym osobom. Oto przykład:

„Proszę Alexa, aby wybrał 5 dowolnych kart z talii bez Jokerów. Może sprawdzić, potasować talię, a następnie wybrać dowolne pięć kart. Wybiera 5 kart i podaje mi je (Piotr nic z tego nie widzi). Patrzę na karty, wyciągam 1 i oddaję Alexowi. Następnie układam pozostałe cztery karty w specjalny sposób i daję je wszystkie zakryte, w równym stosie, Peterowi. Peter patrzy na 4 karty, które mu dałem, i mówi głośno, którą kartę trzyma Alex (kolor i numer). W jaki sposób?Rozwiązanie wykorzystuje czystą logikę, a nie sztuczkę. Piotr musi tylko wiedzieć, jaka jest kolejność kart i co jest na ich awersie, nic więcej”.

Odpowiedź to: „Wybierz dwie karty tego samego koloru. Wybierz kartę dla Alexa, w przypadku której dodanie liczby nie większej niż sześć da numer drugiej karty w tym samym kolorze. Dodanie jedynki do asa spowoduje ponowne przejście do początku i da dwójkę. Np. jeśli masz króla i szóstkę diamentów, podaj króla Alexowi. Szóstkę zostaw na górze, dzięki temu Piotr będzie wiedział jaki kolor ma karta Alexa. Pozostałe trzy karty posłużą do zakodowania liczby od 1 do 6. Opracuj system z Piotrem, aby uszeregować wszystkie karty w unikalny sposób od 1 do 52 (np. Dwójka kier to 1, dwójka kar to czternaście itd …). To pozwoli ci na wybór spośród sześciu kombinacji, w zależności od tego, gdzie kładziesz najniższe i najwyższe karty”.

Zobacz: Zwolnienie z WF – kto może je wystawić? Jak uzyskać zwolnienie całoroczne? Procedura może zostać utrudniona

Trudne zagadki matematyczne

Takie zagadki są naprawdę ciężkie do rozwiązania i wymagają od dziecka dużej wiedzy matematycznej. Przedstawiamy Wam kilka przykładów trudnych zagadek matematycznych:

W wieżowcu żyje 85 osób, o 9 panów więcej niż pań. Ilu panów i ile pań mieszka w budynku?
Odpowiedź: Panów żyje 47, a pań 38,

Pokój ma kształt prostokąta o długości 8,4 m i szerokości o 0,9 m krótszej. Ile zapłacono za linoleum do tego pomieszczenia, jeżeli 1 m² kosztował 29 zł?
Odpowiedź: Zapłacono 1827 zł.

Trudne zagadki to nie tylko dobry sposób na zabawę, lecz także pozwalają one rozwinąć się nie tylko dziecku, ale nawet dorosłemu.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo