Religia w szkole 2025. Ocena niewliczana do średniej i łączenie grup to dopiero początek. Szykują się kolejne zmiany!

Tegoroczne zmiany w organizacji lekcji religii to dopiero początek. Z przygotowanego projektu rozporządzenia wynika, że ministerstwo edukacji planuje nowe regulacje, w tym m.in. zmniejszenie liczby godzin i reorganizację planu zajęć. Pomysły nie podobają się duchownym i niektórym politykom. Czy wejdą w życie? Ile godzin religii od 2025? Jak będzie wyglądała religia w szkole 2025?

Religia w szkole od września 2025

Kilka dni temu ukazał się projekt nowego rozporządzenia ministerstwa edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Z jego treści wynika, że od września 2025 roku religia w szkołach będzie odbywać się w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Aktualnie w publicznych placówkach katechezy odbywają się 2 razy w tygodniu.

Nowe przepisy będą dotyczyły także organizacji planu zajęć. Od Września 2025 roku dyrektor szkoły będzie zobowiązany do zaplanowania lekcji religii przed rozpoczęciem obowiązkowych zajęć edukacyjnych albo po ich zakończeniu, czyli na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej danej klasy. Nie będzie już wypadać w środku dnia, a uczniowie, którzy na nią nie uczęszczają, nie będą tracili czasu. Przepisy te będą obowiązywały również lekcje etyki.

1 września 2024 roku weszły już w życie pierwsze zmiany dotyczące nauki religii i etyki. Oceny z katechezy nie będą już wliczać się do ogólnej średniej ocen na koniec roku, a szkoła ma możliwość tworzenia grup międzyoddziałowych lub międzyklasowych, jeśli na lekcje zgłosiła się zbyt mała liczba chętnych.

Zobacz: Wydłużony czas pracy na sprawdzianie. Komu przysługuje i jak go egzekwować? Nie wszyscy nauczyciele pamiętają o dostosowaniach

Konkurencyjny projekt

Planowanymi zmianami nie do końca zgadzają się politycy PSL. Ich zdaniem dwie godziny religii w tygodniu powinny być nadal finansowane z budżetu państwa. Dlatego też przedstawiciele tej formacji przygotowali swój własny projekt zmian. Najbliższym czasie mają się odbyć konsultacje w tej sprawie w ministerstwie edukacji.

Naszym zdaniem powinny zostać dwie godziny lekcji religii finansowane z budżetu państwa, z tym zastrzeżeniem, że w tych środowiskach szkolnych, gdzie nie ma zapotrzebowania na drugą godzinę, to środowisko szkolne, dyrekcja, rodzice, czy uczniowie decydowaliby co ma być na tej drugiej godzinie.wiceminister edukacji Henryk Kiepura (PSL), cytat za Portalem Samorządowym

Sprawdź też:

Źródła:
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo