Jakie były tematy egzaminie ósmoklasisty 2024? Takie zadania znalazły się w arkuszu. Gdzie je znaleźć?

We wtorkowy poranek uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych przystąpili do pierwszego z trzech egzaminu ósmoklasisty. Jak co roku, na pierwszy ogień poszedł język polski, który zawsze wzbudza najwięcej emocji, nawet wśród tych, którzy z systemem edukacji już dawno nie mają nic wspólnego. Jakie były tematy egzaminie ósmoklasisty 2024? Gdzie znaleźć arkusze?

Tematy z polskiego – egzamin ósmoklasisty 2024.

We wtorek 14 maja uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych rozpoczęli najważniejsze, a jednocześnie najbardziej stresujące wyzwanie na dotychczasowej ścieżce edukacji. Punktualnie o godzinie 9:00 w całej Polsce ósmoklasiści otrzymali swoje arkusze i przystąpili do pisania. Na rozwiązanie wszystkich zadań mieli 120 minut, a za poprawne odpowiedzi mogą zdobyć w sumie 45 punktów. Wyniki tych zmagań zadecydują o tym, do jakiej szkoły średniej uczeń się dostanie i gdzie będzie kontynuował naukę od września.

W tym roku po raz ostatni obowiązują zredukowana lista wymagań. Ograniczenia wprowadzono w związku z pandemią i wielomiesięczną nauką zdalną.

W części pisemnej uczniowie mieli do wyboru napisanie rozprawki lub opowiadania. Uczniowie musieli się zmierzyć z następującymi tematami:

Egzamin osmoklasisty jezyk polski 2024

  1. Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność stwierdzenia, że warto pomagać innym. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.
  2. Bez ciebie nie poradziłbym/poradziłabym sobie w tej sytuacji… Napisz opowiadanie o przygodzie z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, którego pomoc sprawiła, że Wasza przygoda zakończyła się szczęśliwie. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.

Zgodnie z poleceniem trzeba było stworzyć tekst na minimum 200 słów i wykazać się w nim znajomością wybranej lektury obowiązkowej. Prace będą jednak oceniane przez egzaminatorów nie tylko pod względem merytorycznym, ale także technicznym – za styl, język, kompozycję oraz ortografię i interpunkcję.

Zobacz: Ile trwa egzamin ósmoklasisty z polskiego? Nie wszyscy uczniowie mają tyle samo czasu na pisanie

Jaka lektura na E8 2024?

Według wstępnych informacji od uczniów, którzy jako pierwsi zakończyli egzamin, na dzisiejszym egzaminie pojawił się utwór “Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Uczniowie musieli przeczytać fragment tekstu, a następnie odpowiedzieć na pytania otwarte i zamknięte dotyczące treści lektury.

W arkuszu znalazł się także fragment artykułu o szczęściu oraz wiersz Czesława Miłosza.

Sprawdź: Jak przeliczyć wyniki egzaminu ósmoklasisty na punkty? Poznaj kalkulator punktów do liceum i technikum

Czytelnicy pytają, jakie były tematy egzaminie ósmoklasisty 2024?

Egzamin ósmoklasisty polski tematy 2024 – jakie?

Temat rozprawki: Czy warto pomagać innym?
Temat opowiadania: Historia o tym, jak jeden z bohaterów lektury obowiązkowej pomógł ci przez coś przejść i pokonać jakąś trudną sytuację.

Jaka lektura na egzaminie ósmoklasisty 2024?

“Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.

Edukacja i psychologia

Jak nauczyć dziecko mówić?

Młodzi rodzice z niecierpliwością czekają na pierwsze słowa swojego dziecka. Czy będzie to “mama” czy “tata”? A może coś całkiem innego? Co jednak, jeśli oczekiwanie się wydłuża?  Czy istnieją sposoby...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia

Religia w szkole

Religia w szkole to od kilkunastu lat temat, który wywołuje wiele kontrowersji. Dyskusje dotyczące tego przedmiotu trwają nieustannie nie tylko wśród podzielonych zdaniem rodziców, ale także nie milkną rozmowy prowadzone...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia, Newsy

Czy będą lekcje w sobotę? MEN odpowiada!

Lekcje w sobotę? Szkoła w weekend? 6-dniowy tydzień nauki? Takie zapisy znalazły się w jednym z 11 projektów rozporządzeń zmieniających prawo oświatowe w Polsce. Czy to oznacza, że przepisy będą dawały...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general