To proste! 3 kroki, dzięki którym łatwiej poradzisz sobie z AZS

Liczba dzieci z alergią i atopią dramatycznie wzrasta. W Polsce na Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) choruje średnio dwoje na dziesięcioro dzieci. Wprawdzie choroba jest dziedziczna i uwarunkowana genetycznie, ale nie znaczy to, że nie możemy sobie z nią skutecznie radzić. By było to możliwe, musimy poznać mechanizm powstawania atopii oraz czynniki wywołujące AZS.

Co warto wiedzieć o skórze dzieci z AZS?

Skóra zdrowych dzieci ma inną budowę niż dorosłej. Różnica tkwi przede wszystkim w grubości warstwy rogowej naskórka, luźniejszym układzie komórek i braku jednej z warstw naskórka (tzw. jasnej ziarnistej). Jeszcze inaczej wygląda budowa naskórka w przypadku atopii. Komórki naskórka  u dzieci z AZS mają nieregularną budowę i są luźno ułożone. Cement międzykomórkowy nie wypełnia szczelnie przestrzeni miedzy komórkami, a płaszcz hydrolipidowy jest niekompletny. To wszystko sprawia, że naskórek zamiast stanowić nieprzenikalną barierę, niczym sito przepuszcza alergeny i substancje drażniące, które powodują stany zapalne. Z drugiej strony, jak mówią dermatolodzy “skóra nie trzyma wody”. Czasami wystarczy 2-3 godziny od nawilżenia, by znowu była całkowicie wysuszona.

Przyczyny występowania AZS

Przyczyny występowania AZS są bardzo złożone i nie do końca zbadane. Lekarze przede wszystkim wskazują na czynnik genetyczny. Najnowsze badania mówią, że osoby z atopowym zapaleniem skóry rodzą się z trochę innymi właściwościami naskórka niż pozostali. Są to zaburzenia bariery chroniącej naskórek – nie jest ona naturalnie chroniona tak, jak powinna. Co ciekawe, takie zaburzenie dotyka całej skóry osób cierpiących z powodu AZS, a nie tylko miejsc, gdzie pojawia się wysypka i świąd skóry atopowej.

Choć czynniki związane z dziedziczeniem są ważne, nie możemy zapominać również o innych aspektach wpływających na ryzyko wystąpienia atopii u dziecka czy dorosłego. Podatność na AZS w różnym stopniu warunkują takie czynniki, jak: alergeny wziewne i pokarmowe, czynniki drażniące, środowiskowe oraz psychogenne.

Poznaj: Najczęstsze przyczyny egzemy u dzieci

Pielęgnacja skóry dzieci z atopią

Osłabiona bariera ochronna skóry dzieci z AZS powoduje większe wchłanianie substancji ze środowiska zewnętrznego, a tym samym potęguje ryzyko uczuleń. W związku z tym skórę atopową nie tylko musimy nawilżać, ale też powinniśmy dbać o to, by stosowane przez nas preparaty nie zawierały potencjalnie uczulających substancji.

Powinniśmy wystrzegać się kosmetyków zawierających:

  • parabeny;
  • substancje zapachowe;
  • metyloizotiazolinon (MI);
  • formaldehyd i związki uwalniające formaldehyd ( bronopol, imidazolidinyl urea, diazolidinyl urea);
  • lanolinę;
  • metyloparabeny;
  • propoyloparabeny;
  • fenoksyetanol;
  • parafinę.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim ostatnia z nich, obecna w dużej ilości kosmetyków pielęgnacyjnych, parafina. Jest to substancja ropopochodna tworząca na skórze powłokę blokującą wchłanianie czynników zewnętrznych, ale też zaburzającą funkcjonowanie naskórka. Parafina sama w sobie nie posiada właściwości odżywczych. Przy dłuższym stosowaniu prowadzi do przesuszenia skóry i sprzyja namnażaniu się bakterii beztlenowych. Używając kosmetyków bazujących na tej substancji po pewnym czasie zauważymy zwiększoną produkcję sebum oraz powstawanie zaskórników.

3 kroki, dzięki którym łatwiej poradzisz sobie z AZS

Dbając o wrażliwą skórę dziecka z AZS należałoby sięgnąć po produkty kosmetyczne bogate w składniki, które powlekają wrażliwą skórę tworząc na jej powierzchni nawilżająco-natłuszczającą barierę ochronną. W bogatej ofercie kosmetyków dla dzieci z atopią warto zwrócić uwagę na linię Allergoff® atopy. Są to wyroby medyczne zalecane do kąpieli, natłuszczania i pielęgnacji skóry atopowej, bardzo suchej i wrażliwej oraz wspomagające terapię łuszczycy i łojotokowego zapalenia skóry. Linia składa się z barierowej emulsji do kąpieli, oliwki oraz kremu i stanowi pełną kuracją dla skóry ujętą w trzech krokach. Atutem wyrobów jest ich skład opracowany bez kompromisów, z najwyższą starannością i dbałością o poszczególne potrzeby skóry.

Żaden z wyrobów linii Allergoff® atopy nie zawiera parafiny, oleju mineralnego i wazeliny. Preparaty wchodzące w skład linii nie zawierają również substancji zapachowych, barwników, parabenów oraz substancji pochodzenia odzwierzęcego. W składzie kosmetyków znalazły się natomiast olejowy kompleks Omega Plus, mocznik, prebiotyki, DEFENSIL-PLUS.

Krok 1: Kąpiel i nawilżenie

Skóra atopowa dzieci i niemowląt jest szczególnie narażona na działanie związków powierzchniowo czynnych zawartych w wielu kosmetykach. W przypadku osób z AZS należy więc stosować kąpiele lecznicze, których zadaniem jest eliminacja suchości skóry, jak również odbudowa naturalnego płaszcza lipidowego naskórka. Barierowa emulsja do kąpieli leczniczych z linii linii Allergoff® Atopy dzięki zawartości substancji silnie nawilżających (takich jak mocznik, liczne oleje naturalne, w tym kompleks DEFENSIL®- PLUS) łagodzi uczucie suchości i świądu po kąpieli. Ochronne działanie wyrobu jest także związane z obecnością prebiotyku– (Biolin), który wspomaga rozwój prawidłowej flory bakteryjnej, ograniczając rozwój flory patogennej.

Emulsja wspiera naturalne procesy regeneracyjne zachodzące w skórze.

Krok 2: Kąpiel i natłuszczanie

Przesuszona skóra atopowa swędzi, a w konsekwencji drapania powstają uszkodzenia, które łatwo ulegają nadkażeniom. Dlatego w pielęgnacji dzieci z AZS tak ważne jest natłuszczanie i nawilżanie naskórka. Barierowa Oliwka Allergoff® atopy jest bogata w naturalne oleje roślinne, w  tym olej sojowy, olej z ogórecznika, olej lniany, kompleks olejowy Omega Plus, które bogate są w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe ( NNKT) silnie zmiękczające naskórek oraz wzmacniające lipidową barierę ochronną skóry. Olej lniany stanowi bogactwo kwasów Omega 3,6,9 i oprócz działania silnie regeneracyjnego, dzięki zawartości witaminy E ma działania przeciwutleniające.

Dzięki zawartości naturalnych olejów oliwka wzmacnia i uszczelnia lipidową barierę ochronną skóry

Krok 3: Nawilżanie i ochrona

O kondycję skóry atopowej należy dbać również po kąpieli. W wielu wypadkach nawet wielokrotnie w ciągu dnia powinniśmy sięgać po krem, który eliminuje suchość skóry i pomaga odbudować prawidłową warstwę lipidową naskórka. W tej roli doskonale sprawdzi się Allergoff® Atopy Powlekająco barierowy krem do ciała. Podobnie jak pozostałe wyroby Atopy zawiera kompleks olejowy DEFENSIL®-PLUS, który chroni i regeneruje uszkodzoną barierę skórną, działa przeciwzapalnie, zmniejsza pieczenie, wyraźnie poprawia kondycję skóry. Zawarte w kremie oleje roślinne mają bardzo szerokie działanie na skórę: zapobiegają utracie wody przez skórę, hamują proces starzenia się skóry, przywracają zakłóconą równowagę kwasowo-wodno-lipidową, nadają skórze kwaśne pH i wywierają wpływ na powstanie naturalnej mikroflorę skóry. Dodatkowym atutem kosmetyku jest to, jak szybko się wchłania. To szczególnie ważne w przypadku preparatu, który powinniśmy stosować nawet kilka razy dziennie!

Krem wspomaga odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry.

Czynnikami zaostrzającymi przebieg AZS są alergeny wziewne. Mamy małych alergików zainteresować może również Allergoff Spray, który obniża ilość alergenów w kurzu domowym. Preparat nie tylko skleja drobiny kurzu w nielotne cząstki, ale także neutralizuje alergeny. Jest bezpieczny i wygodny w użyciu. Allergoff można zastosować na materac w łóżku, dywanik, pluszaki i tapicerowane meble, również fotele w samochodzie. Dzięki innowacyjnej mikrokapsułowanej formule Allergoff działa do 6 miesięcy. Najnowsze badania kliniczne potwierdziły, że zastosowany w domach pacjentów cierpiących na alergię znacząco zredukował nasilenie objawów i ilość stosowanych leków przeciwalergicznych.

Allergoff Spray obniża ryzyko rozwoju uczulenia lub zaostrzenia przebiegu choroby alergicznej. Wspomaga leczenie objawów choroby alergicznej i astmy oskrzelowej.

Więcej o preparatach na stronie www.allergoff.pl.

Produkty Allergoff są dostępne w aptekach i na stronie https://sklep.icbpharma.pl/.

 

Artykuł powstał we współpracy z marką ALLERGOFF®

Zdjęcie główne: Depositphotos

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo