Koszty rozwodu: ile wynoszą i od czego zależą?

Wśród pytań dotyczących przebiegu postępowania w sprawie o rozwód, pytanie o koszty rozwodu pojawia się stosunkowo często. Celem niniejszego artykułu jest rozwianie wszystkich wątpliwości, które mogą pojawić się na tym tle.

Koszty rozwodu: ile wynoszą i od czego zależą?
depositphotos.com

Jakie są koszty rozwodu?

Wysokość kosztów w sprawie o rozwód w istotnej mierze zależy od okoliczności sprawy. Koszty rozwodu bez orzekania o winie (za porozumieniem stron) i koszty rozwodu z orzekaniem o winie będą się w istotny sposób różnić.
W przypadku rozwodu bez orzekania o winie i bez jakiegokolwiek konfliktu dotyczącego sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi i alimentów koszty rozwodu najczęściej zamkną się w kwocie 300,00 zł. W przypadku rozwodu z orzekaniem o winie, jeśli strony spierają się o sprawy dotyczące dzieci i są reprezentowane przez profesjonalnych pełnomocników (adwokatów lub radców prawnych) koszt rozwodu może wynieść kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Sprawdź także:

Koszt rozwodu w Polsce kształtuje się następująco:

  • opłata sądowa od pozwu o rozwód: 600,00 zł;
  • dodatkowe opłaty w toku postępowania: od kilkunastu do kilkuset złotych (np. koszty wezwań świadków);
  • opinia biegłego psychologa lub psychiatry, jeśli jest konieczna z uwagi na sprawy dotyczące wspólnych małoletnich dzieci stron: co najmniej kilkaset złotych;
  • honorarium profesjonalnego pełnomocnika: w zależności od lokalizacji i stawek obowiązujących w konkretnej kancelarii.

W wielu sprawach jedynym wydatkiem, jaki strony będą musiały ponieść w związku z rozwodem, będzie opłata sądowa w wysokości 300,00 lub 600,00 zł. Do uiszczenia opłaty jest zobowiązany ten z małżonków, który wnosi pozew o rozwód do sądu. Opłatę uiszcza się zazwyczaj przelewem bankowym na rachunek sądu, zaś do pozwu należy załączyć potwierdzenie przelewu. W razie, gdy pozew nie zawiera dowodu uiszczenia opłaty, sąd wezwie stronę do uzupełnienia tego braku.

Rozwód bez orzekania o winie – koszty

Choć, jak wspomniano powyżej, podstawowa opłata związana z procesem rozwodowym wynosi 600,00 zł, ustawodawca premiuje małżonków, którzy mimo dzielących ich różnic są w stanie rozstać się we względnej zgodzie. Z tego względu w przypadku rozwodu bez orzekania o winie cena rozwodu w Polsce spada do 300,00 zł. Powód nadal jest zobowiązany do uiszczenia pełnej opłaty przy wnoszeniu pozwu, jednak w wyroku orzekający rozwód sąd obniży opłatę do 300,00 zł i rozłoży ją na obie strony procesu. W praktyce oznacza to, iż powód będzie musiał – po uprawomocnieniu wyroku – otrzymać zwrot 300,00 zł od sądu i 150,00 zł od byłego małżonka.

Kto ponosi koszty rozwodu?

Generalną zasadą procesu cywilnego jest, iż koszty procesu ponosi ten, kto przegrywa. Jeśli zatem jedna ze stron przegrywa proces w całości, zostanie zobowiązana do pokrycia nie tylko opłaty sądowej, lecz również kosztów poniesionych przez drugą stronę, w tym kosztów ustanowienia pełnomocnika.

Zwrot kosztów jest jednakże ograniczony poprzez rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości, które ustala wysokość stawek za czynności adwokackie i radcowskie. W przypadku rozwodu bez orzekania o winie kwota ta wynosi 720,00 zł, w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie – 1.080,00 zł. Taki koszt zostanie zasądzony na rzecz strony wygrywającej tytułem zwrotu kosztów zastępstwa, nawet jeśli w praktyce – na podstawie umowy zawartej z pełnomocnikiem – cena rozwodu u adwokata lub radcy prawnego była znacznie wyższa.

Jeśli okoliczność, która ze stron “wygrała” sprawę, nie jest do końca jasna, sąd rozłoży koszty na obie strony proporcjonalnie. W przypadku rozwodu bez orzekania o winie zazwyczaj – jak wskazano powyżej – każda ze stron poniesie wydatek rzędu 150,00 zł tytułem opłaty sądowej plus ewentualnie inne koszty, wywołane swoim udziałem (np. koszt ustanowienia swojego pełnomocnika albo cenę przygotowania pozwu o rozwód).

Czy możliwe jest zwolnienie z kosztów sądowych?

Jeśli strona nie jest w stanie ponieść kosztów rozwodu, może zwrócić się do sądu o zwolnienie z kosztów sądowych. Zwolnienie może mieć charakter całkowity albo częściowy (do określonej kwoty). Sąd udzieli stronie zwolnienia tylko wówczas, gdy wnioskodawca wykaże, że nie jest w stanie w żaden sposób ponieść kosztów związanych z procesem, a ich ewentualne opłacenie wiązałoby się z poważnym uszczerbkiem dla niego lub jego rodziny. Sąd nie uwierzy wnioskodawcy na słowo – konieczne jest załączenie do wniosku dokumentów potwierdzających sytuację osoby składającej wniosek (np. wyciąg z rachunku bankowego, zaświadczenie o zarobkach, odcinek renty, dokumentacja lekarska, itp.).

Sprawdź: Kiedy nie warto ratować małżeństwa?

Sąd nie zwolni strony od konieczności poniesienia wydatków z własnej inicjatywy – niezbędny jest wniosek o zwolnienie od kosztów. Wniosek może zostać zawarty w pozwie, odpowiedzi na pozew lub oddzielnym piśmie. Bezwzględnie konieczne jest również złożenie oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania. Formularz oświadczenia można uzyskać w sądzie lub na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Podział majątku po rozwodzie – koszty

Zazwyczaj samo orzeczenie rozwodu nie kończy spraw pomiędzy małżonkami, konieczne jest bowiem dokonanie podziału majątku. Podział majątku byli małżonkowie mogą przeprowadzić na dwa różne sposoby – polubownie albo za pomocą postępowania sądowego. W przypadku pierwszego rozwiązania konieczne będzie sporządzenie umowy – jeśli w skład majątku wchodzi nieruchomość, niezbędne jest zachowanie formy aktu notarialnego. Wysokość taksy notarialnej jest zależna od wartości dzielonego majątku.

Zazwyczaj spór sądowy pociągnie za sobą wyższe koszty. Opłata od wniosku o podział majątku wynosi 1.000,00 zł (300,00 zł w przypadku zgodnego wniosku). Do tej kwoty strony muszą doliczyć wynagrodzenie profesjonalnych pełnomocników oraz koszty związane z przeprowadzeniem dowodów w sprawie, na przykład wynagrodzenie biegłych sądowych rzeczoznawców.

Zobacz też:


Autor: adwokat Marta Milan z LegalHero.pl

Zdjęcie główne: depositphotos.com

LegalHero.pl to portal oferujący profesjonalne porady prawne i dokumenty prawne w przystępnych cenach. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony www.legalhero.pl, a w razie pytań prosimy o kontakt mailowy [email protected]

Dodaj komentarz

Finanse Newsy
Nie tylko zasiłek pielęgnacyjny! Sprawdź, które świadczenia wzrosły w listopadzie!
Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zakładające wzrost zasiłków rodzinnych. Zmiany weszły w życie od 1 listopada br. Skorzystają na nich osoby pobierające zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy oraz
Czytaj dalej
Choroby niemowląt Zdrowie dziecka
To proste! 3 kroki, dzięki którym łatwiej poradzisz sobie z AZS
Liczba dzieci z alergią i atopią dramatycznie wzrasta. W Polsce na Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) choruje średnio dwoje na dziesięcioro dzieci. Wprawdzie choroba jest dziedziczna i uwarunkowana genetycznie, ale nie
Czytaj dalej
Prawo
Wypowiedzenie umowy z przedszkolem prywatnym lub żłobkiem [WZÓR]
Przedszkola i żłobki prywatne to dla wielu rodziców jedyna pomoc w sprawowaniu opieki nad dziećmi. Zwłaszcza, gdy obydwoje rodzice pracują, korzystanie z usług takich instytucji staje się najlepszym rozwiązaniem. Co
Czytaj dalej
Prawo Turystyka
Dowód osobisty dla dziecka w 2020 roku +[POBIERZ WNIOSEK]
Dowód dla dziecka Planujesz wakacyjny wyjazd z dzieckiem za granicę? Czy pamiętasz o tym, że podobnie jak dorośli, tak i dziecko powinno posiadać ważny dowód osobisty lub paszport – w zależności
Czytaj dalej
Bezpieczeństwo dzieci Prawo
Przewożenie dzieci w samochodzie: Jazda bez fotelika w 2020 roku
Niespełna trzy lata temu weszły zmiany w przepisach dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie. Przepisy te obowiązują także w bieżącym 2020 roku. Co się zmieniło w 2017 roku? Czego nie można?
Czytaj dalej
Finanse Prawo
Podwyższenie alimentów
Rozwód nigdy nie jest przyjemną rzeczą, a staje się jeszcze boleśniejszy, gdy na świecie są dzieci. Gdy byli małżonkowie nie mogą się ze sobą porozumieć, kwestie organizacyjne, takie jak opieka
Czytaj dalej
Newsy Prawo
Zasiłek opiekuńczy po 24 maja – Dla kogo i na jakich zasadach?
Wczoraj rząd ogłosił III etap odmrażania gospodarki, w ramach którego między innymi od 25 maja uczniowie klas 1-3 będą mogli wrócić do szkół. Powrót nie jest obowiązkowy i ma być
Czytaj dalej