Trójkąt siniczy u dziecka - czy to powód do niepokoju? Trojkat siniczy u dziecka

Trójkąt siniczy u dziecka – czy to powód do niepokoju?

Trójkąt siniczy to zasinienie obejmujące okolice ust i nosa dziecka. Często zdarza się u noworodków oraz niemowląt i zazwyczaj nie świadczy o niczym niepokojącym. Jeżeli jednak utrzymuje się dłużej niż przez kilka godzin, to należy skonsultować się z lekarzem pediatrą, gdyż zasinienie tego typu może być spowodowane niedotlenieniem lub sygnalizować problemy z krążeniem.

Trójkąt siniczy u dziecka

Zasinienie wokół ust niemowlaka może mieć przyczynę tak banalną, jak ucisk spowodowany piersią podczas karmienia czy przyciśnięcie od smoczka. Zdarza się, że w obydwu przypadkach jest to po prostu efekt chwilowego słabszego ukrwienia tego miejsca z powodu przykurczu płytko położonych naczyń krwionośnych. Zasinienie tego typu powinno zniknąć po paru minutach.

Trójkąt siniczy często pojawia się u zdrowych noworodków. Jest objawem chwilowego niedokrwienia naczyń wokół ust

Rodzice na forach internetowych często wspominają także, że trójkąt siniczy pojawiał się u ich dzieci na kilka minut przed odbiciem po karmieniu. Może więc to być objaw chwilowego wysiłku, do którego zbiera się maluszek. Podobnie wygląda sytuacja, gdy zasinienie pojawia się w czasie płaczu lub w momencie, gdy malec robi kupkę.

Zasinienie wokół ust u niemowlaka

Zasinienie wokół ust u dziecka może także świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych. W pierwszej kolejności powinna nastąpić wizyta u pediatry, który skieruje do kardiologa. Sprawdzi on czy maluch nie ma problemów z sercem lub z krążeniem, których objawem często jest wspominany trójkąt lub sinienie ust. Kardiolog zleci z pewnością także badania krwi w celu wykluczenia anemii oraz wykona badanie echo serca. Wyniki te będą stanowiły podstawę do dalszego diagnozowania.

Siny kolor wokół ust może również sygnalizować problemy z oddychaniem. Gdy maluch jest niedotleniony, jego usta i ich okolice sinieją. Zdarza się, że objaw ten towarzyszy mukowiscydozie.

Zobacz też: