Sól fizjologiczna do oka - czy przemywanie oczu solą fizjologiczną jest bezpieczne? Sol fizjologiczna do oczu

Sól fizjologiczna do oka – Czy przemywanie oczu solą fizjologiczną jest bezpieczne?

Sól fizjologiczna jest to roztwór izotoniczny chlorku sodu. Roztwór ten jest obojętny dla tkanek i nie powoduje podrażnień, dlatego bez obaw można go stosować do przemywania, przepłukiwania lub do nawilżania oczu naszych pociech.

Jak przemywać oczy solą fizjologiczną?

Najczęściej używa się soli fizjologicznej do przemywania oczu z wykorzystaniem jałowej buteleczki oraz gazików w celu oczyszczenia zanieczyszczonego oczka, pozbycia się nadmiaru ropnej wydzieliny, usunięcia ciała obcego lub wypłukania alergenów. Przed użyciem preparatu należy umyć ręce, następnie nasączyć gazik roztworem i przetrzeć oczko dziecka od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Gdy oko jest nadal zanieczyszczone, czynności należy powtórzyć. Należy jednak pamiętać, aby jednego gazika użyć tylko raz, żeby ograniczyć ryzyko rozprzestrzenienia infekcji.

Jeśli oko jest mocno sklejone, można przyłożyć na chwilę mokry gazik, aby wydzielina rozmiękła. Łatwiej będzie ją później wytrzeć. Przemywać oko można tak często jak jest to potrzebne. Sól fizjologiczna może być również zakraplana do worka spojówkowego.

Zobacz też: Wrażliwe oko dziecka: Choroby i infekcje oczu niemowląt i starszych dzieci

Czy można zakraplać oczy solą fizjologiczną?

Preparat zakroplony do oka pomaga nawilżyć gałkę oczną i spojówki, łagodzi objawy chwilowego podrażnienia oka oraz może być użyty do zwilżania soczewek kontaktowych, aby poprawić komfort ich stosowania. Zakraplanie oczu dziecka solą fizjologiczną czasami sprawia spore trudności. Do zakraplania oczu najczęściej używa się jednorazowych buteleczek z kroplomierzem. Roztwór jest jałowy do momentu pierwszego otwarcia. Nie należy dotykać końcówką kroplomierza jakiejkolwiek powierzchni, ponieważ może to powodować zanieczyszczenie płynu i prowadzić do zakażenia oczu.

  • Przed użyciem preparatu należy umyć ręce, następnie przyłożyć palec wskazujący lewej ręki poniżej krawędzi dolnej powieki oczka dziecka (od części zewnętrznej, skroniowej) i delikatnie odciągnąć powiekę w dół.
  • Następnie odchylić główkę, poprosić dziecko, aby spojrzało w górę i uważając, żeby nie dotknąć oczka ustawić butelkę pionowo do powierzchni gałki ocznej i wpuścić 1 krople.
  • Po wpuszczeniu kropli należy postarać się, aby dziecko zamknęło powieki na 1-2 min i ograniczyło mruganie, aby preparat mógł się swobodnie rozprowadzić po całej powierzchni oka.

Stosuje się 1 kroplę do worka spojówkowego tak często jak jest to potrzebne. W przypadku stosowania innych kropli okulistycznych, należy zachować co najmniej 10 minutowy odstęp między nimi.

Sprawdź: Jaki kolor oczu będzie miało Twoje dziecko?

Sól fizjologiczna na zmęczone oczy

Oczy naszych dzieci są coraz częściej zmęczone i wysuszone codziennym, szybkim tempem życia, spędzaniem czasu przed komputerem, życiem w miastach, gdzie powietrze jest suche, pełne pyłów i zanieczyszczeń. Również w tym przypadku sól fizjologiczna może okazać się bezkonkurencyjna. Zakraplanie lub przepłukiwanie oczu dzieci po całym dniu pomaga nawilżyć oko, wypłukać ciała obce, które mogły zgromadzić się na powierzchni gałki ocznej oraz przynosi ulgę przemęczonym, suchym, pieczącym, kłującym oczom.

Sprawdź: Dlaczego w każdym domu powinien być oczyszczacz powietrza?

Sól fizjologiczna na ropiejące oczy

Kolejnym zastosowaniem soli fizjologicznej jest oczyszczanie ropiejącego oczka. Jest to częsta dolegliwość, szczególnie u małych dzieci, które trudno jest kontrolować na każdym kroku. Gromadzenie się ropnej wydzieliny w oku może być spowodowane błędami w higienie oczu, pocieraniem powiek brudnymi rękami, alergią, czy też infekcją bakteryjną lub wirusową. Najczęściej świadczy to o zapaleniu spojówek. Jeśli ropa pojawiła się w oku jednorazowo wystarczy przemyć oko solą fizjologiczną. Gdy ropa utrzymuje się w oku dłużej, a dolegliwości nasilają się: powieki są opuchnięte lub zaczerwienione, warto skontaktować się z lekarzem, gdyż mógł rozwinąć się stan zapalny wokół oka. W każdym przypadku ulgę przynosi przemywanie oczu roztworem soli fizjologicznej.

Sprawdź także: Jak dbać o zdrowe oczy niemowlaka?

Oczy noworodka

Preparat soli fizjologicznej może być stosowany nawet u najmłodszych pacjentów. Jeśli oko noworodka jest zanieczyszczone lub gromadzi się w nim dużo wydzieliny można je bez problemu przemywać roztworem soli fizjologicznej. Należy położyć dziecko na plecach i odchylić głowę na bok. Następnie należy namoczyć wacik w soli fizjologicznej i przytrzymując główkę delikatnie przetrzeć oko od strony skroni do wewnętrznego kącika oka. Jeśli oko jest mocno zanieczyszczone należy je przetrzeć ponownie w ten sam sposób. Po każdym przetarciu oka należy wymienić wacik, aby nie rozprzestrzeniać zakażenia.

Sprawdź: Jak dbać o zdrowe oczy u niemowląt?