Nadchodzą zmiany! Nowa ulga dla samotnych rodziców niekorzystna? Niektórzy stracą na Polskim Ładzie

Przepisy Polskiego Ładu sporo zmieniają w systemie podatkowym. Wprowadzają nowe ulgi, ale jednocześnie ograniczają te dotychczas obowiązujące. Zmiany szczególnie odczują wszyscy, ale szczególnie dotkną one rodziny z dziećmi – niestety nie wszystkie nowości okażą się korzystne. W życie wchodzi m.in. nowa ulga dla samotnych rodziców. Rozliczenie osób samotnie wychowujących dzieci ma wyglądać inaczej, ale nie wszyscy na nim skorzystają. Kto straci pieniądze?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Polski Ład wprowadza nową ulgę dla osób samotnie wychowujących dzieci. Będzie to stała kwota w wysokości 1500 złotych.
  • Dotychczas samotni rodzice mieli prawo do rozliczania podatku dochodowego na preferencyjnych warunkach. Wyliczano go jako dwukrotność podatku liczonego od połowy dochodów.
  • Samotni rodzice mogli się rozliczać wspólnie z dzieckiem i podwójnie korzystać z kwoty wolnej od podatku - ta możliwość również zniknie.

Ulga dla samotnych rodziców 2022

Zmiany wprowadzane przez Polski Ład budzą naprawdę skrajne opinie. Część z nich faktycznie wpłynie pozytywnie na budżety polskich rodzin. Niestety coraz więcej pojawia się też głosów oburzenia ze strony obywateli i krytyki od ekspertów, którzy wskazują, że niektóre zmiany odbiją się bardzo niekorzystnie na portfelach Polaków. Jedną z najbardziej negatywnych zmian zaproponowanych przez rząd jest kwestia ulgi dla samotnych rodziców.

Do tej pory rodzic samotnie wychowujący dziecko mógł rozliczać podatek dochodowy na preferencyjnych warunkach, ponieważ był on wyliczany jako dwukrotność podatku liczonego od połowy dochodów. W praktyce oznaczało to, że roczne dochody takiego rodzica dzielone były na pół – od uzyskanej sumy wyliczany był podatek (według obowiązującej skali podatkowej), a następnie uzyskaną sumę mnożono przez dwa.

Rozliczenie osoby samotnie wychowującej dziecko przykład 2022 (przed zmianami): uzyskany dochód w wysokości 100 tys. rocznie dzielimy na pół, co daje 50 tys., od których obliczamy 17% podatku, a następnie mnożymy tę sumę przez dwa. Gdyby liczyć podatek od pełnej kwoty dochodu, wówczas rodzic wpadałby w drugi próg podatkowy, gdzie stawka oprocentowania wynosi 32%.

Poza tym osoba samotnie wychowująca dziecko mogła się rozliczać wspólnie z nim, co znaczy, że korzystała podwójnie z kwoty wolnej od podatku. W myśl przepisów Polskiego Ładu takie rozwiązania nie będą więcej dopuszczalne – wprowadzona zostaje stała kwota ulgi, niezależna do dochodów. Na zmianach stracą zatem przede wszystkim osoby więcej zarabiające, osoby o niższych pensjach mogą natomiast nieco zyskać.

Sprawdź: Ulga na dziecko 2022 a limit dochodu. Nowe zasady uderzą w portfele rodziców!

Osoba samotnie wychowująca dziecko PIT – zmiany

Polski Ład zmienia dotychczasowe przepisy w sposób znaczący. Nowa ulga dla samotnych rodziców będzie wynosiła 1500 złotych i nie będzie ona w żaden sposób uzależniona od dochodu. Znika już możliwość wspólnego rozliczania się z dzieckiem i odliczania podwójnej kwoty wolnej.

Od 2022 roku nie można ani w trakcie roku, ani składając zeznanie roczne, skorzystać z odliczenia podwójnej kwoty wolnej. Od 2022 roku jako osoba samotnie wychowująca dziecko można w rozliczeniu rocznym skorzystać z odliczenia od podatku w kwocie 1500 zł.wiecejwportfelach.gov.pl

Zdaniem ustawodawcy większość zainteresowanych zyska na tej zmianie, ale są też rodzice, dla których rozwiązanie to okaże się zdecydowanie mniej korzystne. Na nowych zasadach z pewnością stracą osoby o większych dochodach. Eksperci wyliczają, że straty odczują już zarabiający powyżej 9130 zł brutto miesięcznie, czyli około 6,4 tys. zł “na rękę”. W tej sytuacji zyskają natomiast osoby o najniższych pensjach.

Przypomnijmy jednak, że wprowadzone zmiany dotyczą dopiero bieżącego roku, czyli 2022, za który deklaracje podatkowe będziemy składać do kwietnia 2023, już zgodnie z nowymi przepisami.

Zobacz: Zasiłek rodzinny 2022. Czy kryterium dochodowe wzrośnie w 2022?

Osoba samotnie wychowująca dziecko a ulga prorodzinna

Ulga dla samotnych rodziców oraz ulga prorodzinna nie wykluczają się wzajemnie. Rodzic ma prawo skorzystać z zarówno z tej pierwszej, jak i z ulgi na każde wychowywane dziecko.

Nowa ulga sumuje się z dotychczasową ulgą na dzieci — dla wszystkich rodziców, co oznacza, że samotni od dochodów powyżej 30 tys. zł zapłacą podatek pomniejszony o ponad 2600 zł (1500+1100)

Sprawdź: 400 zł na żłobek. Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do żłobka?

Rodzice pytają o to, jak będzie wyglądała ulga dla samotnych rodziców

Ulga dla samotnej matki 2022 kwota – ile wynosi?

Dotychczasowa ulga dla matki samotnie wychowującej dziecko polegała na preferencyjnym wyliczaniu podatku dochodowego, który był liczony jako dwukrotność podatku liczonego od połowy dochodów. Po zmianach w ramach Polskiego Ładu ulga na dziecko dla samotnej matki będzie stałą kwotą w wysokości 1500 złotych.

Dodaj komentarz

♥️ Dzień Matki ♥️, Newsy

Dzień Matki w Polsce i na świecie

Dzień Matki coraz bliżej. To wyjątkowe święto, które pozwala na uhonorowanie mam, podziękowanie im za ich nieustanną troskę i pracę. Kiedy wypada Dzień Matki w Polsce, a kiedy w innych...

Czytaj dalej →
Prawo, Finanse, Newsy

Czym są alimenty natychmiastowe?

Alimenty natychmiastowe ułatwią uzyskanie dodatkowych pieniędzy na dziecko tym rodzicom, którzy czekają na zasądzenie właściwych alimentów. Alimenty natychmiastowe będą przyznawane bez orzeczenia sądu w przeciągu zaledwie kilkunastu dni od momentu...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general