Ulga na dzieci 2022. Komu przysługuje? Niekorzystne zmiany dla części rodziców

1 stycznia weszły w życie przepisy Polskiego Ładu i już zdążyły wprowadzić spore zamieszanie. Zmiany przewidziane w nowym programie będą miały ogromny wpływ na system podatkowy, a więc także na codzienne życie. Szczególnie, że dotyczą m.in. ulgi prorodzinnej, czyli odliczenia, z którego korzystało corocznie najwięcej Polaków. Jak zmieni się w 2022 ulga na dzieci? Niestety, nie wszyscy rodzice będą mogli liczyć na zwrot podatku na dziecko.

Komu przysługuje ulga na dzieci 2022?

Mimo że przepisy Polskiego Ładu obowiązują dopiero od początku stycznia, już zdążyły wywołać sporo kontrowersji i chaosu. Wszystko dlatego, że wprowadzają one prawdziwą rewolucję naszego systemu podatkowego. W tym roku rozliczymy się jeszcze według dotychczasowych zasad, ponieważ zeznanie składane do końca kwietnia dotyczyć będzie 2021.

Prawo do odliczenia na dzieci mają rodzice, opiekunowie oraz rodzice zastępczy. Muszą jednak oni faktycznie sprawować opiekę i ponosić koszty związane z utrzymaniem pociech. Aby móc zastosować ulgę, nie wystarczy mieć sporadycznych kontaktów z dzieckiem czy płacić alimentów.

Ulga przysługuje:

 • na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat,
 • na każde niepełnosprawne dziecko, które otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
 • na każde dziecko do 25. roku życia, które ciągle się uczy i jego dochód nie przekracza 3 089 zł (w tę kwotę nie wlicza się renty rodzinnej).

Niektórych rodziców przy przyznawaniu ulgi na dziecko obowiązuje próg dochodowy. Dotyczy to jednak wyłącznie rodziców jedynaków. W przypadku wychowywania więcej niż jednego dziecka, odliczenie przysługuje niezależnie od zarobków.

PIT ulga na dzieci 2022 – limit dochodu (cytat za portalem obywatel.gov.pl):

 • nie ma ograniczeń dochodów — jeśli masz więcej niż jedno dziecko. Bez względu na to ile zarabiasz, możesz uzyskać ulgę,
 • nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł — jeśli masz jedno dziecko i wychowujesz je samotnie,
 • razem z małżonkiem nie możecie łącznie zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł — jeśli macie jedno dziecko i jesteście małżeństwem przez cały rok,
 • nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 56 000 zł — jeśli masz jedno dziecko i nie jesteś w związku małżeńskim z rodzicem dziecka.

Sprawdź: Nadchodzą zmiany! Nowa ulga dla samotnych rodziców niekorzystna? Niektórzy stracą na Polskim Ładzie

Ile wynosi ulga na dzieci?

Wysokość ulgi zależy oczywiście od liczby dzieci w rodzinie. Miesięczna kwota na pierwsze i drugie jest identyczna. Stawka zwiększa się w przypadku trzeciego i czwartego dziecka.

Ulga na dzieci – ile wynosi?

 • pierwsze dziecko – 92,67 zł/miesiąc = 1.112,04 zł/rok,
 • drugie dziecko – 92,67 zł/miesiąc = 1.112,04 zł/rok,
 • trzecie dziecko – 166,67 zł/miesiąc = 2.000,04 zł/rok,
 • czwarte i każde kolejne dziecko – 225,00 zł/miesiąc = 2700,00 zł/rok.

Zobacz: Kiedy składać wnioski o 500 plus 2022? Sprawdź nowe zasady!

Kiedy nie można odliczyć ulgi na dzieci?

Ulgi na dzieci nie mogą odliczyć rodzice jedynaków, jeśli przekroczą limit dochodów. Nie będzie ona przysługiwała również na dziecko, które ukończyło 18 lat, ale nie kontynuuje nauki. Zwrot podatku nie należy się również w przypadku pełnoletniego uczącego się dziecka, jeśli dodatkowo pociecha pracuje, a jej dochody przekroczą 3089 złotych.

Ze względu na zmiany spowodowane Polskim Ładem ulga na dzieci od przyszłego roku nie będzie już przysługiwała rodzicom zarabiającym najniższą krajową.

Sprawdź: 400 zł na żłobek. Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do żłobka?

Ulga na dzieci 2022 – niekorzystne zmiany

Zmiany w systemie podatkowym mogą szczególnie zainteresować rodziców, ponieważ będą miały realny wpływ na kształt ulgi na dzieci, z której Polacy korzystają zdecydowanie najczęściej i najchętniej. Jak wyżej wspomniano, dotychczas odliczenie to przysługiwało właściwie wszystkim, pewne limity dochodu obowiązywały rodziców jedynaków. Polski Ład wprowadza jednak zupełnie nowe zasady, mniej korzystne dla niektórych rodziców. O co dokładnie chodzi?

Do tej pory rodzice mogli liczyć na pełne odliczenie na dzieci, jeśli wysokość zapłaconych składek ZUS i zdrowotnych przekroczyła kwotę ulgi lub była jej równa. Według nowych przepisów składka zdrowotna nie będzie mogła być już odliczana od podatku. W związku z tym zwrot podatku na dziecko będzie wyliczany wyłącznie na podstawie sumy składek ZUS, czyli od wartości składek emerytalnych, rentowych, chorobowych i wypadkowych. One również musiałyby być równe lub większe od kwoty ulgi, a niestety w przypadku osób zarabiających najniższą krajową jest to niemożliwe.

Zmiany mają również związek z podniesieniem kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy. Oznacza to, że w portfelach rodziców zarabiających najniższe pensje zostanie co prawda 167 złotych netto więcej, ale nie będą oni mogli skorzystać z odliczenia.

Zobacz: Już można złożyć wniosek o dodatek osłonowy 2022! Chętni muszą się jednak pospieszyć

Rodzice pytają o ulgę na dzieci 2022

Kto może odliczyć ulgę na dzieci?

Ulgę na dzieci mogą odliczyć rodzice, opiekunowie oraz rodzice zastępczy pod warunkiem rzeczywistego sprawowania opieki i ponoszenia kosztów (nie wystarczy płacenie alimentów).

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo