400 zł na żłobek. Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do żłobka?

1 stycznia 2022 zaczęły obowiązywać przepisy i ustawy uchwalone w ramach Polskiego Ładu. Część z wprowadzonych rozwiązań ma na celu zapewnienie dodatkowego wsparcia dla rodzin z dziećmi. Jedną z form pomocy ma być dofinansowanie w wysokości 400 zł na żłobek, klub dziecięcy lub opiekuna dziennego. Komu przysługuje to świadczenie i jak złożyć wniosek?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Z początkiem roku weszła w życie ustawa przyznająca 400 złotych dofinansowania na pierwsze lub jedyne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca.
  • Środki mają być przeznaczone na opiekę na maluchem i będą przelewane bezpośrednio na konto żłobka, klubu dziecięcego lub opiekuna dziennego.
  • Wnioski o dopłatę można składać od 1 kwietnia.

400 zł na żłobek

Polski Ład wprowadza dwa nowe świadczenia dla rodzin. Od 1 stycznia 2022 można składać wnioski o środki z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Przypomnijmy, że o pieniądze z tego programu przysługują na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Zgodnie z założeniami celem dodatku jest pomoc w zapewnieniu opieki maluchom w okresie od zakończenia urlopu macierzyńskiego do osiągnięcia wieku przedszkolnego.

Ze względu na wspomniane warunki rodzice jedynaków nie będą mogli uzyskać wsparcia w ramach RKO. Rząd postanowił im to jednak w pewien sposób zrekompensować, wprowadzając inne świadczenie, czyli tzw. 400 plus na żłobek.

Dofinansowanie w kwocie 400 złotych przysługuje na pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie, a zatem na wszystkie maluchy, które nie zostały objęte Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. W tym przypadku również zastosowano identyczny przedział wiekowy – pieniądze będzie można pobierać wyłącznie w okresie od 12. do 36. miesiąca życia dziecka. Środki mają być przekazywane bezpośrednio na konto żłobka, klubu dziecięcego lub opiekuna dziennego, który zajmuje się dzieckiem.

Jak informuje prof. Gertruda Uścińska, prezeska ZUS, “dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł na dziecko miesięcznie, ale nie więcej niż wysokość faktycznej opłaty” za pobyt dziecka w placówce. Aby otrzymać dofinansowanie do żłobka 2022, trzeba oczywiście złożyć specjalny wniosek.

Zobacz: Becikowe 2022. Ile wynosi i komu przysługuje? Jak złożyć wniosek?

400 plus wniosek – jak i gdzie go złożyć?

Obsługą programu zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Instytucja ta odpowiada za przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków oraz za wydawanie decyzji i wypłatę środków. Podobnie jak to ma miejsce w przypadku RKO oraz – od tego roku – również programu “Rodzina 500 plus”.

Jak wynika z informacji opublikowanych na oficjalnej stronie ZUS-u, wniosek o 400 plus na żłobek można składać od 1 kwietnia 2022 roku, wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem portali PUE ZUS lub Emp@tia, a także poprzez bankowość elektroniczną. Świadczenie ma być jednak wypłacane z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 pod warunkiem, że rodzice/opiekunowie złożą dokumenty najpóźniej do końca maja.

Sprawdź: Czy zerówka jest obowiązkowa 2022/2023? W jakim wieku dziecko idzie do zerówki?

400 zł na żłobek: od kiedy?

Chociaż przyjmowanie wniosków rozpocznie się dopiero w kwietniu, to rodzice maluchów, które już teraz uczęszczają do żłobków, klubów dziecięcych czy przebywają pod opieką opiekuna dziennego, nie muszą się martwić. Przedstawiciele ZUS uspokajają i wyraźnie stwierdzają, że w takim przypadku mogą liczyć na wyrównanie od stycznia lub kolejnych miesięcy.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Prawo, Finanse, Newsy

Czym są alimenty natychmiastowe?

Alimenty natychmiastowe ułatwią uzyskanie dodatkowych pieniędzy na dziecko tym rodzicom, którzy czekają na zasądzenie właściwych alimentów. Alimenty natychmiastowe będą przyznawane bez orzeczenia sądu w przeciągu zaledwie kilkunastu dni od momentu...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general