Wdowa może dostać nie tylko emeryturę po mężu. ZUS wypłaci też 4000 zł zasiłku

Jakie świadczenia przysługują po śmierci męża? Wszystko jest tak naprawdę uzależnione od spełnienia określonych kryteriów. Część wdów może ubiegać się nie tylko o rentę rodzinną, ale też dodatkowy zasiłek.

Emerytura po mężu to potoczna nazwa renty rodzinnej, która po śmierci zmarłego przysługuje wybranym członkom rodziny po spełnieniu określonych warunków. Wśród osób, które mają szansę na świadczenie są wdowy. ZUS przewidział też jednorazowy zasiłek w wysokości 4000 zł. Kto może go otrzymać?

Sprawdź: Ile wynosi odszkodowanie za śmierć rodzica?

Zasiłek pogrzebowy – komu przysługuje wypłata z ZUS? Grono uprawnionych jest spore

Jak dowiadujemy się z oficjalnej strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, o zasiłek pogrzebowy mogą ubiegać się zarówno osoby (rodzina, osoba prawna kościoła, osoba obca), jak i instytucje (pracodawca, gmina, powiat), które pokryły koszty pogrzebu. Wśród najbliższych uprawnionych do złożenia wniosku o wypłatę, znajdują się m.in. wdowy.

Sprawdź: Emerytura dla urodzonych między 1948-1968. Trzeba pamiętać o tym dokumencie, inaczej ZUS nie przyzna pieniędzy

Niezbędne jest dostarczenie do ZUS poza wnioskiem, oryginału rachunków poniesionych kosztów pogrzeby lub kopie rachunków potwierdzone przez bank, zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniom emerytalnego i rentowego oraz dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo z osobą zmarłą.

Sprawdź: Karta Dużej Rodziny dla seniora daje sporo bonusów, w tym tańszy prąd. Komu przysługuje? Trzeba spełniać te kryteria

Ile wynosi zasiłek pogrzebowy 2023? Kwota nie zawsze jest jednakowa. Od czego to zależy?

Wysokość zasiłku uzależniona jest od tego, kto o wnioskuje o wypłatę. Wdowie i innym członkom rodziny niezależnie od poniesionych kosztów, przysługuje 4000 zł. W przypadku pozostałych jest to kwota do wysokości poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 4000 zł. Warto przy tym zaznaczyć, że jeśli koszty poniosła więcej niż jedna osoba lub instytucja, to powyższa kwota ulega podziałowi proporcjonalne do poniesionych kosztów.

Sprawdź: Co należy się wdowie po śmierci męża? Można ubiegać się o specjalną rentę

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo