5 dni opieki na dziecko. Poważne zmiany w Kodeksie Pracy! Skorzystają nie tylko rodzice

Już wkrótce mają wejść w życie poważne zmiany w urlopach. Powodem jest przyjęta przez Parlament Europejski specjalna dyrektywa work-life balance. Dokument ma wspierać rodziców w opiece nad dziećmi, umożliwiając im tym samym rozsądne gospodarowanie czasem i pogodzenie życia prywatnego z zawodowym. W dyrektywie umieszczono kilka pozytywnych rozwiązań – jednym z nich jest 5 dni opieki na dziecko. Co jednak ważne, na nowych przepisach mogą skorzystać nie tylko rodzice. Czego dotyczy zmiana? Komu będzie przysługiwało dodatkowe wolne i na jakich warunkach? Od kiedy dodatkowe dni opieki nad dzieckiem 2022?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Parlament Europejski przyjął w 2019 dyrektywę "work-life balance", która ma na celu wsparcie rodziców w wychowaniu dzieci i w zachowaniu równowagi między życiem prywatnym a zawodowym.
  • Jednym z przyjętych rozwiązań jest 5-dniowy urlop opiekuńczy, który przysługiwałby rodzicom dziecka do 14. roku życia.
  • Przepisy zawarte w dyrektywie mają wejść w życie prawdopodobnie od stycznia 2023 roku.

Urlop opiekuńczy 2022: 5 dni opieki na dziecko

Dyrektywa work-life balance została przyjęta przez Parlament Europejski w 2019 roku. Jej zapisy mają być odpowiedzią na rosnące tempo życia, przez które coraz trudniej jest godzić obowiązki zawodowe z domowymi. Nowe przepisy mają zapewnić rodzicom większą elastyczność oraz wsparcie w wychowywaniu dzieci poprzez zagwarantowanie im dodatkowych dni wolnego.

Jednym z nowych rozwiązań wprowadzonych w tym dokumencie jest wydłużenie urlopu opiekuńczego do 5 dni. Aktualnie kwestię tę w polskim prawie reguluje Kodeks Pracy. Jak wynika z artykułu 188., osobie zatrudnionej w oparciu o umowę o pracę przysługują 2 dni (lub 16 godzin) wolnego w roku z powodu konieczności opieki nad dzieckiem do 14 lat.

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.Art. 188. § 1. dotyczący 2 dni opieki nad dzieckiem 2022

Zapisy unijnego dokumentu są zatem bardziej korzystne niż dotychczas obowiązujące w naszym kraju przepisy. Od momentu wprowadzenia odpowiednich zmian w prawie, rodzice zyskają aż 3 dodatkowe dni wolnego, co daje łącznie 5 dni opieki nad dzieckiem 2022.

Sprawdź: Bon turystyczny – lista sklepów i restauracji. Gdzie można wykorzystać środki?

5 dni opieki na dziecko – nie tylko na dziecko. Ważna nowość

Co istotne, wspomniany urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni będzie przysługiwał nie tylko na dzieci. Pracownik będzie mógł skorzystać z wolnego również w celu zapewnienia wsparcia czy opieki innemu członkowi rodziny czy osobie, z którą zamieszkuje jedno gospodarstwo domowe. Nowe przepisy przewidują, że jeśli nasz/a syn/córka, mąż/żona, ojciec/matka potrzebują pomocy z powodu choroby czy kontuzji, możemy skorzystać z 5-dniowego urlopu.

Unijna dyrektywa zakłada, że wspomniany urlop opiekuńczy powinien być w stu procentach płatny. Tymczasem z projektu przepisów zaproponowanych przez rząd wynika, że dodatkowe 5 dni opieki mają być bezpłatne – pracownik nie otrzyma za nie wynagrodzenia.

Powyższe zmiany pierwotnie miały wejść w życie już na początku sierpnia 2022 roku. Niestety politycy przygotowali i nie przegłosowali nowelizacji w odpowiednim czasie, w związku z tym już teraz wiadomo, że zaczną one obowiązywać ze znacznym opóźnieniem. Prawdopodobnie dopiero od 1 stycznia 2023 roku.

Sprawdź: Dofinansowanie do gazu 2022. Już można składać wnioski o dodatek! Komu przysługuje?

Opieka nad zdrowym dzieckiem 2022 – 5 dni

Dodatkowe dni wolne w wymiarze 5 dni będą przysługiwać pod określonymi warunkami. Jak wynika z projektu nowelizacji, będzie można skorzystać z tego rozwiązania w razie konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem (lub małżonkiem, lub rodzicem) jeśli:

  • nagle zachowuje,
  • ulegnie kontuzji,
  • ulegnie wypadkowi,
  • niespodziewanie pogorszy się jego stan zdrowia, gdy choruje na coś przewlekle).

Oznacza to, że nie będzie możliwości wykorzystania tych dni na opiekę nad zdrowym dzieckiem.

Zobacz: Karta Dużej Rodziny – zniżki 2022. Sprawdź, gdzie możesz zaoszczędzić!

Opieka na dziecko 2022 – zmiany

Oprócz zasadniczej zmiany w kwestii urlopu opiekuńczego, unijna dyrektywa zakłada wprowadzenie także urlopu z powodu tzw. siły wyższej. Każdemu pracownikowi (zatrudnionemu w oparciu o UoP) zgodnie z prawem będzie przysługiwać rocznie 2 dni lub 16 godzin wolnego od pracy z powodu niespodziewanej sytuacji losowej, która wymaga jego natychmiastowej obecności (np. wypadek kogoś z rodziny, choroba etc.). Urlop ten będzie płatny do 50 proc. wynagrodzenia. Przepis ten powinien wejść w życie z początkiem sierpnia podobnie jak wydłużony urlop opiekuńczy, ale rządzący nie wyrobili się z wdrożeniem nowych rozwiązań w wyznaczonym czasie. Wszystko wskazuje na to, że wejdą one w życie z opóźnieniem – dopiero 1 stycznia 2023 roku.

Zobacz: Minimalne alimenty na dziecko 2022. Ile wynoszą? Na tej podstawie sąd wylicza konkretną kwotę

Rodzice pytają o 5 dni opieki na dziecko 2022

Ile dni opieki na dziecko 2022?

W ramach nowych przepisów rodzice mają mieć do dyspozycji aż 5 dni opieki nad dzieckiem. Nowelizacja ustawy może wejść w życie najprawdopodobniej z początkiem 2023 roku.

5 dni opieki na dziecko od kiedy?

Dodatkowy urlop na dziecko 2022 powinien zostać już wprowadzony, ale już pojawiło się opóźnienie, które będzie się powiększać – przepisy mają wejść w życie ponoć 1 stycznia 2023.

Opieka nad dzieckiem 2022 – jakie zmiany?

Prawdopodobnie od 1 stycznia 2023 pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę zyskają 5 dni wolnego w razie konieczności opieki nad dzieckiem, małżonkiem lub rodzicem. Niestety ma to być urlop bezpłatny.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo