Urlop opiekuńczy 2022: 5 dni opieki na dziecko
Dyrektywa work-life balance została przyjęta przez Parlament Europejski w 2019 roku. Jej zapisy mają być odpowiedzią na rosnące tempo życia, przez które coraz trudniej jest godzić obowiązki zawodowe z domowymi. Nowe przepisy mają zapewnić rodzicom większą stabilność, wsparcie oraz pomoc w wychowywaniu dzieci poprzez zagwarantowanie im dodatkowej elastyczności urlopowej.
Jednym z nowych rozwiązań wprowadzonych w tym dokumencie jest wydłużenie urlopu opiekuńczego do 5 dni. Aktualnie kwestię tę w polskim prawie reguluje kodeks pracy. Jak wynika z artykułu 188., osobie zatrudnionej w oparciu o umowę o pracę przysługują 2 dni (lub 16 godzin) wolnego w roku z powodu konieczności opieki nad dzieckiem do 14 lat.
Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.Art. 188. § 1.
Zapisy unijnego dokumentu są zatem bardziej korzystne niż dotychczas obowiązujące w naszym kraju przepisy. Od momentu wprowadzenia odpowiednich zmian w prawie, rodzice zyskają aż 3 dodatkowe dni wolnego z tytuły opieki nad dzieckiem. Co więcej, urlop opiekuńczy będzie przysługiwał również pozostałym krewnym zamieszkującym to samo gospodarstwo domowe (dziadkom, macochom, ojczymom etc.).
Sprawdź: Urlop tacierzyński 2022. Czy nowy rok przyniesie zmiany? Sprawdź aktualne zasady!
Zmiany w urlopach 2022
Oprócz zasadniczej zmiany w kwestii urlopu opiekuńczego, unijna dyrektywa wpłynie także na przepisy dotyczące urlopu rodzicielskiego. Nowe przepisy zakładają, że ma on od teraz przysługiwać po równo (po 4 miesiące) zarówno matce, jak i ojcu, bez możliwości przeniesienia go na drugiego rodzica. Jak wynika z danych, dotychczas była to często wykorzystywana przez rodziców możliwość (najczęściej ojciec przenosił swoją część urlopu rodzicielskiego na matkę dziecka).
Na razie nie wiadomo, jaki dokładnie kształt będą miały nowe przepisy. Pewne jest natomiast, że Polska ma czas do sierpnia 2022, aby przystosować nasze prawo do unijnych zapisów.
Zobacz też: