Przesądy ślubne: miesiąc z r, bukiet ślubny z kalii, suknia ślubna i inne

Nawet jeśli nie zmieniasz drogi, gdy przebiegnie ją czarny kot i nie pukasz w niemalowane, z czystej ciekawości poznaj przesądy ślubne. Ślub oraz wesele to wydarzenia, z którymi wiąże się wiele staropolskich tradycji. Jesteśmy dużo mniej przesądni niż nasze babki i dziadkowie, ale po co kusić los?

Ślub w miesiącu z literą R

Już w momencie planowania daty ślubu spotykamy się z pierwszym obyczajem: przysięgę małżeńską należy składać w miesiącach, które w swojej nazwie mają literkę „r”. Pary młode unikają takich miesięcy jak listopad, maj czy, ze względu na pryma aprilis, 1. kwietnia.
Przyjęło się, że nie bierze się ślubów w Adwencie i Wielkim Poście. Chcąc zrobić w tym czasie wesele, musicie otrzymać dyspensę. W przeciwnym razie na przyjęciu nie można jeść dań mięsnych oraz tańczyć. Jak widać, w tych dwóch wypadkach nie jest to tylko obyczaj, ale również wygoda.

Zobacz też: Życzenia ślubne: śmieszne, piękne i oryginalne [24 POMYSŁY!]

Bukiet ślubny z kalii – przesądy ślubne

Bukiet z kalii do niedawna kojarzył się z pogrzebem. Mówi się, że bukiet ślubny z kalii ma przenieść Młodej Parze pecha. Ma wnosić również do związku smutek i żal. Kalie w bukiecie ślubnym zwiastują również to, że pierwszą osobą, która umrze będzie mąż.

Suknia ślubna – przesądy

Wiele zwyczajów wiąże się z suknią ślubną i ubieraniem panny młodej. Przede wszystkim pan młody nie powinien pomagać w wyborze stroju przyszłej żony ani nawet widzieć go przed ślubem. Odstępstwo od tej reguły wróży niezgodę w małżeństwie.

Brak szczęścia w życiu małżeńskim może być też konsekwencją niefrasobliwości narzeczonej, która nosiła suknię ślubną dla własnej przyjemności. Można ją bowiem zakładać tylko wtedy, gdy zachodzi taka konieczność, np. podczas przymiarki. To samo tyczy się przyszłego pana młodego. Nieprzestrzeganie zakazu grozi, jak wierzono, przedwczesną śmiercią partnera albo jego niewiernością.

Dodatki ślubne przynoszące szczęście

Panna młoda musi mieć przy sobie: 

  • coś niebieskiego na ślub (by zapewnić sobie wierność wybranka), 
  • coś starego na ślub (aby w trudnych chwilach mogła liczyć na swoją rodzinę), 
  • coś pożyczonego na ślub (by rodzina przyszłego męża była jej przychylną)
  • coś nowego (by żyć w dostatku).

Zobacz też: Życzenia ślubne dla przyjaciół – luźne, śmieszne, krótkie, religijne i uniwersalne

Przesądy ślubne – świadkowie

Według przesądów nasi świadkowie nie powinni być Parą. Może to przynieść pecha ich związkowi. Przesąd mówi o tym, że zakochana para może stawać na ślubnym kobiercu tylko raz – w dniu własnego ślubu.

Jak ubrać pannę młodą by zapewnić jej szczęśliwe małżeństwo?

Zwyczajowo pannę młodą ubiera matka chrzestna, starościna albo swatka. Dokonują przy tym magicznych obrzędów: pod welon oraz między zakamarki sukni wkładają kawałki chleba i monety, aby ich nigdy nie zabrakło na nowej drodze życia. Dostatek zapewni również banknot w pantofelku przyszłej żony. Aby pochowane pieniążki zadziałały, nie wolno o nich mówić panu młodemu.

Sprawdź czy natura Wam sprzyja

Przed ceremonią zaślubin wypatruj na niebie gołębia albo sroki. Jeśli zobaczysz wrony lub kruki, potraktuj to jako zły znak.
Pomyślną wróżbą jest piękna pogoda podczas ślubu. Lekki deszczyk uważany jest za błogosławieństwo samego Boga. Natomiast jeśli przed ślubem grzmi, a słońce przybrało czerwoną barwę państwo młodzi powinni jeszcze przemyśleć, czy na pewno chcą powiedzieć sakramentalne „tak”.

Poznaj: Rocznice Ślubu: Nazwy, które warto znać

Przesądy ślubne – przed domem narzeczonej

Dawniej goście weselni gromadzili się przed domem narzeczonej i tłukli o jej drzwi talerze na szczęście. Następnie pannę młodą należało wykupić. Pan młody targował się o narzeczoną proponując butelki wódki. Aktualnie Młody wykupuje Pannę Młodą na weselu przed oczepinami i ta zabawa nazywana jest “Pantofelek”.

W drodze do kościoła – brama weselna przed domem Młodej

W niektórych rejonach Polski do tradycji weselnych należy robienie blokad na drodze. Aby móc przejechać państwo młodzi muszą przekupić gości wódką. Im więcej ludzi narzeczeni spotkają w drodze na ślub, tym lepiej. Trzeba pamiętać, że młodym nie wolno zawracać do domu, jeśli czegoś zapomnieli. Nie powinni też stawać na rozstajach dróg, bo zgodnie z wierzeniami, grasują tam diabły.

Sprawdź: Sennik ŚLUB: Znaczenie snu o ślubie

Zapłakana panna młoda?

Droga do ołtarza symbolizuje wędrówkę przez życie małżeńskie, dlatego panna młoda powinna przejść ją z uśmiechem na twarzy. Łzy wzruszenia czy szczęścia nie są jednak złą wróżbą, podobno zamieniają się one w wielką radość…

Przesądy ślubne – Welon chroni przed złem

Według wierzeń welon stanowi ochronę przed wzrokiem zazdrosnych panien, czarami oraz wszelkim złem. Jako przedmiot magiczny po ślubie powinien być przechowywany. Natomiast podczas ślubu panna młoda musi pamiętać, że nie wolno jej się oglądać, aby sprawdzić, czy welon jest na pewno dobrze ułożony.

Sprawdź: Jak podpisać kartkę z życzeniami? [kartka na ślub, komunijna, urodzinowa]

Przesądy ślubne – Co wróży światło świec?

Podczas mszy świętej obserwujcie świece. Od tego jak się palą zależy przyszłe życie. Świece po stronie pana młodego wróżą jego przyszłość, a po stronie panny młodej – jej. Jeśli palą się jasnym, równym płonieniem, jest to dobra wróżba. Jeśli gasną, młodzi małżonkowie nie mogą liczyć na szczęście w przyszłości.

Kto będzie wiódł prym w małżeństwie?

Podczas ceremonii ślubnej toczy się prawdziwa walka o to, kto będzie rządził w domu! Pierwszym starciem jest moment, kiedy ksiądz przykrywa ręce państwa młodych stułą. Ten, czyja dłoń będzie na górze, wygrywa ten „pojedynek”.

Następna „bitwa” ma miejsce po skończeniu ceremonii. Osoba, której uda się obrócić partnera, przejmie władzę w domu. Ale wojna jeszcze się nie skończyła!

Teraz walka toczy się o jedną z ważniejszych spraw: o to, kto w domu będzie zarządzał pieniędzmi. Gdy państwo młodzi wychodzą z kościoła, goście posypują ich monetami. Kto uzbiera najszybciej i najwięcej pieniędzy, wygrywa.

Sprawdź: Ciekawe pomysły na podziękowania dla rodziców na wesele

Dbając o szczęście małżeńskie

Świeżo upieczona małżonka, nie może zapomnieć o pocałunku po ceremonii zaślubin. Jeżeli nie otrzyma go od męża, będzie on jej niewierny. Jeśli panna młoda potknie się przekraczając próg domu, w którym odbywa się wesele, ściągnie nieszczęście na siebie oraz na rodzinę męża. Aby temu zapobiec pan młody przenosi ją.

Przesądy ślubne – Usadzenie gości przy stole

Tradycyjnie gości powinno usadzać się według wieku i pozycji społecznej. Stoły weselne powinny być ustawione w podkówkę. Na środku, główny stół zajmują państwo młodzi ze świadkami.

Zobacz też: Sennik: wesele. Jakie jest znaczenie snów o weselu?

“Poloneza czas zacząć!”, czyli pierwszy taniec weselny

Niekoniecznie polonezem, ale jakimkolwiek innym tańcem wesele powinni zacząć młodzi małżonkowie. Nowożeńcy powinni być jedyną parą na parkiecie. Od tego, jak wypadnie pierwszy taniec, dużo zależy. Jeżeli mylą kroki, podobnie może być w przyszłym życiu, w którym mogą podążać w różną stronę.

Słyszeliście o jakichś innych przesądach ślubnych? Może są one charakterystyczne dla miejsca, w którym mieszkacie?

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo