Wypoczynek z dziećmi na campingu?

Gdy myślimy o wakacjach, większości z nas natychmiast przychodzi na myśl wypoczynek w hotelu. Nie zawsze musi to być „all inclusive” w egzotycznym kraju, przeważnie jednak właśnie hotel kojarzy nam się z wygodnym, rodzinnym wypoczynkiem. Tymczasem we Włoszech czy Chorwacji za wybór bardziej oczywisty uchodzi… camping!

Wypoczynek z dziećmi na campingu?

W Polsce nie jesteśmy przyzwyczajeni do campingów. Wielu osobom wciąż kojarzą się bardziej z namiotem i piwem przy grillu (nie wspominając już o słabych warunkach sanitarnych), niż z wysokiej klasy rodzinnym wypoczynkiem. Warto jednak uaktualnić swoją wiedzę.

Dziś także w Polsce coraz więcej jest ośrodków campingowych z prawdziwego zdarzenia – z nowoczesnymi domkami, nowymi i czystymi łazienkami oraz wyposażeniem na światowym poziomie. Nie da się jednak ukryć, że wciąż najwięcej mają jednak do zaoferowania campingi zlokalizowane w krajach najpopularniejszych turystycznie.

Camping niczym rodzinne SPA

Możliwe, że właśnie we Włoszech znajdziemy najwięcej dużych i świetnie wyposażonych ośrodków campingowych. Do wyboru mamy campingi zlokalizowane nad morzem, w górach lub nad jeziorami. Campingi takie zdecydowanie nie przypominają pól namiotowych (choć na wielu można nocować także w namiotach). To raczej całe miasteczka, z własną infrastrukturą, wymyślnymi basenami, sklepami, wypożyczalniami sprzętów, restauracjami. Co jednak ważne, niemal zawsze są one zlokalizowane w zielonym otoczeniu, gdzie przyroda jest na wyciągnięcie ręki.

Śniadanie na werandzie wakacyjnego domku? Żaden problem. Place zabaw (także wodne), zjeżdżalnie, trampoliny? To także jest na miejscu. Jeśli rodzice chcą spędzić trochę czasu sami, mogą oddać dzieci pod opiekę animatorów, a sami np. skorzystać z jacuzzi lub SPA. Na niektórych campingach są nawet żłobki i przedszkola. Jeśli chodzi o warunki sanitarne – nie ma się czego obawiać. W wielu z nich przewidziano oddzielne stanowiska do przewijania i kąpieli niemowląt.

Pobyt na campingu nie musi jednak oznaczać, że nie wyjdziemy poza jego (ogrodzony i strzeżony) teren. Zazwyczaj w pobliżu ośrodka znajdziemy zabytkowe miasta, czyste plaże i inne atrakcje. Niektóre campingi organizują dla swoich gości wycieczki zorganizowane.

Sprawdź:  Jak przygotować się do wyjazdu na żagle z dzieckiem?

Aby nocować na campingu, nie musimy przyjechać kamperem lub z przyczepą campingową. Równie dobrze możemy przyjechać „zwykłym” samochodem lub przylecieć samolotem, a na noclegi zarezerwować domki wakacyjne. Do wyboru będziemy mieli zarówno ekonomiczne, małe domki letniskowe, jak i nieco droższe domki z pokojem dziennym, sypialnią, kuchnią i łazienką. W niektórych ośrodkach znajdziemy nawet domki urządzone w bajkowym stylu – np. w sieci campingów ECV Group znajdziemy domki z motywem Hello Kitty!

Ceny na takich campingach (szczególnie w szczycie sezonu) nie są tańsze od pobytu w hotelu, ale i atrakcje, jakie oferują, są wyjątkowe. Hotel nie pozwala zazwyczaj na tak dużą swobodę, nie zapewnia takiej bliskości natury ani dostępu do tak wielu atrakcji na miejscu.

Camping to zupełnie inna forma zakwaterowania niż hotel. Hotel to miejsce dość sztywne i anonimowe, natomiast na campingu panuje luz i można wypoczywać niczym u siebie w ogrodzie – mówi Piotr Kozłowski, wydawca portalu Camprest.com. – Jeżeli chodzi o standard, wiele campingów stawia poprzeczkę bardzo wysoko. Niektóre z nich, zamiast remontować domki, co kilka lat wymienia je na nowe i za każdym razem lepiej wyposażone. Są wśród nich takie, które mogłyby wygrać porównanie z apartamentami w drogich hotelach – podkreśla.

Wakacje na świeżym powietrzu

Dla osób, które dotychczas wypoczywały wyłącznie w hotelach, pobyt w nowoczesnym ośrodku campingowym może stanowić interesującą odmianę. W ośrodkach zlokalizowanych w takich krajach jak Włochy czy Chorwacja, możemy zazwyczaj liczyć zarówno na świetne wyposażenie, miłą obsługę, jak i na piękne krajobrazy.

Warto podkreślić, że większość campingów zlokalizowana jest daleko od miast – choć istnieją też takie dla „mieszczuchów”, umiejscowione chociażby w Rzymie. Zazwyczaj z campingu będziemy mieli blisko na plażę, a często bonusem będzie także widok na góry. Wystarczy zrobić kilka kroków, by znaleźć się w lesie lub na brzegu jeziora. A i bez wychodzenia poza ośrodek można biegać boso po trawie lub urządzić sobie piknik na kocu.

Sprawdź:  Sanepid bije na alarm: brud na koloniach. Sprawdź, gdzie wysyłasz dzieci na wakacje!

Campingi sprzyjają spędzaniu czasu w rodzinnej atmosferze. Wiele rzeczy możemy robić wspólnie, od wyjścia na basen, przez wspólne zakupy, po wyjście na kolację do jednej z wielu knajpek, które znajdują się na campingu – mówi Piotr Kozłowski. – Na campingu dzieci spędzają ogromną ilość czasu na niesamowicie rozbudowanych placach zabaw lub biorą udział w różnych zajęciach organizowanych prze profesjonalny zespół animatorów, gdzie mogą bawić się z innymi dziećmi z różnych krajów a brak znajomości języka nie stanowi dla nich żadnego problemu – podkreśla.

Campingi to także gwarancja bezpiecznego wypoczynku. Na teren campingu wchodzić mogą wyłącznie osoby będące jego klientami lub pracownikami. Samochody mogą poruszać się tylko po wyznaczonych trasach.

Dodaj komentarz

Mama Zakupy
6 przydatnych kosmetyków dla świeżo upieczonych mam
Narodziny dziecka to najpiękniejszy czas w życiu każdej kobiety. Nie ulega jednak wątpliwości, że wtedy w pełni poświęcasz się opiece nad niemowlęciem, często zapominając przy tym o sobie. Zwróć uwagę
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Użądlenie osy: Co robić, gdy dziecko lub przyszłą mamę użądli osa?
Jeśli twoja rodzina lubi spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu, koniecznie sprawdź, jak należy się zachować na wypadek użądlenia przez osę. Czy owady te są bardziej szkodliwe w przypadku dzieci?
Czytaj dalej
Finanse Newsy Turystyka
Bon 500 zł na wakacje! Najważniejsze szczegóły programu
W połowie maja wicepremierka i ministra rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że rząd pracuje nad programem 1000 plus na wakacje. Świadczenie to miało trafić do osób zatrudnionych na podstawie umowy o
Czytaj dalej
Prawo Turystyka
Dowód osobisty dla dziecka w 2020 roku +[POBIERZ WNIOSEK]
Dowód dla dziecka Planujesz wakacyjny wyjazd z dzieckiem za granicę? Czy pamiętasz o tym, że podobnie jak dorośli, tak i dziecko powinno posiadać ważny dowód osobisty lub paszport – w zależności
Czytaj dalej
Finanse Newsy Turystyka
900 a nie 1000 zł na wakacje od rządu. To pracodawca zdecyduje, czy otrzymasz bon na wakacje
Bon na wakacje o wartości 1000 zł to nowy pomysł polskiego rządu, który ma zachęcić Polaków do podróży po kraju i wesprzeć polski sektor turystyczny w czasach kryzysu spowodowanego epidemią
Czytaj dalej
Newsy Turystyka
Otwarcie Suntago Park of Poland: Czy warto odwiedzić miejsce, którego stworzenie kosztowało 170 mln Euro?
W taką pogodę jak ta, którą serwuje nam tegoroczna zima trudno marzyć o czymś innym niż urlop w tropikach. Albo w alpejskiej wiosce... Trudno w to uwierzyć, ale te dwa
Czytaj dalej