Wypoczynek z dziećmi na campingu?

Gdy myślimy o wakacjach, większości z nas natychmiast przychodzi na myśl wypoczynek w hotelu. Nie zawsze musi to być „all inclusive” w egzotycznym kraju, przeważnie jednak właśnie hotel kojarzy nam się z wygodnym, rodzinnym wypoczynkiem. Tymczasem we Włoszech czy Chorwacji za wybór bardziej oczywisty uchodzi… camping!

W Polsce nie jesteśmy przyzwyczajeni do campingów. Wielu osobom wciąż kojarzą się bardziej z namiotem i piwem przy grillu (nie wspominając już o słabych warunkach sanitarnych), niż z wysokiej klasy rodzinnym wypoczynkiem. Warto jednak uaktualnić swoją wiedzę.

Dziś także w Polsce coraz więcej jest ośrodków campingowych z prawdziwego zdarzenia – z nowoczesnymi domkami, nowymi i czystymi łazienkami oraz wyposażeniem na światowym poziomie. Nie da się jednak ukryć, że wciąż najwięcej mają jednak do zaoferowania campingi zlokalizowane w krajach najpopularniejszych turystycznie.

Camping niczym rodzinne SPA

Możliwe, że właśnie we Włoszech znajdziemy najwięcej dużych i świetnie wyposażonych ośrodków campingowych. Do wyboru mamy campingi zlokalizowane nad morzem, w górach lub nad jeziorami. Campingi takie zdecydowanie nie przypominają pól namiotowych (choć na wielu można nocować także w namiotach). To raczej całe miasteczka, z własną infrastrukturą, wymyślnymi basenami, sklepami, wypożyczalniami sprzętów, restauracjami. Co jednak ważne, niemal zawsze są one zlokalizowane w zielonym otoczeniu, gdzie przyroda jest na wyciągnięcie ręki.

Śniadanie na werandzie wakacyjnego domku? Żaden problem. Place zabaw (także wodne), zjeżdżalnie, trampoliny? To także jest na miejscu. Jeśli rodzice chcą spędzić trochę czasu sami, mogą oddać dzieci pod opiekę animatorów, a sami np. skorzystać z jacuzzi lub SPA. Na niektórych campingach są nawet żłobki i przedszkola. Jeśli chodzi o warunki sanitarne – nie ma się czego obawiać. W wielu z nich przewidziano oddzielne stanowiska do przewijania i kąpieli niemowląt.

Pobyt na campingu nie musi jednak oznaczać, że nie wyjdziemy poza jego (ogrodzony i strzeżony) teren. Zazwyczaj w pobliżu ośrodka znajdziemy zabytkowe miasta, czyste plaże i inne atrakcje. Niektóre campingi organizują dla swoich gości wycieczki zorganizowane.

Aby nocować na campingu, nie musimy przyjechać kamperem lub z przyczepą campingową. Równie dobrze możemy przyjechać „zwykłym” samochodem lub przylecieć samolotem, a na noclegi zarezerwować domki wakacyjne. Do wyboru będziemy mieli zarówno ekonomiczne, małe domki letniskowe, jak i nieco droższe domki z pokojem dziennym, sypialnią, kuchnią i łazienką. W niektórych ośrodkach znajdziemy nawet domki urządzone w bajkowym stylu – np. w sieci campingów ECV Group znajdziemy domki z motywem Hello Kitty!

Ceny na takich campingach (szczególnie w szczycie sezonu) nie są tańsze od pobytu w hotelu, ale i atrakcje, jakie oferują, są wyjątkowe. Hotel nie pozwala zazwyczaj na tak dużą swobodę, nie zapewnia takiej bliskości natury ani dostępu do tak wielu atrakcji na miejscu.

Camping to zupełnie inna forma zakwaterowania niż hotel. Hotel to miejsce dość sztywne i anonimowe, natomiast na campingu panuje luz i można wypoczywać niczym u siebie w ogrodzie – mówi Piotr Kozłowski, wydawca portalu Camprest.com. – Jeżeli chodzi o standard, wiele campingów stawia poprzeczkę bardzo wysoko. Niektóre z nich, zamiast remontować domki, co kilka lat wymienia je na nowe i za każdym razem lepiej wyposażone. Są wśród nich takie, które mogłyby wygrać porównanie z apartamentami w drogich hotelach – podkreśla.

Wakacje na świeżym powietrzu

Dla osób, które dotychczas wypoczywały wyłącznie w hotelach, pobyt w nowoczesnym ośrodku campingowym może stanowić interesującą odmianę. W ośrodkach zlokalizowanych w takich krajach jak Włochy czy Chorwacja, możemy zazwyczaj liczyć zarówno na świetne wyposażenie, miłą obsługę, jak i na piękne krajobrazy.

Warto podkreślić, że większość campingów zlokalizowana jest daleko od miast – choć istnieją też takie dla „mieszczuchów”, umiejscowione chociażby w Rzymie. Zazwyczaj z campingu będziemy mieli blisko na plażę, a często bonusem będzie także widok na góry. Wystarczy zrobić kilka kroków, by znaleźć się w lesie lub na brzegu jeziora. A i bez wychodzenia poza ośrodek można biegać boso po trawie lub urządzić sobie piknik na kocu.

Campingi sprzyjają spędzaniu czasu w rodzinnej atmosferze. Wiele rzeczy możemy robić wspólnie, od wyjścia na basen, przez wspólne zakupy, po wyjście na kolację do jednej z wielu knajpek, które znajdują się na campingu – mówi Piotr Kozłowski. – Na campingu dzieci spędzają ogromną ilość czasu na niesamowicie rozbudowanych placach zabaw lub biorą udział w różnych zajęciach organizowanych prze profesjonalny zespół animatorów, gdzie mogą bawić się z innymi dziećmi z różnych krajów a brak znajomości języka nie stanowi dla nich żadnego problemu – podkreśla.

Campingi to także gwarancja bezpiecznego wypoczynku. Na teren campingu wchodzić mogą wyłącznie osoby będące jego klientami lub pracownikami. Samochody mogą poruszać się tylko po wyznaczonych trasach.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo