Przedmioty w 5 klasie: Jakie przedmioty dochodzą w 5 klasie szkoły podstawowej?

Po czwartej klasie, która jest dla dziecka przełomowym etapem w jego szkolnej karierze nadchodzi czas na klasę piątą. Nasza pociecha już zdążyła się zaaklimatyzować w nowej szkole, poznała wszystkich nauczycieli i uczniów oraz odkryła swoje mocne oraz słabe strony. Sprawdź, jakie przedmioty w 5 klasie szkoły podstawowej będą czekać na Twoje dziecko i w jakim wymiarze godzin będą się odbywać!

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Przedmioty w klasie 5 są takie same jak te w klasie 4, ale dochodzi do nich jeszcze geografia.
 • Liczba przedmiotów zależna jest od tego, ilu języków obcych uczy się danej szkole oraz czy mają miejsce zajęcia z religii lub etyki.
 • Przedmioty w piątej klasie będą kontynuowały podstawę programową, która była realizowana w klasie czwartej oraz w pierwszych latach szkoły podstawowej.

Przedmioty w 5 klasie w roku szkolnym 2020-2021

Pierwsze trzy klasy szkoły podstawowej mają służyć zapoznaniu się ze szkolnym i programowym trybem nauczania, nauce czytania ze zrozumieniem, pisania i podstaw tabliczki mnożenia. To czas, kiedy lekcje w przeważającej mierze prowadzone są przez jednego nauczyciela, który doskonale zna swoich podopiecznych, a oni czują się w jego obecności bezpiecznie i swobodnie.

Rozpoczęcie czwartej klasy przynosi ogromną zmianę. Oprócz nowej szkoły nasze dzieci muszą się uporać z zasadami rozdzielnego trybu nauczania. Opiera się on na wyszczególnieniu konkretnych dziedzin nauki, które są prowadzone przez konkretnych nauczycieli. Lekcje odbywają się w różnych klasach, a przerwy spędzane są na korytarzach.

Piąta klasa jest kontynuacją nauczania treści z klasy czwartej. Lekcje prowadzone są przez tych samych nauczycieli i w tym samym gronie uczniów. Nasze dziecko zna już dokładnie zwyczaje i zasady panujące w szkole i wśród rówieśników.

Wielu rodziców oraz dzieci zadaje sobie pytanie, jakie lekcje są lub będą w piątej klasie oraz ile przedmiotów jest w 5 klasie? Odpowiedź jest bardzo prosta: przedmiotów jest dokładnie tyle samo i są takie same jak te, które miały miejsce w klasie czwartej plus geografia.

Jakie mamy przedmioty w 5 klasie?

 • język polski,
 • język lub języki obce nowożytne,
 • muzykę,
 • plastykę,
 • historię,
 • geografię,
 • biologię,
 • matematykę,
 • informatykę,
 • technikę,
 • wychowanie fizyczne
 • zajęcia z wychowawcą

Ile jest przedmiotów w 5 klasie szkoły podstawowej?

Często w szkole odbywają się także lekcje etyki lub religii. Przedmiotów w 5 klasie mamy więc 13, 14 lub 15 – w uzależnieniu od ilości nauczanych przez szkołę języków obcych.

Przedmioty w piątej klasie po reformie edukacji

Przedmioty w piątej klasie to dokładnie te same przedmioty, które miały miejsce w klasie wcześniejszej, ale z dołożeniem geografii. W tygodniowym planie lekcji znajdziemy więc:

 • 5 godzin języka polskiego,
 • 3 lekcje języka obcego,
 • 4 godziny zajęć z matematyki,
 • 4 wychowania fizyczne,
 • 2 lekcje historii,
 • po jednej godzinie lekcyjnej z: muzyki, plastyki, geografii, biologii, informatyki, techniki i zajęć z wychowawcą.

Przedmioty w klasie 5 będą kontynuowały podstawę programową, która była realizowana w klasie czwartej oraz w pierwszych latach szkoły podstawowej. Zatem podczas lekcji z języka polskiego uczeń pozna charakterystykę mitu, powieści i noweli oraz będzie musiał nauczyć się rozpoznawać w nich: wers, rym i strofę. Lektury będzie czytał nie tylko dla przyjemności, ale też, aby umieć określić problematykę ich treści oraz rozpoznać wartości ważne dla bohatera.

Na matematyce w piątej klasie nasze dziecko nauczy się: wykonywać dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie w pamięci oraz pisemnie, pracować na ułamkach zwykłych, rozpoznawać i mierzyć kąty, właściwości figur geometrycznych płaskich, rozwiązywać proste zadania tekstowe oraz oceniać, które ze zdarzeń są: pewne, możliwe lub całkowicie niemożliwe.

Sprawdź: Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

Na biologii nasze dziecko pozna budowę i charakterystykę: bakterii, grzybów, protistów, mchów, roślin nagonasiennych i okrytonasiennych. Na geografii zostanie zaznajomione z krajobrazami Polski oraz świata oraz nauczy się czytać mapy. Historia to czas zapoznania się z okresem od pierwszych cywilizacji do Polski za czasów Jagiellonów.

Dodaj komentarz

Edukacja i psychologia, Zakupy

Plecaki szkolne

Wybór plecaków szkolnych jest ogromny. Widząc dziesiątki modeli trudno zdecydować, który z nich jest najlepszy dla Twojego dziecka. Czym kierować się podczas zakupów? Plecaki szkolne Plecaki szkolne zarówno dla małych...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia

Religia w szkole

Religia w szkole to od kilkunastu lat temat, który wywołuje wiele kontrowersji. Dyskusje dotyczące tego przedmiotu trwają nieustannie nie tylko wśród podzielonych zdaniem rodziców, ale także nie milkną rozmowy prowadzone...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia

Grafomotoryka: Jak ćwiczyć z dzieckiem?

Grafomotoryka – najogólniej rzecz ujmując – jest umiejętnością pisania oraz malowania. Czynności te wymagają jednoczesnej koordynacji wzroku oraz ruchów dłoni. Ważne jest nie tylko tempo, z którym czynności są wykonywane,...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia, Newsy

Egzamin ósmoklasisty 2021

Egzamin ósmoklasisty 2021 będzie miał zmienioną datę, formułę oraz zostaną wprowadzone zmiany ze względu na pandemię. Zostanie on przeprowadzony na podstawie nowych wymagań egzaminacyjnych. Sprawdź jakie zmiany czekają ósmoklasistów! Kiedy...

Czytaj dalej →
Zdrowie w ciąży

Cynk w ciąży

Mikroelementy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu w dosłownie każdych warunkach, a gdy mówimy o organizmie osłabionym i rozwijającym się, zapotrzebowanie na mikroskładniki znacząco wzrasta. Wynika z tego, że witaminy...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general