Przedmioty w 5 klasie: Jakie przedmioty dochodzą w 5 klasie szkoły podstawowej?

Po czwartej klasie, która jest dla dziecka przełomowym etapem w jego szkolnej karierze nadchodzi czas na klasę piątą. Nasza pociecha już zdążyła się zaaklimatyzować w nowej szkole, poznała wszystkich nauczycieli i uczniów oraz odkryła swoje mocne oraz słabe strony. Sprawdź, jakie przedmioty w 5 klasie szkoły podstawowej będą czekać na Twoje dziecko i w jakim wymiarze godzin będą się odbywać!

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Przedmioty w klasie 5 są takie same jak te w klasie 4, ale dochodzi do nich jeszcze geografia.
 • Liczba przedmiotów zależna jest od tego, ilu języków obcych uczy się danej szkole oraz czy mają miejsce zajęcia z religii lub etyki.
 • Przedmioty w piątej klasie będą kontynuowały podstawę programową, która była realizowana w klasie czwartej oraz w pierwszych latach szkoły podstawowej.

Przedmioty w 5 klasie w roku szkolnym 2021-2022

Pierwsze trzy klasy szkoły podstawowej mają służyć zapoznaniu się ze szkolnym i programowym trybem nauczania, nauce czytania ze zrozumieniem, pisania i podstaw tabliczki mnożenia. To czas, kiedy lekcje w przeważającej mierze prowadzone są przez jednego nauczyciela, który doskonale zna swoich podopiecznych, a oni czują się w jego obecności bezpiecznie i swobodnie.

Rozpoczęcie czwartej klasy przynosi ogromną zmianę. Oprócz nowej szkoły nasze dzieci muszą się uporać z zasadami rozdzielnego trybu nauczania. Opiera się on na wyszczególnieniu konkretnych dziedzin nauki, które są prowadzone przez konkretnych nauczycieli. Lekcje odbywają się w różnych klasach, a przerwy spędzane są na korytarzach.

Piąta klasa jest kontynuacją nauczania treści z klasy czwartej. Lekcje prowadzone są przez tych samych nauczycieli i w tym samym gronie uczniów. Nasze dziecko zna już dokładnie zwyczaje i zasady panujące w szkole i wśród rówieśników.

Wielu rodziców oraz dzieci zadaje sobie pytanie, jakie lekcje są lub będą w piątej klasie oraz ile przedmiotów jest w 5 klasie? Odpowiedź jest bardzo prosta: przedmiotów jest dokładnie tyle samo i są takie same jak te, które miały miejsce w klasie czwartej plus geografia.

Jakie mamy przedmioty w 5 klasie?

 • język polski,
 • język lub języki obce nowożytne,
 • muzykę,
 • plastykę,
 • historię,
 • geografię,
 • biologię,
 • matematykę,
 • informatykę,
 • technikę,
 • wychowanie fizyczne
 • zajęcia z wychowawcą

Ile jest przedmiotów w 5 klasie szkoły podstawowej?

Często w szkole odbywają się także lekcje etyki lub religii. Przedmiotów w 5 klasie mamy więc 13, 14 lub 15 – w uzależnieniu od ilości nauczanych przez szkołę języków obcych.

Przedmioty w piątej klasie po reformie edukacji

Przedmioty w piątej klasie to dokładnie te same przedmioty, które miały miejsce w klasie wcześniejszej, ale z dołożeniem geografii. W tygodniowym planie lekcji znajdziemy więc:

 • 5 godzin języka polskiego,
 • 3 lekcje języka obcego,
 • 4 godziny zajęć z matematyki,
 • 4 wychowania fizyczne,
 • 2 lekcje historii,
 • po jednej godzinie lekcyjnej z: muzyki, plastyki, geografii, biologii, informatyki, techniki i zajęć z wychowawcą.

Przedmioty w klasie 5 będą kontynuowały podstawę programową, która była realizowana w klasie czwartej oraz w pierwszych latach szkoły podstawowej. Zatem podczas lekcji z języka polskiego uczeń pozna charakterystykę mitu, powieści i noweli oraz będzie musiał nauczyć się rozpoznawać w nich: wers, rym i strofę. Lektury będzie czytał nie tylko dla przyjemności, ale też, aby umieć określić problematykę ich treści oraz rozpoznać wartości ważne dla bohatera.

Na matematyce w piątej klasie nasze dziecko nauczy się: wykonywać dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie w pamięci oraz pisemnie, pracować na ułamkach zwykłych, rozpoznawać i mierzyć kąty, właściwości figur geometrycznych płaskich, rozwiązywać proste zadania tekstowe oraz oceniać, które ze zdarzeń są: pewne, możliwe lub całkowicie niemożliwe.

Sprawdź: Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

Na biologii nasze dziecko pozna budowę i charakterystykę: bakterii, grzybów, protistów, mchów, roślin nagonasiennych i okrytonasiennych. Na geografii zostanie zaznajomione z krajobrazami Polski oraz świata oraz nauczy się czytać mapy. Historia to czas zapoznania się z okresem od pierwszych cywilizacji do Polski za czasów Jagiellonów.

Dodaj komentarz

Edukacja i psychologia

Kolejowe ABC

Zbliża się lato i wakacje. Wszystko wskazuje na to, że ten czas będzie zupełnie inny niż dotychczas. Każda rodzina marzy o powrocie do codzienności sprzed epidemii. A z wakacjami kojarzy...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia, Ważne Okazje

Dzień Edukacji Narodowej

Czy w Dzień Edukacji Narodowej idzie się do szkoły? Na przekór marzeniom uczniów: tak! Niemniej 14 października, w  Dzień Edukacji Narodowej czeka na nich wiele atrakcji i niespodzianek. Jakich? Łapcie...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia, Rozrywka

#melokoncert dla niemowląt i małych dzieci

Na końcówkę wakacji sprawcie sobie i maluszkom prezent i wpadnijcie do rodzinnej restauracji Polana na warszawskim Wilanowie na MeloKoncert dla niemowląt i małych dzieci. Koncert odbędzie się w sobotę 25...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general