Do kiedy wystawianie ocen 2022. Do którego czerwca muszą być wystawione oceny?

Co roku na przełomie maja i czerwca w szkołach pojawia się pytanie, do kiedy jest wystawianie ocen 2022. Uczniowie chcą poznać konkretne daty z wyprzedzeniem, aby wiedzieć, ile czasu pozostało im na poprawienie stopni i podciągnięcie średniej. Z pewnością szczególnie kwestia ta interesuje ósmoklasistów, ponieważ ich oceny na świadectwach będą brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół średnich. Sprawdzamy zatem, do kiedy trzeba wystawić oceny końcowe 2022. Do kiedy proponowane oceny 2022 muszą być wystawione?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Nie ma jednego odgórnego terminu wystawiania ocen na koniec roku dla wszystkich szkół.
  • Termin wystawiania ocen zarówno końcowych, jak i proponowanych wyznacza dyrekcja w porozumieniu z radą pedagogiczną.
  • Wystawienie ocen jest uzależnione od terminu ostatniej końcoworocznej rady pedagogicznej. Zazwyczaj ostateczne stopnie z przedmiotów pojawiają się mniej więcej na 2-3 dni przed nią.

Wystawienie ocen końcowych 2022

Wielkimi krokami zbliża się zakończenie roku szkolnego 2022. Zazwyczaj już po majówce zaczyna się wśród uczniów odliczanie do upragnionych wakacji. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, w końcu przy pięknej, słonecznej pogodzie za oknem i wysokich temperaturach niezwykle ciężko skupić się na lekcjach. Dla wszystkich zniecierpliwionych mamy jednak dobre wiadomości – chociaż zakończenie roku 2021/2022 jest dopiero 24 czerwca, to oficjalnie najcięższa praca zakończy się nieco wcześniej – czyli do momentu wystawienia końcowych ocen. Nie oznacza to oczywiście, że po otrzymaniu stopni można przestać uczęszczać do szkoły. Nadal jest to obowiązkiem każdego ucznia, ale powszechnie wiadomo, że w ostatnich dniach roku szkolnego nauka jest już trochę luźniejsza.

W takim razie – kiedy nastąpi wystawianie ocen na koniec roku 2022? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Niestety nie ma jednego terminu dla wszystkich szkół w Polsce. W każdej placówce wyznacza go dyrekcja w porozumieniu z radą pedagogiczną. Data jest uzależniona przede wszystkim od planowanego terminu końcoworocznej rady klasyfikacyjnej. Z reguły odbywa się ona mniej więcej w połowie czerwca, a więc ostateczne oceny powinny pojawić się w dzienniku 2-3 dni wcześniej.

Zobacz: Jaka średnia na czerwony pasek?

Do kiedy wystawianie ocen 2022?

Termin wystawienia ocen 2022 w każdej szkole może być nieco inny. Najlepiej szukać dokładnych informacji na stronie internetowej konkretnej placówki lub pytać nauczycieli lub pracowników sekretariatu. Przede wszystkim jednak warto wiedzieć, że to, którego jest wystawienie ocen 2022, uzależnione jest od daty rocznej klasyfikacyjnej rady pedagogicznej. W jej trakcie nauczyciele zatwierdzają stopnie końcowe z poszczególnych przedmiotów oraz z zachowania. W związku z tym oceny końcowe powinny pojawić się już oficjalnie w dzienniku mniej więcej na 2-3 dni przed radą. W większości szkół odbędzie się ona w tym roku 13, 14 lub maksymalnie 15 czerwca, co oznacza, że oceny powinny być wystawione mniej więcej do piątku 10 czerwca. Oczywiście w niektórych przypadkach istnieje możliwość zmiany oceny aż do dnia rady pedagogiczne. Dużo zależy od indywidualnych ustaleń między uczniem a nauczycielem.

Jak zatem widać, mimo że czas do wakacji z pewnością będzie się uczniom dłużył, wcale nie mają aż tak dużo czasu na poprawę stopni. Warto więc jak najszybciej zabrać się do pracy.

Sprawdź: Jak obliczyć średnią na koniec roku?

Do kiedy oceny proponowane 2022?

Większość szkół w swoim oficjalnym rocznym harmonogramie uwzględnia również daty wystawiania ocen proponowanych. Ponieważ rady klasyfikacyjne odbywają się pod koniec roku zazwyczaj w połowie czerwca, a na kilka dni wcześniej powinny pojawić się już oceny końcowe, to oceny przewidywane zazwyczaj wystawiane są już do końca maja. Niektóre szkoły wyznaczyły na nie termin 30 lub 31 maja. Wszystko jednak uzależnione jest od decyzji konkretnej placówki.

Kiedy koniec roku szkolnego 2022?

Jak wynika z obowiązujących przepisów, zakończenie roku szkolnego następuje zawsze w najbliższy piątek po dniu 20 czerwca. W tym roku będzie to 24 czerwca, a więc ostatni dzień zajęć przypadnie na czwartek 23 czerwca. Ponieważ jednak oceny wystawiane są zwykle koło 10 dni wcześniej, a następnie zatwierdzane na radzie pedagogicznej, to standardowa nauka skończy się zapewne już kilka dni wcześniej – ostatni tydzień jest w większości szkół dość luźnym okresem.

Zobacz: Kiedy jest koniec roku szkolnego 2022? Uczniowie powinni być zadowoleni

Rodzice pytają, kiedy jest wystawienie ocen na koniec roku

Kiedy wystawienie ocen 2020/2022?

W każdej szkole jest inaczej. Zazwyczaj w pierwszej połowie czerwca, mniej więcej do 10.

Do kiedy są wystawiane oceny na koniec roku 2022?

Powinny być wystawione mniej więcej na 2-3 dni przed końcową radą klasyfikacyjną, która zazwyczaj jest w połowie czerwca.

Kiedy wystawiają oceny na koniec roku 2022?

Oceny wystawiają zazwyczaj w pierwszej połowie czerwca, między 10 a 15.

Do kiedy mają być wystawione oceny proponowane 2022?

Oceny proponowane w większości szkół powinny pojawić się do końca maja, ale każda szkoła wyznacza inny termin.

Do kiedy muszą być wystawione oceny?

Nauczyciele powinni wystawić oceny do końcowej rady pedagogicznej, która odbywa się zazwyczaj między 10 a 15 czerwca.

Dodaj komentarz

Koniec roku szkolnego

Czy przyroda liczy się do średniej w 8 klasie?

Zakończenie roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. To szczególnie stresujący moment dla ósmoklasistów. Uczniowie kończący szkołę podstawową czekają nie tylko na oceny i wyliczenie ostatecznej średniej, ale także na wyniki...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo