12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko! Premier przedstawił szczegóły

15 maja Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło założenia programu Polski Ład. Mateusz Morawiecki zapowiedział między innymi nowe prorodzinne ulgi. Jakie nowe zasady przedstawił premier?

Premier Mateusz Morawiecki i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński dużo czasu poświęcili sytuacji polskich rodzin w czasie prezentacji Nowego Polskiego Ładu – programu rządzącej partii, który ma zapewnić rozwój kraju po wyjściu z pandemii koronawirusa.

Nowe świadczenie: 12 tysięcy na drugie i kolejne dzieci.

Niedługo ma pojawić się nowe świadczenie socjalne: 12 tysięcy złotych dla każdej rodziny – na drugie, trzecie i kolejne dzieci. Środki te będzie można wykorzystać pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia dziecka. Rodzice będą mogli opłacić za nie na przykład na żłobek czy kupić ubrania.

To nie jedyne bonusy dla rodzin, które znalazły się w Polskim Ładzie. Rodzice posiadający dzieci, którzy zdecydują się na zakup mieszkania na kredyt, mogą liczyć na to, że Skarb Państwa spłaci część ich kredytu mieszkaniowego – w wysokości 20 tys. złotych od drugiego dziecka, 60 tys.złotych od trzeciego dziecka. Maksymalna dopłata wyniesie 160 tys. złotych.

Diagnostyka prenatalna będzie niedługo dostępna dla wszystkich kobiet – w tej chwili obejmuje jedynie przyszłe matki z grupy ryzyka.

Zostanie powołane Centrum Dziecka i Rodziny – jednostka systemu oświaty, wspomagającą dzieci i rodziny starające się o dziecko. Dodatkowo w każdej gminie ma w przyszłości działać żłobek.

Małżonkowie będą mogli rozliczać się wspólnie już w roku zawarcia małżeństwa.

Równocześnie premier Morawiecki zapewnił, że nie zajdą zmiany w takich programach jak 500+ i Dobry Start, czyli popularnej wyprawki 300+. Program Maluch Plus ma zostać rozszerzony.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo