Zabawy na urodziny dla dzieci. Jak zaplanować przyjęcie 10-latkom?

Zabawy na urodziny dla dzieci w wieku 10 lat to świetna okazja, aby zapewnić maluchom mnóstwo dobrej rozrywki, a zarazem idealne warunki do integracji. Właśnie z tego względu warto wcześniej zastanowić się wraz z dzieckiem, co zechcemy zaproponować naszym gościom w dniu imprezy. Odpowiednio dobrane aktywności sprawią, że dzieciaki będą długo wspominać nasze przyjęcie.

Urodziny 10-latki

Urodziny są dla dzieci wydarzeniem niezwykle ważnym. Zdecydowana większość rodziców dokłada zatem wszelkich starań, aby przygotować na ten dzień coś naprawdę wyjątkowego i niezapomnianego. W dzisiejszych czasach możliwości wydają się niemal nieograniczone, o ile oczywiście odpowiednio wcześnie wybierzemy się na poszukiwanie niezbędnych urodzinowych akcesoriów.

Czas, który zaproszone dzieciaki spędzą w naszym domu, powinien być przede wszystkim dobrze zaplanowany. Oczywiście, zdarzają się przyjęcia całkowicie “spontaniczne”, gdzie solenizant i jego goście są pozostawieni sami sobie, co kończy się zazwyczaj siedzeniem przed telewizorem czy komputerem. Takich imprez nikt jednak zbyt długo nie wspomina; zdecydowanie lepsze wrażenie robią przyjęcia przemyślane, stawiające na konkretną aktywność całej grupy.

Urodzinowe imprezy tematyczne

Sprawdzonym i zarazem oryginalnym pomysłem są urodziny tematyczne, odwołujące się np. do ulubionego kreskówkowego bohatera naszego dziecka. Ów bohater może się stać leitmotivem całego dnia, występując na zaproszeniach urodzinowych, różnych elementach dekoracji czy nawet na ozdobnym torcie. W ostatnim czasie niezwykle popularnym wśród dziewczynek zwierzakiem bywa jednorożec, warto więc wziąć go pod uwagę, ustalając wraz z latoroślą szczegóły imprezy.

Gry i zabawy na urodziny dla dzieci w wieku 10 lat

Gry i zabawy na urodziny 10-latki powinny być dostosowane nie tylko do zainteresowań dzieciaków, ale także do możliwości naszego lokum. Jeśli organizujemy przyjęcie we własnym, niezbyt dużym mieszkaniu i pozostawiamy do dyspozycji gości tylko pokój dziecinny, nie przygotowujmy dla nich zabaw wymagających biegania, skakania czy tańczenia. W takim wypadku znacznie lepiej sprawdzą się rozrywki bardziej “intelektualne”, pozwalające uczestnikom pozostać w pozycji siedzącej bądź stojącej.

Jakie zatem zabawy na 10. urodziny dziewczynki warto wymyślić? Sporo zależy od upodobań naszej jubilatki i jej przyjaciół. Dobrym pomysłem okazują się zazwyczaj wszelkie kolorowanki i malowanki, które zapewniają dzieciom rozrywkę na dłuższy czas. Jedyny potencjalny minus takiego rozwiązania to jego dość wysoki koszt: będziemy przecież musieli zakupić kilka kompletów farb, pędzle, arkusze papieru czy nawet sztalugi. Należałoby także odpowiednio zabezpieczyć wszelkie wartościowe meble i sprzęty znajdujące się w pokoju – w razie ich zniszczenia, poniesione przez nas nakłady finansowe znacznie wzrosną.

Kolejną urodzinową atrakcją mogą się stać pieczone wspólnie babeczki bądź ciasteczka – idealne połączenie warsztatów kulinarnych z grupową integracją. Oczywiście, zawsze istnieje opcja wyboru jakiejś innej potrawy na słodko bądź na słono; jeśli zamienimy babeczki na naleśniki, dzieciaki przygotują dla siebie po prostu smakowity podwieczorek. Pomysł można dodatkowo rozszerzyć np. o koktajle owocowe, gorącą czekoladę albo wielokolorową galaretkę. Dobrze byłoby tylko pamiętać o dyskretnej obecności kogoś dorosłego, kto będzie w razie potrzeby służył pomocą i radą.

Jeśli wiemy zawczasu, że przyjęcie urodzinowe będzie przebiegało w dziewczęcym gronie, znakomitym pomysłem na spędzenie popołudnia okaże się specjalna sesja zdjęciowa. W zależności od naszych możliwości organizacyjnych i pieniężnych, możemy wynająć profesjonalnego fotografa albo pstrykać fotki samodzielnie. Dobór miejsca, strojów i rekwizytów sam w sobie będzie świetną rozrywką, zaś gotowe zdjęcia posłużą jako pamiątka na długie lata.

Urodziny 10-latka

Przyjęcie dla chłopców nie musi się drastycznie różnić od tego dla dziewczynek. Co prawda jego wizualna oprawa z pewnością będzie odmienna (jednorożce zastąpią szybkie samochody albo drużyny piłkarskie), lecz same zabawy mogą się koncentrować na podobnych aktywnościach. Wielu chłopców w tym wieku lubi prace manualne, chętnie też przygotuje w kuchennym menu na urodziny dla dzieci jakąś pyszną przekąskę. Nie można więc powiedzieć, że wszystkie wymienione wcześniej propozycje są na wskroś “dziewczyńskie”.

Gry i zabawy na urodziny dla chłopca w wieku 10 lat

Typowo chłopięcą zabawą jest natomiast niewątpliwie poszukiwanie skarbu. Okaże się ono znakomitym pomysłem zwłaszcza wówczas, gdy mamy dom z ogrodem, a urodziny organizujemy w pełni lata. Na drodze do skarbu dobrze będzie umieścić np. karteczki ze wskazówkami oraz specjalne oznaczenia. Sam skarb powinien zaś przedstawiać dla uczestników zabawy rzeczywistą wartość – osoba, która go znajdzie, poczuje się dzięki temu prawdziwie nagrodzona.

Salwy śmiechu czekają natomiast adeptów domowego karaoke. Wbrew pozorom, jego przygotowanie to nic trudnego: wystarczy znaleźć w sieci interesujące nas podkłady muzyczne oraz zaopatrzyć małych artystów w teksty puszczanych piosenek. Zabawa będzie z pewnością niezapomniana, zaś zwycięzcę konkursu warto nagrodzić ozdobnym dyplomem.

Fajne zabawy na urodziny dla dzieci w wieku 10 lat

Zabawy dla dzieci na urodziny 10 lat mogą mieć oczywiście charakter koedukacyjny – i w zasadzie każda urodzinowa aktywność ma szansę spodobać się tak dziewczynkom, jak i chłopcom. Nieśmiertelnym pomysłem dla wszystkich są na przykład kalambury: wybrana osoba losuje jakiś tytuł czy konkretną postać i ma za zadanie przekazać tę treść swojej drużynie bez użycia słów. Niewątpliwa zaleta kalamburów polega na tym, że nie wymagają one ani dużej przestrzeni, ani specjalnych rekwizytów. Sama zabawa jest zaś najczęściej ogromnie udana.

Zdecydowana większość dzieciaków lubi rozmawiać o tym, kim zostaną w przyszłości. Warto więc przygotować zabawę z takim motywem. W tym celu można zgromadzić rozmaite atrybuty kojarzące się z różnymi zawodami:

  • pióro dla pisarza,
  • linijkę dla architekta,
  • nożyczki dla fryzjera,
  • gazetę dla dziennikarki.

Dzieci będą losować poszczególne akcesoria, które zdradzą im przyszły zawód. Emocji przy tym z pewnością nie zabraknie.

Podobna propozycja to odgadywanie smaków: każdy uczestnik losuje z zasłoniętymi oczami jakiś produkt żywieniowy (kawałek owocu czy warzywa, kostkę czekolady, łyżeczkę dżemu itp.), po czym stara się dokładnie odgadnąć wyczuwany smak. Taki konkurs pozwoli dzieciakom przy okazji odkryć nowe wrażenia kulinarne.

Rodzice pytają o zabawy dla dzieci na urodziny 10 lat

Co przygotować na urodziny 10-latki?

Wiele zależy tu od upodobań solenizantki. Na pewno warto wziąć pod uwagę takie rozrywki, które zainteresują zarówno ją, jak i zaproszonych gości. Mogą to być zabawy na urodziny dla dzieci: rysunkowe, przygotowanie czegoś do jedzenia, urodzinowa sesja fotograficzna albo wybieg dla małych modelek. Wybierając konkretną aktywność, powinniśmy się liczyć z naszymi możliwościami lokalowymi, a także z kosztami, jakie jesteśmy gotowi ponieść na poczet imprezy.

Jak zorganizować urodziny dla 10-latki?

Bardzo dobrze sprawdzają się urodziny tematyczne, wykorzystujące np. ulubioną dziecięcą postać z bajek. Może ona zdobić urodzinowe zaproszenia, pojawiać się na dekoracjach, stanowić inspirację dla tortu. Jej pluszową wersję warto też kupić latorośli na jeden z prezentów. Dobrze jest zorganizować specjalne zabawy na urodziny dla dzieci.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Zabawy na urodziny dla dzieci. Jak zaplanować przyjęcie 10-latkom?

  1. fajne pomysły

    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo