Ropiejące oczka u niemowląt są często bagatelizowanym przez młodych rodziców problemem. Wydaje się im, że to normalny, przejściowy stan i nie zdają sobie sprawy, że przyczyną może być infekcja bakteryjna, która wymaga leczenia antybiotykami. Kiedy ropa w oczach powinna wzbudzać niepokój? Jakimi domowymi sposobami można pomóc dziecku?Ropiejące oczko u noworodka: przyczyny

Ropa gromadząca się w okolicy oczu dziecka jest często spotykaną dolegliwością. Szacuje się, że nawet połowa dzieci w pierwszych trzech miesiącach życia ma problemy z otworzeniem oczu po porannej pobudce. Powodów może być kilka, od zupełnie błahych, które można wyeliminować samodzielnie w domu, aż po poważniejsze, wymagające leczenia farmakologicznego.

Ropiejące oko u noworodka może być spowodowane reakcją odczynową na zabieg Credego, który jest przeprowadzany na maluszkach w kilka chwil po ich przyjściu na świat. Polega on na zakropleniu oczu dziecka 1% roztworem azotanu srebra. Ma to chronić malucha przez rzeżączkowym zapaleniem spojówek. Wywoływane jest ono przez dwoinki rzeżączki, które dostają się do oczu dziecka w momencie jego przechodzenia przez kanał rodny. W wyniku tej infekcji może dojść do trwałego uszkodzenia rogówki oka dziecka, a w najgorszym przypadku nawet do ślepoty. Zabieg Credego z wysoką skutecznością chroni oczy dziecka przed rzeżączkowym zapaleniem spojówek, ale czasami zdarza się, że azotan srebra podrażnia oczy maluszka i zaczynają one ropieć. W tym wypadku oczy dziecka należy kilka razy dziennie przemywać solą fizjologiczną,  po kilku dniach powinna nastąpić wyraźna poprawa.

Zaropiałe oczko u niemowlaka może być także wynikiem innego niż wspomniane wyżej zapalenia spojówek. Bywa wywołane przez bakterie, które dostały się do oczu dziecka podczas porodu lub w ciągu kilku następnych dni w czasie pobytu na oddziale noworodkowym. Oczy maluszka są bardzo wrażliwe, a jego układ odpornościowy jeszcze nie umie sobie radzić z atakującymi go drobnoustrojami, stąd infekcje oczu wywołane przez bakterie zdarzają się bardzo często.

Ropiejące oko u dziecka bywa również spowodowane niedrożnymi kanalikami łzowymi. U kilkutygodniowych maluszków są one bardzo wąskie i łatwo się zatykają. Zastój łez powoduje, że oczy nie są oczyszczane i infekcje z łatwością się rozwijają.

I wreszcie – ropiejące oczy niemowlęcia mogą być spowodowane niewłaściwą higieną, a czasami nawet jej brakiem. 

Co na ropiejące oko u niemowlaka?

Najważniejsza jest prawidłowa higiena oka dziecka. Nie wystarczy zwykłe umycie buzi malucha podczas wieczornej kąpieli. Oczkom należy poświęcić chwilę i je regularnie przemywać. Pediatrzy odradzają, by robić to za pomocą roztworu rumianku, którego często używają młodzi rodzice. Rumianek może silnie uczulić dziecko, a to nie jest czas na eksperymenty. Do przemywania oczu niemowlęcia należy używać przegotowanej wody lub soli fizjologicznej. Trzeba nimi zmoczyć czysty wacik – dobrze by było, gdyby był on jałowy – można takie kupić w aptece. Wacik powinien być użyty tylko raz, do jednego przemycia oka – kolejny ruch to nowy gazik, nawet jeśli chodzi o to samo oczko. Bardzo ważny jest kierunek przecierania. Robi się to od zewnętrznego kącika oka, gdzie jest najmniej bakterii, w stronę kącika wewnętrznego. 

Jeżeli przemywasz oczy dziecka prawidłowo, a pomimo tego ropa nadal się zbiera, to ropiejące oczka są prawdopodobnie wynikiem niedrożnych kanalików łzowych. Należy kilka razy dziennie je masować. W tym celu wykonuj delikatne, koliste ruchy palcami wskazującymi w wewnętrznych kącikach oczu maluszka. Możesz również bardzo delikatnie uciskać tzw. mięsko łzowe. Taki masaż pomaga kanalikom się odetkać i zacząć pracować prawidłowo.Gdy na ropiejące oczka nie pomaga ani zachowana prawidłowa higiena, ani masaż kanalików, to przyczyna prawdopodobnie leży w zapaleniu spojówek wywołanym przez bakterie podczas porodu lub w czasie pobytu w szpitalu na oddziale noworodkowym. W tym przypadku konieczna będzie antybiotykoterapia. Jeżeli nie pomaga ogólny antybiotyk, potrzebny jest wymaz z wydzieliny ropnej, by sprawdzić jaka dokładnie bakteria jest przyczyną pojawiania się ropy. Wtedy lekarz przepisuje antybiotyk dedykowany pod ten konkretny drobnoustrój, który zostaje szybko i skutecznie zwalczony.