Ropiejące oczko u niemowlaka i noworodka

Ropiejące oczko u niemowlaka bywa bagatelizowane przez młodych rodziców. Wydaje się im, że to normalny, przejściowy stan i nie zdają sobie sprawy, że przyczyną może być infekcja bakteryjna, która wymaga leczenia antybiotykami. Kiedy ropa w oczach powinna wzbudzać niepokój? Jakimi domowymi sposobami można pomóc dziecku?

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Przyczyną ropiejących oczu u noworodka mogą być bakterie, wirusy lub czynniki chemiczne.
 • Bywa, że za zapalenie spojówek u niemowlaka odpowiada niewłaściwa higiena oczu dziecka.
 • Powtarzająca się ropa w oczach u niemowlaka czasami spowodowana jest zatykającymi się kanalikami łzowymi, które należy regularnie masować.
 • W przypadku zapalenia spojówek u noworodka lub niemowlaka musi zostać włączona antybiotykoterapia.
 • Zbierającą się w oku dziecka wydzielinę należy usuwać z pomocą wacika nasączonego solą fizjologiczną.

Ropiejące oczko u noworodka: przyczyny

Ropa gromadząca się w okolicy oczu dziecka jest często spotykaną dolegliwością. Szacuje się, że nawet połowa dzieci w pierwszych trzech miesiącach życia ma problemy z otworzeniem oczu po porannej pobudce. Ropiejące oczko u noworodka może mieć kilka przyczyn: od zupełnie błahych, które można wyeliminować samodzielnie w domu, aż po poważniejsze, wymagające leczenia farmakologicznego.

Ropiejące oko u noworodka może być spowodowane reakcją odczynową na zabieg Credego, który jest przeprowadzany na maluszkach w kilka chwil po ich przyjściu na świat. Polega on na zakropleniu oczu dziecka 1% roztworem azotanu srebra. Ma to chronić malucha przez rzeżączkowym zapaleniem spojówek, które jest wywoływane przez dwoinki rzeżączki dostające się do oczu dziecka w momencie jego przechodzenia przez kanał rodny. W wyniku tej infekcji może dojść do trwałego uszkodzenia rogówki oka dziecka, a w najgorszym przypadku nawet do ślepoty. Zabieg Credego z wysoką skutecznością chroni oczy dziecka przed rzeżączkowym zapaleniem spojówek, ale czasami zdarza się, że azotan srebra podrażnia oczy maluszka i zaczynają one ropieć. Ropiejące oczka u noworodka należy kilka razy dziennie przemywać solą fizjologiczną,  po kilku dniach powinna nastąpić wyraźna poprawa.

Zaropiałe oczko u niemowlaka może być także wynikiem zapalenia spojówek wywołanego przez bakterie lub wirusy, które dostały się do oczu dziecka podczas porodu lub w ciągu kilku następnych dni w czasie pobytu na oddziale noworodkowym. Oczy noworodka są bardzo wrażliwe, a jego układ odpornościowy jeszcze nie umie sobie radzić z atakującymi go drobnoustrojami, dlatego infekcje oczu wywołane przez bakterie zdarzają się bardzo często. Wśród najczęstszych “winowajców” zapalenia spojówek u noworodków wymieniane są:

 • Chlamydia trachomatis,
 • Streptococus viridans,
 • Straphylococcus aureus,
 • Haemophilus influenzae,
 • Streptococus grupy D,
 • Moraxella cataralis,
 • Escherichia coli,
 • Harpes simplex 2
 • Neisseria gonorrhoeae (zalewdie 1% przypadków).

Ropiejące oko u dziecka bywa również spowodowane niedrożnymi kanalikami łzowymi. U kilkutygodniowych niemowląt kanaliki te są bardzo wąskie i łatwo się zatykają. Zastój łez powoduje, że oczy nie są oczyszczane i z łatwością rozwijają się infekcje. Delikatny masaż pomoże usunąć wydzielinę z kanalika.

I wreszcie: przyczyną ropiejących oczu u noworodka może być niewłaściwa higiena lub jej brak.

Co na ropiejące oczko u niemowlaka?

Najważniejsza jest prawidłowa higiena oka dziecka. Nie wystarczy zwykłe umycie buzi malucha podczas wieczornej kąpieli. Oczkom należy poświęcić dłuższą chwilę. Czym przemywać oczy niemowlaka, gdy ropieją? Pediatrzy odradzają, by robić to za pomocą roztworu rumianku, którego często używają młodzi rodzice. Rumianek może silnie uczulić dziecko, a to nie jest czas na eksperymenty. Do przemywania oczu niemowlęcia należy używać przegotowanej wody lub soli fizjologicznej. Trzeba nimi zmoczyć czysty wacik – dobrze by było, gdyby był on jałowy – można takie kupić w aptece. Wacik powinien być użyty tylko raz, do jednego przemycia oka – kolejny ruch to nowy gazik, nawet jeśli chodzi o to samo oczko. Bardzo ważny jest kierunek przecierania. Robi się to od zewnętrznego kącika oka, gdzie jest najmniej bakterii, w stronę kącika wewnętrznego. Ropiejące oczko u niemowlaka może zebrać na tyle dużo wydzieliny, że ciężko jest ją usunąć. W takim wypadku należy przyłożyć do niego nasączony solą fizjologiczną wacik na dłuższą chwilę i usunąć wydzielinę dopiero wtedy, gdy rozmięknie.

Jeżeli przemywasz oczy dziecka prawidłowo, a pomimo tego ropa nadal się zbiera, to ropiejące oczka są prawdopodobnie wynikiem niedrożnych kanalików łzowych. Należy kilka razy dziennie je masować. W tym celu wykonuj delikatne, koliste ruchy palcami wskazującymi w wewnętrznych kącikach oczu maluszka. Możesz również bardzo delikatnie uciskać tzw. mięsko łzowe. Taki masaż pomaga kanalikom się odetkać i zacząć pracować prawidłowo.

Gdy na ropiejące oczka nie pomaga ani zachowana prawidłowa higiena, ani masaż kanalików, przyczyną może być zapalenie spojówek wywołane przez bakterie podczas porodu lub w czasie pobytu w szpitalu na oddziale noworodkowym. W tym przypadku konieczna będzie antybiotykoterapia. Jeżeli nie pomaga ogólny antybiotyk, potrzebny jest wymaz z wydzieliny ropnej, by sprawdzić jaka dokładnie bakteria jest przyczyną pojawiania się ropy. Wtedy lekarz przepisuje antybiotyk dedykowany pod ten konkretny drobnoustrój, który zostaje szybko i skutecznie zwalczony, a ropiejące oczko u niemowlaka przestaje być problemem.

Rodzice pytają o ropiejące oczko u niemowlaka

1 Dlaczego noworodkowi ropieje oko?

Powodem ropienia oczu u noworodka może być infekcja bakteryjna lub wirusowa. Może to być również reakcja na 1% azotan srebra, którym zakrapla się oczy noworodków tuż po porodzie.

2 Przyczyny ropienia oczu u niemowląt?

Ropiejące oczy u niemowlaka mogą być skutkiem niewłaściwej higieny, ale też zapalenia kanalików łzowych.

3 czym przemywać oczy niemowlaka gdy ropieją?

Do przemywania oczu najlepiej używać wacika nasączonego roztworem soli fizjologicznej. Należy pamiętać o użyciu czystego wacika do każdego oczka.

Źródła:
 • "Analiza czynników okołoporodowych wpływających na kształtowanie się flory bakteryjnej worka spojówkowego noworodków" Joanna Kreczyńska, Krzysztof Drews, Magdalena Barlik, Agnieszka Seremak-Mrozikiewicz, Witold Kraśnik
 • "Profilaktyka oraz postępowanie w przypadku zakażeń okołoporodowych narządu wzroku u noworodków" Polskie Towarzystwo Okulistyczne
 • "Pielęgnacja skóry noworodka latem. Na co zwrócić szczególną uwagę, by chronić delikatną skórę dziecka." położna Agnieszka Mińko

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Ropiejące oczko u niemowlaka i noworodka

 1. Mamusie najlepiej na ropiejące oczko dziecka zaaplikować kropelkę mleczka z cycusia. Sama w to nie wierzyłam, ale spróbowałam. Rewelacja i bez antybiotyku.

  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo