Groźna internetowa zabawa powodem okaleczeń i śmierci dzieci? Niebieski wieloryb owiany jest złą sławą. Na czym polega?

O grze niebieski wieloryb zrobiło się w mediach głośno już kilka lat temu. Według ówczesnych doniesień tajemnicza internetowa zabawa miała doprowadzić do krzywdy wielu dzieci, a w kilku skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Niepokojące wieści dotyczące internetowego wyzwania stały się jednak również pretekstem do dyskusji na temat bezpieczeństwa najmłodszych w sieci. Czy rodzice na pewno wiedzą co ich dzieci robić w internecie? Czy ryzyko związane z niebieskim wielorybem faktycznie jest zasadne? Na czym polega niebieski wieloryb?

O co chodzi z niebieskim wielorybem?

W 2017 roku gra nazywana niebieskim wielorybem wywołała prawdziwą panikę wśród niektórych rodziców. Według pojawiających się niemal codziennie doniesień tajemnicza internetowa zabawa miała doprowadzić do poważnych okaleczeń, a nawet licznych śmierci wśród dzieci. Nic więc dziwnego, że sprawa szybko stała się bardzo głośna, a aktywność najmłodszych w internecie budziła niepokój, a nawet strach u wszystkich opiekunów.

Pierwsze wzmianki dotyczące niebieskiego wieloryba były dość enigmatyczne. Gra miała pojawić się na jednym z rosyjskich portali społecznościowych już w 2016 roku. “Zabawa” w niczym jednak nie przypominała typowych internetowych rozgrywek, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. Celem wyzwania miało być wykonanie 50 rozmaitych zadań w życiu rzeczywistym, które były wyznaczane przez tzw. “opiekuna”. Z początku zapowiadały się one całkiem niegroźnie i niewinnie. Chodziło np. o zrobienie komuś lub sobie zdjęcia albo o wejście do jakiegoś budynku. Na każdym kolejnym etapie jednak zaczynały pojawiać się coraz groźniejsze polecenia, które stwarzały realne niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia dzieci. Niebieski wieloryb powrócił m.in. w 2020 i 2022 roku, kiedy po kilku tajemniczych przypadkach znów zrobiło się o nim głośno.

Zobacz: Edukacja, która ratuje życie! Rusza II edycja Kampanii Kolejowe ABC. Jak uczyć dzieci bezpiecznych nawyków?

Zadania w niebieskim wielorybie

Na wykonanie wszystkich 50 zadań każdy uczestnik ma mieć podobno 50 dni. Mentor/opiekun, który odpowiada za zlecanie konkretnych wyzwań, ma również ponoć manipulować młodymi ludźmi w taki sposób, aby nie mogły się wycofać. Kolejne polecenia są coraz bardziej obciążające nie tylko pod względem fizycznym, ale także bardzo ciężkie do zniesienia psychicznie. Gra w niebieskiego wieloryba polega bowiem m.in. na:

  • nakłuwanie ciała igłami,
  • oglądania psychodelicznych filmów,
  • izolowanie się od ludzi,
  • okaleczanie skóry (np. cięcie wzdłuż żył, na nodze, rękach),
  • słuchanie przez dłuższy czas depresyjnej muzyki,
  • chodzenie po krawędziach, np. mostu czy dachu.

Ostatecznym zadaniem jest skok z dachu, który ma doprowadzić uczestników do samobójstwa. To właśnie temu ostatniemu “wyzwaniu” cała gra zawdzięcza swoją nazwę. Wieloryb jest ponoć jeden z nielicznych ssaków, które potrafią popełniać samobójstwo (np. wypływając na ląd).

Sprawdź: Kolory flag na plaży – co oznaczają? Ta wiedza może uratować życie

Niebieski wieloryb 2023 – gra, która zabija dzieci? Czy te doniesienia są prawdziwe?

Chociaż doniesienia dotyczące niebezpiecznych i ryzykownych zachowań młodzieży pod wpływem tajemniczej gry naprawdę mogły wzbudzać niepokój rodziców, to jednak – jak twierdzą niektórzy – były one mocno przesadzone. Swego czasu mówiło się, że “zabawa” przyczyniła się do śmierci nawet 130 dzieci. Z czasem jednak liczby te stopniowo malały, a według śledztwa przeprowadzonego przez Radio Wolna Europa w rzeczywistości nie udało się z całą pewnością powiązać żadnego z tych zgonów z niebieskim wielorybem.

Nie oznacza to jednak, że “gra” nie mogła faktycznie doprowadzić do krzywdy nastolatków. W Polsce odnotowano ponoć kilka przypadków samookaleczeń, a dzieci przyznały, że do obrażeń doszło podczas wykonywania zadań. Podobne zdarzenia miały miejsce na całym świecie.

Po tym, jak sprawa zyskała globalny rozgłos w Rosji aresztowano dwie osoby, które miały podobno odpowiadać za stworzenie i rozpowszechnianie gry. Cała medialna burza – mimo że niejednokrotnie napędzana przez fałszywe informacje – miała również swoje pozytywne strony. Rozpoczęła się bowiem poważna dyskusja na temat bezpieczeństwa dzieci w internecie, a rodzice zaczęli uważniej sprawdzać, co ich pociechy robią w sieci. Nadal warto uczulać dzieci na zagrożenia, które czyhają na nie w rozmaitych aplikacjach oraz na portalach społecznościowych. Popularność takich platform jak TikTok czy Instagram powoduje, że każdego dnia niebieskie wieloryb znów może zyskać na popularności, może też pojawić się nowe niebezpiecznie wyzwanie. Dzieci i młodzież muszą mieć świadomość, jak uniknąć ryzyka i nie dać się wciągnąć w niejasne zabawy.

Zobacz: Niebezpieczne wyzwanie z TikToka przyczyną śmierci dzieci? Rodzice składają pozew przeciwko aplikacji

Rodzice pytają, co to jest gra niebieski wieloryb

Niebieski wieloryb gra o co chodzi?

Niebieski/błękitny wieloryb to niebezpieczna gra, która narodziła się na rosyjskich portalach społecznościowych w 2016 roku.

Niebieski wieloryb zadania – jakie?

M.in. okaleczanie się, chodzenie po krawędzi mostu, nakłuwanie się igłami czy skok z wieżowca.

O co chodzi z grą niebieski wieloryb?

Gra miała ponoć polegać na wykonaniu 50 coraz bardziej niebezpiecznych dla zdrowia i życia zadań.

Co to niebieski wieloryb?

Jest to niebezpieczna gra, która miała ponoć powstać w Rosji w 2016 i rozpowszechnić się na całym świecie.

Kto wymyślił niebieskiego wieloryba?

Do końca nie jest to wiadome, w związku ze sprawą w Rosji aresztowano dwie osoby – listonosza oraz analityka finansowego.

Gra niebieski wieloryb ofiary?

Dotychczas nie udało się oficjalnie dowieść, że gra w wieloryba przyczyniła się do śmierci dziecka, ale ponoć jest odpowiedzialna za kilka wypadków i okaleczeń.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo