Małe dziecko

Rodzaje alergii u dzieci

Prześlij dalej Drukuj
Małe dziecko: Rodzaje alergii u dzieci

mat. prasowe

Okazuje się, że schorzenie bardzo często występuje u niemowląt i małych dzieci, których wrażliwy układ immunologiczny nienaturalnie reaguje na alergeny występujące w środowisku. Substancje odpowiedzialne za początkowe symptomy uczulenia stymulują produkcję przeciwciał, które po połączeniu z alergenami zwiększają uwalnianie histaminy.
Największym problemem są alergeny pyłków, zarodników roślin, roztocza, sierść zwierząt, wywołujące uciążliwy katar sienny i zapalenie spojówek. Z kolei pokarmy, takie jak mleko, jajka, orzechy, kakao, owoce cytrusowe uczulają głownie małe dzieci, które dopiero zaczynają naukę tolerancji na różne składniki odżywcze. Istnieje jednak ryzyko, że niemowlaki dotknięte atopowym zapaleniem skóry, egzemą lub pokrzywką spowodowaną reakcją alergiczną w dzieciństwie narażone są na astmę w dorosłym życiu.
Alergia u dzieci odpowiedzialna za nieprawidłową reakcję skórną i pokarmową przybiera różnorodne formy.

Egzema jest rodzajem zapalenia skóry, występującym po bezpośrednim kontakcie z konkretną substancją lub po spożyciu niektórych pokarmów. W początkowym stadium rozwoju nabiera postać drobnych, czerwonych grudek, obejmujących głównie skórę dłoni, twarzy, klatki piersiowej, łokci. Niedużej wielkości grudki przeobrażają się w pęcherzyki, które po pęknięciu pozostawiają ślad w formie nadżerki lub łuszczącej się skóry.

Kontaktowe zapalenie skóry tzw. wyprysk kontaktowy objawiający się świądem, zaczerwienieniem i pęcherzykami o podłożu alergicznym występuje najczęściej u dorosłych. Zmiany spowodowane są przez gumę, nikiel, chrom, mydło, proszek do prania, detergenty oraz związki chemiczne zawarte w tworzywach sztucznych i kosmetykach.

Pokrzywka charakteryzuje się obrzękiem i wysypką o bladoczerwonej lub białawej barwie. Pojawia się niemal natychmiastowo i równie szybko znika bez śladu. Schorzenie spowodowane przez pyłki kwiatów, traw, drzew, sierść zwierząt, bakterie, grzyby, pleśnie, leki oraz niektóre produkty spożywcze.

Alergia pokarmowa u dzieci wystąpić może w każdym wieku, jednak najczęściej dotyka niemowląt i małych dzieci z niewykształconym układem immunologicznym. Uczulenie na alergeny pokarmowe powoduje różne objawy kliniczne, takie jak rozstrój żołądka (wymioty, kolki, bóle brzucha, biegunki, zaparcia), trudności w oddychaniu, nawracające zapalenie płuc, kaszel, katar, wysypka, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Reakcja alergiczna u niemowląt może mieć bardzo gwałtowny przebieg. Pierwsze symptomy nietolerancji alergenu widoczne są kilka minut po spożyciu danego pokarmu, co zakończyć się może anafilaksją.
Wstrząs anafilaktyczny, to natychmiastowa reakcja organizmu wynikająca z wady układu odpornościowego o charakterze ogólnoustrojowym. Bardzo częstą przyczyną wstrząsu u dzieci jest reakcja na ukąszenia owadów, po zjedzeniu substancji silnie uczulającej (orzeszki ziemne, ryby, jaja, mleko) po podaniu niektórych leków.
Nieleczona alergia u dzieci prowadzić może do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego jakiekolwiek objawy nie powinny być bagatelizowane. Badanie diagnostyczne pod kątem alergii u dzieci można wykonać m.in. w ramach specjalnego Programu przygotowanego przez LUX MED dla dzieci w wieku od 3 do 18 lat.

Dodaj artykuł do

  • Wykop
  • Gwar

 
Napisz komentarz

Imię / Nick
e-mail

Wygeneruj inny kod


Komentarz (maks. 1000 znaków)

Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię  • jak stosować dietę eliminacyjną

    Dieta eliminacyjna