Czkawka u noworodka i inne przypadłości

Czkawka u noworodka – i co jeszcze?

Czkawka u noworodka to tylko jedna z pięciu przypadłości, które zaskoczą cię u twojego dziecka. Każdego kolejnego dnia z małą istotką będzie pojawiać się coś nowego… I to nie tylko nowe umiejętności! Z czym musisz się liczyć? Zimne rączki i nóżki, suche usta to norma u noworodka… Co jeszcze?

Czkawka u noworodka nie powinna stresować

Na początku czkawka u noworodka nawet wydaje się zabawna. Gdy stanie się częsta i powtarzająca kilka razy na dobę bywa powodem do niepokoju dla wielu rodziców. Zupełnie niepotrzebnie! Czkawka u niemowląt nie jest niczym groźnym, jak również w niczym im nie przeszkadza. Na pewno nie jest dla niego tak uciążliwa, jak dla dorosłych i mija tak samo niespodziewanie, jak się pojawiła.

Jeśli chcesz, by czkawka u noworodka znikła, wypróbuj jeden z trzech sposobów:

  • podaj maluszkowi wodę do picia lub przystaw go do piersi;
  • rozgrzej stópki dziecka zakładając dodatkowe skarpetki oraz przykryj brzdąca dodatkowym kocykiem. Przyczyną czkawki u niemowlaka bywa wyziębienie organizmu;
  • połóż dziecko na brzuszku i delikatnie poklep je po plecach.

Suche usta u noworodka jedynie wyglądają przerażająco

Suche usta są domeną tych noworodków, które są karmione naturalnie. Zawsze gotowe do ssania usteczka wywijają się w malutki dziubek, który pokrywa płat suchego naskórka. Nic z nim nie rób. Skóra na wargach zregeneruje się, a wówczas zrogowaciały naskórek odpadnie. Zanim to się stanie, możesz mieć pewność, że maleństwo nie czuje bólu. Suche usta noworodka nie zaczną też pękać, ponieważ tłuste mleko matki ma właściwości odkażające oraz nawilżające.

Niech nie zdziwią cię zimne rączki i nóżki u niemowlaka

Zimne rączki i nóżki u niemowlaka to niemal norma. Choć w pokoju jest ciepło, a maluch został ubrany stosownie do temperatury pomieszczenia, jego ręce pozostają zimne. Nim włożysz kolejną warstwę ubranek albo przykryjesz dziecko dodatkowym kocem, sprawdź, czy ma ciepły kark. Na skutek nierozwiniętego do końca układu krążenia na podstawie zimnych rąk czy stóp niemowlaka trudno jest ocenić, czy dziecko nie marznie.

… ani spocona główka!

Maluch potrafi oblać się potem podczas jedzenia i nie ma to żadnego związku z temperaturą otoczenia. To jeden ze sposobów termoregulacji organizmu. Spocone fałdki i szyjkę przemyj wilgotną gąbeczką – w ten sposób zapobiegniesz pojawieniu się potówek i drobnych podrażnień.

Drżące nóżki lub bródka nie oznaczają niczego złego

Drżące nóżki, rączki czy broda noworodka są związane z nierozwiniętym do końca układem nerwowym dziecka. Jeśli zauważysz tę przypadłość, nie okrywaj malca dodatkowym kocem i nie wpadaj w panikę. Drganie po chwili minie, ale możesz też pomasować przez moment daną część ciała. Kiedy należy skontaktować się z lekarzem? Gdy drgania obejmują obszar całego ciała lub występują u niemowlęcia po 3 miesiącu życia.

Zauważyliście u swojego dziecka którąś z tych “przypadłości”? A może jesteście jednymi z tych rodziców, których czkawka u noworodka lub zimne rączki i nóżki u niemowlaka zestresowały?

Dodaj komentarz

Dolegliwości noworodków, Dolegliwości niemowląt

Sprawdzone sposoby na bezsenność u niemowlaka

Nieśpiący niemowlak to nieśpiący rodzic. A jak wiadomo brak snu prowadzi do chronicznego zmęczenia, nerwowości, problemów z koncentracją. Nic więc dziwnego, że młodzi rodzice, których pociecha w nocy zamiast spać,...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general