Gorączka, a potem wysypka? To może być trzydniówka!

Wśród wielu chorób dziecięcych niezwykle charakterystyczny przebieg posiada trzydniówka, fachowo nazywana rumieniem nagłym. Wysoka gorączka, a potem wysypka przy trzydniówce zdarzają się niemal każdemu dziecku choć raz. Co to za choroba, jak ją leczyć i czy powinniśmy się nią jakoś szczególnie martwić?

Nagły atak trzydniówki

Przebieg tej choroby zwykle wygląda niepokojąco, szczególnie jej nagły i ostry początek bywa powodem zmartwień. Na szczęście trzydniówka to jedynie dwa objawy – gorączka oraz wysypka, która szybko znika. Choroba nie jest niebezpieczna dla dziecka, należy do najłagodniejszych infekcji wirusowych i nie wymaga leczenia antybiotykami.

Przy chorobach takich jak trzydniówka zarażenie się nie jest równie łatwe, jak przy przeziębieniu. W praktyce chorobę tę wywołują tylko dwa wirusy, a jednorazowe przejście zakażenia każdym z nich chroni przed ich kolejnym przeniknięciem do organizmu. To efekt działania systemu immunologicznego, który uczy się bronić organizmu przed patogenami, które już zna. Jednocześnie osoba dorosła, która przeszła już 3 dniówkę w dzieciństwie, nadal może zarazić nią malucha.

Jak wygląda przebieg choroby? Objawy trzydniówki

Trzydniówka zaczyna się nagle. Zdrowe dotąd dziecko zaczyna gwałtownie gorączkować, osiągając temperaturę ciała nawet do 40 stopni. Po trzech dniach gorączka mija, a pojawia się wysypka na brzuchu, plecach, pupie, czasami rękach i nogach. Każdemu, kto chciałby zobaczyć, jak wygląda wysypka przy trzydniówce, zdjęcia dostępne w internecie z pewnością nakreślą skalę problemu. Czas trwania wysypki to zwykle kolejne dwa, trzy dni. Po tym czasie choroba mija, a dziecko staje się na nią odporne. Interwencja lekarza, choć z pewnością nie zaszkodzi, jest wręcz wskazana – zwłaszcza, gdy obok gorączki pojawiają się inne objawy. Dziecko nawet po zażyciu leku zbijającego temperaturę pozostaje niespokojne, kaszle, ma nudności czy katar. Nie stosuje się także antybiotyku, który jest bezużyteczny w walce z wirusami. Charakterystyczną cechą trzydniówki jest to, że dziecko po udanym obniżeniu temperatury czuje się dobrze i chce się bawić, zaś po trzech dniach zawsze występuje wysypka. Lekarz może zdiagnozować tę chorobę po wykluczeniu innych schorzeń przebiegających z udziałem wysokiej temperatury.

Trzydniówka wymaga obniżania gorączki

Leczenie tej choroby to leczenie objawowe. Polega na obniżaniu temperatury, która u dziecka staje się niebezpieczna powyżej 38 stopni. Należy podawać dziecku leki przeciwgorączkowe, nie przekraczając najwyższej podanej przez producenta dawki. Pomocne mogą okazać się chłodne okłady na czoło, łydki czy kark. Gdy nic nie pomaga, można przygotować kąpiel chłodniejszą o jeden lub dwa stopnie od temperatury ciała dziecka. W przypadku wystąpienia drgawek należy natychmiast zadzwonić po pogotowie.

Niezbędna wizyta u lekarza

Trzydniówka to choroba, która najczęściej nie wymaga wizyty lekarskiej.
Należy ją jednak przeprowadzić jeżeli:

  • gorączka nie ustępuje przez dłużej niż 3 dni
  • wysypka trwa dłużej niż 5 dni
  • gorączka nie spada mimo podania leków
  • dziecko ma drgawki gorączkowe

Czy mogę wyjść z dzieckiem na dwór?

To częste pytanie mam. O ile w pierwszym etapie choroby (przy wysokiej gorączce) wyjście na zewnątrz jest raczej niewskazane, o tyle już przy wysypce można to zrobić. Warunek jest jeden – unikanie innych wirusów, czyli skupisk innych ludzi.

Dziecko wraca do normalnego stanu zwykle po 7 dniach od pierwszych objawów. Wówczas nie ma już przeciwwskazań do wyjść na zewnątrz.

Jak wygląda wysypka po trzydniówce?

Wysypka pojawia się po 3-4 dniach. W czasie gdy gorączka już ustępuje. Wysypka wyglądem przypomina czerwoną główkę szpilki (małe czerwone krostki). Może też przyjmować formę rumienia.
Krostki lub rumień najczęściej najpierw pojawiają się na brzuchu, pupie oraz udach. Później na rączkach i szyi. Bardzo rzadko wysypka po trzydniówce występuje także na twarzy dziecka.
Krostki utrzymują się przez 2-3 dni i całkowicie znikają.

Co na wysypkę?

Krost ani rumienia nie powinno się niczym smarować. Znikną same po 3 dniach. Nie ma także żadnego zalecanego sposobu pielęgnowania tej wysypki.

Warto również pamiętać, by dziecko dużo piło, a w trakcie choroby i po chorobie – odpoczywało. Sprawdzą się lekkostrawne dania i spokojne zabawy. Trzydniówka, choć sama w sobie niezbyt groźna, osłabia organizm i zwiększa jego podatność na inne infekcje – warto więc ograniczyć wychodzenie na dwór na kilka dni, a także wstrzymać się z powrotem dziecka do żłobka lub przedszkola.