Trzydniówka u dzieci i niemowląt [objawy, leczenie, źródła zakażenia]
Szacuje się, że trzydniówka u dziecka występuje w 90% przypadków do drugiego roku życia, rzadko natomiast zdarza się po ukończeniu przez dziecko 4 lat. Trzydniówka u dzieci i niemowląt, fachowo nazywana rumieniem nagłym, ma bardzo charakterystyczne objawy. Po kilku dniach wysokiej gorączki pojawia się wysypka. Jak leczyć 3 dniówkę?
![Trzydniówka u dzieci i niemowląt [objawy, leczenie, źródła zakażenia]](https://www.rodzice.pl/wp-content/uploads/2019/07/wysypka-po-trzydniowce-zdjecia.jpg)
- Jedną z najczęstszych chorób wieku dziecięcego jest trzydniówka. U niemowląt i starszych dzieci najczęściej powodują ją wirusy HHV6 oraz HHV7.
- Objawy trzydniówki to początkowo wysoka gorączka (do 40 st.), której zazwyczaj nie towarzyszą inne dolegliwości. Gorączka spada po 3-4 dniach i jednocześnie pojawia się wysypka.
- Umiejscowiona głównie na tułowiu wysypka po trzydniówce ma postać bladoróżowych, drobnych plamek.
- Wraz z ustąpieniem gorączki kończy się trzydniówka. Wysypka znika po krótkim czasie bez konieczności wdrażania leczenia.
Trzydniówka u dzieci i niemowlaka
Trzydniówka to łagodna choroba zakaźna wywoływana przede wszystkim przez wirus HHV6, rzadziej przez HHV7. Jak pokazały badania przeprowadzone w Bangkoku w okresie 06.2000-12.2001 na próbie 100 dzieci w wieku 2 miesiące – 12 lat z wysypką i gorączką, wśród najmłodszych dzieci (średnia wieku 1,6 roku życia) dominowało zakażenie wirusem HHV6. Starsze dzieci z objawami 3 dniówki (średnia wieku 4,5 roku) zaraziły się wirusem HHV7. Bywa, że na rumień nagły chorują również dorośli. Wówczas przebieg choroby przypomina nieco mononukleozę.
Trzydniówka u dzieci to choroba, która niepokoi rodziców przede wszystkim ze względu na bardzo wysoką gorączkę. Niemniej choroba nie jest niebezpieczna dla dziecka. Uznawana jest za jedną z najłagodniejszych infekcji wirusowych i nie wymaga leczenia antybiotykami. Ze względu na wysoką, sięgającą nawet 40 stopni gorączkę, u dziecka mogą się pojawić drgawki, które zawsze wymagają konsultacji z lekarzem.
Trzydniówka – objawy choroby u dzieci i niemowląt
Zarażenie się trzydniówką jest bardzo łatwe. Źródłem zakażenia najczęściej jest wydalające wirusa dziecko, ale może nim być również dorosły z utajonym wirusem. W praktyce chorobę tę wywołują tylko dwa wirusy, a jednorazowe przejście zakażenia każdym z nich chroni przed ich kolejnym przeniknięciem do organizmu. To efekt działania systemu immunologicznego, który uczy się bronić organizmu przed patogenami, które już zna.
Trzydniówka u niemowląt najczęściej występuje dopiero po 2 miesiącu życia – wcześniej dziecko broni się przed patogenami dzięki tzw. odporności odmatczynej. Zakażenia w drugim tygodniu życia zdarzają się bardzo rzadko. Warto zwrócić uwagę na fakt, że 3-dniówka u niemowlaka do 6 miesiąca życia może przebiegać bez gorączki, a typowe objawy trzydniówki pojawiają się dopiero u starszych dzieci.
Trzydniówka zaczyna się nagle. Zdrowe dotąd dziecko zaczyna gwałtownie gorączkować, osiągając temperaturę ciała nawet do 40 stopni. Po 3-4 dniach gorączka mija, a pojawia się wysypka na brzuchu, plecach, pupie, czasami rękach i nogach. Każdemu, kto chciałby zobaczyć, jak wygląda wysypka przy trzydniówce, zdjęcia dostępne w internecie z pewnością nakreślą skalę problemu. Czas trwania wysypki to zwykle kolejne dwa, trzy dni. Po tym czasie wirus przechodzi w fazę utajoną.
3-dniowej gorączce zwykle nie towarzyszą inne objawy, choć u niektórych dzieci może pojawić się katar, kaszel, ból gardła lub biegunka. Nie występują natomiast wymioty. Interwencja lekarza, choć z pewnością nie zaszkodzi, zazwyczaj nie jest konieczna. W przypadku tej choroby nie stosuje się antybiotyku, który jest bezużyteczny w walce z wirusami, a jedynie leczenie objawowe. Konsultacja z pediatrą jest konieczna jedynie wtedy, gdy na skutek wysokiej gorączki u dziecka wystąpiły drgawki.
Charakterystyczną cechą trzydniówki jest to, że dziecko po udanym obniżeniu temperatury czuje się dobrze i chce się bawić, zaś po trzech dniach zawsze występuje wysypka. Lekarz może zdiagnozować tę chorobę po wykluczeniu innych schorzeń przebiegających z udziałem wysokiej temperatury.
Leczenie trzydniówki u dziecka
Leczenie tej choroby to leczenie objawowe. Polega na obniżaniu temperatury, która u dziecka staje się niebezpieczna powyżej 38 stopni. Należy podawać dziecku leki przeciwgorączkowe, nie przekraczając najwyższej podanej przez producenta dawki. Pomocne mogą okazać się chłodne okłady na czoło, łydki czy kark. Gdy nic nie pomaga, można przygotować kąpiel chłodniejszą o jeden lub dwa stopnie od temperatury ciała dziecka. W przypadku wystąpienia drgawek należy natychmiast zadzwonić po pogotowie.
Sprawdź: Inne przyczyny wysypki na twarzy u dziecka
Rodzice pytają o trzydniówkę u dziecka:
Jak wygląda trzydniówka u dziecka?
Trzydniówka u dzieci ma dość charakterystyczny przebieg. Przez pierwsze 3-4 dni dziecko ma bardzo wysoką gorączkę, której zazwyczaj nie towarzyszą inne objawy. Gdy temperatura ciała po kilku dniach spada, pojawia się charakterystyczna wysypka.
Jakie są objawy trzydniówki u dziecka?
Objawy rumienia nagłego to przede wszystkim gorączka. Po jej ustąpieniu głównie na tułowiu dziecka pojawia się plamkowo-grudkowa wysypka. Bardzo rzadko występuję łagodne dolegliwości ze strony układu pokarmowego (biegunka) i dróg oddechowych.
Trzydniówka bez wysypki? Czy to możliwe?
Wysypka po 3 dniówce jest charakterystycznym objawem choroby. Jeśli nie wystąpiła, należy podejrzewać inną chorobę.
Jak wygląda wysypka po trzydniówce?
Wysypka przy trzydniówce pojawia się po 3-4 dniach, w czasie gdy gorączka już ustępuje. Wysypka wyglądem przypomina czerwoną główkę szpilki (małe czerwone krostki). Może też przyjmować formę rumienia. Krostki lub rumień najczęściej najpierw pojawiają się na brzuchu, pupie oraz udach. Później na rączkach i szyi. Bardzo rzadko wysypka po 3 dniówce występuje także na twarzy dziecka. Krostki utrzymują się przez 2-3 dni i całkowicie znikają.
Co na wysypkę po 3 dniówce?
Krost ani rumienia nie powinno się niczym smarować. Znikną same po 2-3 dniach. Nie ma także żadnego zalecanego sposobu pielęgnowania tej wysypki. Warto natomiast pamiętać, by dziecko dużo piło, a w trakcie choroby i po chorobie – odpoczywało. Sprawdzą się lekkostrawne dania i spokojne zabawy. Trzydniówka, choć sama w sobie niezbyt groźna, osłabia organizm i zwiększa jego podatność na inne infekcje – warto więc ograniczyć wychodzenie na dwór na kilka dni, a także wstrzymać się z powrotem dziecka do żłobka lub przedszkola.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Trzydniówka to choroba, która najczęściej nie wymaga wizyty lekarskiej. Należy ją jednak przeprowadzić jeżeli:
- gorączka nie ustępuje przez dłużej niż 3 dni;
- wysypka trwa dłużej niż 5 dni;
- gorączka nie spada mimo podania leków;
- dziecko ma drgawki gorączkowe.
Czy mogę wyjść z dzieckiem na dwór?
To częste pytanie mam. O ile w pierwszym etapie choroby (przy wysokiej gorączce) wyjście na zewnątrz jest raczej niewskazane, o tyle już przy wysypce można to zrobić. Warunek jest jeden – unikanie innych wirusów, czyli skupisk innych ludzi. Dziecko wraca do zdrowia zwykle po 7 dniach od pierwszych objawów. Wówczas nie ma już przeciwwskazań do wyjść na dwór.
- "Zakażenia wirusami Herpes manifestujące się zmianami skórnymi" Maria Mrozińska
- "Gorączka trzydniowa (rumień nagły, tzw. szósta choroba)", dr hab. med. Leszek
- Szenborn, prof. nadzw., Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych AM we Wrocławiu
- "Choroby zakaźne i pasożytnicze" Zdzisław Dziubek (red.). Wyd. wydanie III uaktualnione. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2003
- "Pediatria. Podręcznik do Państwowego Egzaminu Lekarskiego i egzaminu specjalizacyjnego" Anna Dobrzańska, Józef Ryżko (red.). Wrocław: Urban&Partner, 2005
Krótszy rok szkolny? Aż 179 dni wolnych od szkoły w 2022/23
Groźna internetowa zabawa powodem okaleczeń i śmierci dzieci? Niebieski wieloryb owiany jest złą sławą. Na czym polega?
Najpopularniejsze imiona w Polsce 2022. Ranking może Cię zaskoczyć! Które imiona królują w zestawieniu?
Co powinna zawierać wyprawka do 1 klasy? Sprawdź listę niezbędnych przedmiotów!
Wyniki 2 rekrutacji do liceum 2022. Co jeśli dziecko nie dostało się do żadnej szkoły średniej?
Kiedy rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023? Znamy już kalendarz na kolejne miesiące
Rowerek biegowy Kinderkraft 2WAY NEXT: Unboxing oraz nasza opinia
Życzenia świąteczne na Boże Narodzenie – Tradycyjne, krótkie, śmieszne i poważne
Zasiłek pielęgnacyjny 2022. Ile wynosi i na jakich zasadach jest przyznawany? Czy możliwa jest podwyżka?
Jak wyleczyć katar? [rodzaje kataru, sposoby leczenia, powikłania]
Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci. Jakie są objawy i leczenie?
- Rodzice.pl
- Przedszkolak
- Zdrowie dziecka
- Trzydniówka u dzieci i niemowląt [objawy, leczenie, źródła zakażenia]
Stomatologia – skąd czerpać wiedzę przed wizytą u specjalisty?
Wizyta u stomatologa jest często źródłem stresu i strachu, co sprawia, że często wybieramy się na nią w ostateczności. Tymczasem odpowiednia profilaktyka pozwoli nam cieszyć się zdrowym uzębieniem, a wizyta...
Czytaj dalej →Test Kerrego – co to za badanie i na czym polega? Wskazania do jego wykonania
Laktoza jest ważnym składnikiem odżywczym, zwłaszcza w diecie niemowląt. Zdarza się jednak, że dziecko wykazuje nadwrażliwość na ten cukier mleczny. Wówczas, spożycie pokarmu zawierającego laktozę daje szereg nieprzyjemnych objawów. Jak...
Czytaj dalej →Ile czasu po ospie do przedszkola? Jak długo dziecko powinno pozostać w domu?
Ospa wietrzna charakteryzuje się niezwykle wysokim stopniem zaraźliwości. Przenosi się drogą kropelkową i najczęściej dotyka najmłodszych. Jej przebieg jest zazwyczaj dosyć łagodny, ale konieczne jest odpowiednie postępowanie – dłuższy odpoczynek...
Czytaj dalej →Syrop z cebuli dla dzieci
Czy syrop z cebuli to cudowny lek? Kuchnia obfituje w inspiracje na mikstury wspomagające zdrowie – tradycyjny, znany od lat syrop z cebuli dla dziecka jest tego najlepszym przykładem. Cebula...
Czytaj dalej →Rotacyzm [rodzaje, przyczyny i ćwiczenia na rotacyzm]
Każdy z nas ma wśród swoich znajomych osobę, która ma trudności z wymawianiem litery R. Często dzieciom wydaje się to zabawne, ale z czasem się do tego faktu przyzwyczajają i...
Czytaj dalej →Dna moczanowa u dzieci: rzadka choroba o nietypowych objawach
Dna moczanowa inaczej nazywana artretyzmem lub podagrą znana jest lekarzom od dawna. Mimo to nadal nie wiadomo, co dokładnie powoduje jej występowanie. Dowiedz się, jakie są jej objawy oraz jak...
Czytaj dalej →Zmuszasz niejadka do jedzenia? To błąd! [badania]
Najnowsze badania Dr Julie Lumeng, pediatry i profesora na University of Michigan, dowodzą, że zmuszanie dziecka do jedzenia jest stratą czasu. Maluch będzie się dobrze rozwijał, nawet jeśli czasem zje...
Czytaj dalej →W wakacje dzieci częściej zarażają się owsicą
Trwa sezon na letnie wyjazdy, wycieczki w plener, kolonie i obozy dla dzieci, zabawy nad wodą i w piasku – jednym słowem: czas relaksu i wypoczynku. Jednak po powrocie z...
Czytaj dalej →Powiększone sutki u chłopców – przyczyny, objawy, leczenie
Powiększone i bolące sutki u chłopców wzbudzają często w nich samych oraz w ich rodzicach silny niepokój – kojarzą się bowiem z potencjalnie groźnymi chorobami. Warto jednak wiedzieć, że w...
Czytaj dalej →Polio wróciło! Dziecko, które zmarło nie było szczepione
Polio wróciło po niemal 30 latach od ostatniego odnotowanego zachorowania. Choroba może rozprzestrzeniać się bardzo szybko. Nie mamy na nią lekarstwa, a jedynie szczepionkę. Niestety z różnych powodów nie wszędzie...
Czytaj dalej →Autyzm u dzieci
Psychika człowieka kształtuje się kilkadziesiąt lat. Etapem największego jej rozwoju jest dzieciństwo. Rodzimy się z pewną pulą genów, która może – ale nie musi predysponować nas do wystąpienia konkretnych cech...
Czytaj dalej →Co to jest heterochromia oczu? Czy to powód do obaw?
Pod niepokojąco brzmiącą nazwą heterochromia, kryje się przypadłość, polegająca na różnobarwności tęczówek. Standardowo, człowiek posiada tęczówki w jednym odcieniu, który warunkowany jest przede wszystkim przez geny. Kiedy oboje rodziców posiada...
Czytaj dalej →Jakie są objawy zatrucia grzybami?
Jesień to okres szalonego grzybobrania. Warto jednak przed wyjazdem do lasu dowiedzieć się, jakie są objawy zatrucia grzybami, żeby spożywanie własnoręcznie zebranych plonów, nie skończyło się w szpitalu. Jakie są...
Czytaj dalej →Gronkowiec u dzieci – wszystko, co musisz wiedzieć, aby uniknąć zakażenia tą niebezpieczną bakterią
Gronkowiec to bakteria, występująca w najbliższym otoczeniu człowieka. Bakterie gronkowca mogą nawet żyć na naszej skórze oraz w naszych błonach śluzowych. Bakterie gronkowca znajdujące się w naszym organizmie, nie powodują żadnych...
Czytaj dalej →Drżenie rąk u dziecka. Sprawdź, na co może wskazywać!
Drżenie rąk u dziecka to objaw, który może wzbudzać w rodzicach niepokój. Najczęściej wynika ono z silnych przeżyć emocjonalnych – wówczas nie powinno nas martwić, o ile oczywiście przydarza się...
Czytaj dalej →Krótkie wierszyki na walentynki – wybierz te najpiękniejsze!
Walentynki to wyjątkowe święto. Często mówi się o nim jako o dniu zakochanych. Tak naprawdę jednak znacznie milej jest myśleć o nim jako o święcie miłości, w czasie którego można...
Czytaj dalej →Wysypka na stopach u dziecka. Jakie mogą być jej przyczyny?
Wysypka na skórze dziecka może się pojawić z różnych powodów. Przyjmuje rozmaite formy – krostek, grudek lub czerwonych plamek. Nie każda wysypka świadczy o poważnym schorzeniu, ale nigdy nie można...
Czytaj dalej →Pistacje w ciąży i podczas karmienia piersią
Pistacje to fantastyczny dodatek do wielu potraw, nie tylko tych codziennych, ale także przygotowywanych na uroczyste przyjęcia. Idealnie komponują się z mięsami, dobrze smakują w sałatkach. Są niezastąpione w deserach...
Czytaj dalej →