Trzydniówka u dzieci i niemowląt [objawy, leczenie, źródła zakażenia]
Szacuje się, że trzydniówka u dziecka występuje w 90% przypadków do drugiego roku życia, rzadko natomiast zdarza się po ukończeniu przez dziecko 4 lat. Trzydniówka u dzieci i niemowląt, fachowo nazywana rumieniem nagłym, ma bardzo charakterystyczne objawy. Po kilku dniach wysokiej gorączki pojawia się wysypka. Jak leczyć 3 dniówkę?
![Trzydniówka u dzieci i niemowląt [objawy, leczenie, źródła zakażenia]](https://www.rodzice.pl/wp-content/uploads/2019/07/wysypka-po-trzydniowce-zdjecia.jpg)
- Jedną z najczęstszych chorób wieku dziecięcego jest trzydniówka. U niemowląt i starszych dzieci najczęściej powodują ją wirusy HHV6 oraz HHV7.
- Objawy trzydniówki to początkowo wysoka gorączka (do 40 st.), której zazwyczaj nie towarzyszą inne dolegliwości. Gorączka spada po 3-4 dniach i jednocześnie pojawia się wysypka.
- Umiejscowiona głównie na tułowiu wysypka po trzydniówce ma postać bladoróżowych, drobnych plamek.
- Wraz z ustąpieniem gorączki kończy się trzydniówka. Wysypka znika po krótkim czasie bez konieczności wdrażania leczenia.
Trzydniówka u dzieci i niemowlaka
Trzydniówka to łagodna choroba zakaźna wywoływana przede wszystkim przez wirus HHV6, rzadziej przez HHV7. Jak pokazały badania przeprowadzone w Bangkoku w okresie 06.2000-12.2001 na próbie 100 dzieci w wieku 2 miesiące – 12 lat z wysypką i gorączką, wśród najmłodszych dzieci (średnia wieku 1,6 roku życia) dominowało zakażenie wirusem HHV6. Starsze dzieci z objawami 3 dniówki (średnia wieku 4,5 roku) zaraziły się wirusem HHV7. Bywa, że na rumień nagły chorują również dorośli. Wówczas przebieg choroby przypomina nieco mononukleozę.
Trzydniówka u dzieci to choroba, która niepokoi rodziców przede wszystkim ze względu na bardzo wysoką gorączkę. Niemniej choroba nie jest niebezpieczna dla dziecka. Uznawana jest za jedną z najłagodniejszych infekcji wirusowych i nie wymaga leczenia antybiotykami. Ze względu na wysoką, sięgającą nawet 40 stopni gorączkę, u dziecka mogą się pojawić drgawki, które zawsze wymagają konsultacji z lekarzem.
Trzydniówka – objawy choroby u dzieci i niemowląt
Zarażenie się trzydniówką jest bardzo łatwe. Źródłem zakażenia najczęściej jest wydalające wirusa dziecko, ale może nim być również dorosły z utajonym wirusem. W praktyce chorobę tę wywołują tylko dwa wirusy, a jednorazowe przejście zakażenia każdym z nich chroni przed ich kolejnym przeniknięciem do organizmu. To efekt działania systemu immunologicznego, który uczy się bronić organizmu przed patogenami, które już zna.
Trzydniówka u niemowląt najczęściej występuje dopiero po 2 miesiącu życia – wcześniej dziecko broni się przed patogenami dzięki tzw. odporności odmatczynej. Zakażenia w drugim tygodniu życia zdarzają się bardzo rzadko. Warto zwrócić uwagę na fakt, że 3-dniówka u niemowlaka do 6 miesiąca życia może przebiegać bez gorączki, a typowe objawy trzydniówki pojawiają się dopiero u starszych dzieci.
Trzydniówka zaczyna się nagle. Zdrowe dotąd dziecko zaczyna gwałtownie gorączkować, osiągając temperaturę ciała nawet do 40 stopni. Po 3-4 dniach gorączka mija, a pojawia się wysypka na brzuchu, plecach, pupie, czasami rękach i nogach. Każdemu, kto chciałby zobaczyć, jak wygląda wysypka przy trzydniówce, zdjęcia dostępne w internecie z pewnością nakreślą skalę problemu. Czas trwania wysypki to zwykle kolejne dwa, trzy dni. Po tym czasie wirus przechodzi w fazę utajoną.
3-dniowej gorączce zwykle nie towarzyszą inne objawy, choć u niektórych dzieci może pojawić się katar, kaszel, ból gardła lub biegunka. Nie występują natomiast wymioty. Interwencja lekarza, choć z pewnością nie zaszkodzi, zazwyczaj nie jest konieczna. W przypadku tej choroby nie stosuje się antybiotyku, który jest bezużyteczny w walce z wirusami, a jedynie leczenie objawowe. Konsultacja z pediatrą jest konieczna jedynie wtedy, gdy na skutek wysokiej gorączki u dziecka wystąpiły drgawki.
Charakterystyczną cechą trzydniówki jest to, że dziecko po udanym obniżeniu temperatury czuje się dobrze i chce się bawić, zaś po trzech dniach zawsze występuje wysypka. Lekarz może zdiagnozować tę chorobę po wykluczeniu innych schorzeń przebiegających z udziałem wysokiej temperatury.
Leczenie trzydniówki u dziecka
Leczenie tej choroby to leczenie objawowe. Polega na obniżaniu temperatury, która u dziecka staje się niebezpieczna powyżej 38 stopni. Należy podawać dziecku leki przeciwgorączkowe, nie przekraczając najwyższej podanej przez producenta dawki. Pomocne mogą okazać się chłodne okłady na czoło, łydki czy kark. Gdy nic nie pomaga, można przygotować kąpiel chłodniejszą o jeden lub dwa stopnie od temperatury ciała dziecka. W przypadku wystąpienia drgawek należy natychmiast zadzwonić po pogotowie.
Sprawdź: Inne przyczyny wysypki na twarzy u dziecka
Rodzice pytają o trzydniówkę u dziecka:
Jak wygląda trzydniówka u dziecka?
Trzydniówka u dzieci ma dość charakterystyczny przebieg. Przez pierwsze 3-4 dni dziecko ma bardzo wysoką gorączkę, której zazwyczaj nie towarzyszą inne objawy. Gdy temperatura ciała po kilku dniach spada, pojawia się charakterystyczna wysypka.
Jakie są objawy trzydniówki u dziecka?
Objawy rumienia nagłego to przede wszystkim gorączka. Po jej ustąpieniu głównie na tułowiu dziecka pojawia się plamkowo-grudkowa wysypka. Bardzo rzadko występuję łagodne dolegliwości ze strony układu pokarmowego (biegunka) i dróg oddechowych.
Trzydniówka bez wysypki? Czy to możliwe?
Wysypka po 3 dniówce jest charakterystycznym objawem choroby. Jeśli nie wystąpiła, należy podejrzewać inną chorobę.
Jak wygląda wysypka po trzydniówce?
Wysypka przy trzydniówce pojawia się po 3-4 dniach, w czasie gdy gorączka już ustępuje. Wysypka wyglądem przypomina czerwoną główkę szpilki (małe czerwone krostki). Może też przyjmować formę rumienia. Krostki lub rumień najczęściej najpierw pojawiają się na brzuchu, pupie oraz udach. Później na rączkach i szyi. Bardzo rzadko wysypka po 3 dniówce występuje także na twarzy dziecka. Krostki utrzymują się przez 2-3 dni i całkowicie znikają.
Co na wysypkę po 3 dniówce?
Krost ani rumienia nie powinno się niczym smarować. Znikną same po 2-3 dniach. Nie ma także żadnego zalecanego sposobu pielęgnowania tej wysypki. Warto natomiast pamiętać, by dziecko dużo piło, a w trakcie choroby i po chorobie – odpoczywało. Sprawdzą się lekkostrawne dania i spokojne zabawy. Trzydniówka, choć sama w sobie niezbyt groźna, osłabia organizm i zwiększa jego podatność na inne infekcje – warto więc ograniczyć wychodzenie na dwór na kilka dni, a także wstrzymać się z powrotem dziecka do żłobka lub przedszkola.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Trzydniówka to choroba, która najczęściej nie wymaga wizyty lekarskiej. Należy ją jednak przeprowadzić jeżeli:
- gorączka nie ustępuje przez dłużej niż 3 dni;
- wysypka trwa dłużej niż 5 dni;
- gorączka nie spada mimo podania leków;
- dziecko ma drgawki gorączkowe.
Czy mogę wyjść z dzieckiem na dwór?
To częste pytanie mam. O ile w pierwszym etapie choroby (przy wysokiej gorączce) wyjście na zewnątrz jest raczej niewskazane, o tyle już przy wysypce można to zrobić. Warunek jest jeden – unikanie innych wirusów, czyli skupisk innych ludzi. Dziecko wraca do zdrowia zwykle po 7 dniach od pierwszych objawów. Wówczas nie ma już przeciwwskazań do wyjść na dwór.
- "Zakażenia wirusami Herpes manifestujące się zmianami skórnymi" Maria Mrozińska
- "Gorączka trzydniowa (rumień nagły, tzw. szósta choroba)", dr hab. med. Leszek
- Szenborn, prof. nadzw., Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych AM we Wrocławiu
- "Choroby zakaźne i pasożytnicze" Zdzisław Dziubek (red.). Wyd. wydanie III uaktualnione. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2003
- "Pediatria. Podręcznik do Państwowego Egzaminu Lekarskiego i egzaminu specjalizacyjnego" Anna Dobrzańska, Józef Ryżko (red.). Wrocław: Urban&Partner, 2005
Andrychów. 14 latka zamarzła. Kilka godzin czekała na pomoc pod sklepem, mijały ją dziesiątki ludzi
Ile dostaje rodzina zastępcza na dziecko 2023/2024? Miesięczne wsparcie może sięgać nawet kilku tysięcy
Przysłowia na Andrzejki. Jakie tradycyjne porzekadła wiążą się z tym imieniem?
Czy nauczyciel może pić kawę na lekcji? Prawnik ostro o konsekwencjach zakazu
Dominika Chorosińska – ile dzieci ma nowa minister kultury? Wybrała dla swoich pociech tradycyjne i oryginalne imiona
Kiedy obchodzi się Andrzejki? Wbrew pozorom wróżb nie organizuje się w imieniny Andrzeja
- Rodzice.pl
- Przedszkolak
- Zdrowie dziecka
- Trzydniówka u dzieci i niemowląt [objawy, leczenie, źródła zakażenia]
Różyczka – choroba, którą najlepiej przejść w dzieciństwie
Różyczka jest chorobą zakaźną, ale nie powinniśmy się jej obawiać. Im wcześniej ją przejdziemy, tym dla nas lepiej. U małych dzieci przebieg choroby jest zazwyczaj łagodny. U młodzieży lub dorosłych...
Czytaj dalej →Zaburzenia integracji sensorycznej
Istnieje szereg zachowań dziecka, które powinny wzbudzić niepokój rodziców. Związane są one z nadwrażliwością na pewne bodźce, które drażnią malucha: światło jest zbyt jasne, zapachy za intensywne, ubranie stale “drapie”, kredka zawsze...
Czytaj dalej →Nerwica u dzieci: Objawy i leczenie
Przy szalonym tempie, w jakim żyje dzisiejszy świat, znerwicowane dziecko nie jest niestety rzadkością. Dlatego właśnie tak istotne jest, by rodzice byli wyczuleni na niepokojące objawy i śpieszyli z pomocą...
Czytaj dalej →Ospa wietrzna u dzieci i niemowląt [objawy i leczenie]
Ospa wietrzna to typowa choroba wieku dziecięcego. Szacuje się, że rocznie zapada na nią około 200 tysięcy dzieci przed ukończeniem 9 lat. Okres największej liczby zachorowań przypada na przedwiośnie, okolice...
Czytaj dalej →Smog: przyczyny, skutki, przeciwdziałanie
Smog nie jest zagrożeniem, które pojawiło się nagle. Do tej pory jednak kojarzyliśmy go przede wszystkim z takimi miastami jak Kraków czy Zakopane. Okazuje się, że mało które polskie miasto...
Czytaj dalej →Czerwone policzki u dziecka: Czy to RUMIEŃ ZAKAŹNY?
Czerwone policzki u dziecka mającego 3, 5, czy 7 lat, a także nieco podwyższona temperatura oraz ogólne osłabienie mogą świadczyć o chorobie, którą przechodzi wiele maluchów w podobnym wieku. Rumień...
Czytaj dalej →Dentysta radzi: Jak dbać o zdrowe zęby dziecka?
Lek. dent. Tomasz Łukasik na temat zdrowia zębów u dzieci: Bardzo poważnym problemem, jaki zauważyłem podczas rozmów z moimi pacjentami, jest częsty brak podstawowej wiedzy odnośnie tego jak dbać o...
Czytaj dalej →Zajady w kącikach ust
Zajady to niezbyt przyjemna dolegliwość, która dotyka ludzi w różnym wieku. Bardzo często zajady w kącikach ust pojawiają się u dzieci. Zwłaszcza młodszym maluchom potrafią nieźle dokuczyć, przez co dziecko...
Czytaj dalej →Liszajec zakaźny u dzieci
Liszajec jest chorobą skóry, która wywoływana jest przez bakterie. Odpowiedzialne są za niego dwa ich rodzaje: streptococcus pyogenes oraz staphylococcus aureus. Szczególnie podatne są na liszajec dzieci w wieku od drugiego do...
Czytaj dalej →Jak zapobiegać marnowaniu żywności w szkołach?
Z badań przeprowadzonych na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności wynika, że aż 1/3 Polaków przyznaje, że zdarza się im wyrzucać żywność 1 . Jedzenie marnuje się też na szkolnych stołówkach i...
Czytaj dalej →Drożdżaki: objawy, choroby, leczenie
Drożdżaki – grzyby o niewinnie brzmiącej nazwie, które potrafią przysporzyć wielu problemów. Czym dokładnie są, jak się nimi można zarazić i jak walczyć z drożdżakami? Drożdżaki Candida Drożdżaki to rodzaj...
Czytaj dalej →Refluks moczowy u dzieci
Refluks pęcherzowo-moczodowodowy jest groźnym schorzeniem, które wywołuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Jakie są objawy, możliwe powikłania i metody leczenia? Na te i szereg innych pytań odpowiemy w poniższym artykule. Co to...
Czytaj dalej →Jakie krostki na siusiaku u dziecka powinny martwić?
Wysypki u małych dzieci występują dosyć często. Mogą mieć różne przyczyny, a ich pojawienie się zawsze budzi niepokój u rodziców. Zdarza się, że u małych chłopców występują wysypki w okolicach genitaliów....
Czytaj dalej →Odmiedniczkowe zapalenie nerek
Odmiedniczkowe zapalenie nerek u dzieci to ciężka choroba układu moczowego. Nieleczona może przynieść poważne komplikacje, zwłaszcza jeśli dotyczy najmłodszych. Szybka diagnoza w ich przypadku jest niezbędna. Jakie są objawy choroby...
Czytaj dalej →Węzły chłonne: Strażnicy zdrowia dziecka
O węzłach chłonnych niewiele się mówi. Tak naprawdę póki dziecko jest zdrowe, niemal nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia. Gdy zaczyna się infekcja, powiększone węzły chłonne można bez problemu...
Czytaj dalej →- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem