Trzydniówka u dzieci i niemowląt [objawy, leczenie, źródła zakażenia]

Szacuje się, że trzydniówka u dziecka występuje w 90% przypadków do drugiego roku życia, rzadko natomiast zdarza się po ukończeniu przez dziecko 4 lat. Trzydniówka u dzieci i niemowląt, fachowo nazywana rumieniem nagłym, ma bardzo charakterystyczne objawy. Po kilku dniach wysokiej gorączki pojawia się wysypka. Jak leczyć 3 dniówkę?

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Jedną z najczęstszych chorób wieku dziecięcego jest trzydniówka. U niemowląt i starszych dzieci najczęściej powodują ją wirusy HHV6 oraz HHV7.
 • Objawy trzydniówki to początkowo wysoka gorączka (do 40 st.), której zazwyczaj nie towarzyszą inne dolegliwości. Gorączka spada po 3-4 dniach i jednocześnie pojawia się wysypka.
 • Umiejscowiona głównie na tułowiu wysypka po trzydniówce ma postać bladoróżowych, drobnych plamek.
 • Wraz z ustąpieniem gorączki kończy się trzydniówka. Wysypka znika po krótkim czasie bez konieczności wdrażania leczenia.

Trzydniówka u dzieci i niemowlaka

Trzydniówka to łagodna choroba zakaźna wywoływana przede wszystkim przez wirus HHV6, rzadziej przez HHV7. Jak pokazały badania przeprowadzone w Bangkoku w okresie 06.2000-12.2001 na próbie 100 dzieci w wieku 2 miesiące – 12 lat z wysypką i gorączką, wśród najmłodszych dzieci (średnia wieku 1,6 roku życia) dominowało zakażenie wirusem HHV6. Starsze dzieci z objawami 3 dniówki (średnia wieku 4,5 roku) zaraziły się wirusem HHV7. Bywa, że na rumień nagły chorują również dorośli. Wówczas przebieg choroby przypomina nieco mononukleozę.

Trzydniówka u dzieci to choroba, która niepokoi rodziców przede wszystkim ze względu na bardzo wysoką gorączkę. Niemniej choroba nie jest niebezpieczna dla dziecka. Uznawana jest za jedną z najłagodniejszych infekcji wirusowych i nie wymaga leczenia antybiotykami. Ze względu na wysoką, sięgającą nawet 40 stopni gorączkę, u dziecka mogą się pojawić drgawki, które zawsze wymagają konsultacji z lekarzem.

Trzydniówka – objawy choroby u dzieci i niemowląt

Zarażenie się trzydniówką jest bardzo łatwe. Źródłem zakażenia najczęściej jest wydalające wirusa dziecko, ale może nim być również dorosły z utajonym wirusem. W praktyce chorobę tę wywołują tylko dwa wirusy, a jednorazowe przejście zakażenia każdym z nich chroni przed ich kolejnym przeniknięciem do organizmu. To efekt działania systemu immunologicznego, który uczy się bronić organizmu przed patogenami, które już zna.

Trzydniówka u niemowląt najczęściej występuje dopiero po 2 miesiącu życia – wcześniej dziecko broni się przed patogenami dzięki tzw. odporności odmatczynej. Zakażenia  w drugim tygodniu życia zdarzają się bardzo rzadko. Warto zwrócić uwagę na fakt, że 3-dniówka u niemowlaka do 6 miesiąca życia może przebiegać bez gorączki, a typowe objawy trzydniówki pojawiają się dopiero u starszych dzieci.

Trzydniówka zaczyna się nagle. Zdrowe dotąd dziecko zaczyna gwałtownie gorączkować, osiągając temperaturę ciała nawet do 40 stopni. Po 3-4 dniach gorączka mija, a pojawia się wysypka na brzuchu, plecach, pupie, czasami rękach i nogach. Każdemu, kto chciałby zobaczyć, jak wygląda wysypka przy trzydniówce, zdjęcia dostępne w internecie z pewnością nakreślą skalę problemu. Czas trwania wysypki to zwykle kolejne dwa, trzy dni. Po tym czasie wirus przechodzi w fazę utajoną.

3-dniowej gorączce zwykle nie towarzyszą inne objawy, choć u niektórych dzieci może pojawić się katar, kaszel, ból gardła lub biegunka. Nie występują natomiast wymioty. Interwencja lekarza, choć z pewnością nie zaszkodzi, zazwyczaj nie jest konieczna. W przypadku tej choroby nie stosuje się antybiotyku, który jest bezużyteczny w walce z wirusami, a jedynie leczenie objawowe. Konsultacja z pediatrą jest konieczna jedynie wtedy, gdy na skutek wysokiej gorączki u dziecka wystąpiły drgawki.

Charakterystyczną cechą trzydniówki jest to, że dziecko po udanym obniżeniu temperatury czuje się dobrze i chce się bawić, zaś po trzech dniach zawsze występuje wysypka. Lekarz może zdiagnozować tę chorobę po wykluczeniu innych schorzeń przebiegających z udziałem wysokiej temperatury.

Leczenie trzydniówki u dziecka

Leczenie tej choroby to leczenie objawowe. Polega na obniżaniu temperatury, która u dziecka staje się niebezpieczna powyżej 38 stopni. Należy podawać dziecku leki przeciwgorączkowe, nie przekraczając najwyższej podanej przez producenta dawki. Pomocne mogą okazać się chłodne okłady na czoło, łydki czy kark. Gdy nic nie pomaga, można przygotować kąpiel chłodniejszą o jeden lub dwa stopnie od temperatury ciała dziecka. W przypadku wystąpienia drgawek należy natychmiast zadzwonić po pogotowie.

Sprawdź: Inne przyczyny wysypki na twarzy u dziecka

Rodzice pytają o trzydniówkę u dziecka:

Jak wygląda trzydniówka u dziecka?

Trzydniówka u dzieci ma dość charakterystyczny przebieg. Przez pierwsze 3-4 dni dziecko ma bardzo wysoką gorączkę, której zazwyczaj nie towarzyszą inne objawy. Gdy temperatura ciała po kilku dniach spada, pojawia się charakterystyczna wysypka.

Jakie są objawy trzydniówki u dziecka?

Objawy rumienia nagłego to przede wszystkim gorączka. Po jej ustąpieniu głównie na tułowiu dziecka pojawia się plamkowo-grudkowa wysypka. Bardzo rzadko występuję łagodne dolegliwości ze strony układu pokarmowego (biegunka) i dróg oddechowych.

Trzydniówka bez wysypki? Czy to możliwe?

Wysypka po 3 dniówce jest charakterystycznym objawem choroby. Jeśli nie wystąpiła, należy podejrzewać inną chorobę.

Jak wygląda wysypka po trzydniówce?

Wysypka przy trzydniówce pojawia się po 3-4 dniach, w czasie gdy gorączka już ustępuje. Wysypka wyglądem przypomina czerwoną główkę szpilki (małe czerwone krostki). Może też przyjmować formę rumienia. Krostki lub rumień najczęściej najpierw pojawiają się na brzuchu, pupie oraz udach. Później na rączkach i szyi. Bardzo rzadko wysypka po 3 dniówce występuje także na twarzy dziecka. Krostki utrzymują się przez 2-3 dni i całkowicie znikają.

Co na wysypkę po 3 dniówce?

Krost ani rumienia nie powinno się niczym smarować. Znikną same po 2-3 dniach. Nie ma także żadnego zalecanego sposobu pielęgnowania tej wysypki. Warto natomiast pamiętać, by dziecko dużo piło, a w trakcie choroby i po chorobie – odpoczywało. Sprawdzą się lekkostrawne dania i spokojne zabawy. Trzydniówka, choć sama w sobie niezbyt groźna, osłabia organizm i zwiększa jego podatność na inne infekcje – warto więc ograniczyć wychodzenie na dwór na kilka dni, a także wstrzymać się z powrotem dziecka do żłobka lub przedszkola.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Trzydniówka to choroba, która najczęściej nie wymaga wizyty lekarskiej. Należy ją jednak przeprowadzić jeżeli:

 • gorączka nie ustępuje przez dłużej niż 3 dni;
 • wysypka trwa dłużej niż 5 dni;
 • gorączka nie spada mimo podania leków;
 • dziecko ma drgawki gorączkowe.

Czy mogę wyjść z dzieckiem na dwór?

To częste pytanie mam. O ile w pierwszym etapie choroby (przy wysokiej gorączce) wyjście na zewnątrz jest raczej niewskazane, o tyle już przy wysypce można to zrobić. Warunek jest jeden – unikanie innych wirusów, czyli skupisk innych ludzi. Dziecko wraca do zdrowia zwykle po 7 dniach od pierwszych objawów. Wówczas nie ma już przeciwwskazań do wyjść na dwór.

Źródła:
 • "Zakażenia wirusami Herpes manifestujące się zmianami skórnymi" Maria Mrozińska
 • "Gorączka trzydniowa (rumień nagły, tzw. szósta choroba)", dr hab. med. Leszek
 • Szenborn, prof. nadzw., Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych AM we Wrocławiu
 • "Choroby zakaźne i pasożytnicze" Zdzisław Dziubek (red.). Wyd. wydanie III uaktualnione. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2003
 • "Pediatria. Podręcznik do Państwowego Egzaminu Lekarskiego i egzaminu specjalizacyjnego" Anna Dobrzańska, Józef Ryżko (red.). Wrocław: Urban&Partner, 2005

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo