Jak obliczyć dni płodne?

W oczekiwaniu na dziecko – sprawdź, jak obliczyć dni płodne

Kiedy najłatwiej zajść w ciążę? W dniu owulacji, dzień przed nią lub dzień po niej. Ale jak wyliczyć dni płodne? Dokładnie obserwując swoje ciało i poznając swój cykl menstruacyjny: jego długość i regularność. Przyjmuje się, że przeciętnie trwa on 28 dni, jednak norma obejmuje cykle trwające od 25 do 35 dni. Do jajeczkowania dochodzi zaś 14 dni przed miesiączką.

Jak obliczyć dni płodne?

Jak wyznaczyć dni płodne?

Do zapłodnienia może dojść już w tzw. fazie niepłodności względnej. Kobiety, u których występują długie cykle, nie zajdą w tym czasie w ciążę. Te, których cykle miesięczne są krótsze niż wspomniane 28 dni, pod koniec tej fazy mogą spodziewać się dni płodnych.

Szanse na poczęcie dziecka wzrastają kilka dni przed owulacją. Choć komórka jajowa żyje tylko 24 godziny, plemniki są w stanie przetrwać w drogach rodnych nawet tydzień. Jak w związku z tym się liczy dni płodne i niepłodne? Przyjmujemy, że faza płodności zaczyna się 3 do 7 dni przed owulacją, a kończy 3 do 4 dni po niej. Datę jajeczkowania wyznaczamy, odejmując 14 dni od dnia pojawienia się miesiączki.
Gdy faza płodności mija, rozpoczyna się tzw. faza niepłodności bezwzględnej. To czas, kiedy zajść w ciążę nie możemy.

Niestety na rytm cyklu, a co za tym idzie – płodność kobiety, wpływa wiele różnych czynników: wiek, stan zdrowia, stres, używki, a nawet zmiany trybu życia związane z wakacyjnym wyjazdem czy nocą nieprzespaną z powodu imprezy. W obliczeniach, kiedy są płodne dni, warto więc skorzystać również z metody termicznej lub metody Billingsów.

Metoda Holta, czyli jak obliczyć dzień owulacji, mierząc temperaturę

W czasie jajeczkowania temperatura ciała wzrasta, na ogół około 0,2 stopnia Celsjusza. Metoda termiczna opiera się na ustaleniu trzech dni, kiedy jest ona najwyższa. Za dni płodne uznajemy także 6 dni przed pierwszym dniem wystąpienia podwyższonej temperatury oraz 3 dni po nim.
Skuteczność metody Holta zależy od regularności badania. Temperaturę zawsze mierzymy w pochwie, o stałej godzinie, na leżąco, jeszcze przed wstaniem z łóżka. Jednak nawet gdy jesteśmy systematyczne, nasze wyniki mogą zafałszować początki przeziębienia lub stan zapalny.

Metoda Billingsów – jak wyliczyć dni płodne, obserwując śluz

W każdej fazie cyklu menstruacyjnego śluz szyjkowy ma inną konsystencję, zmienia się również jego ilość, kolor i zapach. Badając na chusteczce jego wygląd, łatwiej nauczymy się, jak wyznaczyć dni płodne.
Po miesiączce ilość śluzu jest znikoma, potem zaczyna się zwiększać. Śluz płodny najczęściej porównuje się do białka kurzego jaja: jest śliski i przezroczysty, łatwo się rozciąga. Pojawia się około 6 dni przed jajeczkowaniem. Przyjmuje się, że owulacja zbiega się z ostatnim dniem jego występowania.
W kolejnych dniach, aż do miesiączki, wydzielina zmienia się na gęstą i lepką, o mlecznej barwie.

Zobacz: Kalendarz dni płodnych i niepłodnych

Test owulacyjny – czy ustali dzień, kiedy zajść w ciążę?

Jeśli nie należymy do osób systematycznych, nasze cykle są nieregularne, a życie pełne zmian, zawsze możemy wspomóc się testami owulacyjnymi, które sprawdzają stężenie hormonu LH w moczu. Pamiętajmy, by badanie ilości hormonu rozpocząć już 3 doby przed spodziewanym dniem jajeczkowania.

Choć podane powyżej metody obliczania dni płodnych mogą okazać się bardzo pomocne, gdy staramy się o dziecko, weźmy pod uwagę, że żadna z nich nie ma stuprocentowej skuteczności.

1 Komentarz

  • Avatar

Dodaj komentarz

Imiona dla dzieci
Imiona dla dziewczynek wybrane przez #instamatki
Nie ukrywam, że do tego tekstu zbierałem się dość długo. Wszystko przez to, że sonda, którą w związku z nim przeprowadziłem przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Na facebooku oraz instagramie zapytałem
Czytaj dalej
Newsy
30-latek nie chce się wyprowadzić od rodziców! Ci wytaczają mu sprawę sądową i...
Rodzice 30-latka przed tym, jak zwrócili się do sądu próbowali niemal wszystkiego! W lutym br. poinformowali go pisemnie, że musi natychmiast wyprowadzić się z domu. Kolejne pismo przygotowali wspólnie z
Czytaj dalej
Dni płodne
Kalendarz dni płodnych: czy wiesz, kiedy masz największą szansę na zajście w ciążę?
Starania o dziecko nie zawsze są łatwe i czasami przyszłym rodzicom przychodzi trochę dłużej poczekać na upragnione dwie kreski na teście ciążowym. Wpływa na to bardzo wiele czynników: począwszy od
Czytaj dalej
Dni płodne
Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne?
Gdy mówi się o możliwości zajścia w ciążę w dni niepłodne, zwykle zwraca się uwagę na to, że mamy do czynienia ze stosunkowo niewielkimi szansami. Niemal nigdy jednak nie zetkniemy
Czytaj dalej
Dni płodne
Objawy dni płodnych: tych 8 symptomów owulacji nie powinnaś przegapić!
Znajomość swojego cyklu miesięcznego oraz określanie dni płodnych i niepłodnych jest często stosowane jako metoda antykoncepcji albo wręcz przeciwnie – dzięki rozpoznaniu dni płodnych możliwe jest zaplanowanie zajścia w ciążę.
Czytaj dalej
Dni płodne
Prosty sposób na wyznaczenie dni płodnych i niepłodnych
Każda kobieta powinna znać dokładnie fazy cyklu menstruacyjnego. Wiedza, kiedy występują dni płodne oraz niepłodne to podstawa planowania ciąży lub naturalnego zabezpieczenia. O przebiegu cyklu menstruacyjnego, o tym, jak istotna jest
Czytaj dalej