Konflikt Serologiczny [Tabela, Objawy, Leczenie, Zastrzyk]
Konflikt serologiczny – pamiętam, że ten zwrot był pierwszym, który w czasie ciąży wprawił mnie w zakłopotanie.
![Konflikt Serologiczny [Tabela, Objawy, Leczenie, Zastrzyk]](https://www.rodzice.pl/wp-content/uploads/2016/10/konflikt-serologiczny-1.jpg)
Kiedy zachodzi konflikt serologiczny?
GRUPA KRWI | RH+ | RH- |
RH+ | Brak Konfliktu | Konflikt |
RH- | Brak Konfliktu | Brak Konfliktu |
Sylwia ma grupę krwi A RhD-, a ja AB RhD+, Zuzi przypadła w udziale grupa krwi B RhD+. Ginekolog podczas pierwszej wizyty stwierdził, że zachodzi u nas ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego.
Konflikt, konflikt, konflikt… Przyznacie, że to bardzo źle nacechowane słowo. Pierwsze skojarzenie mam z konfliktem na Bliskim Wschodzie, a tam jest dużo krwi i śmierci. Dlatego słysząc słowo konflikt w kontekście ciąży zapadł u mnie blady strach.
Jak się potem okazało – niepotrzebny.
UWAGA 1: Jest to artykuł popularno-naukowy (zdecydowanie bardziej popularno niż naukowy). Staram się w nim opisać jak najbardziej przystępnie czym jest konflikt serologiczny.
Wpis był konsultowany z przyszłą Panią doktor, a zarazem przyszłą mamą Karoliną, której dziękuję za pomoc.
Jeśli szukacie bardziej naukowych informacji w tym temacie to Karolina podrzuciła mi dwa linki, które znajdziecie na końcu wpisu.
UWAGA 2:Poniższy wpis analizuje tylko przypadek konfliktu serologicznego w układzie Rh. Konflikt może wystąpić także w grupie krwi. Ten w układzie Rh jest bardziej popularny i mógł nas dotyczyć, dlatego na nim się skupiłem.
Na czym polega konflikt serologiczny?
W skrócie i uproszczeniu konflikt serologiczny to problem zdrowotny, którego podłożem jest posiadanie przez matkę przeciwciał reagujących na antygeny płodu. Jeśli dziecko posiada czynniki krwi po tacie, a te są inne niż u mamy to może dojść do konfliktu. I nie chodzi tu o grupę krwi, a o antygen D. Jedni go posiadają (RhD+), inni nie (RhD-).
Czy zatem na pierwszej randce (jeśli partner(ka) okazuje się osobą interesującą, a nie chce się tracić czasu) należy pytać o jego antygen D? Niekoniecznie, ale o tym za chwilę.
Podsumowując: konflikt serologiczny może wystąpić gdy dziecko dziedziczy czynniki krwi po tacie (posiada antygen D), a te są inne niż mamy (nie posiada antygenu D).
Konflikt serologiczny: Tabela
Poniżej znajdziesz tabelę ryzyka. Jest to moje uproszczenie i pokazuje wyłącznie konflikt serologiczny w układzie Rh. W żadnym materiale naukowym nie znajdziecie podobnej tabeli.
Kiedy następuje konflikt serologiczny?
Organizm mamy tak naprawdę wchodzi w konflikt z dzieckiem tylko wtedy jeśli ich krew się połączy. Najczęściej dzieje się to dopiero podczas porodu. Ciało mamy traktuje organizm dziecka jako ciało obce i próbuje z nim walczyć za pomocą przeciwciał. Dochodzi wtedy do choroby hemolitycznej.
Sprawdź: Czy plamienia pod koniec ciąży są niebezpieczne?
Konflikt serologiczny: skutki u dziecka
Skutki konfliktu serologicznego dzielą się na trzy grupy:
- Uogolniony obrzęk płodu, czyli najcięższe skutki konfliktu. Przy tej postaci schorzenia występuje zarówno obrzęk skóry, jak i tkanek podskórnych. Dodatkowo płyn przesiękowy może gromadzić się w jamie brzusznej. Niestety przy tej postaci schorzenia bardzo często do chodzi do śmierci płodu tuż po urodzeniu (w wyniku niewydolności krążeniowej) lub poronienia.
- Anemia, czyli utrzymanie dużej liczby przeciwciał w organizmie noworodka, które może trwać nawet do sześciu tygodni po porodzie. Powstaje na skutek niszczenia przez przeciwciała matki krwinek czerwonych dziecka. W przypadku ciężkiej anemii dziecko może mieć woskowy odcień skóry. Może także występować u niego powiększenie wątroby oraz śledziony.
- Ciężka żółtaczka hemolityczna – żółtaczka o ciężkim przebiegu. Nieleczona może doprowadzić do uszkodzenia mózgu (żółtaczka jąder podkorowych mózgu). W przypadku prawidłowego leczenia takie ryzyko nie występuje. Dodatkowo żółtaczka hemolityczna powoduje powiększenie śledziony oraz wątroby.
Ilość immunoglobulin we krwi matki oraz faza ciąży podczas której przeciwciała przenikną do płodu decyduje o tym jaka postać choroby się uaktywni i jakie będą jej objawy oraz skutki.
Objawy konfliktu serologicznego
Objawy przy ogólnym obrzęku i ciężkiej żółtaczce:
- żółte zabarwienie skóry – wywołane wyższym stężeniem bilirubiny,
- drgawki,
- wzmożone napięcie mięśni
- powiększenie wątroby oraz śledziony.
Objawy przy anemii:
- bladość,
- powiększenie wątroby oraz śledziony,
- duszności.
Konflikt serologiczny – leczenie
Jeśli kobieta ma grupę krwi RH-, a mężczyzna RH+ (tak jak u nas) to matce podaje się immunoglobulinę anty-D. Zapobiega to uczuleniu kobiety antygenami, których nie posiada.
Immunoglobulinę podaje się najczęściej tuż po porodzie. Czasami jednak stosuje się ją w ostatnich tygodniach ciąży.
Konflikt serologiczny a druga ciąża
Z racji tego, że jeśli (o ile w ogóle) do zetknięcia się krwi mamy z krwią dziecka dochodzi dopiero podczas porodu to organizm matki nie zdąży szybko wytworzyć przeciwciał. Nawet jeśli – to będą one na tyle słabe, że nie zaszkodzą dziecku. Dlatego prawie nigdy nie zdarza się by dochodziło do konfliktu serologicznego przy pierwszej ciąży.
W przypadku gdy kobieta ma grupę krwi RhD-, a mężczyzna RhD+ to tak jak wspomniałem wyżej przeprowadza się immuniazcję. Dlatego druga i każda kolejna ciąża są bezpieczne. Gorzej jeśli w czasie pierwszej ciąży doszło do uczulenia. Wtedy organizm kobiety wytworzy przeciwciała, a każda kolejna ciąża może być zagrożona.
Przeczytaj: Więcej o zastrzyku immunologicznym
Jak to było u nas?
Na szczęście nasz przypadek kwalifikował Sylwię do immunizacji. Czyli występował u nas najczęściej spotykany przypadek konfliktu (oprócz konfliktu w układzie Rh mogą występować także inne konflikty serologiczne).
Immunoglobulinę anty-D podano Sylwii w czasie porodu. Był to zastrzyk domięśniowy. Do uczulenia nie doszło. Zuzia urodziła się z piękną różową skórą. Nie było mowy ani o żółtaczce, ani o bladości.
Wszystko wskazuje na to, że kolejne ciąże także nie będą zagrożone, a konflikt serologiczny nie jest taki straszny, jak go malują.
- "Nowoczesna diagnostyka i terapia choroby hemolitycznej płodu. Rekomendacje postępowania" - Mirosław Wielgoś http://starynkiewicza.pl/wp-content/uploads/2012/12/KS-Studenci-lek.akt_.pdf
- "Choroba hemolityczna płodu i noworodka – profilaktyka, diagnostyka i leczenie" - Michalina Bugiera, Marta Szymankiewicz
Piękny wiersz dla syna. Te utwory będą idealne na Dzień Dziecka!
Co wybierzesz: nowy bon turystyczny czy 500 plus?Kontrowersyjny pomysł ministra
Ten jeden sposób na przechowywanie rosołu pozwoli Ci cieszyć się jego świeżością nawet przez tydzień
Chcesz zostać chrzestnym? Bierzmowanie i spowiedź to dopiero początek! Przygotuj się na niewygodne pytania od księdza
Jaki prezent na zakończenie roku szkolnego dla nauczyciela? Tego nie lubią dostawać. “Bezsensowny wydatek”
Pozdrowienia na Dzień Dziecka, aby dobrze zacząć świętowanie!
- Rodzice.pl
- Ciąża
- Zdrowie w ciąży
- Konflikt Serologiczny [Tabela, Objawy, Leczenie, Zastrzyk]
Co na ból zęba w ciąży? Poznaj sprawdzone sposoby
Ból zęba to jedna z najbardziej dokuczliwych dolegliwości. Kiedy zaczynamy go odczuwać najczęściej od razu sięgamy po tabletkę i dzwonimy do stomatologa, aby umówić się na wizytę. Dla kobiet w...
Czytaj dalej →Witaminy w ciąży
Witaminy w ciąży – czy brać, a jeśli tak, to jakie będą najlepsze? W okresie ciąży szczególnie ważne jest odpowiednie odżywianie się i dostarczenie organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych i...
Czytaj dalej →Rzucanie palenia w ciąży – Jak rzucić palenie w ciąży?
Kobiety, które wiedzą, że są w ciąży zazwyczaj starają się od razu rzucić palenie, co wcale nie jest taką prostą sprawą. Uzależnienia od nikotyny nie jest łatwo zwalczyć, a odstawienie...
Czytaj dalej →Domowe sposoby na kaszel? Sięgnij po sprawdzone metody naszych babć!
W sezonie jesienno-zimowym zdecydowanie warto znać domowe sposoby na kaszel, gdyż jest on jednym z najczęstszych i najbardziej uciążliwych symptomów przeziębienia. Wykorzystywane od pokoleń, stanowią doskonałą alternatywę dla środków farmaceutycznych,...
Czytaj dalej →Mutacja genu MTHFR [objawy, badanie]
MTHFR to gen, który współuczestniczy w syntezie enzymu, jakim jest metylenotetrahydrofolian reduktazy. Enzym ten współuczestniczy w przekształcaniu między innymi kwasu foliowego oraz witaminy B12, czyli kobalaminy do postaci aktywnej, którą...
Czytaj dalej →Przeziębienie w ciąży – czym grozi i jak je leczyć?
Przeziębienie w ciąży może dopaść każdą z nas – choróbsko nie wybiera, a kobiety ciężarne nie mają pod tym względem żadnego immunitetu. Trzeba się z tym pogodzić i zastanowić się,...
Czytaj dalej →Suchość pochwy w ciąży, po porodzie i przy karmieniu piersią. Temat tabu czy dolegliwość typowa dla mam?
Suchość pochwy w ciąży to dolegliwość, która może prowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji. W większości przypadków, nie jest jednak niebezpieczna. Warto wiedzieć, jak jej zapobiegać, co zrobić, kiedy się pojawi...
Czytaj dalej →Katar w ciąży: Rodzaje kataru w ciąży i sposoby na radzenie sobie z nim
Katar w ciąży. Każda przyszła mama powinna w sposób szczególny dbać o swoje zdrowie, gdyż zmiany hormonalne związane z ciążą, wpływają na osłabienie odporności, a ponadto w ciąży jest znacznie...
Czytaj dalej →Ból podbrzusza: te kilka rzeczy warto wiedzieć o bólu w dole brzucha!
Jednym z najczęściej zgłaszanych przez pacjentów objawów są dolegliwości bólowe brzucha, a w przypadku kobiet – zwłaszcza ból podbrzusza. Najczęściej kojarzony jest z menstruacją, jednak może towarzyszyć również różnego rodzaju...
Czytaj dalej →Stan przedrzucawkowy w ciąży – czy powinnaś się go obawiać?
Stan przedrzucawkowy to jedno z bardziej niebezpiecznych powikłań w ciąży. W zależności od źródeł, ocenia się, że występuje on u 1 – 15% ciężarnych. Preeklampsja, zwana stanem przedrzucawkowym jest zjawiskiem,...
Czytaj dalej →Czy żółte upławy w ciąży to powód do zmartwień?
Upławy w ciąży są zjawiskiem całkowicie normalnym, które nie wskazuje na stan chorobowy. Nie oznacza to jednak, że przyszła mama nie powinna zachować wzmożonej czujności. Jeżeli w okresie ciąży pojawi...
Czytaj dalej →Inhalacje na kaszel – jak je robić i czym inhalować?
Inhalacje na kaszel pozwalają na podanie leku bezpośrednio do tkanek układu oddechowego. Ich zaletą jest wygoda, duże bezpieczeństwo i możliwość wykonywania w warunkach domowych. Można stosować je w przypadku przeziębień,...
Czytaj dalej →Niskie eozynofile w ciąży
Profilaktyczne badania krwi są bardzo ważną częścią dbania o zdrowie – możemy się z nich dowiedzieć np. o niskich eozynofilach w ciąży, mogących świadczyć o problemach z odpornością. Niekiedy wyniki...
Czytaj dalej →Paciorkowiec w ciąży [zarażenie, objawy, leczenie]
Paciorkowiec w ciąży to dość powszechne zjawisko, bowiem nosicielstwo tej bakterii jest dość częste. Ze względu jednak na fakt, iż w trakcie porodu może ona zostać przeniesiona na noworodka i...
Czytaj dalej →12 rzeczy, które szkodzą w ciąży
Co szkodzi w ciąży? Cynamon, imbir, kichanie, fryzjer. Co wolno, a co szkodzi w ciąży? Kiedy kobieta spodziewa się dziecka, na pewno znajdzie się wokół niej wielu doradców. Ich rady często będą...
Czytaj dalej →- Co na prezent dla 12-latki? - Forum 2023
- Żałuję, że wyszłam za niego za mąż - Forum 2023
- Do nowo zaciążonych: Jaki miałyście śluz po zapłodnieniu? - Forum 2023
- Totalna wyprzedaż w H&M, kiedy? - Forum 2023
- Wkładka hormonalna Mirena a tycie? - Forum 2023
- Cukrzyca ciążowa !!!! - Forum 2023
- Dziecko nie chce jeździć w foteliku, pomocy!! - Forum 2023
- Tabletki na odchudzanie - Forum 2023
- Wiersze dla zmarłego dziecka - Forum 2023
- "Byłam" u wróżki!!! Czy wierzycie w coś takiego? - Forum 2023
- 50. rocznica ślubu - co na prezent? - Forum 2023
- Czy Wasz test ciążowy był + przed terminem okresu - Forum 2023
- Kiedy ZUS wypłaca L4 w ciąży? - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- autyzm!? - Forum 2023
- jak się zaczął Wasz poród?? - Forum 2023
- Śmieszne wierszyki dla dzieci: Jakie znacie zabawne wiersze do recytacji? - Forum 2023
- Biorezonans i odczulanie - to działa !!! - Forum 2023
- Bułgaria - był ktoś? - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Jak wyczyścić spód patelni? Wypróbuj trik z ręcznikiem papierowym. Jest niezawodny
- Życzenia na Dzień Dziecka dla dorosłych dzieci - zabawne, rymowane, krótkie i piękne
- Niedoprawiony rosół? Zapomnij o Maggi! Sięgnij po ten popularny składnik, doda smaku i jest o wiele zdrowszy
- Mleko i woda to przeżytek. Zamocz w tym śledzie. Goście będą błagać cię o przepis
- Zapomnij o mleku. Dodaj do naleśników szklankę tego produktu. Ciasto będzie puszyste jak chmurka
- Lepszych schabowych nie zrobi nawet Gessler! Wymocz w tym kotlety. Będą rozpływać się w ustach
- Leśnik pokazał "sprawdzony środek do usuwania kleszczy". Kosztuje tylko 5 zł
- Zapomnij o soli! Dodaj to do wody podczas gotowania ziemniaków. Lepszych nigdy nie jadłaś
- Niepowtarzalne i wzruszające życzenia dla dziecka. Te urocze słowa będą idealne na 1 czerwca!
- Mądre życzenia dla dziecka na Dzień Dziecka, urodziny i inne ważne okazje. Wyjątkowe słowa, które inspirują
- Imiona żeńskie na M - Imiona dla dziewczynki na M
- Kinder Joy Harry Potter. Jak znaleźć wymarzone figurkami? Warto znać te kody
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Ten jeden sposób na przechowywanie rosołu pozwoli Ci cieszyć się jego świeżością nawet przez tydzień
- Wierszyki na zakończenie przedszkola. Wyjątkowe słowa na pożegnanie!
3 komentarzy: Konflikt Serologiczny [Tabela, Objawy, Leczenie, Zastrzyk]
Szukałam właśnie jakichś informacji na ten temat i trafiłam na Twój blog. Jestem teraz w drugiej ciąży. Po pierwszej podano mi te przeciwciała tak jak Twojej żonie i zastanawiam się czy to nas teraz chroni w stu procentach? Słyszałam o jakiejś profilaktyce śródciążowej ale nie wiem za bardzo co i jak. Wypytam o to lekarza przy kolejnej wizycie ale póki co trochę się stresuję
Rozumiem stres i pamiętam nasz. Za drugim razem także zapewne wróci.
Jak już będziesz wiedziała coś więcej po wizycie u lekarza to koniecznie podrzuć. Ja zaraz wypytam znajomą specjalistkę o tę profilaktykę.
z tego co wiem profilaktyka śródciążowa daje Ci w zasadzie pewność że do konfliktu serologicznego nie dojdzie ale u nas nie masz refundowanej. Możesz poprosić lekarza o receptę i wtedy Ci tą immunoglobulinę przepisuje, wykupujesz ją sama i może Ci ją podać albo lekarz albo pielęgniarka. To się robi między 26 a 28 tc chyba
Jestem w takiej samej sytuacji jak Ty. Teraz w drugiej ciąży w 28 tyg podali mi drugi zastrzyk domięśniowy z immunoglobuliną (pierwszy po porodzie jeszcze w szpitalu). Pewnie i Ty dostaniesz więc się nie stresuj 🙂 dostałam receptę i musiałam sama ją kupić w aptece.
Witam, po porodzie mojego trzeciego syna okazało się, ze niestety wystąpił konflikt serologiczny Rh. Pomimo tego, ze miałam po porodach podawana immunoglobuline, także w 25 tygodniu tej ciazy. Proszę o rozpowszechnianie tej informacji, ale przeprowadzenie amniopunkcji w mojej ciazy w 99% przyczyniło się do wystąpienia konfliktu, który tak na dobra sprawę odbijal nam się czkawką do 7 m-ca życia mojego dziecka. “Przejscie” konfliktu serologicznego również nie było dla nas latwe: silna zoltaczka, syn był 9 dni naswietlany lampami dolnymi i gornymi, mial podawane dozylnir leki, potem silna anemia i bardzo niski poziom hemoglobiny, zastrzyki na pobudzenie szpiku, a na koniec ciagle monitorowanie podwyzszonych transamilaz.
Chore jest To,że zastrzyk musimy kupić same..żadnych zniżek,nie refundowane.. A obowiązkowe.. A prawda jest taka że jest drogi bo między 300 a 400zł..A szok to dopiero że na 20 aptek tylko w jednej był dostępny-50km od domu.. Nawet nie było można zamówić bo u producentów chwilowo nie dostępny..A jest określony czas na zażycie bo.. pozdrawiam