Konflikt Serologiczny [Tabela, Objawy, Leczenie, Zastrzyk]

Konflikt serologiczny – pamiętam, że ten zwrot był pierwszym, który w czasie ciąży wprawił mnie w zakłopotanie.

Konflikt Serologiczny [Tabela, Objawy, Leczenie, Zastrzyk]
Płeć dziecka na USG

Kiedy zachodzi konflikt serologiczny?

GRUPA KRWI RH+ RH-
RH+ Brak Konfliktu Konflikt
RH- Brak Konfliktu Brak Konfliktu

Sylwia ma grupę krwi A RhD-, a ja AB RhD+, Zuzi przypadła w udziale grupa krwi B RhD+. Ginekolog podczas pierwszej wizyty stwierdził, że zachodzi u nas ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego.
Konflikt, konflikt, konflikt… Przyznacie, że to bardzo źle nacechowane słowo. Pierwsze skojarzenie mam z konfliktem na Bliskim Wschodzie, a tam jest dużo krwi i śmierci. Dlatego słysząc słowo konflikt w kontekście ciąży zapadł u mnie blady strach.
Jak się potem okazało – niepotrzebny.

UWAGA 1: Jest to artykuł popularno-naukowy (zdecydowanie bardziej popularno niż naukowy). Staram się w nim opisać jak najbardziej przystępnie czym jest konflikt serologiczny.
Wpis był konsultowany z przyszłą Panią doktor, a zarazem przyszłą mamą Karoliną, której dziękuję za pomoc.
Jeśli szukacie bardziej naukowych informacji w tym temacie to Karolina podrzuciła mi dwa linki, które znajdziecie na końcu wpisu.

UWAGA 2:Poniższy wpis analizuje tylko przypadek konfliktu serologicznego w układzie Rh. Konflikt może wystąpić także w grupie krwi. Ten w układzie Rh jest bardziej popularny i mógł nas dotyczyć, dlatego na nim się skupiłem.

Na czym polega konflikt serologiczny?

W skrócie i uproszczeniu konflikt serologiczny to problem zdrowotny, którego podłożem jest posiadanie przez matkę przeciwciał reagujących na antygeny płodu. Jeśli dziecko posiada czynniki krwi po tacie, a te są inne niż u mamy to może dojść do konfliktu. I nie chodzi tu o grupę krwi, a o antygen D. Jedni go posiadają (RhD+), inni nie (RhD-).
Czy zatem na pierwszej randce (jeśli partner(ka) okazuje się osobą interesującą, a nie chce się tracić czasu) należy pytać o jego antygen D? Niekoniecznie, ale o tym za chwilę.

Sprawdź:  Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi w ciąży?

Podsumowując: konflikt serologiczny może wystąpić gdy dziecko dziedziczy czynniki krwi po tacie (posiada antygen D), a te są inne niż mamy (nie posiada antygenu D).

Konflikt serologiczny: Tabela

Poniżej znajdziesz tabelę ryzyka. Jest to moje uproszczenie i pokazuje wyłącznie konflikt serologiczny w układzie Rh. W żadnym materiale naukowym nie znajdziecie podobnej tabeli.

Tabela: Konflikt Serologiczny

Kiedy następuje konflikt serologiczny?

Organizm mamy tak naprawdę wchodzi w konflikt z dzieckiem tylko wtedy jeśli ich krew się połączy. Najczęściej dzieje się to dopiero podczas porodu. Ciało mamy traktuje organizm dziecka jako ciało obce i próbuje z nim walczyć za pomocą przeciwciał. Dochodzi wtedy do choroby hemolitycznej.

Sprawdź: Czy plamienia pod koniec ciąży są niebezpieczne?

Konflikt serologiczny: skutki u dziecka

Skutki konfliktu serologicznego dzielą się na trzy grupy:

  • Uogolniony obrzęk płodu, czyli najcięższe skutki konfliktu. Przy tej postaci schorzenia występuje zarówno obrzęk skóry, jak i tkanek podskórnych. Dodatkowo płyn przesiękowy może gromadzić się w jamie brzusznej. Niestety przy tej postaci schorzenia bardzo często do chodzi do śmierci płodu tuż po urodzeniu (w wyniku niewydolności krążeniowej) lub poronienia.
  • Anemia, czyli utrzymanie dużej liczby przeciwciał w organizmie noworodka, które może trwać nawet do sześciu tygodni po porodzie. Powstaje na skutek niszczenia przez przeciwciała matki krwinek czerwonych dziecka. W przypadku ciężkiej anemii dziecko może mieć woskowy odcień skóry. Może także występować u niego powiększenie wątroby oraz śledziony.
  • Ciężka żółtaczka hemolityczna – żółtaczka o ciężkim przebiegu. Nieleczona może doprowadzić do uszkodzenia mózgu (żółtaczka jąder podkorowych mózgu). W przypadku prawidłowego leczenia takie ryzyko nie występuje. Dodatkowo żółtaczka hemolityczna powoduje powiększenie śledziony oraz wątroby.

Ilość immunoglobulin we krwi matki oraz faza ciąży podczas której przeciwciała przenikną do płodu decyduje o tym jaka postać choroby się uaktywni i jakie będą jej objawy oraz skutki.

Sprawdź:  Ból gardła w ciąży: domowe sposoby na chore gardło w ciąży

Objawy konfliktu serologicznego

Objawy przy ogólnym obrzęku i ciężkiej żółtaczce:

  • żółte zabarwienie skóry – wywołane wyższym stężeniem bilirubiny,
  • drgawki,
  • wzmożone napięcie mięśni
  • powiększenie wątroby oraz śledziony.

Objawy przy anemii:

  • bladość,
  • powiększenie wątroby oraz śledziony,
  • duszności.

Konflikt serologiczny – leczenie

Jeśli kobieta ma grupę krwi RH-, a mężczyzna RH+ (tak jak u nas) to matce podaje się immunoglobulinę anty-D. Zapobiega to uczuleniu kobiety antygenami, których nie posiada.
Immunoglobulinę podaje się najczęściej tuż po porodzie. Czasami jednak stosuje się ją w ostatnich tygodniach ciąży.

Konflikt serologiczny a druga ciąża

Z racji tego, że jeśli (o ile w ogóle) do zetknięcia się krwi mamy z krwią dziecka dochodzi dopiero podczas porodu to organizm matki nie zdąży szybko wytworzyć przeciwciał. Nawet jeśli – to będą one na tyle słabe, że nie zaszkodzą dziecku. Dlatego prawie nigdy nie zdarza się by dochodziło do konfliktu serologicznego przy pierwszej ciąży.
W przypadku gdy kobieta ma grupę krwi RhD-, a mężczyzna RhD+ to tak jak wspomniałem wyżej przeprowadza się immuniazcję. Dlatego druga i każda kolejna ciąża są bezpieczne. Gorzej jeśli w czasie pierwszej ciąży doszło do uczulenia. Wtedy organizm kobiety wytworzy przeciwciała, a każda kolejna ciąża może być zagrożona.

Przeczytaj: Więcej o zastrzyku immunologicznym

Jak to było u nas?

Na szczęście nasz przypadek kwalifikował Sylwię do immunizacji. Czyli występował u nas najczęściej spotykany przypadek konfliktu (oprócz konfliktu w układzie Rh mogą występować także inne konflikty serologiczne).
Immunoglobulinę anty-D podano Sylwii w czasie porodu. Był to zastrzyk domięśniowy. Do uczulenia nie doszło. Zuzia urodziła się z piękną różową skórą. Nie było mowy ani o żółtaczce, ani o bladości.

Zuzia tuż po porodzie

Wszystko wskazuje na to, że kolejne ciąże także nie będą zagrożone, a konflikt serologiczny nie jest taki straszny, jak go malują.

Sprawdź:  Olej z wiesiołka w ciąży [działanie, dawkowanie, właściwości i opinie]

Źródła:

3 komentarzy: Konflikt Serologiczny [Tabela, Objawy, Leczenie, Zastrzyk]

kama Dodane ponad rok temu,

Szukałam właśnie jakichś informacji na ten temat i trafiłam na Twój blog. Jestem teraz w drugiej ciąży. Po pierwszej podano mi te przeciwciała tak jak Twojej żonie i zastanawiam się czy to nas teraz chroni w stu procentach? Słyszałam o jakiejś profilaktyce śródciążowej ale nie wiem za bardzo co i jak. Wypytam o to lekarza przy kolejnej wizycie ale póki co trochę się stresuję

Sprawdź:  Ból głowy w ciąży
Artur Wygryz Dodane ponad rok temu,

Rozumiem stres i pamiętam nasz. Za drugim razem także zapewne wróci.
Jak już będziesz wiedziała coś więcej po wizycie u lekarza to koniecznie podrzuć. Ja zaraz wypytam znajomą specjalistkę o tę profilaktykę.

Sprawdź:  Stan przedrzucawkowy w ciąży – czy powinnaś się go obawiać?
Anna Kos Dodane ponad rok temu,

z tego co wiem profilaktyka śródciążowa daje Ci w zasadzie pewność że do konfliktu serologicznego nie dojdzie ale u nas nie masz refundowanej. Możesz poprosić lekarza o receptę i wtedy Ci tą immunoglobulinę przepisuje, wykupujesz ją sama i może Ci ją podać albo lekarz albo pielęgniarka. To się robi między 26 a 28 tc chyba

Sprawdź:  Stan przedrzucawkowy w ciąży – czy powinnaś się go obawiać?
Edyta Dodane ponad rok temu,

Jestem w takiej samej sytuacji jak Ty. Teraz w drugiej ciąży w 28 tyg podali mi drugi zastrzyk domięśniowy z immunoglobuliną (pierwszy po porodzie jeszcze w szpitalu). Pewnie i Ty dostaniesz więc się nie stresuj 🙂 dostałam receptę i musiałam sama ją kupić w aptece.

Sprawdź:  Stan przedrzucawkowy w ciąży – czy powinnaś się go obawiać?
Anna Dodane ponad rok temu,

Witam, po porodzie mojego trzeciego syna okazało się, ze niestety wystąpił konflikt serologiczny Rh. Pomimo tego, ze miałam po porodach podawana immunoglobuline, także w 25 tygodniu tej ciazy. Proszę o rozpowszechnianie tej informacji, ale przeprowadzenie amniopunkcji w mojej ciazy w 99% przyczyniło się do wystąpienia konfliktu, który tak na dobra sprawę odbijal nam się czkawką do 7 m-ca życia mojego dziecka. “Przejscie” konfliktu serologicznego również nie było dla nas latwe: silna zoltaczka, syn był 9 dni naswietlany lampami dolnymi i gornymi, mial podawane dozylnir leki, potem silna anemia i bardzo niski poziom hemoglobiny, zastrzyki na pobudzenie szpiku, a na koniec ciagle monitorowanie podwyzszonych transamilaz.

Sprawdź:  Ból gardła w ciąży: domowe sposoby na chore gardło w ciąży
Basia Dodane ponad rok temu,

Chore jest To,że zastrzyk musimy kupić same..żadnych zniżek,nie refundowane.. A obowiązkowe.. A prawda jest taka że jest drogi bo między 300 a 400zł..A szok to dopiero że na 20 aptek tylko w jednej był dostępny-50km od domu.. Nawet nie było można zamówić bo u producentów chwilowo nie dostępny..A jest określony czas na zażycie bo.. pozdrawiam

Sprawdź:  Ból głowy w ciąży

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka
Nadczynność tarczycy u dzieci [Objawy, Badania, Leczenie]
Nadczynność tarczycy u dzieci to podstępna choroba i nie zawsze jesteśmy w stanie wykryć ją odpowiednio szybko. Związane jest to przede wszystkim z faktem, iż w przeciwieństwie do dorosłych, dzieci
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Czerwone policzki u dziecka: Czy to RUMIEŃ ZAKAŹNY?
Czerwone policzki u dziecka mającego 3, 5, czy 7 lat, a także nieco podwyższona temperatura oraz ogólne osłabienie mogą świadczyć o chorobie, którą przechodzi wiele maluchów w podobnym wieku. Rumień
Czytaj dalej
Choroby w ciąży
Domowe sposoby na hemoroidy w ciąży
Ciąża to okres wyjątkowy. Nie tylko wielkie oczekiwanie na przyjście na świat nowego członka rodziny, ale również szereg różnego rodzaju zmian w organizmie kobiety. Stopniowy wzrost objętości macicy może powodować
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Swędzenie pochwy w ciąży – Najczęstsze przyczyny i skuteczne sposoby na świąd okolic intymnych
Swędzenie pochwy w ciąży to częsta dolegliwość, z którą pacjentki zgłaszają się do gabinetu ginekologicznego. Jej przyczyna może leżeć w zmianie odczyny pH pochwy podczas trwania stanu błogosławionego lub infekcjach
Czytaj dalej
Zdrowie w ciąży
Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi w ciąży?
Prawidłowe ciśnienie krwi jest istotną kwestią zdrowotną. Problemy z nim ma około 10 milionów Polaków, a więc 1/3 naszych rodaków! Wszelkie odchylenia od normy w tej kwestii powinny wzbudzać niepokój,
Czytaj dalej
Badania w ciąży
CRL płodu [normy] – Jak rośnie Twoje dziecko tydzień po tygodniu?
Każda przyszła mama pragnie wiedzieć, jak duże w danym momencie jest rozwijające się pod jej sercem dziecko – na szczęście dzięki CRL jest to możliwe. CRL to jeden z parametrów
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Czkawka w ciąży u mamy: Co oznacza? Czy może być niebezpieczna?
Czkawka w ciąży u płodu jest dość częstym zjawiskiem, które zachodzi na skutek zbyt łapczywego połykania płynu owodniowego, którym maluch jest otoczony. Co jednak, kiedy czkawka pojawia się u przyszłej
Czytaj dalej
Zdrowie w ciąży
Jak siedzieć w ciąży? Dobre praktyki i złe nawyki
Siedzenie po turecku w ciąży jest zakazane? Jak siedzieć podczas ciąży, żeby nie obciążać kręgosłupa i zapewnić dziecku oraz sobie zdrową oraz bezpieczną pozycję? Przeczytaj porady naszych specjalistów i dowiedz
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Krew z nosa w ciąży: Co oznaczają krwotoki z nosa w 3 trymestrze ciąży?
Do tej pory nie miewałaś takich problemów, a nagle przytrafiło Ci się krwawienie z nosa? W ciąży to zupełnie naturalna przypadłość i nie musi Cię niepokoić. Pod warunkiem jednak, że
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży Objawy porodu
Plamienie pod koniec ciąży: Co oznaczają różowe, brązowe, a co brunatne upławy przed porodem?
Plamienie pod koniec ciąży najczęściej nie jest powiązane z żadnymi komplikacjami. Mimo to, przyszłe mamy - szczególnie, jeśli są w ciąży po raz pierwszy - mogą obawiać się o zdrowie
Czytaj dalej