Konflikt Serologiczny [Tabela, Objawy, Leczenie, Zastrzyk]

Konflikt serologiczny – pamiętam, że ten zwrot był pierwszym, który w czasie ciąży wprawił mnie w zakłopotanie.

Kiedy zachodzi konflikt serologiczny?

GRUPA KRWI RH+ RH-
RH+ Brak Konfliktu Konflikt
RH- Brak Konfliktu Brak Konfliktu

Sylwia ma grupę krwi A RhD-, a ja AB RhD+, Zuzi przypadła w udziale grupa krwi B RhD+. Ginekolog podczas pierwszej wizyty stwierdził, że zachodzi u nas ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego.
Konflikt, konflikt, konflikt… Przyznacie, że to bardzo źle nacechowane słowo. Pierwsze skojarzenie mam z konfliktem na Bliskim Wschodzie, a tam jest dużo krwi i śmierci. Dlatego słysząc słowo konflikt w kontekście ciąży zapadł u mnie blady strach.
Jak się potem okazało – niepotrzebny.

UWAGA 1: Jest to artykuł popularno-naukowy (zdecydowanie bardziej popularno niż naukowy). Staram się w nim opisać jak najbardziej przystępnie czym jest konflikt serologiczny.
Wpis był konsultowany z przyszłą Panią doktor, a zarazem przyszłą mamą Karoliną, której dziękuję za pomoc.
Jeśli szukacie bardziej naukowych informacji w tym temacie to Karolina podrzuciła mi dwa linki, które znajdziecie na końcu wpisu.

UWAGA 2:Poniższy wpis analizuje tylko przypadek konfliktu serologicznego w układzie Rh. Konflikt może wystąpić także w grupie krwi. Ten w układzie Rh jest bardziej popularny i mógł nas dotyczyć, dlatego na nim się skupiłem.

Na czym polega konflikt serologiczny?

W skrócie i uproszczeniu konflikt serologiczny to problem zdrowotny, którego podłożem jest posiadanie przez matkę przeciwciał reagujących na antygeny płodu. Jeśli dziecko posiada czynniki krwi po tacie, a te są inne niż u mamy to może dojść do konfliktu. I nie chodzi tu o grupę krwi, a o antygen D. Jedni go posiadają (RhD+), inni nie (RhD-).
Czy zatem na pierwszej randce (jeśli partner(ka) okazuje się osobą interesującą, a nie chce się tracić czasu) należy pytać o jego antygen D? Niekoniecznie, ale o tym za chwilę.

Podsumowując: konflikt serologiczny może wystąpić gdy dziecko dziedziczy czynniki krwi po tacie (posiada antygen D), a te są inne niż mamy (nie posiada antygenu D).

Konflikt serologiczny: Tabela

Poniżej znajdziesz tabelę ryzyka. Jest to moje uproszczenie i pokazuje wyłącznie konflikt serologiczny w układzie Rh. W żadnym materiale naukowym nie znajdziecie podobnej tabeli. Tabela: Konflikt Serologiczny

Kiedy następuje konflikt serologiczny?

Organizm mamy tak naprawdę wchodzi w konflikt z dzieckiem tylko wtedy jeśli ich krew się połączy. Najczęściej dzieje się to dopiero podczas porodu. Ciało mamy traktuje organizm dziecka jako ciało obce i próbuje z nim walczyć za pomocą przeciwciał. Dochodzi wtedy do choroby hemolitycznej.

Sprawdź: Czy plamienia pod koniec ciąży są niebezpieczne?

Konflikt serologiczny: skutki u dziecka

Skutki konfliktu serologicznego dzielą się na trzy grupy:

  • Uogolniony obrzęk płodu, czyli najcięższe skutki konfliktu. Przy tej postaci schorzenia występuje zarówno obrzęk skóry, jak i tkanek podskórnych. Dodatkowo płyn przesiękowy może gromadzić się w jamie brzusznej. Niestety przy tej postaci schorzenia bardzo często do chodzi do śmierci płodu tuż po urodzeniu (w wyniku niewydolności krążeniowej) lub poronienia.
  • Anemia, czyli utrzymanie dużej liczby przeciwciał w organizmie noworodka, które może trwać nawet do sześciu tygodni po porodzie. Powstaje na skutek niszczenia przez przeciwciała matki krwinek czerwonych dziecka. W przypadku ciężkiej anemii dziecko może mieć woskowy odcień skóry. Może także występować u niego powiększenie wątroby oraz śledziony.
  • Ciężka żółtaczka hemolityczna – żółtaczka o ciężkim przebiegu. Nieleczona może doprowadzić do uszkodzenia mózgu (żółtaczka jąder podkorowych mózgu). W przypadku prawidłowego leczenia takie ryzyko nie występuje. Dodatkowo żółtaczka hemolityczna powoduje powiększenie śledziony oraz wątroby.

Ilość immunoglobulin we krwi matki oraz faza ciąży podczas której przeciwciała przenikną do płodu decyduje o tym jaka postać choroby się uaktywni i jakie będą jej objawy oraz skutki.

Objawy konfliktu serologicznego

Objawy przy ogólnym obrzęku i ciężkiej żółtaczce:

  • żółte zabarwienie skóry – wywołane wyższym stężeniem bilirubiny,
  • drgawki,
  • wzmożone napięcie mięśni
  • powiększenie wątroby oraz śledziony.

Objawy przy anemii:

  • bladość,
  • powiększenie wątroby oraz śledziony,
  • duszności.

Konflikt serologiczny – leczenie

Jeśli kobieta ma grupę krwi RH-, a mężczyzna RH+ (tak jak u nas) to matce podaje się immunoglobulinę anty-D. Zapobiega to uczuleniu kobiety antygenami, których nie posiada.
Immunoglobulinę podaje się najczęściej tuż po porodzie. Czasami jednak stosuje się ją w ostatnich tygodniach ciąży.

Konflikt serologiczny a druga ciąża

Z racji tego, że jeśli (o ile w ogóle) do zetknięcia się krwi mamy z krwią dziecka dochodzi dopiero podczas porodu to organizm matki nie zdąży szybko wytworzyć przeciwciał. Nawet jeśli – to będą one na tyle słabe, że nie zaszkodzą dziecku. Dlatego prawie nigdy nie zdarza się by dochodziło do konfliktu serologicznego przy pierwszej ciąży.
W przypadku gdy kobieta ma grupę krwi RhD-, a mężczyzna RhD+ to tak jak wspomniałem wyżej przeprowadza się immuniazcję. Dlatego druga i każda kolejna ciąża są bezpieczne. Gorzej jeśli w czasie pierwszej ciąży doszło do uczulenia. Wtedy organizm kobiety wytworzy przeciwciała, a każda kolejna ciąża może być zagrożona.

Przeczytaj: Więcej o zastrzyku immunologicznym

Jak to było u nas?

Na szczęście nasz przypadek kwalifikował Sylwię do immunizacji. Czyli występował u nas najczęściej spotykany przypadek konfliktu (oprócz konfliktu w układzie Rh mogą występować także inne konflikty serologiczne).
Immunoglobulinę anty-D podano Sylwii w czasie porodu. Był to zastrzyk domięśniowy. Do uczulenia nie doszło. Zuzia urodziła się z piękną różową skórą. Nie było mowy ani o żółtaczce, ani o bladości. Zuzia tuż po porodzie

Wszystko wskazuje na to, że kolejne ciąże także nie będą zagrożone, a konflikt serologiczny nie jest taki straszny, jak go malują.

Źródła:

Dodaj komentarz

3 komentarzy: Konflikt Serologiczny [Tabela, Objawy, Leczenie, Zastrzyk]

  1. Szukałam właśnie jakichś informacji na ten temat i trafiłam na Twój blog. Jestem teraz w drugiej ciąży. Po pierwszej podano mi te przeciwciała tak jak Twojej żonie i zastanawiam się czy to nas teraz chroni w stu procentach? Słyszałam o jakiejś profilaktyce śródciążowej ale nie wiem za bardzo co i jak. Wypytam o to lekarza przy kolejnej wizycie ale póki co trochę się stresuję

    • Rozumiem stres i pamiętam nasz. Za drugim razem także zapewne wróci.
      Jak już będziesz wiedziała coś więcej po wizycie u lekarza to koniecznie podrzuć. Ja zaraz wypytam znajomą specjalistkę o tę profilaktykę.

    • z tego co wiem profilaktyka śródciążowa daje Ci w zasadzie pewność że do konfliktu serologicznego nie dojdzie ale u nas nie masz refundowanej. Możesz poprosić lekarza o receptę i wtedy Ci tą immunoglobulinę przepisuje, wykupujesz ją sama i może Ci ją podać albo lekarz albo pielęgniarka. To się robi między 26 a 28 tc chyba

    • Jestem w takiej samej sytuacji jak Ty. Teraz w drugiej ciąży w 28 tyg podali mi drugi zastrzyk domięśniowy z immunoglobuliną (pierwszy po porodzie jeszcze w szpitalu). Pewnie i Ty dostaniesz więc się nie stresuj 🙂 dostałam receptę i musiałam sama ją kupić w aptece.

  2. Witam, po porodzie mojego trzeciego syna okazało się, ze niestety wystąpił konflikt serologiczny Rh. Pomimo tego, ze miałam po porodach podawana immunoglobuline, także w 25 tygodniu tej ciazy. Proszę o rozpowszechnianie tej informacji, ale przeprowadzenie amniopunkcji w mojej ciazy w 99% przyczyniło się do wystąpienia konfliktu, który tak na dobra sprawę odbijal nam się czkawką do 7 m-ca życia mojego dziecka. “Przejscie” konfliktu serologicznego również nie było dla nas latwe: silna zoltaczka, syn był 9 dni naswietlany lampami dolnymi i gornymi, mial podawane dozylnir leki, potem silna anemia i bardzo niski poziom hemoglobiny, zastrzyki na pobudzenie szpiku, a na koniec ciagle monitorowanie podwyzszonych transamilaz.

    • Chore jest To,że zastrzyk musimy kupić same..żadnych zniżek,nie refundowane.. A obowiązkowe.. A prawda jest taka że jest drogi bo między 300 a 400zł..A szok to dopiero że na 20 aptek tylko w jednej był dostępny-50km od domu.. Nawet nie było można zamówić bo u producentów chwilowo nie dostępny..A jest określony czas na zażycie bo.. pozdrawiam

      Suknie Ślubne

      Ceny sukien ślubnych

      Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

      Czytaj dalej →
      Planowanie ślubu oraz wesela

      Intercyza

      Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

      Czytaj dalej →
      Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
      Logo