Dwie godziny dla rodziny 2022. Krótszy dzień pracy dzięki specjalnej akcji

Instytut Humanites już kilka lat temu zainicjowała wyjątkową akcję o nazwie “Dwie godziny dla rodziny”. Jej celem jest na to, jak ważne jest utrzymywanie bliskich relacji z rodziną i nieustanne dbanie o ich jakość. Z każdym rokiem w inicjatywę angażuje się coraz więcej przedsiębiorców. Jeden prosty gest może pomóc szerzyć świadomość na temat realnego zagrożenia, jakim jest kryzys więzi międzyludzkich. Na czym dokładnie polega akcja i kto może wziąć w niej udział? Sprawdź, czy możesz skorzystać z skróconego dnia pracy.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Akcja "Dwie Godziny dla Rodziny" to inicjatywa Instytutu Humanites, której celem jest szerzenie świadomości, jak ważne jest pielęgnowanie bliskości i odpowiednich relacji z dugim człowiekiem.
  • W ramach kampanii do Instytutu mogą zgłaszać się pracodawcy, którzy deklarują, że we wskazanym przez siebie terminie skrócą pracownikom dzień pracy o dwie godziny.
  • Akcja odbywa się z reguły w okolicach 15 maja i później - nie ma jednej stałej daty.

Dwie godziny dla rodziny 2022

Kampania edukacyjna Instytutu Humanites – “Dwie Godziny dla Rodziny, Dwie Godziny dla Człowieka” powstała w odpowiedzi na stale narastające problemy związane z kryzysem relacji międzyludzkich, w tym głównie rodzinnych. Ze względu na obecne tempo życia, liczne obowiązki zawodowe i nieustanny pośpiech ludzie nie mają czasu na utrzymywanie prawidłowych relacji i nie dają rady zachować odpowiedniej równowagi między pracą a domem. Zdaniem twórców cierpią na tym całe rodziny – brak wspólnie spędzanych chwil, niebudowanie trwałych i bliskich więzi odbija się negatywnie na stanie emocjonalnym i psychicznym, zwłaszcza dzieci. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji – od poczucia wyobcowania i samotności czy utraty zaufania, nawet do depresji.

W wymiarze globalnym kampania Dwie Godziny dla Rodziny, Dwie Godziny dla CZŁOWIEKA przeciwdziała kryzysowi więzi, ma działanie profilaktyczne jeśli chodzi o nasze zdrowie mentalne i emocjonalne. Realizowana przez pracodawców na całym świecie jest symbolem integracji życia zawodowego i prywatnego w myśl hasła: „Mamy jedno życie w wielu rolach”. Badania przeprowadzane na wszystkich kontynentach świata dotyczące wellbeingu pokazują, że silne i głębokie relacje z rodziną i przyjaciółmi są warunkiem naszego szczęścia, rozwoju i dobrostanu.

W tym roku ruszyła już 11. edycja akcji. Jej celem jest szerzenie świadomości społecznej dotyczącej tego, jak ważne jest budowanie i przede wszystkim dbanie o zdrowe i głębokie relacje z drugim człowiekiem. Nie chodzi tylko o zachęcanie do spędzania wspólnie czasu, ale głównie do tego, aby każda wspólna chwila była wykorzystana na wspieraniu więzi emocjonalnych – za pomocą rozmowy, zabawy itp.

Zobacz: Wakacje 2022 – kiedy wypadają i ile będą trwały w tym roku? Najlepiej wziąć wolne w tych dniach

2 godziny dla rodziny – komu przysługuje?

Co roku, z okazji dnia rodziny 15 maja, inicjatorzy kampanii zachęcają pracodawców i firmy na całym świecie do wzięcia udziału w akcji. Całe przedsięwzięcie polega na skróceniu jednego dnia pracy o 2 godziny, czyli podarowanie pracownikom symbolicznych, dodatkowych chwil, które mogą poświęcić rodzinie. Inicjatywa jest oczywiście całkowicie dobrowolna, ale z pewnością stanowi miły gest w stronę podwładnych, a ponieważ jest to jednorazowa akcja – wydajność pracy raczej na tym nie ucierpi.

Z takiego prezentu na pewno ucieszą się pracownicy, a przede wszystkim ich dzieci. Pamiętajmy jednak, że kampania nie jest skoncentrowana wyłącznie na rodzicach. Jak podkreślają inicjatorzy, celem jest pokazanie ludziom, że dla zachowania zdrowia psychicznego i równowagi emocjonalnej każdemu z nas potrzebne są odpowiednie więzi z drugim człowiekiem.

W ostatnich latach kampania ta rozwinęła się w Globalny Ruch Społeczny na Rzecz Bliskości: wzięło w niej udział 1,2 miliona pracowników z ponad 1100 firm w 18 krajach. W ogólnopolskich badaniach satysfakcji akcja wskazywana jest przez pracowników jako jeden z top 10 benefitów.

Udział w akcji jest bezpłatny, ale z każdym rokiem przybywa firm, również w Polsce, które włączają się w kampanię.

Sprawdź: Bon turystyczny 2022. To już ostatnie chwile na skorzystanie! Oto lista najpopularniejszych atrakcji

Dwie godziny dla rodziny – kiedy?

Okazją do rozpoczęcia akcji staje się co roku 15 maja, kiedy to obchodzi Międzynarodowy Dzień Rodzin. Nie jest to jednak odgórnie narzucona data. Jeśli pracodawca zdecyduje się przyłączyć do kampanii, może wyznaczyć dowolnie wybrany przez siebie dzień, kiedy to pracownicy wyjdą do domów dwie godziny wcześniej.

Zobacz: 7 dni dodatkowego urlopu już w 2022? Niestety będą pewne warunki

Rodzice pytają o akcję na rzecz rodzin

2 godziny dla rodziny 2022 kiedy?

Inicjatywa startuje co roku około 15 maja z okazji Dnia Rodzin. Nie ma jednak jednej ogólnej daty – firma może sama zdecydować, kiedy skrócić dzień pracy.

Dodaj komentarz

Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Szczepienia

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Świadkowie

Rola świadków na weselu

Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo