Dwie godziny dla rodziny 2023. Krótszy dzień pracy dzięki specjalnej akcji

Instytut Humanites już kilka lat temu zainicjowała wyjątkową akcję o nazwie “Dwie godziny dla rodziny”. Jej celem jest na to, jak ważne jest utrzymywanie bliskich relacji z rodziną i nieustanne dbanie o ich jakość. Z każdym rokiem w inicjatywę angażuje się coraz więcej przedsiębiorców. Jeden prosty gest może pomóc szerzyć świadomość na temat realnego zagrożenia, jakim jest kryzys więzi międzyludzkich. Na czym dokładnie polega akcja i kto może wziąć w niej udział? Sprawdź, czy możesz skorzystać z skróconego dnia pracy. Dwie godziny dla rodziny 2023 kiedy wypadają?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Akcja "Dwie Godziny dla Rodziny" to inicjatywa Instytutu Humanites, której celem jest szerzenie świadomości, jak ważne jest pielęgnowanie bliskości i odpowiednich relacji z dugim człowiekiem.
  • W ramach kampanii do Instytutu mogą zgłaszać się pracodawcy, którzy deklarują, że we wskazanym przez siebie terminie skrócą pracownikom dzień pracy o dwie godziny.
  • Akcja odbywa się z reguły w okolicach 15 maja i później - nie ma jednej stałej daty.

Dwie godziny dla rodziny 2023

Kampania edukacyjna Instytutu Humanites – “Dwie Godziny dla Rodziny, Dwie Godziny dla Człowieka” powstała w odpowiedzi na stale narastające problemy związane z kryzysem relacji międzyludzkich, w tym głównie rodzinnych. Ze względu na obecne tempo życia, liczne obowiązki zawodowe i nieustanny pośpiech ludzie nie mają czasu na utrzymywanie prawidłowych relacji i nie dają rady zachować odpowiedniej równowagi między pracą a domem. Zdaniem twórców cierpią na tym całe rodziny – brak wspólnie spędzanych chwil, niebudowanie trwałych i bliskich więzi odbija się negatywnie na stanie emocjonalnym i psychicznym, zwłaszcza dzieci. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji – od poczucia wyobcowania i samotności czy utraty zaufania, nawet do depresji.

W wymiarze globalnym kampania Dwie Godziny dla Rodziny, Dwie Godziny dla CZŁOWIEKA przeciwdziała kryzysowi więzi, ma działanie profilaktyczne jeśli chodzi o nasze zdrowie mentalne i emocjonalne. Realizowana przez pracodawców na całym świecie jest symbolem integracji życia zawodowego i prywatnego w myśl hasła: „Mamy jedno życie w wielu rolach”. Badania przeprowadzane na wszystkich kontynentach świata dotyczące wellbeingu pokazują, że silne i głębokie relacje z rodziną i przyjaciółmi są warunkiem naszego szczęścia, rozwoju i dobrostanu.

W tym roku ruszyła już 12. edycja akcji. Jej celem jest szerzenie świadomości społecznej dotyczącej tego, jak ważne jest budowanie i przede wszystkim dbanie o zdrowe i głębokie relacje z drugim człowiekiem. Nie chodzi tylko o zachęcanie do spędzania wspólnie czasu, ale głównie do tego, aby każda wspólna chwila była wykorzystana na wspieraniu więzi emocjonalnych – za pomocą rozmowy, zabawy itp.

Zobacz: 5 dni opieki na dziecko. Poważne zmiany w Kodeksie Pracy! Skorzystają nie tylko rodzice

2 godziny dla rodziny – komu przysługuje?

Co roku, z okazji dnia rodziny 15 maja, inicjatorzy kampanii zachęcają pracodawców i firmy na całym świecie do wzięcia udziału w akcji. Całe przedsięwzięcie polega na skróceniu jednego dnia pracy o 2 godziny, czyli podarowanie pracownikom symbolicznych, dodatkowych chwil, które mogą poświęcić rodzinie. Inicjatywa jest oczywiście całkowicie dobrowolna, ale z pewnością stanowi miły gest w stronę podwładnych, a ponieważ jest to jednorazowa akcja – wydajność pracy raczej na tym nie ucierpi.

Z takiego prezentu na pewno ucieszą się pracownicy, a przede wszystkim ich dzieci. Pamiętajmy jednak, że kampania nie jest skoncentrowana wyłącznie na rodzicach. Jak podkreślają inicjatorzy, celem jest pokazanie ludziom, że dla zachowania zdrowia psychicznego i równowagi emocjonalnej każdemu z nas potrzebne są odpowiednie więzi z drugim człowiekiem.

W ostatnich latach kampania ta rozwinęła się w Globalny Ruch Społeczny na Rzecz Bliskości: wzięło w niej udział 1,2 miliona pracowników z ponad 1100 firm w 18 krajach. W ogólnopolskich badaniach satysfakcji akcja wskazywana jest przez pracowników jako jeden z top 10 benefitów.

Udział w akcji jest bezpłatny, ale z każdym rokiem przybywa firm, również w Polsce, które włączają się w kampanię.

Sprawdź: Nowy bon turystyczny od czerwca 2023 będzie wynosił aż 1000 zł na dziecko?

Dwie godziny dla rodziny – kiedy?

Okazją do rozpoczęcia akcji staje się co roku 15 maja, kiedy to obchodzi Międzynarodowy Dzień Rodzin. Nie jest to jednak odgórnie narzucona data. Jeśli pracodawca zdecyduje się przyłączyć do kampanii, może wyznaczyć dowolnie wybrany przez siebie dzień, kiedy to pracownicy wyjdą do domów dwie godziny wcześniej.

Zobacz: Zmiany Kodeks Pracy 2023. Więcej wolnego nie tylko dla rodziców. Prezydent podpisał nowelizację

Rodzice pytają o akcję na rzecz rodzin

2 godziny dla rodziny 2023 kiedy?

Inicjatywa startuje co roku około 15 maja z okazji Dnia Rodzin. Nie ma jednak jednej ogólnej daty – firma może sama zdecydować, kiedy skrócić dzień pracy.

2 godziny dla rodziny komu przysługuje?

Inicjatorzy kampanii zachęcają pracodawców i firmy do wzięcia udziału w kampanii, ale jest to inicjatywa dobrowolna i nikomu nie przysługuje automatycznie.

Dodaj komentarz

Rodzice

Rozwód: i co dalej?

Rozwód to z pewnością jedna z bardziej traumatycznych rzeczy, które mogą się człowiekowi przydarzyć w życiu. Nawet jeśli przebiega w dobrej atmosferze, a stosunki łączące byłych już wkrótce małżonków są...

Czytaj dalej →
Ciąża, Rodzice

Orgazm sutkowy

Orgazm sutkowy nie jest wcale tak zwaną “urban legend”. Wiele osób zastanawia się czy w ogóle jest możliwe osiągnięcie tego rodzaju rozkoszy. Kobiety potwierdzają, że to realne, ale jednocześnie również...

Czytaj dalej →
Rodzice

Kolory włosów – szatyn a brunet

Kolory i odcienie włosów mogą być naprawdę różne, co dodaje każdemu człowiekowi niezwykłości, jednak największą trudność wydaje się wszystkim sprawiać różnica w kolorach szatyn a brunet. Wiele osób myli te...

Czytaj dalej →
Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general