Zakażenie owsikami zdarza się dzieciom stosunkowo często – dlatego dobrze jest zawczasu dowiedzieć się, jak pozbyć się owsików. Te najpopularniejsze spośród pasożytów roznoszą się bardzo szybko i skutecznie, szczególnie w większych skupiskach dzieci, na przykład w przedszkolu. Trzeba działać szybko, by więcej osób nie stało się ich żywicielami. Owsiki – jak pozbyć się swędzącego problemu?
W jaki sposób dochodzi do zakażenia?
Jaja owsików mogą przeżyć poza ludzkim organizmem kilka tygodni. W tym czasie unoszą się z kurzem, osiadają na ubraniach, pościeli, urządzeniach sanitarnych. Zarazić się nimi jest niezwykle łatwo – wystarczy, że dziecko nie umyje rączek po wizycie w toalecie, by za jakiś czas okazało się, że ma owsicę. Gdy jaja dostaną się do układu pokarmowego, owsiki dorastają i natychmiast zaczynają się rozmnażać.
Jak rozpoznać, że dziecko ma owsiki?
Zwykle szukanie sposobu, jak szybko pozbyć się owsików, poprzedzone jest zauważeniem niepokojących objawów u dziecka. Maluchy, które złapały pasożyty, skarżą się często na swędzenie okolic pupy, kręcą się niespokojnie, są rozdrażnione. Dolegliwości nasilają się wieczorami i w nocy ze względu na wzmożoną aktywność owsików w tych porach, więc mogą nawet powodować problemy ze snem. Do objawów należą też problemy z koncentracją (wywołane swędzeniem i nieprzyjemnymi odczuciami) oraz słabszy apetyt. To oznaki, że pora udać się do lekarza.
Jak pozbyć się owsików?
Jak pozbyć się owsików domowym sposobem? Niestety, żaden domowy sposób nie zadziała. Jak zatem skutecznie pozbyć się owsików? Trzeba udać się do lekarza po receptę na bezpieczne, skuteczne środki przeciw pasożytom. Co więcej, powinna je zażyć cała rodzina. O problemie warto poinformować żłobek lub przedszkole, by profilaktyczne leczenie przeszedł także cały personel i wszystkie dzieci.
Badania prowadzące do wykrycia obecności owsików polegają na zebraniu do pojemniczka z apteki trzech próbek kału z różnych dni. Można także kupić w aptece specjalny test, który przylepia się w okolicy odbytu, by przykleiły się do niego jaja pasożytów. Zarówno jeden, jak i drugi sposób wymaga wizyty w laboratorium. Jeśli okaże się, że malec ma owsiki, lekarz zleci podanie jednej dawki zawiesiny o nazwie pyrantelum. Kolejną dawkę zażywa się po około dwóch tygodniach. Dlaczego? Lek zabija jedynie dorosłe owsiki, trzeba więc poczekać aż istniejące jaja dojrzeją, by znów zabić pasożyty. Równie ważne, jak zażycie leku, jest wykonanie pewnych działań. Jak pozbyć się owsików na zawsze? Wprawdzie ryzyko zakażenia się od innego dziecka czy w toalecie publicznej pozostanie obecne niezależnie od naszych starań, jednak wypranie pościeli, ubrań, wykąpanie się i posprzątanie mieszkania znacznie zmniejszy ryzyko nawrotu. Warto także obciąć dziecku paznokcie, zdezynfekować zabawki, zetrzeć kurze.
Pasożyty to typowa dziecięca dolegliwość. Roznoszą się szybko i zakażenie nimi nie jest powodem do wstydu. Nie warto zwlekać z wizytą u lekarza, który najlepiej podpowie w jaki sposób pozbyć się owsików u dzieci.
1 Comment