Kwestia rozmiarów ubranek dla noworodków staje się paląca już na etapie kompletowania wyprawki. Często zdarza nam się kupować za dużo ciuszków; nierzadko też stawiamy na niewłaściwą wielkość. Zamiast niepotrzebnie się zamartwiać, że nie poradzisz sobie z ubraniem własnego dziecka, przeczytaj nasz artykuł i poznaj rozmiary niemowlęce i dziecięcie.
Rozmiary niemowlęce
Na początek kwestia terminologiczna. Świeżo urodzone dziecko określamy noworodkiem, natomiast bobasa między 3. a 12. miesiącem życia – niemowlakiem. Rozmiary niemowlęce odnoszą się zatem do pierwszego roku życia dziecka. W tym czasie maluch rośnie bardzo intensywnie, dlatego też rozmiarówka niemowląt zmienia się dość dynamicznie (w zależności od liczby przeżytych miesięcy). Przez pierwsze 3 miesiące dziecko może urosnąć aż 10 cm!
Rozmiary niemowląt mieszczą się zwykle w standardowym przedziale od 56 do 86. Oznaczają one wzrost malucha wyrażony w centymetrach. Trzeba przy tym pamiętać, że istnieją jeszcze inne wartości – obwód klatki piersiowej i pasa, czy choćby waga – które także można brać pod uwagę. Na początek przyjrzyjmy się podstawowej wersji tabeli rozmiarów niemowlęcych:
- wcześniaki: 46-52 cm,
- 0-3 miesiące: 56-62 cm,
- 3-6 miesięcy: 62-68 cm,
- 6-9 miesięcy: 68-74 cm,
- 9-12 miesięcy: 74-80 cm,
- 12-18 miesięcy: 80-86 cm.
Jeśli twoje dziecko rozwija się w nieco wolniejszym bądź szybszym tempie, w rozwianiu wątpliwości pomoże ci szczegółowa tabela rozmiarów niemowlęcych. Poszczególne wartości podajemy według wzoru:
rozmiar: wiek (liczba miesięcy) – waga (kilogramy) – obwód klatki piersiowej (centymetry) – obwód pasa (centymetry)
- rozmiar 56: 0-1 m-c – 3,5 kg – 38 cm – 36,5 cm
- rozmiar 62: 0-3 m-ce – 6 kg – 43,5 cm – 40,5 cm
- rozmiar 68: 3-6 m-cy – 8 kg – 46 cm – 42,5 cm
- rozmiar 74: 6-9 m-cy – 10 kg – 48 cm – 43,5 cm
- rozmiar 80: 9-12 m-cy – 50 cm – 45 cm
- rozmiar 86: 12-18 m-cy – 51 cm – 46,5 cm
Rozmiary niemowlęce: Co zrobić, jeśli nie znasz dokładnego rozmiaru?
Przy okazji przygotowywania wyprawki dla noworodka pojawia się dość istotny problem: nie znamy jeszcze dokładnych wymiarów naszego bobasa. Teoretycznie powinniśmy sięgnąć po rozmiar 56, ale nie mamy pewności, czy dzidziuś przypadkiem nie okaże wcześniakiem albo całkiem pokaźnym noworodkiem. Dobrze jest wtedy zaopatrzyć się w kilka większych komplecików (w rozmiarze 62) lub zainwestować w awaryjne sztuki bodów w rozmiarach 52 i 62.
Jak twierdzą same mamy, nierzadko zdarza się, że dziecko ma podobne wymiary do swoich rodziców w chwili narodzin. Wystarczy poczytać relacje internautek na forach, żeby znaleźć wiele przykładów na potwierdzenie tej teorii. Cechy dziedziczne rzeczywiście mogą być istotną wskazówką – jeśli twój mąż ma 2 metry, rozważ zakup ubranek w rozmiarze 62, a kiedy oboje ważyliście przy narodzinach niecałe 3 kg, większość pierwszych ciuszków dziecka może mieć rozmiar 56.
Pamiętaj!
- niezależnie od rozmiaru ubranek, wypierz je w hipoalergicznym proszku, dwa razy wypłucz i wyprasuj jeszcze przed spakowaniem do torby,
- pora roku ma znaczenie! Jeśli rodzisz wiosną, postaw na lżejsze ciuszki i body z krótkim rękawkiem; w zimie musisz pamiętać także o zimowym kombinezonie,
- nie przesadzaj z ilością ubranek – do szpitala spakuj 3-4 body, 3-4 pajacyki i opcjonalnie kombinezon.
Zobacz: Karta Dużej Rodziny – zniżki 2022. Sprawdź, gdzie możesz zaoszczędzić!
Rozmiary dziecięce – rozmiary ubrań dla dzieci
Jak natomiast przedstawiają się rozmiary ubranek dla dzieci starszych niż 18 miesięcy? Także tutaj decydującym kryterium jest wzrost. Jeśli nie wiesz, jaki rozmiar ubranek dla dzieci będzie odpowiedni, skorzystaj z poniższej tabelki:
- 1,5-2 lata – 87-92 cm – rozmiar 92
- 2-3 lata – 93-98 cm – rozmiar 98
- 3-4 lata – 99-104 cm – rozmiar 104
- 4-5 lat – 105-110 cm – rozmiar 110
- 5-6 lat – 111-116 cm – rozmiar 116
Co jeszcze warto wiedzieć o rozmiarach dla dzieci i o zakupach ciuszków dla najmłodszych?
1. W zakupowym szale dobrze jest postawić na jak najwięcej oddzielnych zestawów, zamiast inwestować w dziesiątki body i pajacyków. Ze spodenek, bluzeczek i kaftaników dziecko wyrasta znacznie wolniej.
2. Pamiętaj, że rozmiary ciuchów dla dzieci mogą się różnić w zależności od sklepów i poszczególnych marek.
3. Wybierając ubranka dla malucha, kieruj się przede wszystkim jakością materiałów. Nic nie pobije naturalnej, przewiewnej bawełny.
Koszulka dla dziewczynki z długim rękawem
T-shirt z długim rękawem w odcieniu brudnego różu to idealny model dla każdej dziewczynki. W pierwszych miesiącach życia dziecka najważniejsza jest wygoda, a dzięki wysokiej jakości bawełny, koszulka jest bezpieczna dla skóry i nie spowoduje podrażnień.
Kurtka pikowana z kapturem
Kurtka przejściowa nie musi być nudna! Wyrazisty kolor, podszewka i odblaski powodują, że jest idealnym połączeniem stylu i funkcjonalności. Kurtka jest zapinana na zamek, a dzięki kapturowi może być elementem stylizacji na każdą wiosenną pogodę.
Koszulka z nadrukiem
Wygodny, bawełniany T-shirt z krótkim rękawem to idealna opcja dla każdej dziewczynki, która lubi czasem poleniuchować. Koszulka nawet swoim nadrukiem zachęca do odpoczynku, tak bardzo potrzebnego aktywnemu i rozbieganemu dziecku.
Spodnie jeansowe dla chłopca
Klasyka kojarzy się z jeansem. W każdej postaci i w każdym odcieniu! Ciemne spodnie jeansowe idealnie pasują do koszuli, swetra czy koszulki T-shirt. Stanowią uniwersalny element garderoby, który przyda się przy kompletowaniu każdej nawet eleganckiej stylizacji.
Sprawdź: 5 dni opieki na dziecko. Poważne zmiany w Kodeksie Pracy! Skorzystają nie tylko rodzice
Czytelnicy pytają o rozmiary niemowlęce
Rozmiar 68 pasuje na dziecko w wieku mniej więcej 3-6 miesięcy.
Rozmiar 62 najczęściej noszą maluszki w wieku od 0 do 3 miesięcy.
Mniej więcej do 3. miesiąca.
Rozmiar 92.
Najczęściej na 6-9 miesięcy.
Sprawdź także: