Czy nauczyciele widzą wyniki matur? Uczniowie zastanawiają się, czy rezultaty egzaminów są tajne

Matury trwają niemal przez cały miesiąc, aż do końca maja. W międzyczasie egzaminatorzy rozpoczynają już swoją pracę i sprawdzają arkusze z poszczególnych przedmiotów. Chociaż zazwyczaj kończą całą procedurę już na początku czerwca, to na oficjalne ogłoszenie wyników trzeba poczekać aż do lipca. Uczniowie zastanawiają się więc, czy w ktoś ma wgląd do wyników wcześniej. Czy nauczyciele widzą wyniki matur?

Czy nauczyciele widzą wyniki matur?

Matura to jeden z najważniejszych i niekiedy także najbardziej przełomowych momentów w życiu. Od wyniku egzaminów zależy, czy uda się dostać na wymarzoną uczelnie, na wybrany kierunek. Dla większości uczniów jest to ogromny stres, dlatego chcą najpierw sami poznać wyniki, zanim dowie się o nich ktoś inny.

Arkusze są kodowane, w związku z czym egzaminatorzy nie znają nazwiska maturzysty, którego pracę sprawdzają. Jednak po tym jak OKE wystawi świadectwa maturalne, trafiają one do szkoły. Następnie są one rozdawane uczniom przez wychowawców. Dokument jest w teczce, dlatego może się zdarzyć, że nauczyciele zobaczą wyniki, ale nie zawsze tak się dzieje.

Co ważne, nauczyciele nie otrzymują wyników wcześniej, przed maturzystami. Oficjalne rezultaty zarówno szkoła, jak i uczniowie, otrzymują tego same dnia.

Zobacz: Kiedy CKE opublikuje klucze odpowiedzi? Maturzyści rozczarowani terminem

Kiedy wyniki matur 2024?

Chociaż sprawdzanie egzaminów trwa przez cały maj i w zasadzie już pod koniec miesiąca większość prac jest oceniona, to na oficjalne wyniki maturzyści muszą długo czekać. Należy pamiętać, że w czerwcu CKE organizuje jeszcze dodatkowy termin dla tych, którzy (najczęściej ze względów zdrowotnych) nie mogli przystąpić do egzaminów w pierwszym terminie. Te prace również muszą zostać sprawdzone i ocenione tak, aby rezultaty pojawiły się w tym samym terminie co pozostałych. W tym roku wyniki matur zostaną ogłoszone 9 lipca, około godziny 8:30.

Sprawdź też:

Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo