13. emerytura 2022: ile wynosi i kiedy będą wypłaty? Ostatnia waloryzacja wyjątkowo korzystna dla seniorów

Trzynasta emerytura, zwana również potocznie “trzynastką”, to dodatkowe świadczenie przeznaczone dla emerytów i rencistów, które trafia do nich corocznie. Środki stanowią jednorazowe, ale nieocenione wsparcie dla domowego budżetu. W tym roku w obliczu rosnącej inflacji, zastrzyk gotówki jest szczególnie wyczekiwany, zwłaszcza przez tych seniorów, którzy pobierają najniższe świadczenia. Jak się okazuje, tegoroczna trzynastka może być wyjątkowo korzystna! Kto otrzyma 13. emeryturę w 2022 roku? Ile wyniesie i kiedy będzie wypłacana 13. emerytura w 2022?

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • W 2022 roku trzynasta emerytura wyniesie 1338,44 złotych brutto, czyli 1217,98 złotych netto.
 • Dodatkowe świadczenie trafi do uprawnionych seniorów wraz z kwietniową emeryturą lub rentą.
 • Decyzją rządu tegoroczna trzynastka będzie zwolniona z podatku dochodowego.

13. emerytura 2022: komu przysługuje?

Zgodnie z przepisami, trzynasta emerytura w 2022 zostanie wypłacona każdej osobie, która w dniu 31 marca tego roku, będzie miała ustalone prawo przez ZUS do pobierania emerytury, renty lub innego długoterminowego świadczenia (szczegółową listę znaleźć można poniżej).

Trzynastka 2022 trafi do osób uprawnionych do:

 • emerytury – w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej,
 • renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,
 • renty szkoleniowej,
 • renty socjalnej,
 • renty rodzinnej,
 • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
 • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
 • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
 • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

Aby trzynasta emerytura została przyznana, nie jest konieczne składanie żadnego dodatkowego wniosku. Pieniądze automatycznie trafią na konto lub przyniesie je listonosz – w zależności od wybranej formy pobierania świadczenia.

Sprawdź: Dofinansowanie do gazu 2022 – niedługo pierwsze wypłaty. Sprawdź, komu przysługuje i gdzie złożyć wniosek

Kiedy będzie wypłacana trzynastka?

Dla wszystkich seniorów oczekujących na zastrzyk gotówki w postaci “trzynastki” mamy dobre wiadomości. Według oficjalnych informacji dodatkowe świadczenie zostanie wypłacone już w kwietniu. Pieniądze trafią do uprawnionych w terminie, w którym standardowo otrzymują emeryturę lub rentę. W tym samym dniu otrzymają więc jednocześnie comiesięczne świadczenie oraz trzynastkę.

Kiedy trzynasta emerytura 2022 dokładnie dostarczona? Pierwszych wypłat można spodziewać się już na początku miesiąca – 1, 5, 6 lub 8 kwietnia. Pozostali otrzymają środki 15, 20 i 25 kwietnia. Nieco dłużej poczekać będą musiały osoby, którym przyznane są zasiłki i świadczenie przedemerytalne – tym seniorom pieniądze przekazane zostaną dopiero w maju.

Zobacz: Karta Dużej Rodziny – lista partnerów 2022. Gdzie skorzystamy ze zniżek?

Ile wynosi 13. emerytura?

Tegoroczna kwota trzynastej emerytury z pewnością pozytywnie zaskoczy wszystkich uprawnionych. Wszystko dzięki marcowej waloryzacji, która osiągnęła rekordowy poziom – wskaźnik wyniósł bowiem aż 7%. W związku z tym automatycznie wzrasta również kwota najniższej emerytury i renty – z 1250,88 zł do 1338,44 zł brutto. Zgodnie z przepisami trzynasta emerytura stanowi równowartość minimalnej emerytury, co oznacza, że w tym roku do uprawnionych seniorów trafi o 87,55 złotych więcej.

To jednak nie koniec dobrych wiadomości. Rząd postanowił przygotować i przyjął specjalne rozporządzenie, które zwalnia “trzynastkę” z podatku dochodowego w przypadku wszystkich beneficjentów, niezależnie od rocznych przychodów. Oznacza to, że wysokość trzynastej emerytury netto, “do ręki”, będzie taki sam dla wszystkich seniorów i wyniesie 1217,98 złotych. Niestety świadczenie nie jest zwolnione ze składki zdrowotnej.

Ministerstwo Finansów w tym roku nie pobierze podatku od trzynastki. Ze świadczenia zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł, a zatem trzynastka netto wyniesie 1 217,98 zł.prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Zobacz: Ile można dorobić do renty rodzinnej 2022? Od marca nowe limity dochodu

Kiedy będzie 13. renta 2022?

Na początek warto zaznaczyć, że zgodnie z prawem termin 13. renta nie istnieje i aby być precyzyjnym, należy się używać pojęcia 13. emerytura. Według przepisów każda osoba, która ma ustalone prawo do pobierania renty, otrzyma także dodatkowe świadczenie. Dotyczy to rent: socjalnej, rodzinnej, szkoleniowej, a także tej z tytułu niezdolności do pracy. Trzynastka powinna trafić do nich w kwietniu.

Sprawdź: Co należy się wdowie po śmierci męża? Sprawdzamy aktualne przepisy

Rodzice pytają, jaka będzie trzynastka 2022

Czy w tym roku będzie 13. emerytura?

Tak, trzynasta emerytura w tym roku trafi do uprawnionych osób wraz z kwietniowymi wypłatami emerytur i rent.

Kiedy 13. emerytura 2022?

13. emerytura zostanie wypłacona wszystkim uprawnionym w kwietniu 2022, w terminie, w którym zazwyczaj otrzymują comiesięczne świadczenia.

13. emerytura 2022 netto – kiedy wypłata?

Trzynasta emerytura będzie wynosić 1217,98 złotych.

Czy w marcu będzie 13. emerytura?

Tak, 13. emerytura powinna trafić do większości uprawnionych w kwietniu. Na pieniądze do maja będą musiały poczekać osoby, które pobierają zasiłki i świadczenie przedemerytalne

Jaka będzie 13. emerytura w 2022 roku?

13. emerytura 2022 brutto wyniesie 1338,44 zł.

Sprawdź: Zasiłek rodzinny 2022. Czy kryterium dochodowe wzrośnie w 2022? Ile wynosi rodzinne 2022?

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo