Dni wolne od szkoły 2022. Kiedy wypada odpoczynek od nauki? Uczniowie mogą być zadowoleni

Prawdopodobnie jedną z najbardziej interesujących dla uczniów kwestią jest informacja od liczbie dni wolnych przypadających na dany rok. Niezależnie od tego, jak bardzo ktoś lubi się uczyć i uczęszczać na zajęcia, odpoczynek zawsze jest potrzebny. Szczególnie po tak ciężkim i stresującym okresie pandemii, który upływa pod znakiem ciągłych przerw, lekcji online i chaosu w edukacji. Jak się układa w tym roku kalendarz pod względem wolnego? Ile odpoczynku mogą spodziewać się uczniowie? Sprawdź, kiedy wypadają dni wolne od szkoły 2022!

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Kolejne dłuższe wolne po okresie ferii to przerwa wielkanocna (14-19 kwietnia), a następnie dopiero wakacje.
  • Dzieci na pewno nie pójdą do szkół również w święta ustawowo wolne: 6 stycznia, 3 maja, 16 czerwca, 1 listopada, 11 listopada oraz w okresie Bożego Narodzenia. Część z tych dni mogą stanowić dobrą okazję do przedłużenia weekendu, jeśli dyrektor postanowi wykorzystać dodatkową pulę dni wolnych, którą ma do dyspozycji.
  • Część uczniów nie ma zajęć dydaktycznych również w okresie egzaminów ósmoklasisty, czyli od 25 do 27 maja oraz w okresie matury od 4 do 6 maja.

Dni wolne od szkoły 2022

Informacja o tym, ile w danym roku wypada dni wolnych, będzie szczególnie istotna dla tych rodziców i uczniów, którzy chcą z wyprzedzeniem zaplanować rodzinne wyjazdy czy wycieczki. Okazuje się, że tegoroczny kalendarz układa się pod tym względem wyjątkowo korzystanie, szczególnie jeśli chodzi o dłuższe weekendy.

Pierwsze oficjalne święto państwowe, które jest urzędowo wolne to oczywiście 6 stycznia, czyli trzech króli. Następnie w kolejności (w zależności od województwa na przełomie stycznia i lutego) uczniów czekają dwutygodniowe ferie zimowe, a wkrótce potem w połowie kwietnia przerwa związana z Wielkanocą.

W następnych miesiącach, jeszcze przed wakacjami, dzieci odpoczną od nauki podczas weekendu majowego, a także w czerwcu ze względu na wypadające wówczas Boże Ciało. Po okresie wakacyjnym mamy również dwa bardzo ważne święta w listopadzie – Wszystkich Świętych oraz Święto Niepodległości, kiedy to wszyscy mamy ustawowo wolne. Koniec roku wiąże się oczywiście z nieco dłuższą przerwą świąteczną-noworoczną.

Warto także dodać, że znaczna część uczniów będzie miała wolne również w czasie egzaminów ósmoklasisty (25, 26 i 27 maja 2022) oraz podczas pierwszych dni matur (tj. 4, 5 i 6 maja 2022).

Sprawdź: Kiedy jest koniec roku szkolnego 2022? Uczniowie na pewno się ucieszą

Kiedy jest wolne od szkoły? Ferie wielkanocne 2022

Po powrocie z ferii kolejnych dni wolnych uczniowie mogą się spodziewać w połowie kwietnia ze względu na Święta Wielkanocne. Wiosenna przerwa świąteczna z okazji Wielkanocy rozpocznie się 14 kwietnia i potrwa do 19 kwietnia.

Zobacz: Szkoła językowa dla dzieci – tradycyjna czy online?

Przerwa majowa w szkole 2022

Tegoroczna majówka zacznie się w niedzielę 1 maja, co oznacza, że uczniowie nie pójdą do szkoły w poniedziałek i we wtorek (2 i 3 maja). Na dodatkowy odpoczynek może liczyć młodzież uczęszczająca do szkół ponadpodstawowych, która nie podchodzi w tym roku do matury (tj. klasy I-III). Na czas pierwszych trzech egzaminów (4-6 maja) dyrektorzy większości placówek decydują się dać wolne uczniom młodszych klas.

Sprawdź: Czy zerówka jest obowiązkowa 2022/2023? W jakim wieku dziecko idzie do zerówki?

Kalendarz dni wolnych od szkoły 2022

Poza dniami ustawowo wolnymi od pracy i szkoły, uczniowie mogą liczyć na dodatkowy odpoczynek. Każdy dyrektor ma do dyspozycji pulę dni wolnych (w przypadku szkół podstawowych – 8 takich dni, a ponadpodstawowych – 10). Najczęściej wykorzystuje je w okresie egzaminów (matur oraz testów ósmoklasisty) lub w momencie, kiedy jest to wskazane ze względu na odpowiednią organizację pracy w szkole.

Dodatkowe dni wolne dyrektorowie zazwyczaj ustalają także w przypadkach, kiedy mogą one przedłużyć weekend, tzn. kiedy między świętem a weekendem wypada dzień pracujący. W tym roku zapowiada się sporo takich okazji.

  • 3 maja 2022 (Święto Konstytucji) wypada we wtorek, a zatem zapewne większość dyrektorów zaplanowało dodatkowe wolne również 2 maja, co oznacza 4-dniowy weekend.
  • 16 czerwca 2022 – Boże Ciało jak co roku obchodzone jest w czwartek. Jeśli zatem dyrektor zdecydował o przyznaniu wolnego również w piątek 17 czerwca, uczniowie ponownie mogą liczyć na dłuższy weekend.
  • 1 listopada 2022 (Wszystkich Świętych) również przypada na wtorek. Ponieważ jest to święto, które zazwyczaj wiąże się z dalekimi podróżami do rodziny, dyrektorzy zazwyczaj wykorzystują w takim przypadku dodatkowy dzień wolny z puli. Oznacza to, że prawdopodobnie również 31 października nie odbędą się zajęcia i weekend potrwa 4 dni.
  • 11 listopada 2022 (Święto Niepodległości) – przedłuży weekend tylko o jeden dzień, ponieważ wypada w piątek.

Przerwa świąteczno-noworoczna 2022

Tegoroczne ferie świąteczne rozpoczną się prawdopodobnie w piątek 23 grudnia, czyli uczniowie po raz ostatni w tym roku wezmą udział w zajęciach w czwartek 22 grudnia. Będą z tej okazji odpoczywać aż 10 dni i do nauki powrócą 2 stycznia 2023.

Zobacz: Jak napisać usprawiedliwienie nieobecności w szkole, żeby nie zostało odrzucone?

Czytelnicy pytają o wolne od nauki w tym roku

Kiedy jest wolne od szkoły 2022?

Wolne są święta ustawowe: 6 stycznia, 3 maja, 16 czerwca, 1 listopada, 11 listopada. Do tego oczywiście uczniowie nie chodzą do szkoły w czasie ferii zimowych, przerwy wielkanocnej (od 14 do 19 kwietnia), przerwy bożonarodzeniowej oraz wakacji. Część uczniów ma wolne również w czasie egzaminów ósmoklasisty (25, 26 i 27 maja) oraz matur (4, 5, 6 maja).

Kiedy dni wolne w roku szkolnym 2021/22?

Do końca roku szkolnego 2021/2022 niektórzy uczniowie mają jeszcze ferie zimowe. Następnie wolne przypada w połowie kwietnia z powodu przerwy wielkanocnej (od 14 do 19 kwietnia). Później długi weekend majowy (2,3 maja) oraz Boże Ciało 16 czerwca. Niektórzy uczniowie dostaną również wolne dni od szkoły 2021/22 podczas egzaminów ósmoklasisty (25, 26 i 27 maja) oraz matur (4, 5 i 6 maja).

Czy podczas matur jest wolne 2022?

Tak, zazwyczaj podczas pierwszych trzech dni matur (w tym roku 4-6 maja) uczniowie młodszych klas mają wolne.

Dodaj komentarz

Newsy

Pierwszy dzień zimy

Kiedy jest pierwszy dzień zimy? To pytanie zadaje sobie wiele osób i pomimo tego, że sprawdzamy to co roku, w przyszłym znowu wyleci nam ta data z głowy i będziemy...

Czytaj dalej →
Newsy

Jaka będzie zima 2017/2018?

Chociaż nadal trwa jesień, a ostatnie jej dni w całej Polsce należały do tych słynnych złotych dni jesiennych, coraz częściej myślimy o zimie. A gdy o niej myślimy, tradycyjnie nasuwa...

Czytaj dalej →
Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general