Dopłaty do gazu 2022. Sprawdź, komu przysługuje i gdzie złożyć wniosek

Jednym z kluczowych elementów rządowej Tarczy Antyinflacyjnej jest tzw. dodatek osłonowy. Rządzący podjęli decyzję o jego wprowadzeniu, aby choć częściowo zrekompensować gwałtownie rosnące w ostatnim czasie rachunki za energię, gaz czy paliwo. Jak wynika z ustawy, nie wszyscy będą modli liczyć na zwrot – aby otrzymać wsparcie, trzeba spełniać określone kryteria. Komu przysługuje dofinansowanie do gazu i prądu za 2022? Gdzie składać wniosek o dopłaty do gazu?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Wysokość przyznanego dofinansowania uzależniona jest od liczby osób mieszkających w danym gospodarstwie domowym oraz od źródła ogrzewania.
  • Przy przyznawaniu dopłaty obowiązuje kryterium dochodowe. Miesięczny dochód w gospodarstwie jednoosobowym nie może wynosić więcej niż 2100 zł netto, a w wieloosobowym - 1500 zł netto na osobę.
  • Wniosek można złożyć w urzędzie gminy lub za pośrednictwem portalu ePUAP.

Dofinansowanie do gazu 2022

Pod koniec ubiegłego roku rząd ogłosił wprowadzenie specjalnego mechanizmu, który ma za zadanie zapewnić wsparcie finansowe dla części rodzin, najmocniej dotkniętych przez ostatnie podwyżki cen energii, paliwa i żywności. Dodatek osłonowy ma zniwelować nieco konsekwencje rosnącej inflacji.

Kwota dofinansowania wypłacana jest w jednej lub dwóch ratach (w zależności o terminu złożenia wniosku) i przyznawana jest na cały rok. Jej wysokość uzależniona jest przede wszystkim od liczby osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe, a także od rodzaju źródła ogrzewania w domu. Aby ubiegać się o świadczenie, trzeba jednak spełniać kryterium dochodowe.

  • Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400/500 zł* pod warunkiem, że dochód nie przekracza 2100 złotych,
  • Gospodarstwo 2-, 3-osobowe otrzyma 600/750 zł* pod warunkiem, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • Gospodarstwo 4-, 5-osobowe otrzyma 850 zł/1062,50 zł* pod warunkiem, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • Gospodarstwo 6-osobowe i więcej otrzyma 1150 zł/ 1437,50 zł* pod warunkiem, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

Podwyższona kwota dodatku (z “gwiazdką”) trafi do tych gospodarstw domowych, w których główne źródło ogrzewania stanowią: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi.

Warto podkreślić, że zgodnie z przepisami w przypadku tego świadczenia obowiązuje zasada złotówka za złotówkę, co oznacza, że “dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia”.

Zobacz: Osoba samotnie wychowująca dziecko może sporo stracić przez Polski Ład. Jak wygląda nowa ulga prorodzinna?

Dopłaty do gazu 2022 – wniosek

Wnioski o dofinansowanie do prądu, gazu i innych opłat można składać jeszcze przez długi czas, maksymalnie do 31 października. Po upływie tego terminu wnioski nie będą rozpatrywane i pieniądze przepadną. Jeśli ktoś złożył już dokumenty przed 31 stycznia, pieniądze powinny trafić do niego do końca marca. Wnioski złożone później mają być realizowane na bieżąco, ostatnie wypłaty mają pojawić się na kontach beneficjentów maksymalnie do 2 grudnia 2022.

Wnioski można składać do urzędu gminu lub miasta, a także drogą internetową. Wzór wniosku o dofinansowanie można znaleźć pod tym linkiem.

Sprawdź: Ulga na internet – co ile lat można ją odliczyć? Trzeba uważać, aby nie stracić pieniędzy

Dopłaty do gazu 2022 wniosek online

Wniosek o dodatek osłonowy można złożyć także online. Wystarczy zalogować się na swój profil na portalu ePUAP, a następnie wybrać zakładkę o nazwie “Pismo ogólne do podmiotu publicznego”. Po kliknięciu można wysłać odpowiedni wniosek, ale konieczne będzie opatrzenie go podpisem elektronicznym, czyli za pomocą profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Dotacje do gazu 2022

1 kwietnia 2022 startuje specjalny projekt skierowany do wszystkich, którzy ogrzewają swoje domy węglem, drewnem lub innym paliwem stałym i chcieliby wymienić to źródło na urządzenie bardziej ekologiczne i ekonomiczne. W ramach „Programu dofinansowań do wymiany urządzeń służących do celów ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody użytkowej na rok 2022” będzie można otrzymać dofinansowanie od PGNiG na starego pieca na kocioł kondensacyjny opalany gazem ziemnym lub na pompę ciepła typu powietrze/woda. Wysokość dofinansowania jest obliczana indywidualnie i zależy od rodzaju montowanego przez urządzenia i wieku budynku.

Aby wziąć udział w projekcie i uzyskać dofinansowanie, należy udać się najbliższego Biura Obsługi Klienta PGNiG, gdzie zostaną udzielone wszelkie najważniejsze informacje i będzie możliwość zgłoszenia się do udziału w programie. Chętni otrzymają także wszystkie niezbędne instrukcje dotyczące dalszych działań.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general