500 plus dla psa i kota? Część właścicieli może liczyć na dofinansowanie dla swojego pupila. Na jakich warunkach?

Właściciele psów i kotów będą mogli wkrótce skorzystać z dofinansowania na różnego typu zabiegi weterynaryjne. Wsparcie oferują urzędy gmin i miast, które chcą w ten sposób walczyć z bezdomnością zwierzą i ograniczyć ich niekontrolowane rozmnażanie się. Usługi weterynarza często wiążą się z ogromnym wydatkiem, dlatego urzędnicy wychodzą z inicjatywą i chcą wspomóc właścicieli. Czy to oznacza kolejne świadczenie, tym razem w postaci 500 plus dla psa i kota? Komu będzie przysługiwało?

500 plus dla psa i kota. Kto może otrzymać dofinansowanie?

Opieka nad pupilem to nie lada odpowiedzialność. Trzeba nie tylko poświęcić mu wiele czasu, ale także zadbać o jego zdrowie, wychowanie i zapewnić właściwy pokarm. Szczególnym obciążeniem dla budżetu są wizyty u weterynarza – różnego rodzaju zabiegi, badania czy leki. Jak informuje portal fakt.pl, właścicielom psów i kotów przysługuje pewna kwota dofinansowania od urzędów gminy lub miasta na szczególne zabiegi weterynaryjne. Chodzi tu przede wszystkim o kastrację i czipowanie czworonogów.

Wiele samorządów w ramach programów mających na celu walkę z bezdomnością zwierząt oferuje dopłaty dla właścicieli psów i kotów. Zabiegi kastracji/sterylizacji sięgają nawet 500-600 zł w zależności od lokalizacji, w przypadku większych psów może być nawet więcej. Do tego dochodzą koszty ewentualnych badań, konsultacji, wizyt na zmiany opatrunków czy zakup środków przeciwbólowych. Usługa czipowania również może wynosić kilkaset złotych, warto jednak to robić, aby zwiększyć bezpieczeństwo swojego czworonoga i uniknąć ryzyka zwiększenia liczby bezdomnych psów.

W niektórych gminach można otrzymać nawet 100% dofinansowania do zabiegów, inne oferują natomiast pokrycie 50% kosztów, co już jest atrakcyjną ofertą, biorąc pod uwagę, jak wiele korzyści z tego płynie. Kastracja to nie tylko likwidacja problemu niechcianej ciąży zwierzęcia, ale także ograniczenie ryzyka rozwijania się groźnych chorób.

Zobacz: Wniosek o zamrożenie cen prądu 2023. Jak i kiedy trzeba go złożyć, aby otrzymywać niższe rachunki?

Samorządy oferują pomoc. Jak skorzystać z dopłat?

Co ważne, pieniędzy na ogół nie dostaje się na rękę. Każdy samorząd jednak indywidualnie reguluje zasady dotyczące przyznawania dopłat, dlatego najlepiej skontaktować się z lokalnym urzędem lub sprawdzić na stronie internetowej. Aby otrzymać dofinansowanie, właściciel musi zamieszkiwać teren danej gminy lub miasta oraz posiadać dokumenty potwierdzające, że odprowadza podatki w tym miejscu (np. pierwsza strona deklaracji PIT za poprzedni rok wraz z potwierdzeniem jej złożenia). Z programu mogą skorzystać także studenci lokalnych uczelni.

Aby móc ubiegać się o dopłatę, zwierzę powinno mieć aktualne szczepienie na wściekliznę, mieć minimum pół roku oraz nie cierpieć na żadne dolegliwości uniemożliwiające narkozę. Zazwyczaj konieczne jest także wypełnienie i złożenie pisemnego oświadczenia o woli dokonania zabiegu sterylizacji lub kastracji zwierzęcia. O szczegóły warto jednak dopytać w konkretnym urzędzie.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo